Форми і функції рекреації у суспільстві



У науковій літературі, враховуючи принципи виокремлення критеріїв, описані варіанти класифікації форм рекреації.

Термін "форма" застосовується в теорії рекреації у багатьох зна­ченнях. Форму можна розуміти як різновид активності, який має на меті вдосконалення психофізичних функцій організму, формування рухових умінь і навичок тощо. У цьому аспекті розрізняютьтакі форми рекреації:

- організаційні;

- дидактично-виховні;

- форми поширення (реалізації) рекреаційної активності у суспільстві (М. ЬаЬа), А. Магигкіехуісг, 1984).

Аналіз підходів до систематизації форм і різновидів рекреації дає можливість стверджувати, що всі вони ґрунтуються на засадах виділення певних критеріїв; диференціації цілісного культурно-соціального явища, яким є рекреація, на визначені елементи.

У науковій літературі, враховуючи принципи виокремлення критеріїв, описані варіанти класифікації форм рекреації.

1. За наявністю або відсутністю активності людини (психічної чи фізичної) рекреацію поділяють на активну і пасивну;

2. За характером діяльності людини виділяють такі форми рекреації: культурно-розважальну, фізичну,творчу, суспільно-громадську, хобістичну, екстремальну.

3. За часом реалізації рекреаційної активності її форми поділяють на: щоденні (короткотривалі),вікендові (середньотривалі, наприкінці робочого тижня) та довготривалі, реалізовані упродовж відпустки. Окрім зазначених, І. В. Зорін (И. В. Зорин, 2002) виділяє ще інклюзивну форму рекреації, яка реалізовується упродовж робочого дня (під час обідньої перерви).

4. За організацією занять рекреація є самодіяльна (займаються самостійно) й організована (під керівництвом фахових інструкторів, тренерів тощо).

5. За місцем проведення рекреаційні заняття можна поділити на дві великі групи:

- у приміщеннях (удома, в рекреаційних центрах, у спортивних залах, басейнах тощо);

- просто неба (у лісопаркових зонах, у воді, на снігу тощо).

6.  За кількістю учасників існує поділ рекреаційних занять на індивідуальні та групові, що можуть відбуватися як організовано, так і спонтанно.

7. За інтенсивністю навантажень рекреаційні заняття бувають релаксаційні, заняття середньої інтенсивності та високої інтенсивності.

У структурі рекреації можуть бути виділені родинні або сімейні її форми, їх розрізняють відповідно до вікових параметрів учасників (наприклад, рекреація з дітьми дошкільного чи молодшого шкільного віку, рекреація всією сім'єю тощо).

У структурі рекреації виділяють також її специфічну форму - туризм.

 

Функції - це ті дії, що відображують напрям рекреаційної діяльності. Суспільні функції рекреації можна поділити на три умовні групи: медико-біологічні, соціально-культурні й економічні.

Медико-біологічна функція має два компоненти: санаторно-курортне лікування та оздоровчий відпочинок.

Комплексне санаторно-курортне лікування як спеціальний вид терапії містить не тільки природні, але й деякі інші фізичні чинники, а також інші методи та засоби. Крім того, під час сучасного санаторного лікування деяких захворювань передбачено скерування до спеціалізованих санаторіїв на долікування. При цьому на весь термін санаторного лікування видається листок непрацездатності. Цей чинник не зовсім узгоджується з поняттям "вільний час", який є однією з умов рекреації.

Оздоровчий відпочинок призначений відновити працездатність і зняти нервово-психічне напруження.

Медико-біологічна функціязабезпечує:

- вплив на належний фізичний розвиток;

- сприяння підтримці фізичних кондицій;

- поліпшення та підтримку стану здоров'я (фізичного, психічного);

- відпочинок, відновлення організму;

- ліквідацію нервово-фізичного та психічного напруження.

 Соціально-культурна функція визначається потребами суспільства у формуванні гармонійно, всебічно розвиненої людини. Вона містить пізнавально-рекреаційну діяльність.

Соціально-культурна функція забезпечує:

- поліпшення та підтримку стану здоров'я (соціального);

- доцільне, корисне дозвілля людини;

- задоволення соціальних потреб у спілкуванні;

- задоволення потреб самовияву;

- задоволення потреб поваги;

- пізнавальну діяльність;

- розвиток навичок раціональної соціальної поведінки.

