Питання №2  Звичаї та практика страхування вантажу



План

Питання №1 Страхування відповідальності сторін під час виконання міжнародних перевезень 3

Питання №2 Звичаї та практика страхування вантажу 9

Питання №3 Договір про страхування (Поліс) 18

Питання №4 Тарифи страхових премій, що застосовуються при транспортному страхуванні генеральних і масових вантажів 21

Питання №1 Страхування відповідальності сторін під час виконання міжнародних перевезень

 

Будь-які суб'єкти, залучені в транспортний процес, рано чи пізно стикаються з необхідністю скористатися послугами страхових компаній. Рішення застрахуватися тягне за собою розгляд двох основних питань: як і де страхуватися.

Страхові компанії надають широкий спектр страхових послуг, що забезпечують страховим захистом транспортний процес. Найбільш відомим і традиційним, є страхування вантажів. Страхування вантажів захищає інтереси вантажовласника під час транспортування вантажу.

Доставка вантажу одержувачу включає в себе перевезення кількома видами транспорту, зберігання і перевалку вантажу в портах, складах і терміналах. Кожен учасник цього процесу - перевізник, оператор порту, складу або терміналу несе відповідальність за збереження вантажів, вантаж може бути застрахований вантажовласниками, але це аж ніяк не знімає відповідальності з вищевказаних організацій за втрату вантажу в процесі перевезення, перевалки та зберігання. У разі загибелі або пошкодження вантажу з часу перевезення, перевалки та зберігання, за наявності у вантажовласника поліса страхування вантажів, страхова компанія компенсує йому матеріальні втрати і потім звертається до винної сторони з регресним позовом. У разі відсутності страхового поліса вантажовласник сам звертається за компенсацією збитку до винної сторони. У будь-якому з двох випадків незахищеними залишаються організації, що приймають вантаж до перевезення, перевалки та зберігання.

Всі беруть участь у перевезенні вантажу організації можна об'єднати в три групи:

¾ організації, що здійснюють перевезення вантажів (автомобільним, залізничним, морським та іншими видами транспорту);

¾ організації, що здійснюють перевалку та зберігання вантажів в портах, терміналах, на складах (оператори транспортних вузлів);

¾ організації, що здійснюють експедирування.

Перевізники

Під час перевезення вантажу водним транспортом судновласники укладають договір страхування своєї відповідальності. Договір страхування відповідальності судновласників, як правило, надає крім страхового покриття відповідальності за перевезення вантажів, без забезпечення його збереженості, страхове покриття наступного набору ризиків:

¾ відповідальність в результаті зіткнення суден;

¾ відповідальність в результаті пошкодження плавучих та стаціонарних об'єктів;

¾ відповідальність за забруднення морських і річкових вод;

¾ відповідальність за заподіяння шкоди життю та здоров'ю пасажирів, членів екіпажу та інших фізичних осіб;

¾ відповідальність за втрату або пошкодження особистого майна;

¾ відповідальність за договором буксирування.

Страхування залізничних перевізників по ряду об'єктивних причин, поки не набуло належного поширення. -

Детальніше розглянемо страхування відповідальності автомобільного перевізника.

Страхування відповідальності автомобільного перевізника, що здійснюють свою діяльність у сфері внутрішніх автоперевезень вантажів, а також працює у сфері міжнародних перевезень вантажів за умовами міжнародних конвенцій КДПВ (CMR) 1956 року і МДП (Carnet - TIR) 1975 року є сучасним видом страхування.

Цей вид страхування часто плутають із страхуванням вантажів та страхуванням цивільної відповідальності власників автотранспортних засобів. Тим часом страхування відповідальності автоперевізника істотно відрізняється від вищевказаних видів страхування.

Страхування цивільної відповідальності власників автотранспортних засобів за так званим "зелених картах", передбачає, що страховик бере на себе зобов'язання відшкодувати майнову шкоду третім особам з числа учасників дорожнього руху, який виник у результаті експлуатації автомобіля або іншого транспортного засобу. До страхових випадків відносяться: смерть, каліцтво чи інше ушкодження здоров'я третьої особи, а також загибель або пошкодження його майна. Таким чином, страхування авто цивільної відповідальності пов'язане з відшкодуванням збитків сталися в ході експлуатації транспортного засобу, як джерела підвищеної небезпеки і не покриває ризик перевезення вантажів.

Страхування вантажів покриває збитки від загибелі і пошкодження вантажу, але захищає інтереси вантажовласника, а не перевізника вантажів. Перевізник, з чиєї вини було пошкоджено або знищено вантаж, повинен компенсувати збитки вантажовласникові в незалежності від того, чи був вантаж застрахований вантажовласником чи ні.

Страхування відповідальності автомобільного перевізника забезпечує страховим покриттям ризик фізичної загибелі і пошкодження вантажу, що перевозиться.

У групу фінансових ризиків в рамках договірної відповідальності перед клієнтами входять відповідальність за прострочення в доставці вантажу, неправильну адресацію, невиконання інструкцій відправника, неправильне оформлення документів, відповідальність за видачу вантажу особі, яка має відповідних повноважень і т.д.

