Створення проблемної ситуації.



Природознавство № 43                                                                        Дата: 10.02

Тема:  Узагальнюючий урок за темою «Світ живої природи».

Мета: організувати діяльність учнів для сприй­мання, осмислення і

        запам'ятовування знань про рослин і тварин як частину живої

        природи; формувати вміння спостерігати за тваринами та рослинами;

        уміння працювати в парах; розвивати спо­стережливість, пам'ять, мовлення;

        вихо­вувати дбайливе ставлення до природи.

Тип уроку: узагальнюючий

 

 

ХІД УРОКУ

I.Організація класу.

Доброго ранку, доброго дня!

Хай посміхаються діти щодня!

Кожному дому щастя бажаєм,

Маку — цвітіння, житу — врожаю,

Небові — миру, голубу — неба.

Кожній дитині — усього, що треба.

Барометр настрою.

- Сядьте зручніше, розслабте щоки, губи, плечі. Дихання рівне й спокійне.

Очками подивилися вгору, вниз, вправо, вліво, закрили очі.

А тепер уявіть, що ви – квітка, а ваші долоньки – бутони. Наша квіточка повільно

 розкривається... і стає такою гарною квіткою. Який настрій викликає у вас ця квітка?

— Подаруйте посмішку один одному і берімося до роботи.

II. Актуалізація об'єктивного досвіду.

       За однією такою квіточкою сховався наш сьогоднішній гість. А хто він – ви здогадаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Загадка. Вірно людям я служу,

          Їм дерева стережу,

          Дзьоб міцний і гострий маю,

          Шкідників ним здобуваю. (Дятел)

IIІ. Повідомлення теми й мети уроку.

 - Сьогодні на уроці ми згадаємо і повторимо все, що вивчили про живу природу. На початок скажіть, на які групи поділяється жива природа?

  • Робота з підручником (с. 90-91)

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Стадія рефлективного аналізу.

Пригадайте:

• Що таке природа?

• Яка буває природа?

• Що належить до неживої природи?

• Що належить до живої природи?

Вступне слово вчителя.

Тваринний і рослинний світ — надзвичайно цікавий. Словом «тварина» ми називаємо і маленьку мурашку, і вели­чезного слона, а до рослин відносимо і тоненьку стеблинку, і величезного дуба. Скрізь, куди не поглянь, побачиш рослин і тварин. Ви­соко в небі шугають птахи. Навколо квітів кружляють комахи. Миші та полівки шарудять у траві. У грунті риються черви. Ніхто не знає напевно, скільки видів рослин і тварин є у світі.

Бесіда з елементами розповіді про живу природу.

— Тварини і рослини, — це живі організми. Які ознаки властиві живим організмам?

— То чому ж живу природу поділяють на рослин і тварин? Чим вони відрізняються? (Основна відмін­ність між рослинами і тваринами те, як і чим вони живляться.)

— Як живляться рослини? Де вони беруть собі їжу? (Рослини виробляють їжу собі самі. У листках під дією світла утворюються необхідні їм поживні речовини.)

А чим живляться тварини? (Тварини живляться го­товою їжею. Вони поїдають рослини та інших тварин.)

Чим ще відрізняються тварини від рослин? (Зо­внішнім виглядом, будовою тіла. Відрізняються ще й тим, що рослини ростуть протягом усього життя: на­віть у столітнього дуба ростуть гілки, виростає листя. Тварини ростуть лише в молодому віці. Тварини, на від­міну від рослин, можуть пересуватися в просторі.)

V. Організація сприймання й осмислення.

Технологія «Метод ПРЕС».

— Діти, з яких частин складаються рослини? (Ко­рінь, стебло, листя, квітки, плоди.)

— На які три групи поділяють рослини? (Дерева, кущі, трав'янисті рослини.)

— Чим відрізняються дерева, кущі й трав'янисті рослини? (Стеблом.)

— Яке стебло у дерева? Куща? Трав'янистої рос­лини?

— А до якої із цих груп належить каштан (бузок, пролісок)?

Дати відповідь на це питання вам допомо­же табличка:

Я думаю...

Тому що...

Наприклад...

Відповіді дітей:

..що каштан — це дерево.

...у нього стебло міцне і дерев'янисте. Називають таке стебло стовбуром.

