Контрольні питання до змістового модуля І



1. Поняття та юридичне значення земельної реформи в Україні.

2. Основні напрями здійснення земельної реформи та їх правове забезпечення.

3. Економічний напрям земельної реформи: особливості змісту та правового забезпечення.

4. Екологічний напрям земельної реформи: особливості змісту та правового забезпечення.

5. Інституційно-функціональний земельної реформи: особливості змісту та правового забезпечення.

6. Правотворчий напрями земельної реформи: особливості змісту та правового забезпечення.

7. Генеза реформування земельних правовідносин на території України.

8. Земельні реформи часів становлення і вдосконалення звичаєвого та писаного права на території України.

9. Земельні реформи 18-20 століть як комплексні земельно-реформаційні заходи.

10. Правове забезпечення земельної реформи як інститут земельного права.

11. Законодавство у сфері земельної реформи та його місце в системі земельного законодавства України: проблеми співвідношення та вдосконалення.

12. Поняття, класифікація та характеристика правових форм реалізації земельної реформи.

 


Змістовий модуль ІІ.

 

Тема № 6. Правовідносини у сфері земельної реформи (6 год.)

 

Лекція № 6. Правовідносини у сфері земельної реформи (2 год.)

Правовідносини у сфері земельної реформи – абсолютні земельні правовідносини. Особливості правовідносин у сфері земельної реформи (земельних реформаційних правовідносин). Склад земельних реформаційних правовідносин.

Підстави виникнення, зміни та припинення правовідносин у сфері земельної реформи. Суб’єкти земельних реформаційних правовідносин: види та особливості правосуб’єктності у процесі земельної реформи. Об’єктний склад земельних реформаційних правовідносин: види та загальна характеристика. Зміст правовідносин у сфері земельної реформи: категорії прав і обов’язків суб’єктів.

Критерії визначення правильності моделі земельних реформаційних правовідносин та ступінь їх врахування у сучасному земельному законодавстві України.

 

 

Практичне заняття № 4 (2 год.)

1. Особливості правовідносин у сфері земельної реформи.

2. Підстави виникнення, зміни та припинення правовідносин у сфері земельної реформи.

3. Суб’єкти та об’єкти земельних реформаційних правовідносин

4. Зміст правовідносин у сфері земельної реформи.

 

 

Задача 1.

 

У м. Києві на вул. Комуністичній № 77 мешкає сім’я Пурченко, яка має жилий будинок та земельну ділянку під ним у розмірі 0,06 га. Ця сім’я складається з двох братів з родинами, які отримали зазначені земельну ділянку і будинок в спадщину від батька у 1981 році.

Брати між собою уклали письмову угоду про порядок користування будинком та земельною ділянкою, згідно з якою ці об’єкти було поділено між ними порівну. На земельну ділянку є акт про її відведення в 1962 році батьку з написом нотаріуса про її перехід разом з будинком у спадщину до синів.

У 1995 році землевпорядні органи Жовтневого р-ну м. Києва проводили інвентаризацію земельних ділянок по вул. Комуністичній. У цей час один з братів, ділянка якого межувала з будинком № 79, був тимчасово відсутній (перебував у місцях позбавлення волі). Скориставшись цим, сусід з № 79 переніс огорожу, тим самим захопивши земельну ділянку № 77 у розмірі близько 0,006 га.

Інвентаризаційна комісія, зробивши обміри, склала схему землеволодінь, врахувавши захоплену земельну ділянку. Акт обміру був підписаний сусідом з № 79, дружиною тимчасово відсутнього брата та іншим братом.

Повернувшись з місць позбавлення волі, один з братів Пурченко викрив захоплення земельної ділянки. Він спробував її повернути собі, перенісши огорожу на попереднє місце.

Сусід з № 79 звернувся до районної ради про вирішення земельного спору.

 

Які правовідносини виникли у цій справі?

Відмежуйте правовідносини у сфері земельної реформи від інших земельних правовідносин.

Вирішити справу по суті.

 

 

Задача 2.

 

Садівницьке товариство “Яблунька” звернулося до сільської ради з клопотанням про приватизацію земельної ділянки у розмірі 20 га, якою воно користувалося протягом останніх 10 років на умовах оренди з сусіднім сільськогосподарським кооперативом. Тепер зазначений сільськогосподарський кооператив ліквідовано у зв’язку із банкрутством. Отже, земельна ділянка, на думку керівництва садівницького товариства, є вільною і товариство як орендар цієї земельної ділянки має переважне право на її приватизацію.

Сільська рада відмовила садівницькому товариству “Яблунька” у приватизації земельної ділянки. Мотивовано це було тим, що чинний Земельний кодекс України не передбачає для сільськогосподарських підприємств, установ, організацій такого способу набуття права власності на земельну ділянку як приватизація. Рада натомість запропонувала садівницькому товариству укласти новий довгостроковий договір оренди цієї земельної ділянки.

Садівницьке товариство “Яблунька” оскаржило рішення ради до суду.

 

Окреслити коло правовідносин, що виникли за умов даного казусу, зробити їх аналіз з точки зору законності рішення сільської ради.

Вирішити справу.

Завдання для самостійної роботи (2 год)

 

 

Задача.

 

До юрисконсульта Севастопольського управління по земельних ресурсах звернувся голова Севастопольської міської ради з вимогою врегулювати ситуацію, яка склалася у місті з укладенням договорів оренди земельних ділянок.

Проблема полягала в тому, що суб’єкти підприємницької діяльності, орендуючи будівлі і споруди комунальної власності, повинні разом з ними орендувати і земельні ділянки. Але уклавши договори оренди будівель і споруд, вони зволікають з укладенням договорів оренди землі, хоча рада вже давно винесла рішення про передачу цих земельних ділянок в оренду. Голова ради вимагає від юридичного управління Севастопользему звернутися до суду з метою спонукання укладення таких договорів та відшкодування збитків (недоотриманих надходжень до бюджету) за період свідомого неукладення договорів оренди землі вищезазначеними суб’єктами підприємницької діяльності.

 

Визначити коло суспільних відносин.

Чи правомірними є вимоги голови ради?

Вирішити справу.

Література [1-12, 27, 28, 35, 47, 85, 95, 96, 98, 110]

 

 


Тема № 7. Юридичні гарантії забезпечення земельної реформи (6 год.)

Лекція № 7. Юридичні гарантії забезпечення земельної реформи (2 год.)

Поняття та система юридичних гарантій забезпечення земельної реформи. Місце юридичних гарантій у системі правового забезпечення земельної реформи. Класифікація юридичних гарантій забезпечення земельної реформи.

Організаційно-структурні та функціонально-правові гарантії забезпечення земельної реформи. Матеріально-правові та процесуально-правові гарантій забезпечення земельної реформи. Юрисдикційні гарантії забезпечення земельної реформи. Проблеми юридичної відповідальності як гарантії забезпечення земельної реформи.

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 527; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!