Основною частиною митних ризиків є ризики, пов'язані з порушенням процедури міжнародних перевезень вантажів із застосуванням книжок МДП (Carnet - TIR), які використовуються в якості спеціальних документів для безперешкодного перетину автоперевізником державних кордонів. До них відноситься:

¾ відповідальність перед митними органами у зв'язку з митами, зборами та іншими платежами, які можуть накладатися відповідно до митних законів і правил відповідних країн за порушення, пов'язані з проведенням операцій з дотриманням процедури перевезення вантажів із застосуванням Книжки МДП, встановлених Конвенцією МДП 1975 р.;

¾ розумно вироблені видатки по запобіганню або зменшенню розміру збитку в рамках здійснення необхідних заходів, зазначених в підпунктах 13. 14 і 15 розділу "С" '(Дорожньо-транспортні пригоди) Правил користування книжкою МДП;

¾ витрати по розслідуванню обставин страхового випадку і по захисту інтересів страхувальника в судових і арбітражних органах по подіях, відповідальність за які, відповідно до умов Конвенції МДП 1975 року покладається на авто перевізника.

Оператори транспортних вузлів

Страхування відповідальності операторів транспортних вузлів надає більш широке страхове покриття в порівнянні зі страхуванням відповідальності перевізників. Страхувальниками можу виступати стивідорні компанії, власники річкових, морських і авіаційних портів, а також оператори терміналів і складів. Стрижневими елементами цього покриття служить два основні ризики: відповідальність за фізичну загибель і пошкодження вантажу в процесі його перевалки та зберігання і відповідальність за пошкодження суден, вагонів та інших транспортних засобів. Крім того, додатковий перелік ризиків пропонованих на страхування може включати:

¾ фінансові збитки порту, пов'язані з невиконанням портом частково або повністю його договірних зобов'язань;

¾ відповідальність перед третіми особами;

¾ відповідальність за аварію, заподіяні з вини морських лоцманів і операторів берегових служб управління рухом суден при виконанні ними своїх службових обов'язків;

¾ відповідальність, пов'язана з видаленням залишків аварії корабля;

¾ відповідальність за фізичну загибель і пошкодження, і втрату обладнання з обробки вантажів;

¾ відповідальність за загибель і пошкодження гідротехнічних споруд;

¾ відповідальність за загибель і пошкодження суден портового флоту;

¾ відповідальність у відношенні блокування порту;

¾ відповідальність у відношенні землечерпальних робіт.

Страхування відповідальності операторів транспортних вузлів також є відносно молодим видом страхування. У минулому порти укладали договори страхування обладнання, гідротехнічних споруд, а також іншого майна. В даний час, коли на території одного порту утворені ряд організацій, договору майнового страхування має сенс укладати тільки з морської адміністрації порту. Решті організаціям, що здійснюють перевалку та зберігання вантажів у порту доцільно укладати договори страхування своєї відповідальності за вищеописаною схемою.

Експедитори

Страхування відповідальності експедиторів включає в себе, перш за все страхування відповідальності за вантаж, прийнятий до перевезення. Укладаючи договір на надання транспортно-експедиторських послуг, експедитор відповідає за збереження вантажу на всіх етапах його перевезення, перевалки та зберігання.

Страхове покриття поширюється на всі етапи експедирування. Купівля страхового поліса експедитором обходитися дешевше, ніж, якби кожен зав'язаний в ланцюзі перевізник і оператор транспортного вузла страхував свою відповідальність. Крім того, в рамках страхування відповідальності експедитора, покривається відповідальність експедитора і на ділянці залізничного перевезення, рідко страхованого за договором страхування відповідальності перевізника. Договір страхування укладається, як правило, на 1 рік.

Зазвичай страхування відповідальності експедиторів включає в себе:

1. Страхування відповідальності експедитора перед його клієнтом за загибель, втрату або пошкодження вантажу, прийнятого до експедиції.

2. Страхування відповідальності експедитора з відшкодування фінансових збитків його клієнта у зв'язку з помилками і упущеннями службовців експедитора.

2.1. Страхування відповідальності експедитора з відшкодування фінансових збитків, що виникли внаслідок невиконання експедитором частково або повністю його договірних зобов'язань перед клієнтом, включаючи:

а) невчасну доставку вантажу;

б) видачу вантажу в порушення вказівок клієнта про затримку видачі вантажу правомочному одержувачеві.

2.2. Страхування відповідальності експедитора з відшкодування фінансових збитків у разі конфіскації вантажу.

2.3. Страхування відповідальності експедитора по відшкодуванню оплати за перевезення, митних зборів, а також інших витрат, понесених клієнтом у зв'язку з перевезенням вантажу в разі повної загибелі вантажу.

2.4. Страхування відповідальності експедитора за фізичну втрату або пошкодження вантажу, яка викликана неправильним заповненням чи недоглядом в коносаменті (виключаючи вартість вантажу).

3. Страхування відповідальності експедитора перед третіми особами у випадках спричинення шкоди вантажем, що перевозиться.

3.1. Страхування відповідальності експедитора в разі загибелі або пошкодження майна третіх осіб.

3.2. Страхування відповідальності експедитора у разі загибелі (каліцтва, травми, захворювання) третіх осіб, включаючи витрати по наданню медичної допомоги та захоронення.

