Природне середовище. Техносфера. Ноосфера. Соціально-політичне середовище.



Одним з елементів системи “людина – життєве середовище” є середовище життя людини, сфери її діяльності і взаємозв’язків із навколишнім середовищем, в якому живе і діє людина.

Середовище – це і простір для проживання, і дужеважливеджерелоресурсів, вономає великий вплив на духовнийсвіт людей, на їхздоров’я і працездатність.

Навколишнімсередовищемназиваютьчастинуземноїприроди, з якоюлюдськесуспільствобезпосередньовзаємодіє у своємужитті, і виробничоїдіяльності.

Середовище, яке оточуєлюдину, складаєтьсяіз природного середовища, яке формувалосямільйонироків у процесіеволюційногорозвиткуземлі і життя на ній; техногенного – створеного людьми у процесірозвитку і господарсько-побутовоїдіяльності (техносфери); соціально-політичного – створеноголюдством духовного світу.

Природнесередовище

Навколишнєприроднесередовище у більш широкому розумінні – космічнийпростір, а в більшвузькому – біосфера, зовнішняоболонкаЗемлі, яка охоплюєчастинуатмосфери (висотою 10–15 км), гідросферу (глибиною до 12 км) і верхнючастинулітосфери (глибиною до 2–5 км), яківзаємопов’язаніскладнимибіогеохімічними циклами міграціїречовин і енергії.

Гідросфера – цеводянаоболонкаЗемлі. До надземноїчастинигідросфери, щовкриває 70 % поверхніЗемноїкулі, належать океани, моря, озера, ріки, а такожльодовики, в яких вода пе-ребуває у твердому стані. Основначастина води (понад 80 %) перебуває у глибинних зонах Землі – в їїмантії. Підземначастинагідросфериохоплюєґрунтові, підгрунтові, напірні й безнапірні води, тріщинні води і водикарстовихпорожнин у легкорозчиннихгірських породах (вапняках, гіпсахтощо).

Усіформиводнихмаспереходять одна в одну у процесіперетворення. Вода убіосферіперебуває у безперервномурусі, бере участь у геологічному та біологічномукругообігахречовин.

Літосфера – тверда оболонкаЗемлі. Наша планета Земля – є стиснута з полюсів куля – геоїд. Будова Землінеоднорідна. Вона складаєтьсяізтрьохоболонок – земної кори, мантії та ядра, де різкозмінюютьсяшвидкостіпружнихсейсмічниххвиль, викликанихземлетрусамиабоштучнимивибухами.

Техносфера – це регіон біосфери в минулому, перетворений людиною за допомогою прямого або непрямого впливу технічних засобів з метою найкращої відповідності своїм матеріальним і соціально-економічним потребам.

Створюючитехносферу, людинапрагнула до підвищеннякомфортностідовкілля, до росту комунікабельності, до забезпеченнязахистувідприроднихнегативнихвпливів.

Техносферабагатопланова, вона включає в себе регіониміс-та, промисловоїзони, виробниче і побутовесередовище. Отже, техносферуможнаподілити на виробниче і побутовесередовище.

Виробничесередовище – цепростір, в якомуздійснюєтьсятрудовадіяльністьлюдини. Людина створила цесередовище в процесісвоєїтрудовоїдіяльності.

Побутовесередовище – цесередовищепроживаннялюдини, щоміститьсукупністьжитловихбудівель, споруд спортивного і культурного призначення, а такожкомунально-побутовихорганізацій і установ.

Ноосфера

Тварини та рослини своєю діяльністю за життя та біомасою після смерті мільярди років створювали та вдосконалювали умови, сприятливі для життя, тобто біосферу, перш ніж з’явилася людина, яка через кілька сотень тисяч років стала руйнувати її своєю нерозумною діяльністю.

Як буловизначенолюдина – цесоціальнаістота (суспільна), і живе вона в соціально-політичномусередовищі. Вона виходить у світ разом з іншими. Спілкуванняформуємову, розвиваємислення, почуття. Діяльністьстворюєспільну основу існування. Створюєтьсяособливий, відміннийвідтваринного, спосібжиття, щозакріплюєтьсярізноманітнимиінститутами, нормами, символами, сукупністьяких становить світвеликоїлюдськоїкультури.

Соціум – це система підрозділів і сфер суспільного життя, гармонійна взаємодія котрих забезпечує цілісність суспільства, і навпаки – дисгармонія її веде до суттєвих конфліктів і деформацій. Суспільство – це сукупність історично складених форм спільної діяльності людей.

Сфера суспільного життя містить у собі різнопланові процеси, стосунки, цінності, інститути, чинники як матеріальні, так і ідеальні, об’єктивні і суб’єктивні.

Виділяютьтакісферисуспільногожиття:

– матеріальну – охоплюєпроцесиматеріальноговиробництва, розподілу, обміну, споживання;

– соціально-політичну – включаєсоціальні та політичністосунки людей у суспільстві – класові, національні, групові, міждержавнітощо. Самеця сфера охоплюєтакіявища й процеси, як революція, реформа, еволюція, війна, класоваборотьба. У ційсферіфункціонуютьтакісоціальніінститути, як партія, держава, громадськіорганізації;

– духовну – це широкий комплекс ідей, поглядів, уявлень, тобто весь спектр виробництвасвідомості, трансформаціїїївідоднієїінстанції до іншої (засобимасовоїінформації), перетворення на індивідуальнийдуховнийсвітлюдини;

– культурно-побутову – цетакіявища, як виробництвокультурнихцінностей, життясім’ї, побутовіпроблеми (організаціявідпочинку, вільного часу), освіта, вихованнятощо.

Усісферисуспільногожиттявзаємопов’язані. Важливу роль у суспільствівідіграютьсоціальнівідносини

Люди у процесіжиттєдіяльностіоб’єднуються в соціальнігрупи. Соціальнагрупа – цесукупністьпевного числа людей, об’єднанихспільнимінтересомчиспільною справою. Об’єднання людей у соціальнігрупивідбувається на засадах не лишематеріальнихінтересів. Деякігрупи (релігійні) ґрунтуються на засадах духовності. Є групи, в основіяких лежать кревнізв’язки, взаємодопомога, відповідальність (рід, сім’їтощо). Людей єднаютьтакожспільніетнічніособливості (народ, нація), соціально-політичніінтереси (партія, держава), громадсько-моральні та культурніприст-расті (суспільніорганізації, братства, спілкитощо).

Необхіднорозрізнятималі, середні й великісоціальнігрупи.

Малісоціальнігрупи – цегрупи, щооб’єднують до декількохдесятківосіб: сім’я, первиннівиробничіоб’єднання (бригади), сусідськіспільності, дружні (товариські) компанії, шкільнийкластощо.

Середнісоціальнігрупи – групи, щооб’єднуютьжителів одного села чиміста, працівників одного заводу, викладачів одного навчального закладу.

Великісоціальнігрупи – класи, етнічніспільності (нація, народність, плем’я), віковігрупи (молодь, пенсіонери), статевіоб’єднання (чоловіки, жінки) – цечисленніоб’єднання людей (до декількохдесятків і сот мільйонів).

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 394; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!