Динаміка доходів і видатків діяльності страхових компаній України за 2005-2011 років.

Міністерство аграрної політики та продовольства України

Дніпропетровський державний аграрний університет

Навчально-науковий інститут економіки

 

 

Кафедра фінансів

 

РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНА РОБОТА

 

З дисципліни «Фінанси»

 

«Дослідження структури та динаміки доходів і видатків страхових компаній України  за останні 5 років»

 

 

Виконала студентка групи ОА-2-10

спеціальності «Облік та аудит»                         Шапран Юлія Станіславівна.

 

 

Перевірив

Старший викладач                                                Сєдих Андрій Анатолійович

 

Дніпропетровськ 2012


Зміст

Вступ………………………………………………………………………………….3

1. Діяльність страхових компаній на фінансовому ринку України ……………...5

2. Динаміка доходів і видатків діяльності страхових компаній України за 2005-2011 років…………………………………………………………………………….9

Висновки і пропозиції……………………………………………………………...16

Список використаних джерел……………………………………………………..18

Додатки……………………………………………………………………………...19

 


 

Вступ

 

   Страхова діяльність страховиків пов'язана з формуванням страхового фонду за рахунок страхувальників і його цільовим використанням на страхові виплати. Крім прямого страхування страховики можуть бути задіяні в системі перестрахування, здійснювати інвестиційну та іншу статутну діяльність, не заборонену чинним законодавством. Сукупність видів діяльності страхових організацій визначає склад і структуру їх доходів і витрат.
    Дохід страхової компанії - сукупна сума грошових надходжень в результаті здійснення страхової та іншої, не забороненої законом діяльності. Доходом страховика називається сукупна сума грошових надходжень на його рахунки та в касу в результаті здійснення ним страхової та іншої, не забороненої законом діяльності. Механізм отримання, склад і структура доходу страхових компаній відображають галузеву специфіку і стратегію кожного окремого підприємства.

Витрати страхової організації є витрати, які несе страхова організація при здійсненні своєї статутної діяльності, і відображаються в установленому порядку в бухгалтерській звітності. Склад і структуру витрат визначають два взаємозалежних економічних процесу: погашення зобов'язань перед страхувальниками і фінансування діяльності страхової організації. У сукупності всі витрати являють собою собівартість страхових операцій.

Метою дослідження є аналіз динаміки та структури доходів і видатків страхових компаній України, завданнями є:

1) визначення поняття і організації доходів і видатків страхових компаній згідно вітчизняного законодавства;

2) проведення статистичного аналізу динаміки і структури доходів і видатків страхових компаній України за останні 5 років;

3) обґрунтування висновків і надання пропозицій щодо розвитку страхових компаній в Україні.

Об’єктом дослідження є страхові компанії України.

Предметом дослідження є динаміка і структура доходів і видатків страхових компаній України.

Методи дослідження:

- спостереження;

- порівняння;

- аналіз;

- синтез;

- статистичні методи.


 

Діяльність страхових компаній на фінансовому ринку України

 

Страхові компанії - один з найважливіших видів спеціальних небанківських кредитно-фінансових установ. Для них характерною є особлива форма залучення коштів - продаж страхових полісів. При розміщенні коштів страхові компанії конкурують з іншими кредитними установами. Головна стаття їх активів - облігації промислових компаній, акції, державні цінні папери. Страхові компанії поділяються на дві групи: страхові компанії, що здійснюють страхування населення, та компанії, які проводять страхування майна. Найбільшого поширення набули компанії першого типу. Вони продають страхові поліси, які дають можливість отримати компенсацію у разі смерті, хвороби тощо.

Як правило, щорічне надходження коштів до страхових компаній у вигляді страхових премій та доходів від активних операцій набагато перевищує суму виплат володарям полісів. Це дає змогу цим компаніям збільшувати інвестиції у високодохідні довгострокові цінні папери, насамперед в облігації промислових компаній та в заставні під нерухомість.

Особливість інвестиційної політики страхових компаній полягає в тому, що акумульовані капітали належать індивідуальним страхувальникам і лише тимчасово знаходяться в розпорядженні страхової компанії. Відповідно, інвестиційний портфель таких компаній має насамперед відповідати вимогам надійності, а вже потім – прибутковості.

Доходи від інвестиційної діяльності виникають на підставі використання внесків страхувальників в якості джерела капіталовкладень. Перебуваючи в розпорядженні страховика протягом визначеного строку, страхові премії у відповідності зі встановленими правилами інвестуються в дохідні активи і приносять страхової організації інвестиційний дохід. У країнах з розвиненим фондовим ринком інвестиційний дохід за деякими видами страхування дозволяє перекривати негативний результат по страхових операцій.