4. Страхування відповідальності експедитора перед митними органами у зв'язку з митом та іншими платежами, які можуть накладатися відповідно до митних законів і правил відповідних країн, причому ці мита і платежі не були б накладені, якби не мали місце порушення митних правил.

5. Страхування витрат експедитора

5.1. Витрати на пересилання вантажу за правильною адресою, що виникли внаслідок помилкової неправильної засилання вантажу.

5.2. Витрати по запобіганню чи зменшенню розмірів збитку, (в тому числі витрати по збереженню вантажу після аварії транспортного засобу - сортування, перепакування, реалізація пошкодженого вантажу і т.п.).

Це так зване комерційне страхування, але за кордоном існують клуби взаємного страхування, членство в яких допомагає уникнути багатьох проблем під час роботи, як на Україні, так і за кордоном, що дуже суттєво на всіх етапах роботи експедиторів.

Членство в клубах взаємного страхування, це захист від наступних ризиків:

1. Перед клієнтами:

¾ за пошкодження або загибель вантажу - фізичну загибель або пошкодження вантажу

¾ і непрямі збитки, понесені внаслідок таких обставин; за фінансові збитки понесені клієнтами експедитора, внаслідок невиконання ним, частково або повністю, договірних зобов'язань, включаючи, наприклад, прострочення в доставці вантажу, його видачу в порушення вказівок про затримку видачі або без одержання натомість відповідного документа, що свідчить про наявність права власності на вантаж.

2. Перед митними властями:

¾ у зв'язку з митними штрафами або грошовими стягненнями, що накладаються відповідними митними органами на експедитора або будь-яка особа, що діє від його імені;

¾ у зв'язку з митом, непрямими податками, податком на додану вартість або іншими фінансовими платежами аналогічного характеру, що накладаються відповідними органами на експедитора, або будь-яка особа, що діє від його імені, причому такі платежі не здійснювалися б, якби не мало місце порушення митного законодавства;

¾ а також страхування від ризику конфіскації відповідним органом майна, включаючи застраховане майно експедитора, якщо таке є.

3. Перед третіми особами (крім клієнтів):

¾ за загибель або пошкодження майна третіх осіб (фізичну загибель або пошкодження майна третіх осіб та непрямі збитки, які мають місце внаслідок такої загибелі або пошкодження);

¾ смерть чи травми третіх осіб (смерть, травми або захворювання, включаючи витрати по наданню медичної допомоги та захоронення, будь-яких третіх осіб і непрямі збитки, які мають місце внаслідок смерті, травми або захворювання).

4. Експедитор може застрахувати будь-яке своє обладнання, що використовується при наданні застрахованих послуг від наступних ризиків:

¾ фізичної загибелі, або пошкодження застрахованого обладнання внаслідок якої б то не було випадковою причини;

¾ будь-яких внесків по загальній аварії або порятунку у відношенні застрахованого обладнання.

5. Додатково можна здійснити страхування:

¾ від витрат з розслідування обставин справи, юридичної захисті і зменшенню розміру претензії (тобто витрат понесених експедитором після якого випадку, який дає або може дати йому право на пред'явлення претензії за даним страхуванню):

а) витрат з розслідування обставин справи та захисту інтересів експедитора, наприклад, оплата послуг адвоката, сюрвейєрів або експертів,

б) витрат щодо запобігання або зменшення розміру збитку;

¾ від витрат у зв'язку з неправильною засиланням вантажів (тобто додаткових витрат з пересилання вантажу за правильною адресою, понесених експедитором внаслідок неправильної засилання вантажу.);

¾ від витрат по реалізації майна (тобто додаткових витрат, понесених експедитором у зв'язку з реалізацією вантажу або одиниці застрахованого обладнання внаслідок страхового випадку, вовлекающего цей вантаж або цю одиницю обладнання.);

¾ від витрат у зв'язку з карантином або дезінфекцією (тобто витрат, понесених експедитором у зв'язку з карантином, фумігації або дезінфекцією, не передбачених нормальним порядком надання ним послуг);

¾ від витрат по загальній аварії і рятування (тобто частки вантажовласника у витратах по загальній аварії і рятуванню, призначалися для виплати експедитором і яку він не можете отримати зі свого клієнта).

Умови страхування можуть включати в себе як комплексне страхування відповідальності експедиторів, тобто страхування всіх організованих їм перевезень вантажу, за весь період страхування, так і страхування конкретного замовлення на експедирування вантажів.

Слід зазначити, що кожна ланка в ланцюзі транспортування вантажів: перевізник, оператор порту, складу або терміналу несуть відповідальність за збереження вантажів. І хоча вантаж може бути застрахований вантажовласником, це аж ніяк не знімає відповідальності з вищевказаних організацій за його загибель в процесі перевезення, перевалки та зберігання.

У разі загибелі або пошкодження вантажу з часу перевезення, перевалки та зберігання, за наявності у вантажовласника поліса страхування вантажів, страхова компанія компенсує йому матеріальні втрати і потім звертається до винної сторони з регресним позовом. У разі відсутності страхового поліса вантажовласник сам звертається за компенсацією збитку до винної сторони. У будь-якому з двох випадків незахищеними залишаються організації, що приймають вантаж до перевезення, перевалки, зберігання або експедування, і це найкращий стимул для того, що б задуматися, - купувати поліс страхування відповідальності чи ні.

