Сучасний стан фізкультурно-оздоровчої діяльності та її роль у покращенні здоров’я студентів України



Лекція №1

 

 

ВВЕДЕННЯ В ОРГАНІЗАЦІЮ ТА МЕТОДИКУ ОЗДОРОВЧОЇ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ ЗІ СТУДЕНТСЬКОЮ МОЛОДДЮ (3 курс )

 

План

Вступ

1. Зміст навчального курсу , основні терміни і поняття

2. Сучасний стан фізкультурно-оздоровчої діяльності та її роль у покращенні здоров’я студентів України.

3. Правова база розвитку сфери фізичної культури і спорту

4. Програмно-нормативні засади розвитку фізкультурно-оздоровчої діяльності студентів.

Підсумок

Література:

1. Закон України “Про фізичну культуру і спорт”. –К.: ВППДКНТ, 1994. –23с.

2. Проект Закону України “Про внесення змін до Закону України ”Про фізичну культуру і спорт” (нова редакція)

3. Закон України “Про вищу освіту”

4. Державна програма розвитку фізичної культури і спорту на 2007-20011 роки.

5. Герцик М.С., Вацеба О.М. Вступ до спеціальностей галузі “Фізичне виховання і спорт”: Навч. посібник.-Львів: Укр. технології, 2002.-232с.

6. Дехтяр В.Д., Сущенко Л.П. Фізичне виховання студентів вищих навчальних закладів. – К.: ПП “Екмо”, 2005. – 214 с.

7. Жданова О.М. Управління фізичною культурою: Навч. посібник.-Львів: Вільна Україна, 1996. –127с.

8. Шиян Б.М., Папуша В.Г. Теорія фізичного виховання. - Тернопіль: Збруч, 2000. – 183с.

 

 


Вступ

 

На 3 курсі продовжується вивчення навчальної дисципліни “ОіМОФК”. Програма 2 курсу присвячувалась розгляду питань орг-ції та методики озд. занять з дошкільнятами та школярами. На 3 курсі буде вивчатися організація та методика проведення названої роботи з студентами.

Матеріал, який буде розглядатись на лекціях, семінарських та практичних заняттях базується на вивченому раніше і тісно пов’язаний з ним.

Заняття будуть тривати впродовж семестру. Вони включають 6 лекцій та 6 семінарських і практичних занять. Формою контролю знань є залік.

 

Зміст навчального курсу, основні терміни і поняття

Робочою навчальною програмою передбачено вивчення:

1) правових та програмно-нормативних основ оздоровчої діяльності студентів;

2) побудови та змісту діяльності державних і недержавних установ, які безпосередньо беруть участь в проведенні оздоровчо-спортивної роботи із студентами;

3) методика проведення занять зі студентами спеціальної медичної групи;

4) методика проведення різних за формою та змістом оздоровчих занять із студентами вузів різних рівнів акредитації;

5) . нетрадиційних та популярних систем оздоровлення серед студентів;

6) організація і проведення масових фізк.-спорт. заходів серед студентів

 

Кожна наука і навчальна дисципліна має притаманний їй перелік термінів і понять, якими вона оперує. Їх знання полегшують сприйняття і розуміння матеріалу. Знайомство з частиною термінів і понять відбулося на 2 курсі, а тепер воно продовжиться.

Нагадаю, що Організація – це ф-ція управління, тобто діяльність, яка має за мету створення необхідних умов для розвитку і успішного проведення ФОР.

Слід зазначити, що в діяльності установ організаційні аспекти висвітлюються в документах організаційного регламентування. Детальніше поняття регламентування діяльності будерозглядатися в курсі “Управління сферою спорту”. Тут лише зазначу, що документи орг. регламентування – це “Положення про діяльність” або “Статути” (перші - як правило, в державних, другі – в недержавних установах (організаціях).

Терміном “Організація” досить часто називають установи, осередки, заклади. Тобто “організація” – це також група людей, які працюють разом для досягнення спільної мети. Ми будемо викор. обидва значення цього терміна.

Під методикою прийнято розуміти сукупність методів практичного проведення будь-якої діяльності. В даному випадку, фізкультурно-оздоровчих занять. Разом із методами до методики входять методичні прийоми – шляхи реалізації методів у конкретних випадках і умовах.

Методика ОФК – це спеціально упорядкована сукупність методів, методичних прийомів, засобів та форм проведення оздоровчих занять.

Озд. фізична культура (ОФК)– це складова частина культури суспільства і самої людини , основою специфічного змісту якої є рац. використання РА як фактору зміцнення здоров’я, оптимізації фізичного стану.

Основні принципи організації ОФК:

1. Систематичність (послідовність, регулярність навантажень).

2. Поступовість (поступове підвищення навантаження).

3. Адекватність (індивідуальність навантажень).

 

Термін “фізичний стан” (ФС) є еквівалентом терміну “фіз. здоров’я”, що випливає з визначення ВООЗ: “Здоров’я − це стан повноцінного фіз., психічного та соц. благополуччя людини при відсутності захворювань або фіз. дефектів”. Таким чином, можна розрізняти три види здоров¢я: психічне, фізичне, соціальне.

ФС – сукупність морфофункціональних показників, які свідчать про рівень фізичної працездатності, фіз. розвитку і фіз. підготовленості людини.

