ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.



УРОК № 1

ТЕМА: Засоби виразності графіки.

Малювання композиції «Клоун».

МЕТА: формувати поняття про графіку як лаконічну мову образотворчого

              мистецтва; дати поняття про види графіки; ознайомити з шедеврами

              графічного мистецтва; вчити використовувати лінію та її виражальні

              можливості для створення графічних образів; розвивати уміння

              працювати графічними матеріалами, удосконалювати графічну

              техніку; виховувати акуратність, точність.

Тип уроку:комбінований

Матеріали:альбом, кольорові фломастери.

Техніка:   графіка

ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент. Перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: На сьогоднішньому уроці ми розглянемо, які графічні методи і прийоми можна застосовувати при виконанні роботи.

(Застосовуються інтерактивні методи:“ Знайдіть помилку”, Доповніть речення).

Малюнок , виконаний засобами кольору називається графічним. Так чи ні?

(Відповіді дітей). Звичайно ні, це живописний малюнок.

Полем для графічного зображення може бути ... (Відповіді дітей). Так, це папір, картон. На сьогоднішньому уроці ми розглянемо які графічні методи і прийоми можна застосовувати при виконанні роботи.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Графіка як вид образотворчого мистецтва.

Вчитель: Одним із найпоширеніших видів образотворчого мистецтва є графіка. Слово «графіка» - похідне від грецького «графо» - «креслю», «пишу», «малюю». Графіка включає малюнок, виконаний олівцем, пензлем, вуглиною на папері, картоні або друковані художні твори, що ґрунтуються на малюнку. Отже, основні графічні техніки – це простий та кольорові олівці, фломастери, ручки, крейда, пастель, сангіна.

2. Історія виникнення графічного мистецтва.

Графіка є одним із найстаріших видів образотворчого мистецтва – пригадайте наскельні малюнки первісної людини. (Показ графічних малюнків первісної людини).

Графіка розвивалась паралельно зі скульптурою, декоративно-прикладним мистецтвом. Як самостійний вид мистецтва вона сформувалася на межі 15-16 ст. Спочатку термін «графіка» використовувався тільки щодо письма та каліграфії. Нове значення він одержав у кінці 19 – на початку 20 ст. у зв’язку з бурхливим розвитком промислової поліграфії, яка дала можливість створювати малюнки у великій кількості за допомогою друкарських машин. Згодом, у процесі історичного розвитку, в графіку почав проникати колір, і ми вже до неї відносимо рисунок, виконаний кольоровою крейдою, пастеллю, кольорову графіку, кольорову гравюру.

3. Види графіки.

За призначенням розрізняють станкову, книжкову, прикладну, плакатну графіку та гравюру.

Станкова графіка включає твори, які виконуються автором самостійно вручну. Ці твори можна побачити на виставках, у музеях. Вони можуть бути призначені й для прикрашення інтер’єрів і громадських будинків.

(Показ зразків, аналіз картин відомих художників).

В.Ватагін «Мауглі»               А.Головіна «Весна»    Ван Гог «Кафе в Арле»

 

Книжкова графіка об’єднує твори, основне призначення яких – оформлення книжок.

(Показ зразків).

Твори прикладної графіки – це вітальні листівки, календарі, марки, етикетки на різних упаковках, дипломи, грамоти тощо. (Показ зразків).

Плакатна графіка об’єднує твори, виконані з агітаційною, рекламною та навчальною метою. (Показ зразків).

Поширеною в графіці є техніка гравюри-, тобто друкування відбитків з рисунка, вирізаного на якійсь друкарській формі (площині) з певного матеріалу (Показ зразків).

                              

4. Засоби виразності графіки.

Графіка має свої засоби, тобто мову – це лінії, штрихи, крапки та плями. Мовою графіки розповідають нам про навколишній світ і первісний художник, і середньовічний каліграф, і дитина, яка малює на асфальті, і митці минулого й сучасного.