 

Питання №2  Звичаї та практика страхування вантажу

 

Практично в кожній угоді з товарами вимагається транспортування вантажів. У договорах купівлі-продажу досягається угода про умови постачання в товарообігу між продавцем і покупцем, а також угоди про упаковку, фінансуванні, виготовлення документів, фрахті, несенні витрат і ризиків у страхуванні. Якщо всі ці деталі не повинні бути індивідуально зафіксовані в договорі купівлі, то партнери по угоді погоджують свій вибір на договірній формулою, яка є звичайною для торгової практики (Trade Term). Така угода називають ще застереженням про поставку. В окремих застереженнях врегульовані деталі, обов'язкові для обох сторін. Покупці і продавці вантажів домовляються про застосування застережень, дія яких їм відомо, тому що існує кілька видів застережень, що відрізняються один від одного. Якщо учасники договору купівлі-продажу не домовилися про якийсь способі (процедурі) поставки, то визначальним для прийому і постачання товарів є національне законодавство. Інакше складаються взаємини з іноземними партнерами. Національні торгові звичаї в окремих країнах відрізняються один від одного. У судових розглядах між двома сторонами можуть бути використані застереження про постачання, що діють для країни, в якій знаходиться арбітражний суд.

Якщо партнери за договором купівлі-продажу погодили застосування застереження про поставку, то за цим піде пропозицію про страхування, що залежить від обраної застереження про поставку. Найчастіше використовуються застереження про поставку Incoterms "франко-завод", "фоб", "сіф", "провіз і страховка сплачені до".

За застереженнями "франко-завод" ризик переходить з продавця на покупця після виготовлення товару на заводі. Оскільки покупець так рано бере на себе ризик, продавець, в загальному, не зацікавлений в укладенні страхування вантажів.

За застереженні про поставку "фоб" ризик зазвичай переходить з перетинанням вантажами леєрній огородження судна в порту відвантаження. Таким чином, продавець повинен нести ризик під час попередньої транспортування і можливого зберігання в порту відвантаження.

Тільки застереження про поставку "СІФ" і "провіз і страховка сплачені до" містять визначення про страховий захист. Продавець повинен укласти за свій рахунок поліс страхування транспортування вантажів, що передається, у розмірі вартості товару плюс 10% (очікуваний прибуток). Як правило по "сіф" обсяг страхового покриття повинен відповідати так званому покриттю all risks. За "провіз і страховка сплачені до" покупцеві і продавцеві слід узгодити обсяг покриття страхування на транспорті. Якщо домовленості немає, то продавцю потрібно покрити тільки звичайні прийняті в торгівлі ризики страхування на транспорті, які в основному залежать від виду і сприйнятливості вантажів.

Незалежно від того, які застереження про поставку вибрані і чи передбачена страхова захист у застереженні або немає, слід обміркувати наступне: по економічних і правових міркуваннях було б краще, якби партнери за договором умовилися про те, що один з них страхує всю транспортування в світлі майбутнього ризику (від складу до складу).

Якщо укладається договір страхування вантажів, то настає серйозна зміна в ставленні оцінки ризику. Страхувальнику не доведеться враховувати у своїй діяльності величину, про яку він має тільки більш-менш туманне уявлення. Невизначений ризик перетворився на певну премію.

Досить часто українські страховики, як і страховики у всьому світі, використовують англійські умови страхування вантажів.

Ці умови страхування вантажів припускають три форми покриття, з яких страховик і страхувальник вибирають одну:

¾ Форма покриття А (all risks);

¾ Форма покриття В;

¾ Форма покриття С.

Форма покриття А - "З відповідальністю за всі ризики" є страхуванням від усіх ризиків. Вона рекомендується для цінних (машини, автомобілі) вантажів і вантажів, схильних до ризику крадіжки (наприклад, споживчі товари).

За договором страхування, укладеним на цій умові, відшкодовуються незалежно від суми:

а) збитки від пошкодження або повної загибелі всього або частини вантажу, що сталися по будь-якої причини, крім випадків, зазначених у підпункті 2.5-2.8 "Правил страхування вантажів";

б) збитки, витрати і внески по загальній аварії;

в) всі необхідні і доцільно зроблені витрати по порятунку вантажу, а також по зменшенню збитку і по встановленню його розміру, якщо збиток відшкодовується за умовами страхування.

