Порівняння магнітооптичних і магнітних накопичувачів



Тема: Магніто-оптичні та Zip-диски. Нові напрямки в розвутку носіїв інформації .

План.

1. Магнітооптичні накопичувачі

2. Zip-накопичувачі.

3. Флеш-карти.

Магнітооптичні накопичувачі

Однією із найпопулярніших технологій зйомних накопичувачів є магнітооптичні. Відкриті для комерційного використовування в 1985 році, сучасні магнітооптичні накопичувачі мають ємкість більше 5 Гбайт, що практично в 2,5 рази більше, ніж у самого ємкого знімного магнітного накопичувача.

Існує два типи магнітооптичних накопичувачів і носіїв: 3,5- і 5,25-дюймові ємністю до 640 Мбайт і 5 Гбайт відповідно. У перших моделях магнітооптичних накопичувачів застосовувалася технологія одноразового запису, який дозволяв дописувати інформацію на носій, але не дозволяла її стирати. Такі накопичувачі ще можна зустріти на ринку, проте для користувачів стаціонарних комп'ютерів набагато більше поширені накопичувачі з можливістю повторного запису.

Магнітооптична технологія

При нормальних температурах магнітна поверхня магнітооптичного диска дуже стабільна і може зберігати дані близько 30 років. Для зміни даних на магнітооптичному диску використовується лазерний промінь і магнітне поле. На мал. 12.8 показана схема процесів запису і читання.

Оптичною частиною магнітооптичного накопичувача є лазерний промінь, який під час стирання працює в режимі високої потужності, розігріваючи необхідну ділянку магнітооптичного диска до температури приблизно 200°С ("точка Кюрі", в якій немагнітна в нормальних умовах речовина стає сприйнятливою до магнітного поля). Це дозволяє стерти будь-яку існуючу на розігрітій ділянці інформацію за допомогою однорідного магнітного поля, не зачіпаючи інші частини диска, які мають нормальну температуру.

Після цього лазерний промінь і магнітне поле використовуються для запису інформації в певне місце за рахунок збільшення випромінюваної потужності лазера і додатку контрольованого магнітного поля до носія.

При прочитуванні лазер використовується в режимі низької потужності для створення нейтрально поляризованого освітлення на поверхні магнітооптичного диска. Місця на диску, які містять логічний 0, відображають світло з кутом поляризації, відмінним від кута поляризації областей, що містять логічну 1. Ця різниця в один градус називається ефектом Керра.

У старих магнітооптичних накопичувачах для прочитування і запису необхідні дві різні операції, проте в сучасніших, починаючи з Plasmon DW260, випущеного в 1997 році, застосовується метод LIMDOW (Light Intensity Modulated Direct Overwrite) для однієї операції з певними типами носіїв. У накопичувачах LIMDOW магніти вбудовані безпосередньо в сам диск, а не використовуються у вигляді окремих магнітів, як в старих накопичувачах. Продуктивність накопичувачів LIMDOW достатня для відтворення відеоданих у форматі MPEG-2, а крім того, вони зручні для зберігання великих об'ємів інформації.

Мал. 12.8. У магнітооптичних накопичувачах лазер в режимі високої енергії застосовується для розігрівання магнітної поверхні, щоб змінити магнітний стан ділянки диска під час циклу запису (зліва), а під час циклу читання (справа) лазер перемикається в режим низької енергії

В даний час на ринку представлена безліч різноманітних магнітооптичних пристроїв. Найбільш ширше поширені моделі, приведені в табл. 12.9.

Таблиця 12.9. Поширені магнітооптичні накопичувачі і носії

Розмір, дюймів Накопичувач і інтерфейс Ємкість Продуктивність, Мбайт/с Ціна накопичувача, доларів Ціна носія, доларів
3,5 Fujitsu DynaM0640SE, зовнішній, SCSI 640 Мбайт, можна використовувати носії ємністю 540, 230 і 128 Мбайт 3,9 - максимальна для носіїв ємністю 640 Мбайт (нижче для носіїв меншої ємкості) 329 25
5,25 Pinnacle Ultra Magneto Optical Drive, внутрішній, SCSI 5,2 Гбайт, можна використовувати носії ємністю 4,8, 2,6, 1,3 Гбайт і 640 Мбайт 6,0 (читання), 3,5 (запис) 1425 100

Існують зовнішні магнітооптичні накопичувачі розміром 5,25 дюйми з інтерфейсом SCSI, проте їх ціна досить висока. Деякі виробники пропонують моделі для інтерфейсу ATAPMDE, але вони не так широко поширені, як пристрої SCSI.

Порівняння магнітооптичних і магнітних накопичувачів

В порівнянні з поширеними знімними високоємкими накопичувачами магнітооптичні набагато дорожчі (особливо 5,25-дюймові). Проте вартість мегабайта магнітооптичних накопичувачів значно нижче, а крім того, термін зберігання їх носіїв істотно більше, а загальна продуктивність вища. Поява операційних систем Windows 9д:/Ме і Windows NT/2000 істотно спростила установку пристроїв SCSI, так що з цим проблем не виникне. Якщо ви можете дозволити собі покупку дорогого 5,25-дюймового магнітооптичного накопичувача, то одержите достатньо швидкий і надійний пристрій з дисками, що довго зберігаються; його також можна використовувати як пристрій зберігання в щоденній роботі.

Zip-накопичувачі.

Принцип роботи

Чому пристрій називається дисководом Zip? Ім'я ("Zip" по-англійськи означає: «миттєво переміщати») цілком відповідає ключовим атрибутам продукту: швидкість, мобільність, простота і безпека.

Ці накопичувачі можуть зберігати 100, 250, а тепер і 750 Мб даних на картриджах, що нагадують дискету формату 3,5", забезпечують час доступу, рівний 29 мс і швидкість передачі даних, що складає 7 Мб/с при використанні інтерфейсу SCSI. При цьому частота обертання диска складає 2945 об/хв – 3676 об/хв в залежності від типу пристрою.

Якщо пристрій підключається до системи через паралельний порт, то швидкість передачі даних обмежена швидкістю паралельного порту. Накопичувачі Zip використовують спеціальні 3,5-дюймові диски, також вироблені фірмою Iomega.

Фірма Iomega не випадково однієї з перших представила накопичувач зі змінним магнітним носієм формату 3,5"; довгі роки вона займалася розробкою і продажем накопичувачів типу Bernoulli з дисками ємністю 35, 65, 105 і 150 Мб. Диски типу Bernoulli вважаються самих міцних і надійними з усіх змінних носіїв. По суті, вони являють собою гнучкі диски, вставлені у жорсткий футляр.

Принцип роботи дисків Bernoulli наступний. Диск у накопичувачі обертається, спираючись на повітряну подушку, причому, зазор між диском і головками складає долі міліметра. Створюваний обертовим диском повітряний потік відхиляється певним чином за допомогою, так званої, пластини Бернуллі. Вона нерухома і розташовується таким чином, що диск підштовхується повітряним потоком упритул до головки, але не торкався її. Диск обертається дуже швидко, і дотик головок до поверхонь диска при таких швидкостях привів би до швидкого зносу поверхні диска.

Популярний накопичувач Zip саме і є одним з варіантів накопичувачів Bernoulli фірми Iomega, розробленим під стандарт 3,5" дисків. Однак у ньому використовуються і технології, застосовувані при виробництві жорстких дисків.

Самі по собі пристрої, засновані на принципі Бернуллі, і жорсткі диски – пристрої досить надійні. Але існує припущення, що саме сполучення цих двох технологій в одному пристрої і привело до зниження його надійності.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 452; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!