Цим зумовлена певна консервативність інвестиційної політики страхових компаній – в економічно розвитих країнах саме вони є основним покупцем державних цінних паперів, що забезпечує для держави стабільне розміщення державних позик, а для страхових компаній – інвестиції в надійні цінні папери.

В Україні особливість інвестиційної діяльності полягає в тому, що вона відбувається на фоні зростання дефіциту фінансових ресурсів [4, С.71]. Проте ринок страхових послуг досить розвинутий, існує сформована системи страхових інститутів.

Право страхових компаній інвестувати страхові резерви та інші кошти закріплено в Законі України «Про страхування» та Законі України «Про інвестиційну діяльність» від 18. 09. 1991 р. Згідно зі ст. 31 Закону України «Про страхування» розміщення страхових резервів повинно проводитись страховиками на умовах диверсифікації, поверненості, прибутковості та ліквідності [5]. Крім того, Законом України «Про страхування» та Положенням про порядок формування, розміщення та обліку страхових резервів забороняється використання коштів страхових резервів для укладання договорів позики (кредитних договорів) з фізичними та юридичними особами.

Економічний розвиток страхової компанії та її інвестиційна активність є взаємопов'язаними процесами. Під час інвестування коштів в цінні папери важливим є питання визначення їхнього курсу та стабільність прибутковості, особливо при страхуванні життя. Дохідність таких паперів повинна перевищувати технічний процент, гарантовано сплачуваний клієнтам.

В цілому ж можна дійти висновку, що в Україні страхові компанії поки що не стали активним інституційним інвестором на ринку корпоративних облігацій. Зокрема, станом на 31. 06. 2005 р. в структурі наявних активів страховиків (рис. 1) обсяг інвестицій в облігації незначний – 1,11%.

 

 

За даними Державної комісії регулювання ринків фінансових послуг та Ліги страхових компаній України в 2005 р. обсяг облігацій в активах українських страхових компаній становив 111,9 млн. грн., на кінець 1 кварталу 2005 р. він становив 127,4 млн. грн., а на кінець 2 кварталу він досяг 146,6 млн. грн. За перше півріччя 2006 р. облігації займають в активах компаній, що страхують життя 3,32 % (27,48 млн. грн.), а в активах компаній, що страхують від збитків – 0,96% (119,18 млн. грн.). Загальний обсяг активів в облігаціях за перше півріччя 2005 р. становить 1,11% від загального обсягу резервів страхових компаній (146,6 млн. грн.).

У більшості країн основну частину активів інституційних інвесторів вкладено в інструменти з фіксованим відсотком, проте структура інвестицій різних категорій інституційних інвесторів суттєво відрізняється у різних країнах [8].

Страхові ж компанії в Україні, на відміну від світових тенденцій, охоче інвестують свої резерви в цінні папери з більш високим ризиком, зокрема в акції (6388,2 млн. грн., або 48,26%).

В активах страхових компаній за 1 півріччя 2005 р. перебуває лише близько 1,8% загального обсягу корпоративних облігацій на суму 146622,4 тис. грн. при загальному обсязі корпоративних і дисконтних облігацій, що перебувають в обігу – 8132671,28 тис. грн. (за винятком цільових облігацій, в які страхові компаній не інвестують свої активи). В Росії цей показник досягає 11%, в Німеччині – більше 40% [10]. Це дозволяє дійти висновку, що українські страхові компанії не є активними інвесторами на ринку корпоративних облігацій з причини низького рівня розвитку українського ринку облігацій в цілому, поширеність непублічних емісій та цільових облігацій, внаслідок чого страхові компанії недостатньо інвестують кошти в корпоративні облігації.


 

Динаміка доходів і видатків діяльності страхових компаній України за 2005-2011 років.

Показник "Страхові виплати" характеризує розмір коштів, фактично виплачених страховиком за страховими випадками за договорами страхування і перестрахування. Цей показник надається в розрізі: особисте страхування (крім страхування життя), майнове страхування, страхування відповідальності, обов'язкове страхування і обов'язкове державне страхування.