Форма покриття В - "З відповідальністю за приватну аварію". За

договором страхування, укладеним на цій умові, відшкодовуються:

а) збитки від повної загибелі або пошкодження всього або частини вантажу внаслідок дії вогню, блискавки, бурі, вихору та інших стихійних лих, катастрофи або зіткнення суден, літаків або інших транспортних засобів між собою, або з усяким нерухомим чи плавучим предметом, включаючи лід, посадки судна на мілину, провал мостів, підмочування забортною водою, а також внаслідок заходів, прийнятих для порятунку вантажу або для гасіння пожежі;

б) збитки внаслідок пропажі судна або літака без вісті;

в) збитки від повної загибелі або пошкодження всього або частини вантажу внаслідок нещасних випадків при навантаженні, укладанні, вивантаженні вантажу і прийомі судном палива;

г) збитки від повної загибелі або пошкодження всього або частини вантажу внаслідок викиду на берег, затоплення або перекидання судна, перекидання або сходу з рейок наземного засобу транспортування, розвантаження вантажу в порту лиха, пожежі або вибуху на судні, літаку або іншому перевізному засобі;

д) збитки, витрати і внески по загальній аварії;

е) збитки від загибелі або пошкодження вантажу внаслідок викидання за борт при побоюванням аварії або змиву за борт, надходження води моря, озера або річки всередину судна, корабля, засоби перевезення, контейнери або місця зберігання; повної втрати будь-якої упаковки, яка впала за борт або була обронена під час навантаження чи розвантаження судна, якщо вони не віднесені на рахунок загальної аварії;

ж) всі необхідні і доцільно зроблені витрати по порятунку вантажу, а також по зменшенню збитку і по встановленню його розміру, якщо збиток відшкодовується за умовами страхування.

Перераховані вище страхують ризики показують, що цю форму покриття можна рекомендувати тільки для певних вантажів і транспортних шляхів. Форма покриття У є мінімальним покриттям для вантажів, сприйнятливих до вогкості і для транспортних шляхів в / або через місцевості, схильні до ризику землетрусу (Греція, Туреччина, Іран, західне узбережжя Південної Америки, Центральна Америка, Ефіопія та райони Східної Африки, Пакистан, деякі райони Узбекистану і Таджикистану, Японія, Філіппіни).

За формою покриття С - "Без відповідальності за пошкодження крім випадків катастрофи". За договором страхування, укладеним на цій умові, відшкодовуються:

а) збитки від повної загибелі всього або частини вантажу внаслідок дії вогню, блискавки, бурі, вихору та інших стихійних лих, катастрофи або зіткнення суден, літаків або інших транспортних засобів між собою, або з усяким нерухомим чи плавучим предметом, включаючи лід, посадки судна на мілину, провалу мостів, підмочування забортною водою, а також внаслідок заходів, прийнятих для порятунку вантажу або для гасіння пожежі;

б) збитки внаслідок пропажі судна або літака без вісті;

в) збитки від повної загибелі всього або частини вантажу внаслідок нещасних випадків при навантаженні, укладанні, вивантаженні вантажу і прийомі судном палива;

г) збитки від повної загибелі всього або частини вантажу внаслідок викиду на берег, затоплення або перекидання судна, перекидання або сходу з рейок наземного засобу транспортування, розвантаження вантажу в порту лиха, пожежі або вибуху на судні, літаку або іншому перевізному засобі;

д) збитки, витрати і внески по загальній аварії;

е) збитки від загибелі вантажу внаслідок викидання за борт при небезпеки аварії або змиву за борт, надходження води моря, озера або річки всередину судна, корабля, засоби перевезення, контейнери або місця зберігання; повної втрати будь-якої упаковки, яка впала за борт або обронена під час навантаження або розвантаження судна, якщо вони не віднесені на рахунок загальної аварії;

ж) всі необхідні і доцільно зроблені витрати по порятунку вантажу, а також по зменшенню збитку і по встановленню його розміру, якщо збиток відшкодовується за умовами страхування.

За окремою угодою страхові ризики, за бажанням страхувальника, можуть бути доповнені за згодою страховика при нарахуванні додаткової страхової премії.

Страхування на умовах "без відповідальності за пошкодження, крім випадків катастрофи" та "з відповідальністю за приватну аварію" без внесення додаткової страхової премії не покриває збитки, що відбулися:

¾ в результаті випадання вантажу з стропів при вантажно-розвантажувальних роботах і ризиків перевантажень при перевезеннях;

¾ через втрату чи пошкодження об'єкта страхування внаслідок навмисних актів вандалізму або саботажу, або інших протиправних дій третіх осіб;

¾ внаслідок крадіжки або дрібних крадіжок.

При страхуванні бавовни-волокна в умови може бути включена відповідальність за пошкодження на суші.

Страхування вовни, натурального каучуку і упакованих кольорових металів здійснюється на умовах "В" і "С" Правил.

Страхування швидкопсувних вантажів, що перевозяться на рефрижераторних судах, автомашинах, у залізничних вагонах, здійснюється на умовах "С" і "В" з включенням відповідальності за пошкодження вантажу внаслідок дії рефрижераторних машин.

Відповідно до "обмовки Лондонських Страховиків" по страхуванню заморожених продуктів харчування період дії поліса страхування відрізняється від звичайного поліса. Термін дії поліса по страхуванню заморожених продуктів харчування включає 5 (п'ять) діб, а не 60 (шістдесят) за стандартним полісом, після вивантаження вантажу з морського судна.

Страхування шкіряної сировини та шкір, прянощів, цукру, кави, чаю і тютюну допускається на умовах "В" і "С" Правил з включенням додаткової відповідальності за пошкодження цвіллю, зігріванням і запотівання стягується додаткова премія, встановлювана страховиком в кожному окремому випадку.

Застереження щодо страхування військових ризиків інституту Лондонських Страховиків Застереження про ризики. За окремою угодою між страхувальником і страховиком, при нарахуванні екстра премії, можливе страхування вантажів від військових ризиків.