РА – сукупність рухової діяльності людини у побуті, процесі праці, навчання, під час дозвілля і відпочинку. Розрізняють спонтанну РА, яка реалізується стихійно, та організовану – у вигляді спеціально організованих фізкультурних занять. Остання буде предметом нашої уваги.

Озд. (кондиційне) тренування (ОТ) – спеціально організована РА, яка спрямована на зміцнення здоров’я людини, підвищення працездатності, продовження творчого довголіття. Воно забезпечує досягнення або збереження заданого рівня фізичної кондиції.

Інші терміни буде розглянуто впродовж викладення навчального курсу.

Сучасний стан фізкультурно-оздоровчої діяльності та її роль у покращенні здоров’я студентів України

Зараз чисельність молоді, тобто людей віком від 16 до 29 років становить 30% від загального числа населення Земної кулі, що близько 1,5 млрд. Такий же відсоток молоді ми маємо по нашій країні. Цікаво, що серед усіх працездатних громадян країни рівень зайнятості молоді найнижчий. Це пов’язано з тим, що більшість осіб цього віку навчається, більше третини – на стаціонарі.

Молодь – майбутнє держави. Поряд з цим вона вирішує багато проблем сьогодення. Тому вона повинна бути здоровою і фізично загартованою. Передбачалося, що здоров’я кожного наступного покоління постійно буде поліпшуватися. Проте підвищення рівня технізації умов праці і життя стимулює омолодження багатьох хвороб, які раніше були притаманні людям старших вікових груп. У першу чергу це серцево-судинні та виразкові захворювання.

Так, смертність серед молодих чоловіків від ішемічної хвороби серця за останні10 років збільшилася на 5-15%, частота захворювань на серцево-судинні хвороби в молодому віці збільшилася в 2,5 рази. У 2005 р. 2,5 тисячі юнаків до 25 р. померли від серцево-суд. захворювань (інфарктів і інсультів). Майже 11% хворих виразкою шлунку або 12-палої кишки молоді чоловіки від 20 до 30 років.

Крім виразкової хвороби серед молоді поширилися захворювання на гастрит, жовчо-кам’яну хворобу. Має місце тенденція до зростання гіпертонії, особливо у студентів. За 10 років ця хвороба збільшилася з 12.1% до 19,2%, на 7,1%.

Загалом, у ВНЗ України серед осіб, що поступають на навчання близько 30% - особи з ослабленим здоров’ям.

Цей перелік мав би бути продовжений і деталізований, але наведені вище факти змушують звернути увагу та стан здоров’я та фізкультурно-оздоровчу діяльність студентської молоді.

З боку органів законодавчої та виконавчої влади робляться спроби виправити ситуацію, що склалася. Доказом цього є правова і програмно-нормативна база розвитку ФОД.

 

3. Правова база розвитку сфери ФКіС

До законів, в яких відображений предмет нашого вивчення, в першу чергу належить вже відомий вам З-н України “Про ФКіС”. Закон визначає цінність ФК для здоров’я, фізичного і духовного розвитку населення, загальні правові, соціальні, економіч. та орг. основи розвитку ФКіС, визначає участь державних органів, посадових осіб, організацій, підприємств, установ у зміцненні здоров’я громадян засобами ФК. Закон містить 6 глав, 41 статтю і більшість з них мають безпосереднє відношення до ФОД. У 1999 р. було внесено деякі зміни і доповнення до Закону. Його осн. недолік - окремі статті не враховують особливостей функціонування фізкультурних і спорт.-озд. структур у ринкових умовах. Значна частина задекларованих положень залишалася невиконаною через відсутність дієвого механізму їх впровадження. На сьогодні вищезгаданим Комітетом Верховної підготовлена нова редакції З-ну “Про ФКіС”, який найближчим часом буде прийнятий Верховною радою України.

“Новий” закон містить 9 розділів і 57 статей. Загалом він суттєво об’ємніший за змістом від попереднього. У новій редакції Закону детально розписано багато пунктів, що були відсутні у попередньому законі.

Закон України “Про освіту” (березень 1996р.). Пригадаємо, що метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства. Неодмінною складовою цієї всебічності в Законі зазначається розвиток фіз. здібностей, підвищення освітнього рівня народу. Законом введено, нагадую, поняття “система освіти”.

З-н України “Про вищу освіту” (січень 2002 р.) містить конкретизацію та уточнення положень вищеназваного Закону, які стос. ВНЗ. Зокрема перелічено складові с-ми вищої освіти – типи навч. закладів: університет, академія, інститут, коледж, технікум (училище). У Законі названо також освітні рівні вищої освіти:

· неповна вища освіта (молодший спеціаліст)

· базова вища освіта (бакалавр)

· повна вища освіта (спеціаліст, магістр).

 

На підставі З-нів України “Про освіту” і “Про вищу освіту” складаються документи орг. регламентування функціонування освітянських закладів, які обов’язково містять положення про проведення ФОД студентів.

Вищенаведена інформація про зміст Законів України, в яких йдеться про розвиток ФОД серед студентів, не є вичерпною. Зокрема важливим для розвитку самодіяльної ОФК є Закони “Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді України” (лютий 1993р.) “Про об’єднання громадян” (1991р.). У подальших лекціях ми будемо згадувати також інші закони, які складають правову базу розвитку ФКіС.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 18; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!