Таблиця 1

АХА

Оранта

Провідна

Княжа

2007

-

149612,21

45325,2

12071,6

2008

-

278504,3

92701

57791,3
2009

95307

256421,1

194768

83487,1
2010

246103

218831,6

177650,6

59256,8
2011

219163

167724,3

156973,3

49222,7
                 

Рис.1

 

На рисунку 1 зображений графік рівня страхових виплат з 2007 по 2011 роки. Виходячи з даних ми бачимо, що найбільшого рівня виплат досягла компанія «Оранта » в 2008 році. Вони становили 278504,3 тис. грн. Протягом 5 років жодна з даних компаній не досягала такого рівня. Наступна за рівнем виплат а компанія «АХА Страхування», від початку існування її найбільша сума виплат становила 246103 тис. грн. в 2010 році. Компанія «Провідна» в 2009 році сума виплат становила 194768 тис. грн. В порівняні з даними страховими компаніями, компанія «Княжа» досягла піку суми страхових виплат в 2009 році, вони становили 83487,1 тис. грн. На період 30.09.2011 в рейтингу страхових компаній по страховим виплатам, перше місце серед інших займає «АХА Страхування» потім «Оранта», «Провідна » і «Княжа»

Загальна (валова) сума страхових премій, отриманих страховиками при страхуванні та перестрахуванні ризиків від страхувальників та перестрахувальників, за 12 місяців 2008 року становила 24 008,6 млн. грн., з них:

 - 8 026,8 млн.грн. (33,4%) – внутрішнє перестрахування;

 - 317,5 млн.грн. (1,3%) премії, що надійшли від іноземних страховиків

(перестрахувальників);

 - решта 15 664,3 млн.грн. (65,2%) – премії від страхувальників.

Динаміка страхових премій у 2005 2008 рр. та їх співвідношення до ВВП [Додаток 1]

Від страхувальників - фізичнихосіб надійшло 7 630,4 млн.грн.(31,8% від валових премій та 48,7% від премій, отриманих від страхувальників).  Більше половини всіх премій від громадян (52,2%) становили премії від страхування

наземного транспорту (3 985,6 млн.грн.). Від страхування обов‘язкової цивільної відповідальності власників транспортних засобів (за внутрішніми та зовнішнім договорами) надійшло 1 019,1 млн.грн. (13,4% відповідно), а також сукупно за видами добровільного особистого страхування – 814,0 млн.грн. (10,7% відповідно).

Сума чистих страхових премій(валові премії за мінусом премій з внутрішнього перестрахування) становила 15 981,8 млн.грн., що складає 66,6% від валових страхових премій.

Відношення страхових премій до ВВП (905,503 млрд.грн.) на кінець року складало:

- валові премії – 2,65%,

-чисті страхові премії – 1,76%.

 

    Відповідно до рис. 3 [Додаток 2], обсяги валових страхових премій за 2010 рік збільшилися порівняно з 2009 роком на 12,9%, при цьому чисті страхові премії збільшилися на 5,3%. Зростання валових страхових премій у IV кв. 2010 року на 31,9% у порівнянні до ІІІ кв. 2010 року відбулось переважно за рахунок збільшення обсягів внутрішнього перестрахування - до 3518,6 млн. грн.(у ІІІ кв. 2010 р. обсяг внутрішнього перестрахування становив 2187,8 млн. грн.). Обсяг чистих страхових премій у IV кв. 2010 року збільшився на 14,3% у порівнянні з попереднім кварталом 2010 року.

За допомогою додатку 3 тепер можна провести більш поглиблений аналіз показників, та знайти динаміку показників. За основі ми беремо страхові валові премії, виплати та чисті страхові виплати.

Таблиця 2

 

Показники динаміки зміни валових страхових премій

 

Рік

Валові страхові премії тис.грн.

Абсолютний приріст

Темп зростання, %

Темп приросту, %

Абсолютне значення 1% приросту

базисний ланцюговий базисний ланцюговий базисний ланцюговий базисний ланцюговий
2007

13 829,90

- - - - - - - -
2008

18 008,20

4178,30 4178,30 130,21 130,21 0,30 0,30 13829,90

13829,90

2009

24 008,60

10178,70 6000,40 173,60 133,32 0,74 0,33 13755,00

18008,20

2010

20 442,10

6612,20 -3566,50 147,81 85,14 0,48 -0,15 13775,42

24008,60

2011

23081,7

9251,80

2639,60

166,90

112,91

0,67

0,13

13808,21

20442,10

 

За допомогою таблиці 2 ми дізнаємось динаміку зміни валових страхових премій протягом 2007-2011 років. З таблиці видно, що в 2011 році валові страхові премії мали тенденцію до зменшення. Так в 2011 році була зібрана найменша сума – 23081,7 тис. грн. , що на 66,9 % менше в порівняні до базисного року. Також спостерігається дуже низький темп приросту валових страхових премій, він становить 0,3 %

Рис.2 Динаміка зміни валових страхових премій протягом 2007-2011 років

Таблиця 3

Динаміка зміни валових страхових виплат

Рік

Валові страхові виплати тис.грн.