Страховка покриває загибель або пошкодження застрахованого вантажу, спричинені:

¾ війною, громадянською війною, революцією, повстанням, заколотом чи виникли в результаті громадськими заворушеннями, або будь-якими ворожими діями щодо будь-якої воюючої держави, так само як і такими ж діями з її боку;

¾ захопленням, конфіскацією, арештом, забороною пересування чи затриманням, так само як і спробами таких дій;

¾ блукаючими мінами, торпедами, бомбами або іншими засобами війни.

Застереження про загальну аварію. У даному контексті страховка покриває витрати по загальній аварії і порятунку (розподілені або встановлені відповідно до контракту про перевезення і керівним законом і практикою) понесені щоб уникнути збитків у зв'язку з будь-яким з покриваються даною страховкою ризиком.

Обмовка про загальні винятки. Ні в якому разі дана страховка не покриває:

¾ загибель, пошкодження або витрати, викликані наміром або грубою необережністю Страхувальника;

¾ природну витік, природну втрату ваги або обсягу, нормальний знос застрахованого вантажу;

¾ загибель, пошкодження або витрати, що виникли у зв'язку з недостатністю або невідповідністю установки або підготовки застрахованого вантажу (в контексті даної Застереження під "упаковкою" слід також розуміти укладку в контейнер або в ліфтван, але тільки в тих випадках, коли така укладання проводиться до початку терміну дії страховки);

¾ загибель, пошкодження, витрати, першопричиною яких з'явилася затримка навіть якщо ця затримка викликана ризиком, вкриває даної страховкою (за винятком витрат, що відшкодовуються відповідно до "обмовку по загальній аварії");

¾ загибель пошкодження або витрати, що виникли внаслідок неплатоспроможності власників, фрахтівник або операторів судна або невиконання ними фінансових зобов'язань, будь-який збиток, пов'язаний зі зривом перевезення або комерційного підприємства, загибель, пошкодження, витрати, що виникли внаслідок використання будь-якої зброї в основі якої лежить атомний або ядерний поділ і/або синтез (а також будь-яка інша подібна реакція), радіація або радіоактивні речовини.

Застереження про виключення у зв'язку з неморехідністю і непридатністю перевізного засобу. Ні в якому разі дана страховка не покриває загибель, пошкодження або витрати, що виникли внаслідок неморехідності судна, непридатності судна, засоби перевезення, контейнери або ліфтвана для безпечного перевезення застрахованого вантажу, якщо Страхувальнику або його представнику було відомо про таку неморехідність або непридатністі на момент навантаження застрахованого судна.

Страховик не буде вважати порушенням умов "Застереження про немореходність або непридатність судна для перевезення" ті випадки, коли Страхувальнику або його представнику не було заздалегідь відомо про таку неморехідність або непридатність. Обмовка про перевезення. Термін дії даної страховки починається тільки в той момент, коли застрахований вантаж занурений на морське судно і закінчується або в момент вивантаження застрахованого вантажу з морського судна в кінцевому порту або місці вивантаження, або після закінчення 15 днів, починаючи з опівночі дня прибуття судна до кінцевого порт або місце вивантаження, в залежності від того, що відбудеться раніше.

Однак, при негайному повідомленні Страховика та злагоді Страхувальника внести додаткову премію дію страховки:

- поновлюється, якщо не вивантаживши застрахований вантаж в кінцевому порту або місці розвантаження судно йде в море і закінчується або в момент подальшої вивантаження застрахованого вантажу з судна в кінцевому (або альтернативному) порту або в місці вивантаження, або після закінчення 15 днів, починаючи з опівночі дня повторного прибуття судна до кінцевого порт або місце вивантаження, або прибуття судна в альтернативний порт або місце вивантаження в залежності від того, що відбудеться раніше.

Термін дії страховки припиняється, якщо протягом застрахованої морського перевезення судно прибуває в проміжний порт або місце вивантаження для вивантаження застрахованого вантажу з метою його подальшого перевезення морським або повітряним шляхом, або якщо застрахований вантаж вивантажується в порту і за згодою Страхувальника внести додаткову премію строком до 15 днів, починаючи з опівночі дня прибуття судна в такий порт або місце, проте потім відновлюється в момент вантаження застрахованого вантажу на морське або повітряне судно для подальшого перевезення. Страховка залишається в силі протягом 15 днів з моменту вивантаження вантажу в такому порту або місці. Якщо ж протягом цього періоду в 15 днів буде здійснюватися подальше перевезення вантажу або якщо термін дії страховки поновлюється відповідно до цього застереження - при подальшому перевезенні морським транспортом страховка залишається в силі згідно з даними застереженнями, або - при подальшому перевезенні повітряним транспортом положення застережень по військовим ризикам (повітряні вантажі) (за винятком поштових відправлень) будуть вважатися частиною даної страховки.