* Робота в зошитах з друкованою основою (с.33)

Робота за схемою «Рослини».

Фізкультхвилинка Релаксація (під музику П.І.Чайковського Пори року. Весна»)

— Присіли. Уявили себе маленькою-маленькою пташечкою, яка сидить в яєчку. Спочатку ви зовсім маленькі, згодом підроста­єте, вам стає тіснувато в своїй ха­тинці, ви хочете познайомитись зі звуками, що лунають десь там, за межами шкаралупки, за стіною. Ви пробуєте дзьобиком міцність навколишньої шкаралупки. І... о, радість! Вам вдалося пробити ді­рочку. Цікавість оволодіває вами, ви напружились, випрямились і... опинились на волі. Ой, який ці­кавий світ навколо! Тут і пташка пролетіла, і сонечко яскраво в очі засвітило. А це хто поруч? Та це ж моя сестричка чи братик, бо також має крила, як я, має голівку, ніжки. Будемо знайомі!

Бліц-опитування.

—Тварин дуже багато. Тварини, що відрізняються між собою формою тіла, розміром, забарвленням, зовнішнім виглядом, належать до різних видів.

За певними ознаками серед них також виокремлюють різні групи. Згадаймо їх.

• Як називають тварин, які живуть поруч із люди­ною? (Свійські.)

• Як називають всіх інших тварин? (Дикі.)

• Лелека, горобець, ластівка — це... (птахи).

• Лисиця, ведмідь, вовк — це... (звірі).

• Бджола, комар, сонечко — це... (комахи).

• Карась, щука, лящ — це... (риби).

• Яка істотна ознака птахів? (Тіло вкрите пір'ям.)

• Яка істотна ознака звірів? (Тіло вкрите шерстю.)

• Яка істотна ознака комах? (6 лапок.)

Робота за схемою «Тварини».

Створення проблемної ситуації.

— Уявіть собі, що в природі зникли тварини. До чого це призведе?

(відповіді дітей)

Значення тварин для людей.

• Джерело харчування (м 'ясо, молоко, яйця).

Технічна сировина для промисловості (вовна, хутро, шовк, шкіра).

Естетичне значення (метелики, риби, співучі птахи).

• Об'єкти наукових досліджень.

• Народна медицина — для ліків.

Складання схеми «Роль тварин і рослин в жит­ті людини».

—У природі все взаємопов'язане. Люди не можуть обходитись без рослин, тварин. Давайте пригадаємо, яку ж роль відіграють рослини й тварини в житті лю­дини. Наші знання запишемо у схему.

Діти висловлюють свої пропозиції, а вчитель за­писує їх на дошці.

РОСЛИНИ

     Їжа                                   меблі

Ліки                                                     папір

    Одяг                               будівельний і матеріал

 

ТВАРИНИ

Їжа                             меблі

       Ліки                       помічники у роботі

                   Одяг                                             друзі

 

— Отже, природа забезпечує людей всім необхід­ним для життя. Тому ми маємо бережливо ставитися до природи, бути вдячними за ті дари, які від неї отри­муємо.

Гра «Впізнай тварину». Діти загадують загадки про свійських тварин

Невеликий він на зріст,

Має вуса, має хвіст.

На сосисках знається,

Лапкою вмивається. (Кіт.)

 

Має ноги, як лопати,

Гордовитий та пихатий:

Неабиякого роду!

Довгошиїй, любить воду. (Гусак.)

 

У пуховому халаті

Ходить пані коло хати.

А як сяде до гніздечка —

Почастує нас яєчком. (Курка.)

Повновида діжка

На чотирьох ніжках.

Ззаду шило чи гачок,

А спереду п'ятачок. (Свиня.)

 

Два штики на голові,

Помахайлом довгим хвиська,

Спить у теплому хліві,

Влітку йде на пасовисько. (Корова.)

 

Куций хвіст, але не заєць.

Хоч не бик, а роги є.

Хто тварину цю не знає?

Молоко вона дає. (Коза.)

 

Дуже симпатична пані

У пуховому жупані.

 В одязі купалася,

 А суха зосталася (Качка.)

Гра «Крісло автора»

Діти розповідають про своїх домашніх улюбленців.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 465; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!