Абсолютний приріст

Темп зростання, %

Темп приросту, %

Абсолютне значення 1% приросту

базисний ланцюговий базисний ланцюговий базисний ланцюговий базисний ланцюговий
2007

2 599,60

- - - - - - - -
2008

4213

1613,40 1613,40 162,06 162,06 0,62 0,62 2599,60

2599,60

2009

7 050,70

4451,10 2837,70 271,22 167,36 1,71 0,67 13755,00

4213,00

2010

6737,2

4137,60 -313,50 259,16 95,55 1,59 -0,04 13775,42

7050,70

2011

6104,6

3505,00

-632,60

234,83

90,61

1,35

-0,09

13808,21

6737,20

 

Згідно до таблиці 3 можна побачити, що тенденція до зменшення зберігається. Так у 2011 році сума валових страхових виплат становить 6104,6 тис.грн, що на 134,83% менше ніж у базисному році. Темп приросту валових трахових виплат у порівняні до 2007 року становить 0,62%.

Рис.3 Динаміка зміни валових страхових виплат протягом 2007-2011 років

Динаміка зміни чистих страхових премій

Таблиця 4

 

Рік

Чисті страхові премії тис.грн.

Абсолютний приріст

Темп зростання, %

Темп приросту, %

Абсолютне значення 1% приросту

базисний ланцюговий базисний ланцюговий базисний ланцюговий базисний ланцюговий
2007

8 769,40

- - - - - - - -
2008

12 353,80

3584,40 3584,40 140,87 140,87 0,41 0,41 8769,40

8769,40

2009

15981,8

7212,40 3628,00 182,25 129,37 0,82 0,29 13755,00

12353,80

2010

12658

3888,60 -3323,80 144,34 79,20 0,44 -0,21 13775,42

15981,80

2011

13327,7

4558,30

669,70

151,98

105,29

0,52

0,05

13808,21

12658,00

 

Аналізуючи таблицю 4 ми можемо побачити , що в чистих страхових виплатах так як і в валових зберігаеть тенденція до зменшення. Так у 2001 році була зібрана найменша сума, яка становила 13327,7, що на 51,98% менша у порівнянні до базисного року. В порвняні з попереднім роком також були гірші результати, вони становили 5,29%. Найбільша сума чистих страхових премій була зібрана в 2007 році, вона становила 8769,40 тис.грн, а у наступному році відбулось зменьшення темпів приросту на 0,41%.

Рис.4 Динаміка зміни чистих страхових премій протягом 2007-2011 років

Динаміка зміни чистих страхових виплат

Таблиця 5

 

Рік

Чисті страхові виплати тис.грн.

Абсолютний приріст

Темп зростання, %

Темп приросту, %

Абсолютне значення 1% приросту

базисний ланцюговий базисний ланцюговий базисний ланцюговий базисний ланцюговий
2007

2326,2

- - - - - - - -
2008

3 884

1557,80 1557,80 166,97 166,97 0,67 0,67 2326,20

2326,20

2009

6546,1

4219,90 2662,10 281,41 168,54 1,81 0,69 13755,00

3884,00

2010

6056,4

3730,20 -489,70 260,36 92,52 1,60 -0,07 13775,42

6546,10

2011

5885,7

3559,50

-170,70

253,02

97,18

1,53

-0,03

13808,21

6056,40

 

Виходячи з даних таблиці помітно, що тенденція на зменьшення залишаеться незмінною. Так у 2011 році була також зібрана найменша сума чистих страхових виплат. Вони становлять 5885,7 тис.грн, що на 153,02% менше у порівняні до базисного року, та на -2,82% ніж у попередньму. Також у порівняні з валовими страховими виплатами помітна тенденція до зменшення.

Рис. 5 Динаміка зміни чистих страхових виплат протягом 2007-2011 років

 

 


Висновки та пропозиції

У даній роботі проаналізовано динаміку та структуру доходів і видатків страхових компаній України, зокрема:

- визначено поняття і особливості діяльності страхових компаній на фінансовому ринку України;

- проведено статистичний аналіз динаміки і структури доходів і видатків страхових компаній України за 2006-20011 рр.

Найбільша питома вага у структурі валових страхових премій України належить добровільному майновому страхуванні – 72%, найменша – страхуванню життя – близько 0,02%, що не характерно для більшості європейських країн.

За останній період стрімко зросло страхування вантажів та багажу (на 111,8%), навпаки, зменшилось – страхування кредитів (на 65,6%).