(Робота за підручником Е.Бєлкіна «Образотворче мистецтво» 5 клас, с.10-11)

Роздивіться, як лінія допомогла художникові Анрі Матіссу створити образ зосереджено-замріяної прекрасної жінки (1), а М.Мітурич використав різкі короткі світлі й темні штрихи, особливо виразно зобразивши очі портретованого, які пильно вдивляються в нас (2); як за допомогою різноманітних крапок художник Поль Синьяк передав сумний пейзаж з розхлябаними від дощу дорогами, якими важко і повільно пересуваються люди (3); як митець В.Сєров майже рваними нечіткими плямами зобразив пару запряжених коней, що зупинились, стомлені дорогою (4).

Подивіться на картину художника О.Лаврухіна.

Який образ, на вашу думку, створив художник?

Може, це диригент? Солістка? Скрипковий ключ?

Обґрунтуйте свої міркування, вказавши, яка

деталь була у вашому визначенні основною.

(Відповіді дітей).

Лініями, штрихами, контрастними плямами художник В.Конашевич створив тривожно- зловісний образ нічної вулиці. Поясніть, що викликає такі відчуття. Куди найперше спрямовується ваш погляд? (Відповіді дітей).

V. Практична частина уроку.

Завдання: Пофантазуйте і мовою графіки (лініями, плямами, штрихами) створіть образ клоуна, як на малюнках ваших ровесників. Для роботи використовуйте фломастери.

(Учні працюють, звучить пісня «Куда уехал цирк»,під час роботи проводиться фізкультхвилинка)

VІ. Підсумок уроку.

(Перевірка робіт учнів, оцінювання, аналіз, демонстрація кращих робіт, оформлення стенду «Міні-вернісаж»).

На наступному уроці ми продовжимо нашу подорож до країни Графіки і виконаємо графічний малюнок простим олівцем.

VІІ. Домашнє завдання:принести альбом, простий олівець.

УРОК № 2

ТЕМА: Основні правила композиції. Створення композиції «Парус».

МЕТА: продовжити знайомство учнів з графікою як видом образотворчого

             мистецтва, ознайомити з видами та жанрами; дати загальне поняття

             композиції, розкрити її основні правила; вчити учнів визначати

             головне і другорядне; розвивати уміння і навички застосування

             основних правил композиції для визначення ідеї твору; формувати

             естетичний смак, активізувати творчу ініціативу.                                 

Тип уроку:комбінований

Матеріали:альбом, простий олівець

Техніка:   графіка

ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент. Перевірка готовності  учнів до уроку.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань. (Фронтальна бесіда).

- Які види образотворчого мистецтва ви знаєте?

- Що таке графіка?

- Чим відрізняється графіка від живопису?

- Які види графіки вам знайомі?

- Назвіть основні виражальні засоби графіки                          Лінійна                                                                             

 ІV.Мотивація навчальної діяльності.

На попередньому уроці ми ознайомилися з основними виражальними засобами графіки. Але щоб створити вражаючий малюнок, необхідно не тільки майстерно володіти цими засобами, але й знати основні правила композиції. Саме композиція дозволяє більш повно і точно передати авторську думку, головну ідею твору. Силуетна                     

V. Вивчення нового матеріалу.                                        

1. Види графіки в залежності від техніки виконання:                  

- лінійна - основну роль відіграє лінія;                       

- силуетна – основну роль відіграє силует об’єктів;                                                                                              

- тонова – основну роль відіграє тон;

- світлотіньова – основну роль 

відіграє розмежування світла та

тіні.                                     Тонова Світлотіньова

                                    

2. Жанри графіки

В залежності від того, кого й що ми зображуємо, графіка розподіляється натакі жанри: - портретний                                   - пейзажний

     - побутовий                                     - натюрморт

     - історичний                                    - батальний

     - анімалістичний.

Ми з вами сьогодні будемо виконувати пейзаж.


Якщо бачиш – на картині

Намальована ріка,

Або ліс чи білий іній,

Або саду красота,

Може, снігова рівнина,

Чи дідусевий гараж,

Пам’ятай: оця картина

Називається ПЕЙЗАЖ.


 

3. Закони композиції.

Для того, щоб виконати будь-який малюнок потрібні певні знання: де розташувати предмети, яким розміром та як показати головне, тобто ідею. Саме тому ми сьогодні знайомимось з таким поняттям як композиція.

Композиція (латинське слово, що означає «створення», «побудова», «поєднання», «зв'язок») збирає всі основні елементизображуваного в єдине ціле.