Якщо морське перевезення, позначена в договорі про перевезення, припиняється в порту або місці, яке не є пунктом призначення, такий порт або таке місце буде вважатися кінцевим портом вивантаження, дія поліса припиниться у відповідності з положенням Застереження про початок та закінчення дії договору страхування. Якщо застрахований вантаж надалі переправляється в первісний або будь-який інший пункт призначення, то за умови відповідного повідомлення Страховика про подальшу перевезення до її початку, а також за згодою Страхувальника внести додатковий внесок, дія поліса поновлюється:

- починаючи з моменту завантаження застрахованого вантажу на судно, яке здійснюватиме подальше перевезення, якщо вантаж був вивантажений в кінцевому порту вивантаження;

- починаючи з того моменту, коли судно залишить кінцевий порт, якщо застрахований вантаж не був вивантажений. У цьому випадку дія Полісу припиняється відповідно до положень Застереження.

Поняття ризиків, пов'язаних з мінами та кинутими торпедами, як плаваючими, так і затопленими, поширюється також і на ті випадки, коли застрахований вантаж чи його частина знаходиться на допоміжному судні, направляють до морського судна або від нього не пізніше 60 днів з моменту вивантаження з морського судна, якщо не буде особливої ​​домовленості зі Страховиком.

За умови негайного повідомлення Страховика та злагоді Страхувальника внести додатковий внесок даний Поліс залишається в силі в разі будь-яких відхилень від маршруту або будь-яких змін в ході перевезення, пов'язаних з використанням судновласником або фрахтувальником своїх прав, що випливають з договору про перевезення.

У контексті Застереження:

- під "прибуттям" слід розуміти те, що судно стоїть на якорі, пришвартовано або іншим чином надійно закріплене на місці стоянки, або в іншому місці, що знаходиться в межах акваторії порту;

- під "морським судном" слід розуміти судно, що перевозить застрахований вантаж від одного порту або пункту до іншого, якщо в ході здійснення даного перевезення судно здійснює морський перехід.

Обмовка про зміну пункту призначення. Якщо після початку дії даної страховки Страхувальник змінить пункт призначення, дія поліса триває за умови негайного повідомлення про це страховика та встановлення розміру додаткової премії і нових умов страхування.

Обмовка про страховий інтерес. Для отримання відшкодування по даній страховці Страхувальник повинен мати страховий інтерес у відношенні застрахованого майна на момент настання страхового випадку.

З урахуванням цієї Застереження Страхувальник має право на відшкодування збитку застрахованому майну, що мав місце протягом терміну дії поліса, незважаючи на те, що збиток міг виникнути до укладення договору страхування, за винятком тих випадків, коли страхувальник знав про збиток у момент укладення договору про страхування , а Страховику нічого про це не було відомо.

Обмовка про пайову внесок. Якщо Страхувальник укладає інший договір про страхування вантажу за підвищеною вартістю, вважається, що узгоджена вартість вантажу збільшується до повної страхової суми за цим полісом і по всіх інших полісах за підвищеною вартістю, що покриває вантаж, а відповідальність Страховиків буде пропорційна відношенню страхової суми по кожному полісу до загальній страховій сумі. У разі подання позову, Страхувальник повинен надати Страховику інформацію по страховим сумам за всіма іншими полісами.

Якщо дана страховка видана за підвищеною вартістю, застосовується наступна Застереження: вважається, що узгоджена вартість вантажу дорівнює загальній страховій сумі всіх полісів, що перевищують збиток за підвищеною вартістю, а відповідальність Страховиків буде пропорційна відношенню страхової суми в потрібному полісі до загальній страховій сумі. У разі подачі позову Страхувальник повинен надати Страховику інформацію про страхові суми по всіх інших полісах.

Порівняльна характеристика правил ADS і ІСС. Поряд з Правилами добровільного транспортного страхування вантажів на підставі "застережень Інституту лондонських страховиків по страхуванню вантажів" (ICC Vergleich) використовуються Німецькі правила морського страхування (АDS 1973 р. в редакції 1984 р.).

Відмінності в страхуванні за правилами "ІСС" і "ADS" полягають у наступному:

За правилами "ІСС":

а) Страхування починається з моменту навантаження на транспортний засіб і закінчується в момент передачі вантажу в пункті призначення (але не пізніше 30 діб від дати, зазначеної в договорі страхування).

б) При зміні місця призначення (порту) в разі підвищення небезпеки - договір про страхування не має сили.

в) Вид упаковки: торгова, але не безпечна для транспортування упаковка - страхування не поширюється.

За правилами "ADS":

а) Страхування починається на шляху від складського приміщення до транспортного засобу.

б) При зміні місця призначення (порту) в разі підвищення небезпеки - договір страхування має силу.

в) Вид упаковки: торгова, але небезпечна для транспортування упаковка - страхується, але необхідно управління ризиками, виконання рекомендацій страховика.

Форма страхування на умови "C" є мінімальним покриттям. Така обмежена страховий захист використовується, перш за все, за бажанням страхувальника і має місце у випадку, коли передбачено, що експортер або імпортер повинен отримати страховий захист у своїй країні. Таке мінімальне покриття доповнюється страхуванням різниці в умовах і / або захисним страхуванням до дійсно бажаного обсягу страхування, тому що існує небагато вантажів, для яких страхування за формою "С" буде достатнім (наприклад, шрот, сира руда).

