Класифікація систем гарячого водопостачання



Системи гарячого водопостачання застосовують для забезпечення будівель водою питної якості з температурою не менше 50°С для житлових і адміністративних будівель і 40ОСдля дитячих дошкільних закладів.

Системи гарячого водопостачання поділяютьна централізовані і децентралізовані. Централізовані СГВ застосовують для теплопостачання великої кількості споживачів від єдиного джерела теплоти (ТЕЦ, котельна). Децентралізовані СГВ працюють в межах однієї квартири.

Оскільки гаряча вода необхідна, як взимку так і влітку  –СГВ не залежать від роботи системи опалення. Особливістю СГВ є велика добова нерівномірність відбору води споживачами. Тому, в централізованих СГВ для вирівнювання водовідбору застосовують баки-акумулятори, а для її нагрівання – теплообмінники.

Системи гарячого водопостачання

В централізованих системах гарячого водопостачання підігрів гарячої води здійснюється в котельних або в теплових пунктах.

Гаряча вода доспоживачів подається окремими трубопроводами потупиковій схемі з нижнім розведенням. Трубопроводи СГВ прокладають відкрито в санвузлах і в кухнях.

Висота встановлення водопровідної арматури: змішувачі ванни – 1м  від підлоги; змішувачі душових кабін – 1,2 м від підлоги; безпосередньо над умивальниками і на 20 см вище мийок. Секціонуюча арматура застосовується при кількості стояків 5 і більше. Трубопроводи прокладають під уклоном 0,003 в сторону теплового вводу. Для запобігання зниження температури води перед водозбірними приладами в результаті її охолодження в трубопроводах СГВ застосовують циркуляційні трубопроводи.

В індивідуальних та багатоквартирних будинках висотою до 5 поверхів широко застосовують децентралізоване СГВ. Джерелом теплової енергії для них є різноманітні електричні та газові водонагрівачі (колонки) і двохконтурні опалювальні котли. Газові колонки заборонено встановлювати в ванних кімнатах, душових та в санвузлах.

В їдальнях часто застосовують електричні водонагрівачі об’ємом 0,003-1  в які вмонтовані електричні спіралі. Електронагрівачі звичайно оснащені автоматичними регуляторами температури води. Вони зручні в експлуатації, але дорогі. Їх бажано застосовувати з двохтарифними лічильниками електроенергії.

 

    В індивідуальних будинках сільського типу можуть застосовуватися водогрійні колонки, що працюють на дровах, торфі, вугіллі.

Обладнання систем гаряче водопостачання

Трубопроводи СГВ монтують з пластикових, металопластикових, ”важких“ водогазопровідних чи оцинкованих сталевих трубопроводів. В сталевих «чорних» трубопроводах спостерігається інтенсивна корозія тому такі трубопроводи часто доводиться міняти. Оцинковані сталеві трубопроводи менше потерпають від корозії але не зварюються і тому їх монтаж складніший. Останнім часом почали широко застосовувати пластикові та металопластикові труби. Вони не піддаються корозії, але мають великий коефіцієнт лінійного розширення та знижують якість питної води. В «елітних» будинках можуть застосовуватися дорогі труби з нержавіючої сталі та міді.

Для підігріву води в системах централізованого теплопостачання застосовують різноманітні водонагрівчі: водо-водяні швидкісні кожухотрубні (рис.1.10), пароводяні швидкісні кожухотрубні (рис.2.10),

 

Рис.1.10. Водо-водяний підігрівач систем теплопостачання по ГОСТ 27590-88Е

1– вхід гріючого теплоносія; 2– гільза для термодатчика; 3– вихід підігрітої води; 4– корпус секції водонагрівача; 5– латунні трубки; 6– калач; 7– вихід гріючої води; 8– вхід холодної води.

 

Рис.1.10. Пароводяний швидкісний двохходовий підігрівач

1, 4– вхідний та вихідний патрубки для гарячої води; 2, 10– водяні камери; 3– штуцер для приєднання манометра; 5, 9– нерухома і рухома трубна решітка; 6, 11– патрубки для пари і конденсату; 7– корпус нагрівача; 8– трубний пучок

 

 

Рис.3.10. Емнісний пароводяний нагрівач

1– патрубок для входу води; 2– дно; 3– змійовик; 4– місце приєднання запобіжного клапана; 5– патрубок для виходу гарячої води; 6– кришка; 7– парубки парового колектора; 8– корпус; 9– колектор

 

 

Рис.4.10. Пластинчастий теплообмінник

а– пластина з гофрами типу «ялинка»; 1– отвір для входу та виходу води; 2– резинова прокладка; б– зібраний підігрівач; 1– штанга; 2– передня і задня пластини рами; 3– штуцери; 4– пластини

 

 


Лекція № 11

Тема: Газопостачання будівель

План лекції

1) Джерела газопостачання.

2) Класифікація газопроводів.

3) Обладнання газових мереж.

 

Джерела газопостачання

Газ є найбільш «зручним» в дешевим видом палива. Це зумовлює його широке використання в комунально-побутовому господарстві і впромисловості. Газоподібне паливо є сумішшю горючих (СН4, С2Н6, СО, Н2, …) та негорючих компонентів (N2, СО2, Н2О, пил). Головними характеристиками газує: його густина (для природнього газу 0,73-0,75) кг/м3, теплотворна здатність (тобто кількість тепла, яка виділяється при повному спалюванні 1м3 газу) кДж/м3, концентраційні межі вибуховості (для метану 5-15 % газоповітряної суміші. Оптимальний режим горіння (приблизно) спостерігається при складі суміші: 10% газу і 90% повітря.