Правила композиції:

1. В композиції обов’язково повинно бути головне та другорядне (головний

персонаж, предмет або форма).

2. Головне в композиції вирізняється розміром (малим чи великим порівняно з

Іншим); формою, кольором, характером і розташуванням.

3. На картині створюється композиційна цілісність, коли жоден елемент не

можна ні додати, ні вилучити, не змінивши загального враження.

Роздивіться, як змінилась композиція,

 у якій залишився лише один головний

елемент (за підручником Е.Бєлкіна

«Образотворче мистецтво» 5 клас).                

В реалізації композиції неабияке значення має формат паперового аркуша та спосіб його розміщення (горизонтальний чи вертикальний).

4. Споглядання художніх творів. Аналіз.

    (На дошці розміщено репродукції картин Івана Айвазовського "Буря на Північному морі", "Місячна ніч", "Чорне море").

 Давайте разом помандруємо до моря і будемо споглядати його красу на картинах І.К. Айвазовського.

(Можна розповісти коротко біографію І.Айвазовського або «Казку про художника» - додається).

     Чорне море         Буря на Північному морі        Місячна ніч

Ви, мабуть, з першого погляду, визначили, що об’єднує ці картини, що на них зображено? (Бесіда)

1. А чи всі вони за настроєм і зображенням однакові?

2. Що їх відрізняє?

І.К. Айвазовський – великий мариніст і написав близько 6 000 картин і майже всі вони про море. Художник дуже любив море і в своїх картинах передавав його красу.

3. А чи знаєте ви як називається вид пейзажу, в якому зображують море?

Цей вид пейзажу називається морський, або марина, а художники, що малювали море – мариністи.                                                                             Під час моєї розповіді ви вже розглянули картини, що розміщені на дошці.

А тепер давайте зупинимось на одній із них і поговоримо про те, що і як на ній зображене.

Аналіз картини І. Айвазовського "Буря на Північному морі" (схема аналізу):

1. Що зображено на картині? (власні висловлювання учнів)

2. Де це відбувається?

3. Визначте головних героїв і яке природнє явище зображено?

4. Визначте другорядні предмети (що зображено в далині).

5. Опис представленого явища.

6. Аналіз композиційного рішення:

Що є головним у картині? Що до нас ближче, а що далі? Плановість картини.

7. Чи може це бути насправді?

8. Оцінка колірного вирішення (який настрій передає картина)

9. Виявлення художнього образу твору.

10. Аналіз загального настрою картини.

11. Висловлювання особистого враження від твору.

Таким чином, ми разом визначили, що зображено на картині, яке явище природи, який настрій. Ви, мабуть, зрозуміли, що за допомогою кольору, ліній можна передати настрій картини, стан природи, емоції. Так можна проаналізувати кожну із поданих картин.

VІ.Практична частина уроку.

Сьогодні ми з вами будемо виконувати морський пейзаж простим олівцем. Називається наша композиція «Парус». Слід враховувати основні правила композиції та використовувати такі засоби виразності графіки, як лінія, штрих, крапка. (Показ вчителем на дошці послідовності виконання композиції. Під час роботи учнів проводиться фізкультхвилинка).

VІІ. Підсумок уроку.

(Перевірка робіт учнів, оцінювання, аналіз, демонстрація кращих робіт, оформлення стенду «Міні-вернісаж»).

Отже, створити власну композицію, це не лише правильно намалювати предмет або явище, а й розмістити поруч із другорядними елементами, виділивши головне розміром, формою або кольором.

VІІІ. Домашнє завдання: принести альбом, фарби, пензлі.

 

УРОК № 3

ТЕМА: Засоби виразності живопису. Малювання композиції «Веселка».

МЕТА: поглибити знання учнів про живопис як вид образотворчого

             мистецтва; формувати поняття про колір як засіб виразності

             живопису, дати поняття про хроматичні та ахроматичні кольори,

             розвивати здатність бачити кольорове розмаїття оточуючого світу та  

             вміння відображувати його за допомогою фарб; виховувати

             уважність, охайність при виконанні роботи.

Тип уроку:комбінований

Матеріали:альбом, фарби, пензлі

Техніка:живопис  

ХІД УРОКУ:


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 1580; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!