В Україні страхові компанії поки що не стали активним інституційним інвестором на фінансовому ринку. Вітчизняні страхові компанії не є активними інвесторами на ринку корпоративних облігацій з причини низького рівня розвитку українського ринку облігацій в цілому, поширеності не публічних емісій та цільових облігацій. На відміну від світових тенденцій, коли страхові компанії вкладають капітал переважно в конвертовані облігації [9], вітчизняні страхові компанії охоче інвестують свої резерви в цінні папери з більш високим ризиком, зокрема в акції. Оскільки інвестиційний потенціал страхових компаній значний, а страхова галузь розвивається динамічно, подальше зростання обсягу інвестування активів страхових компаній в акції могло б сприяти загальній активізації розвитку українського фондового ринку та забезпечити інвестиційну безпеку держави. Але в цілому, незважаючи на перспективність інвестиційної діяльності українських страхових компаній на ринку акцій, обсяг таких інвестицій поки що залишається відносно невеликим.

Основним напрямком активізації діяльності страхових компаній – за умови достатньо динамічного розвитку ринку корпоративних облігацій в цілому, – повинно бути збільшення частки коштів, інвестованих в корпоративні облігації (для компаній, що страхують життя – переважно в довгострокові, а для компаній, що страхують від ризиків – в короткострокові і середньострокові).

Крім того, збільшення частки корпоративних облігацій в портфелі інвестицій страхових компаній сприятиме зменшенню ризиків страхових компаній. Фінансова стабільність страхової компанії, що інвестує кошти в корпоративні облігації, буде тим вищою, чим вищою буде ймовірність, що сформований страховою організацією фонд буде достатнім для повного відшкодування збитків страхувальників.


 

Список використаних джерел

 

1. Мамедов А. А. Финансово-правовые проблемы страхования в России. – М.: ИД «Юриспруденция», 2005

2. Воблый К. Г. Основы экономики страхования. – М.: Анкил, 1993. – С. 88

3. Жуков Е. В. Инвестиционные институты. – М.: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1998

4. Ромащенко О. Проблеми інвестування страхових резервів на ринку цінних паперів // Ринок цінних паперів України. – 2002. – № 9–10

5. Закон України «Про інвестиційну діяльність» від 18 вересня 1991 р.

6. Заруба О. Д. Страхова справа. – К.: Товариство «Знання», КОО, 1998. – С. 164

7. www.dfp.gov.ua/files/2kv2005.pdf

8. Рубцов Б. Б. Мировые рынки ценных бумаг. – М.: Изд-во «Экзамен», 2002. – С. 93

9. Fabozzi F. The handbook of fixed income securities. – N.Y.: McGraw-Hill, 2005. – Р. 610

10. www.cbonds.cbonds.info/all/rus/index/phtml

11. http://www.bank.gov.ua/Fin_ryn/Rynok_kap/index.htm

12. http://www.pfts.com/ukr/

13. http://forinsurer.com/

 


 

Додаток 1


 

Додаток 2


 

Додаток 3

Показники

На кінець року

2007

2008

2009

2010

2011

Кількість договорів страхування, укладених протягом звітного періоду, одиниць

Кількість договорів, крім договорів з обов‘язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті

16 931 429

20 179 940

22 828 731

22 343 235

26 340,50

Страхова діяльність, млн.грн.

Валові страхові премії

13 829,90

18 008,20

24 008,60

20 442,10

23081,7

Валові страхові виплати

2 599,60

4213

7 050,70

6737,2

6104,6

Рівень валових виплат, %

18,8

23,4

29,4

33

26,4

Чисті* страхові премії

8 769,40

12 353,80

15981,8

12658

13327,7

Чисті* страхові виплати

2326,2

3 884

6546,1

6056,4

5885,7

Рівень чистих виплат, %

26,5

31,4

41

47,8

44,2

Страхові резерви, млн.грн.

Обсяг сформованих страхових резервів

6 014,10

8 423,30

10904,1

10 141,30

11 371,80

Рівень страхових виплат за видами страхування

Показники

Рівень страхових виплат

2007

2008

2009

2010

2011

Cтрахування життя

3,50%

3,00%

3,00%

7,60%

5,80%

Види страхування інші, ніж страхування життя, у тому числі:

19,30%

24,30%

24,30%

34,00%

27,30%

Добровільне особисте страхування

42,80%

41,40%

41,40%

48,80%

47,50%

Добровільне майнове страхування

17,80%

24,10%

24,10%

35,70%

26,30%

Добровільне страхування відповідальності

7,10%

7,90%

7,90%

2,40%

2,40%

Недержавне обов'язкове страхування

18,50%

19,40%

19,40%

28,60%

31,20%

Державне обов'язкове страхування

87,90%

111,40%

111,40%

94,70%

93,90%


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 448; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!