Важливо також відзначити, що у всіх формах покриття з страхового захисту виключаються наступні ризики і збитки:

1) вина страхувальника або застрахованого;

2) звичайна витік рідини, різниці ваги або розміру. Це виключення часто обмежується за допомогою безумовної франшизи;

3) бракована або недостатня упаковка або підготовка (вантажів для транспортування. Це стосується також і укладання вантажу в контейнери;

4) збитки, викликані природними властивостями вантажів;

5) збитки через зволікання;

6) збитки, втрати або витрати, що виникли через те, що власники судна, фрахтувальники або оператори не виконали своїх фінансових зобов'язань;

7) ущерби через військового і невійськового застосування ядерної зброї;

8) збитки, спричинені поганими морехідні якості морського чи річкового судна, а також ті, які виникають через недостатню придатності морського чи річкового судна, засоби транспорту або контейнера;

9) втрати через політичні ризики (війна, громадянська війна, революція, страйк, локаут, паніка), а також актів насильства, терористичних актів та інших подій, що виникають з політичних мотивів.

У формах покриття В і С, крім цього, з страхового захисту виключаються наступні ризики і збитки:

1) піратство. Цей ризик може бути застрахований при виборі форми покриття А чи за індивідуальним угодою зі страховиком;

2) всі збитки, навмисне нанесення вантажам або руйнування вантажів.

Так, не страхуються підпал, самозатоплення судна через окупації чи саботажу. Якщо вибирається не форма покриття А, то ці ризики можуть бути включені в покриття за умови угоди зі страховиком і при оплаті додаткової премії.

Страховий захист починається з початком перевезення застрахованих вантажів. Це той момент часу, в який вантажі занурені в місці відправлення на засіб наземного транспорту (наприклад, вантажівка). Саме завантаження вантажу не страхується. Одночасно страхуються необхідні далі процеси навантаження і розвантаження. Визначення про початок та закінчення страхового захисту передбачають тимчасову протяжність, вони не змінюють, проте, обсягу покриття та відповідної форми покриття. При формах покриття В і С страховиком, як правило, не відшкодовуються збитки від крадіжки та пошкодження при навантаженні і розвантаженні. Страховий захист зазвичай закінчується при допущеної страхувальником або застрахованою зупинці вантажів.

У разі необхідності, страхувальник може застрахуватися від ризиків, які зазвичай потрапляють під виключення: страхування від військових ризиків, страхування ризиків страйки, страхування від пошкодження ядерною енергією.

У всіх випадках страхування військові ризики, в основному, виключаються з страхового захисту. У транспортному страхуванні їх можна включити в обмеженому обсязі. Одночасне страхування ризиків війни, громадянської війни і подій, аналогічних військовим, можливо тільки при морських і повітряних перевезеннях в іноземні держави. Для транспортувань по суші і при зберіганні неможливо включення цих ризиків. Військове подія може знищити всі вантажі на суші. Навпаки, ризики на морі і в повітрі більш прогнозовані.

Також як військові ризики, так і ризики страйки, локаут, робочих заворушень, паніки та інших цивільних заворушень, можливо страхувати на додаткових умовах, за угодою між страхувальником і страховиком.

У певному обсязі можуть бути включені в покриття і ризики, пов'язані з цивільним застосуванням ядерної енергії. Якщо застрахований вантаж є радіоактивним або розщеплюються матеріалом, то потрібні особливі угоди щодо ризику ядерної енергії.

Особливий інтерес в страхуванні вантажів викликає визначення страхової вартості. Зазвичай страхова вартість складається за такою формулою:

- загальна вартість вантажів у місці відправлення при початку страхування

1) Витрати на страхування

2) Витрати, що виникають до прийому вантажів замовником + остаточно сплачений фрахт.

За особливими угодами можуть бути застраховані:

- мито,

- фрахт та інші витрати до місця відправки,

- очікуваний прибуток.

Загальна торгова вартість - це ціна, за якою можуть бути продані вантажі по біржовій або ринковою ціною. Особливо сприятлива ціна, надана, наприклад, тільки один раз з комерційних міркувань, не може бути основою для страхової вартості, оскільки застрахований у випадку збитку не може найчастіше купити по такій сприятливій ціні, і тому відшкодування буде недостатнім. Для страхової вартості речей, що були у вжитку, визначальною зазвичай є фактична вартість. Якщо йдеться про використані машинах і апаратах, то в основу страхової вартості закладається відновна вартість, бо при пошкодженні під час ремонту частіше за все не буде зроблено вирахування "новий за старий". Далі, витрати на заробітну плату при ремонті використаних машин більше, ніж при ремонті нових.

Остаточно оплачений фрахт - це фрахт, який слід сплатити за договором фрахту. Інакше справа йде з звичайним фрахтом, який оплачується в разі, якщо вантажі досягають місця призначення.

Очікуваний прибуток - це прибуток, який покупець вантажу в місці прибуття сподівається отримати за комерційним розрахунком за допомогою подальшого продажу, обробки або поліпшення. Очікуваний прибуток може бути застрахована тільки на користь покупця, оскільки очікування прибутку продавця вже було реалізовано укладенням договору купівлі і міститься в ціні продажу. Зазвичай, очікуваний прибуток становить 10% страхової вартості вантажів.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 27; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!