Безпосередньо добутий зі свердловин газ проходить обробку перед подачею споживачам. Мета обробки газу: висушування, охолодження, очищення від пилу, очищення від шкідливих хімічних речовин, одоризація. Природній газ не має запаху. Тому, для визначення місця витоку газу до нього додають речовину з дуже сильним запахом – етилмеркаптан.

Газопостачання міст та інших населених пунктів здійснюється природнім та скрапленим газом.

 

Рис.1.11 Принципова схема газопостачання

 

Рис. 2.11 Схема газифікації міста

 

 

Споживачі горючого газу:

– побутові – житлові будинки, для приготування їжі нагріву води та опалення;

– комунально-побутові – школи, лікарні, пральні, бані, хлібозаводи;

– промислові – на технологічні потреби;

– джерела теплоенергопостачання – централізоване теплопостачання будівель, виробництво електроенергії.

 

Побутові споживачі використовують газ низького тиску. Комунально-побутові – газ низького та середнього тиску. Промислові споживачі та джерела теплоенергопостачання  – середнього тиску.

 

Обладнання газових мереж

В системах газопостачання застосовують сталеві та пласткові трубопроводи. В сільській місцевості за межами населених пунктів допускається застосування поліетиленових трубопроводів з тиском до 0,6 МПа, а в селах до 0,3 МПа.

Сталеві трубопроводи з’єднують зварюванням з обов’язковим контролем зварних швів. Фланцеві та різьбові з’єднання використовують лише в місцях встановлення арматури. Для відключення окремих віток газопроводів встановлюють крани чи засувки. Для цього застосовують колодязі із збірних залізобетонних елементів чи з цегли.

Глибина прокладки газопроводів не менше 0,8 м. Як правило їх прокладають нижче глибини промерзання грунту, оскільки до складу газу входять водяні пари, які можуть конденсуватися.

Газопроводи прокладають з ухилом . В нижніх точках встановлюють збірники конденсату.

 

Мінімальні відстані від газопроводів до комунікацій і споруд

Комунікації і споруди Р≤0,005 МПа 0.005<Р<0.3 МПа 0.3<Р<0.6 МПа 0.6<Р<1.2 МПа
Фундаменти будівель, тонелі 2 4 7 10
Залізниця 3,8 4,8 7,8 10,8
Бардюр дороги 1,5 1,5 2,5 2,5
Водопровід 1 1 1,5 2
Кабелі силові 1 1 1 2

 

Для прокладки газопроводів всіх типів під залізницями та автомобільними дорогами застосовують футляри. Кінці футляра закривають, а назовні виводять контрольну трубку (нюхачку).

Газорегуляторні пункти розміщують на території міст та інших населених пунктів, на території комунальних та промислових підприємств. ГРП є двох видів: – середнього тиску (0,005-0,3 Мпа); – високого тиску (0,3-1,2 Мпа).

 

 

Рис.5.11. Газорегуляторний пункт

 

 

 

 

 


Список літературних джерел

Підручники

1. К.В.Тихомиров, Є.С.Сергеенко “Теплотехника, теплогазоснабжение и  вентиляция”, 1991г.

2. А.Г. Егиазаров "Общая теплотехника, теплоснабжение и вентиляция“, 1982г.

3. В.Н. Богословський  “Строительная теплофизика, 1982г.

4. В.Н.Богословский, А.Н.Сканави "Отопление", 1991г.

5. Внутренние санитарно-технические устройства. Ч.3. Вентиляция и кондиционирование воздуха. Кн. 1 /Под ред. Н.Н. Павлова и Ю.И. Шиллера. – 4-е изд. – М.: Стройиздат, 1992. – 319 с.

Нормативна література

1. ДБН В.2.6-31:2000 «Теплова ізоляція будівель» – К.: Мінбуд України 2006. – 65с.

(СНиП ΙΙ-3-79** . Строительная теплотехника. Минстрой России. – М.: ГПЦПП,1996. – 29 с.)

2 СНиП 2.04.05-91* У. Отопление, вентиляция и кондиционирование. – К.: ЗНИИЭП, 1996. – 64 с.

3. ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» –К.: 2005р.

4. ДБН В.2.2-9-1999 «Громадські будинки та споруди. Основні положення» –К.: 1999р.

(СНиП 2.08.02-89 «Общественные здания и сооружения» – М.: 1991р.)

 

Методичні вказівки

1. Кутний Б.А. «Опалення та вентиляція будинку», Полтава 2005., 35с.

2. Белова О.М. «Опалення та вентиляція будинку», Полтава 1999.,

3. Кугаевская Т.С. «Отопление и вентиляция жилого здания», Полтава 1991.,


Додаток А

 

 

 

Рис .10. Види однотрубних систем опалення з нижнім розведенням

 – зліва приєднання опалювальних приладів з осьовою замикаючою ділянкою і трохходовим краном;

 – зправа зі зміщеною замикаючою ділянкою і краном подвійного регулювання.

 


 

 

 

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 19; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!