ОЦІНКА ХІМІЧНОЇ ОБСТАНОВКИ ПРИ РУЙНУВАННІ (АВАРІЇ) ОБ'ЄКТІВ,ЯКІ МАЮТЬ СДОР



При руйнуванні або аваріях на об'єктах, яю мають СДОР, утворюються зони хімічного зараження, посеред яких можуть виникнути центри хімічного ураження. їх можна назвати вторинними на відміну від центрів хімічного ураження, що утворюється в результаті застосування хімічної зброї.

Другорядним центром хімічного ураження називають територію, в межах якої в результаті впливу сильнодіючих речовин відбулися ураження людей та тварин.

Хімічні сполуки, які в деякій кількості, що перебільшують допустимі концентрації (щільність зараження), можуть шкідливо впливати на людей, свійських тварин, рослини та викликати в них ураження різного ступеня, називаються отруйними речовинами. СДОР може бути елементом виробництва (аміак, хлор, азотна та сірчана кислоти, фтористий водень та інше) і можуть утворюватися як токсичні продукти під час пожеж на ОГД (окис вуглецю, окис азоту, хлористий водень, сірчаний газ). Коротка фізико-хімічна і токсична характеристика деяких речовин наведена в довіднмках, або її можна отримати з інтернету. Докладну характеристику наведемо для найбільш розповсюджених СДОР.

Аміак - безбарвний газ із запахом .нашатирю (поріг сприймання 0,037 мг/л). Суха суміш аміаку в повітрям (4:3) здатна вибухати. Добре розчиняється у воді. Резервуари з аміаком розмішуються в піддоні або загороджуються обваловкою.

Межа допустимої концентрації (МДК) в повітрі, мг/л: в населених пунктах середньодобова 0,0002, в робітничій зоні - 0,02.

Подразнення відчутне вже при 0,1 мг/л. Вражаюча концентрація при 6-часовій експозийії – 0,21 мг/л, смертельна при 30-хяилинній експозиції - 7 мг/л.

Захист фільтруючі промислові протигази марки "К" і "М", при суміші аміаку із сірководнем - марки "КД". При дуже високих концентраціях - ізолюючі портигази та іхисний одяг.

У високих концентраціях аміак збуджую центральну нервову систему і викликає судороги. Частіше смерть наступає через декілька годин або діб після отруєння від набряклості гортані та легенів. Ііри попаданні на шкіру викликає опіки різного ступеня.

Перша допомога: свіже повітря, вдихання теплих водяних парів 10% розчину ментолу в хлороформі, тепле молоко з боржомі або содою. При застуді - кисень, під час спазм голосової щілини - тепло на область шиї, теплі водяні інгаляції. При потраплянні в очі швидке промивання водою, або 0,5-1% розчином кваснів. При ураженні шкіри - обмивання чистою водою, накладання примочок з 5% розчину оцтової, лимонної або соляної кислоти.

Хлор - зеленкувато-жовтий газ з різким запахом. Поріг сприйняття - 0,003 мг/л. МДК в робітничій зоні - 0,001 мг/л. Звідси, якщо відчувається різкий запах - це значить, що вже працювати без засобів захисту небезпечно. Хлор в 2,5 рази тяжче -овітря, тому хмарина хлору буде переміщуватися за напрямком вітру близько до землі.

Температура кипіння - 34,6°С, звідси, навіть взимку хлор знаходиться в газоподібному стані. Легко перетворюється при тисненні 5-103-7- 10л кПа (5-7 атм) в гемну жовто-зелену рідину.

При випаруванні на повітрі рідкий хлор утворює з водяними парами білий туман. 1 кг рідкого хлору угворює 316 л газу.

Вражаюча концентрація при експозиції 1 годину, мг/л, 0,01, Смертельна - 0,1-0,2. В повітрі помічаються пристроєм УГ-2 або ВПХР (використовується індикаторна трубка з трьома зеленими кільцями).

Захист: фільтруючи промислові протигази Г'П-5, дитячі протигази та захисні дитячі камери. При дуже високих концентраціях (більше 8,5 мг/л) – ізолюючі протигази.

Хлор подразнює дихальні шляхи і викликає набрякання легенів. При високих концентраціях смерть наступає від 1-2 вдихів, при декілька менших концентраціях няється через 5-25 хв.

Перша допомога: надіти протигаз і вивести на свіже повітря. Повний спокій, як можна раніше інгаляції киснем. При подразненні дихальних шляхів - вдихання нашатирного спирту, бікарбонату натрію. Промивання очей, носа і рота 2% розчином соди. Тепле молоко з боржом) або содою, кава.

Дегазацію роблять лужними відходами виробництва, водяними розчинами і-і тіосульфату, погашеного вапна, нейтралізацію - водою.

Більш докладна характеристика більшості СДОР може бути отримана з аварійних: карток, які повинні бути на кожному підприємстві, де існують СДОР, або на транспортних засобах під час їх перевезення

 

ТЕРМІНИ 1 ВИЗНАЧЕННЯ

Аварія з НХР – це подія техногенного характеру, яка сталася на небезпечному об’єкті внаслідок виробничих. Конструктивних, технологічних, експлуатаційних причин або від випадкових зовнішніх чинників, пошкодження технологічного обладнання, пристроїв, споруд, промислових аварій з викидом (виливом) НХРу атмосферу і ревльно загрожує життю та здоров’ю людей.

Хмара НХР - суміш парів і дрібних крапель НХР з повітрям в обсягах (концентраціях), небезпечних для довкілля (уражальних концентраціях).

Розрізняють первинну і вторинну хмару забрудненого повітря.

Первинна хмара НХР – це хмара НХР, що утворенна в результаті миттєвого (1-3 хв) переходув атмосферу частини ємності в якій знаходиться НХР при її руйнуванні.

Вторинна хмара НХР – йе хмара НХР, яка утворена в результаті випаровування розлитої речовини з підстилаючої поверхні.

Зона хімічного забруднення НХР (3X3) - територія, яка включає осередокхімічного забруднення, де фактично розлита НХР, і ділянки місцевості, якими утворилась хмара НХР.

Зона можливого хімічного забруднення (ЗМХЗ) – це територія в межах якої під впливом зміни напряму вітру може виникнути переміщення хмари НХР з небезпечними для людини концентраціями

Небезпечна хімічна речовина (НХР) - хімічна речовина, безпосередня опосередкована дія якої може спричинити загибель, гостре чи хронічні захворювання або отруєння людей і (чи) завдати шкоди довкіллю.

Прогнозована зона хімічногозабруднення (ПЗХЗ) -- розрахункова зона, параметри якої'приблизно визначаються за формою еліпса,

Хімічно небезпечний об'єкт (ХНО) - промисловий об'єкт (підприсмство або його структурні підрозділи, на якому знаходяться в обігу (виробляюті, переробляються, перевозяться (пересуваються), завантажуються або розвантажуються, виконуються у виробництві, розміщуються або складують постійно або тимчасово, знищуються тощо) одне або декілька НХР (до ХНО відносяться також і залізниці).

Хімічно небезпечна адміністративно-територіальна одиниця (ХНАТО); адміністративно - територіальна одиниця, до якої відносяться область і райони, також будь-які населені пункти областей, які потрапляють у зону можливі хімічного забруднення (ЗМХЗ) при аваріях на хімічно небезпечних об'єктах.

Прогноз

СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ МЕТОДИКИ

Ця методика може бути використана для довгострокового (оперативно аварійного) прогнозування при аваріях на ХНО і транспорті, і визначення ступеня хімічної небезпеки хімічно небезпечних об’єктів, адміністративно-територіальних одиниць.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 601; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!