Елементи забезпечення фінансового контролінгу



До елементів, без яких контролінг неможливо було б запро­вадити на підприємстві, належать: інформаційне забезпечен­ня, організація, реінжиніринг, автоматизація, центри відпові­дальності. Розглянемо кожен із зазначених елементів деталь­ніше.

Інформаційне забезпечення - взаємопов'язаний та внутрішньоузгоджений процес збирання, обробки, передачі та зберігання економічної ін­формації, яка забезпечує оптимальне управління підприємс­твом. За допомогою інформаційного забезпечення контролінг отримує дані для аналізу та формування варіантів альтерна­тивних рішень.

Під організацією розуміють діяльність з упо­рядкування усіх елементів певного об'єкта в часі та просторі. Організація охоплює широке коло питань: визначення ра­ціональної структури управління, видів діяльності та завдань, які потрібно розв'язати для досягнення мети підприємств (об'єднань); розподіл між окремими керівниками і спеціаліс­тами загального обсягу робіт, повноважень і відповідальності; визначення взаємопідпорядкованості і взаємозалежності зай­нятих на підприємстві працівників; розміщення працівників на окремих ділянках роботи відповідно до їх кваліфікації, спеціалізації, здібностей; організаційне нормування апарату управління; встановлення правильних взаємовідносин між працівниками.

Організаційний процес є засобом, за допомогою якого ке­рівництво об'єднує трудові ресурси, матеріали, технологію, інформацію і людей для досягнення поставлених цілей, а організаційна робота — це процес розподілення ресурсів для ви­конання планів. Організація як елемент контролінгу спрямована на створення необхідних умов для досягнення запланованих цілей.

Реінжинірингє перебудовою на сучасній технологічній основі організації виробництва, управ­ління та обліку. Реінжиніринг передбачає реконструкцію всіх елементів бізнесу, і насамперед бухгалтерського обліку. Це — перебудова з чітко поставленими цілями і засобами. В межах цього напрямку розглядають методи підвищення ефектив­ності, пов'язані зі скороченням розмірів і оптимізацією суб'єк­тів господарювання, використанням потенціалу матричних структур, лінійного та програмного управління тощо. Управ­лінський механізм налаштовують на захоплення чи утриман­ня певного сегмента ринку за допомогою аналізу його обсягів, наявного збуту товарів, стимулювання продажу, забезпечення конкурентоспроможності товарів і послуг. Під реінжинірингом бізнес-процесів розуміють широкий підхід, що має на меті здійснення змін на підприємстві, які призначені для підви­щення ефективності виробництва та швидкості реакції під­приємства на зміни ринку (вимоги споживачів, дії конкурен­тів тощо).

Оскільки автоматизація є необхідною складовою реінжинірингу, вона також є елементом забезпе­чення діяльності контролінгу. Для ефективного проведення контролінгу і під­вищення ефективності діяльності підприємства роль автома­тизації процесів діяльності є надзвичайно важливою. Автома­тизацію потрібно проводити на всіх рівнях і в усіх відділах підприємства, починаючи з відділу бухгалтерії і закінчуючи відділом контролінгу. У діяльності вітчизняних підприємств автоматизацію проводять, застосовуючи програмні системи різного класу (Ехсеl, 1С: Бухгалтерія, "Парус", 1С: Підприємство, ЕRР система). Ступінь автоматизації бізнес-процесів можна проілюструвати за допомогою графіка (рис.).

Останніми серед елементів забезпечення контролінгу є цен­три відповідальності. Центрами відповідальності можуть бути відділи зв'язків з клієнтами та збуту, цехи, служби підприємства тощо. Завданнями центрів відповідальності є акумулювання даних, складання бюджетів, аналіз реалізації продукції, взає­модія з клієнтами та партнерами. Контролінг відповідає за збір усієї цієї інформації та підготовку на її основі кількох аль­тернатив для прийняття управлінських рішень. Більше того, розподіл підприємства на центри відповідальності дозволяє службі контролінгу легко простежити, в якій сфері виникають певні відхилення, неточності та ймовірність кризи, та вжити заходів для уникнення будь-яких ризиків.

Для зручності прийняття управлінських рішень на базі контролінгу, усі центри відповідальності можна поділити на центри регульованих і частково регульованих витрат. Прикла­дом першого може бути цех основного виробництва, а другого — адміністрація або ж конструкторський відділ. Проти­лежним до центру витрат є центр доходу. Останній несе інфор­мацію і відповідає лише за виручку. Центр прибутку відпові­дає і за витрати, і за виручку, а центр інвестицій — за капіта­ловкладення, доходи і витрати. Загалом, чітке розмежування завдань, відповідаль­ності та функцій різних підрозділів фірми сприяє швидкому і ефективному збору даних підсистемою контролінгу та сприяє прийняттю швидких і, щонайголовніше, стратегічно правиль­них управлінських рішень.


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 506; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!