Дурман звичайний - DaturastramoniumL.



Сем. пасльонові –Solanaceae

Інші назви: дурок-зілля, дуропьян, колючки, корольки, бодяк, одур-трава.

Ботанічна характеристика.

Однорічнатрав'янистарослина з соковитою, дудчатим, голим, порожнистимусередині, вилообразноветвистимстебломзаввишки до 1 м. Маєнеприємний запах. Коріньстержневий. Листякороткочерешкові, велике, чергове, яйцевидне, виемчатозубчаті, майжелопатеві. Квіткитежвеликі, білі, з воронковиднимвіночком) розташованіпоодинці в пазухах листя; чашка трубчаста, п'ятигранна, п'ятизубчаста. Плід - багатонасінна коробочка яйцевидноїформи, покритажорстким Шипом, розкриваєтьсячотирмастулками. Насіннявелике, сплюснуте, матово-чорне. Квітне в липні-вересні, плодоносить з липня.

Поширення.Переважносередня і південнасмугаєвропейськоїчастиникраїни. СередняАзія, Крим, Кавказ, Алтай. Введений в культуру на Україні і в Краснодарському краю. Там же культивується і дурман індіанський - DaturainnoxiaMill.

Місцепроживання. На пустирях, городах, уподовждоріг, поблизужитла, на полях.Інколизустрічаютьсяпромисловічагарники.

Заготівка.Збирають з обережністюрозвиненелистя у фазіцвітіннярослинидосамоїосені, але в суху погоду. Осіннювисмикують всю рослину, обриваютьлистя, стебласпалюють, золу використовують на добриво. Перед спалюваннямстебелструшуютьнасіння з коробочок.

Сушка.Можлива на горищах підзалізнимдахом, з хорошоювентиляцією, при частому перемішуванні. Сировинурозстилають шаром 2-3 див. Кращоїякостісировинавиходить в сушаркахпритемпературі 40-45°C. Cушкузакінчують, коли середня жилка стаєламкою. Вихідсухоїсировини 12-14%

Зовнішніознаки. По ГФ XI листязверху темно-зелене, блискуче, знизу ясно-зелені, яйцевидноїформи, з клиновидною підставою, загострені на верхівці, нерівномірноглубоковиемчатолопастні; крупнілопатіредкозубчаті, голі; черешки циліндрові, різноїдовжини. Жилкування перисто-нервове. Довжиналистової пластинки до 25 див.ширина близько 20 див. Зверхнього боку аркуш темно-зелений, з нижній - світліше. Жилки білі, круглі (діагностичнаознака), добре помітні, різковиступаючі з нижнього боку. У сировинілистячастковозламане. Запах слабкий, наркотичний, такий, щопосилюється при розмочуванні.
Отруйно! Дефектом сировини є домішка бурого листя, іншихчастинрослини, измельченність, засміченічастини, пісок. Достовірністьсировинивизначається по зовнішніхознаках і мікроскопічно. Помітні волоски багатоклітинні, грубобородавчаті і дрібніголівчаті волоски, на короткійніжці, з багатоклітинною, часто нахиленоюголівкою. Оксалат кальціюу виглядібагаточисельних друз.

Хімічний склад.Алкалоїди - гиосциамин і Скополамін. По ГФ XI потрібнийвмістїх не менше 0,25%, а в плодах і насінні в дурману індіанськогоїхміститься 0,2-0,5%. При вмістіалкалоїдіввлисті дурману звичайногобільше 0,25% листявідпускають для приготуванняпрепаратіввідповідно в меншійкількості.

Зберігання.Листягігроскопічне, швидковідволожуються, тому зберігатиїхслід в добре упакованійтарі, в сухому, добре провітрюваномуприміщенні. Термінпридатності 2 роки. Листя і "Астматин" зберігають за списком Би.

Лікарськізасоби.Сигарети "Астматин". Масло дурманне.

Вживання.Протиспазматичнийзасіб. Листя дурману - основнасировина для препарату "Астматин", використовуються для курінняприастмі.
Масло дурманне (0leum Stramonii). Прозора масляниста рідинавіджовтого до жовто-зеленого кольору, своєрідного запаху. Застосовуєтьсязовнішньо для розтирань при невралгіях, ревматизмі. Входить доскладу линиментов для розтирань.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 239; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!