Економічна функція забезпечує:

- прискорення господарського розвитку певних регіонів, територій, зон;

- підвищення зайнятості населення в рекреаційному обслуговуванні;

- відновлення робочої сили;

- підвищення якості трудового потенціалу;

- збільшення періоду повноцінної працездатності;

- зменшення кількості робочих днів, пропущених через хворобу;

- збільшення фонду робочого часу.

Чіткі межі між наведеними функціями встановити неможливо, тому поділ їх на групи є умовним.

Існують інші точки зору на класифікацію функцій фізичної рекреації. Так, Ж. Дюмазедье у своїй праці "До цивілізації дозвілля" (1967) виокремлює три функції:

- відтворення - задовольняє потребу відновлення втрачених у процесі праці фізичних і духовних сил;

- розвага - зняття негативного впливу на особистість монотонної праці;

- виховання особистості - спрямована на досягнення розвитку особистості, її здібностей.

Інші науковці зазначені функції рекреації тлумачать як відновлювану, розважальну, творчу.

Для того, щоб рекреація могла повноцінно виконувати функції, суспільство повинно піклуватися про активний розвиток і використання рекреаційних ресурсів, розширення рекреаційно-оздоровчої сфери, збільшення обсягу вільного часу, вирішення соціально-побутових проблем (які скорочують дозвілля), підготовку кваліфікованих кадрів для рекреаційно-оздоровчої роботи.

Рекреаційна активність людини виконує надзвичайно багато функцій соціального, психічного, біологічного спрямування, головними з яких є:

- регенераційна;

- розважальна;

- освітня;

Регенераційна функція - відпочинок, відновлення сил після роботи і виконання домашніх обов'язків, біопсихічного потенціалу людини.

Розважальна функція- приємна розвага, різноманітні типи ігор і забав, проведення вільного часу у веселому товаристві.

Освітня функція - поширення знань і уявлень про світ, різноманітні явища, знайомства з новими людьми та країнами.

Необхідно зазначити, що вказані функції мають різне значення на різних етапах розвитку людини. Роль регенераційної функції підвищується упродовж трудової діяльності дорослої людини, тоді як розважальна функція рекреації є панівною в дитинстві.

Зважаючи на те, що рекреація є надзвичайно багатофункціональним явищем, діапазон її функцій широкий. Тому, окрім названих головних, їй притаманні ще такі функції:

- компенсаційна функція - компенсація, вирівнювання різноманітних недоліків - недоліку фізичної активності, розваги та забави тощо;

- креаційна функція - творча реалізація особи в процесі рекреаційної активності (заняттях, формах), досягненя чого є неможливим у процесі трудової діяльності;

- катаристична функція  -  функція, що сприяє очищенню своєрідній "втечі" від щоденних обов'язків, суттєвому зниженню емоційної напруги;

- інтеграційна функція - можливість знайомства з новими людьми, створення груп за інтересами, інтеграція в родинному середовищі;

- адаптаційна функція - сприяння у пристосуванні до нових соціальних і біологічних умов життєдіяльності, а також до високоінтенсивних психічних і фізичних навантажень;

- стимуляційна функція - сприяння належному психофізичному розвиткові організму людини;

- корекційна функція - профілактика та протидія відхиленням у фізичному розвиткові людини;

- емансипаційна функція - звільнення від низки неписаних соціальних норм, заборон (етичних, моральних тощо);

- економічна функція - турбота про здоров'я та психофізичну досконалість. Передбачає зменшення видатків на можливе лікування і дозволяє досягнути кращих результатів у професійній роботі. Крім того, рекреація у широкому розумінні є надзвичайно важливою галуззю економіки високорозвинених країн;

- соціально-ідеологічна функція - формування взірців здорового способу життя, рекреаційної активності широких мас населення;

- локалізаційна функція - уміння та спосіб проведення вільного часу, різновиди рекреаційної активності локалізують особу у соціальному рейтингові (проблема статусу, престижу; недарма у США говорять, що дорога до верхівки суспільства пролягає через зал атлетичної гімнастики).

Для того, щоб рекреація була спроможна повноцінно виконувати відведені їй суспільством функції, суспільство повинно піклуватися про активний розвиток та використання рекреаційних ресурсів, розширення рекреаційно-оздоровчої сфери, збільшення обсягу вільного часу, вирішення соціально-побутових проблем (які скорочують дозвілля), підготовку кваліфікованих кадрів для рекреаційно-оздоровчої роботи.

Стан та перспективи розвитку


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 31; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!