Питання 3. Джерела податкового права



Джерела податкового права - це система зовнішніх форм вираження правотворчої діяльності органів держави та мі­сцевого самоврядування з приводу прийняття ними правових актів, які містять норми податкового права.

Залежно від того, які органи приймають податково-правові акти, їх поділяють на дві групи:

1) акти органів державної влади;

2) акти органів державного управління.

За юридичною силою податково-правові акти поділяють на закони та підзаконні акти. У свою чергу всі податково-правові акти можна поділити на правові акти органів державної влади й органів місцевого самоврядування.

Основним джерелом податкового права є Конституція України. Важливе місце в системі джерел податкового права по­сідають Закони, Укази Президента України, Постанови Верхов­ної Ради України, уряду тощо.

Питання 4.Види податків. Прямі та непрямі подат­ки. Загальнодержавні податки та інші обов'язкові платежі. Місцеві податки, збори та інші обов'язкові платежі

За способом справляння (формою оподаткування чи по­кладення податкового тягаря) податки поділяються на прямі та непрямі.

Прямі (прибутково-майнові) податки справляються у процесі отримання й накопичення матеріальних благ безпосеред­ньо з доходів чи майна платників.

Загальною підставою для їх справляння є отримання пла­тником відповідних доходів (прибутку) в грошовій чи іншій ма­теріальній формі або наявність певного майна. Кінцевим плат­ником прямих податків є власник майна (доходу). Прямі подат­ки справляються на основі платоспроможності, тобто більше платять ті, хто має вищий дохід. Такий підхід в оподаткуванні вважається найсправедливішим.

Основними проблемами прямих податків є можливість ухилення від сплати та труднощі обліку об'єкта оподаткування.

Приклади прямих податків:

• прибутки з підприємств та громадян;

• податок на землю;

• податок на нерухомість тощо.

Непрямі (на споживання або адвалерні) податки спра­вляються у процесі витрачання коштів. Підставою для справ­ляння непрямих податків є придбання споживачем певних това­рів чи послуг, у ціну яких і включаються суми цих податків. При цьому фактичним (кінцевим платником) є споживач товару, на якого податок перекладається шляхом надбавки до ціни, а юри­дичним (формальним) платником є продавець.

Розмір податку на одиницю товару для окремого платни­ка не залежить від його доходів. В абсолютному розмірі більше платить той, хто більше споживає, а отже, у кінцевому підсумку, той, хто має вищі доходи.

Приклади непрямих доходів: ПДВ, АЗ, ввізне-вивізне ми­то тощо.

За об'єктом оподаткування прямі доходи поділяються на податки на майно та на доходи.

Податки на доходи (особисті) сплачуються платником із дійсно отриманого доходу (прибутку) і відображають фактичну платоспроможність платника. Наприклад, прибуткові податки з підприємств та громадян.

Податки на майно (реальні, у перекладі з англ. "геаl" - майно) справляються не з дійсно отриманого платником доходу, а з припущеного середнього доходу, одержуваного в даних еко­номічних умовах від того чи іншого предмета оподаткування (нерухомої власності, грошового капіталу тощо).

Реальними податками обкладається переважно майно. У багатьох випадках важко визначити дохід, отриманий від певно­го виду майна або виду діяльності чи проконтролювати пра­вильність оголошеного платником доходу.

Основна причина справляння майнових податків - праг­нення зрівняти осіб, які використовують майно продуктивно й непродуктивно.

Приклади реальних (майнових) податків: податок із влас­ників транспортних засобів, на землю, на нерухомість.

За рівнем компетенції органів, що встановлюють та вводять у дію податки, розрізняють загальнодержавні та місцеві податки.

Загальнодержавні податки встановлюються та вводяться в дію рішенням вищого представницького органу; справляються на всій території держави; зараховуються або до державного бюджету, або до місцевих бюджетів, або розподільно  і до дер­жавного, і до місцевого.

Місцеві податки встановлюються та вводяться в дію пе­реважно за участі як вищого представницького, так і відповідно­го місцевого органів влади. В Україні перелік місцевих податків та граничні розміри їх ставок установлюються на рівні цент­рального представницького органу. Місцеві податки вводяться в дію на локальній території за рішенням органу місцевого само­врядування, справляються лише на даній території та завжди зараховуються до місцевих бюджетів.

За постійністю надходження податків до доходів тієї чи іншої ланки бюджетної системи виділяють закріплені та регу­ люючі податки.

Закріплені - це податки, доходи від яких безстроково, повністю або частково (у процентному відношенні) закріплено чиненим законодавством за певними бюджетами і для їх зараху­вання до відповідного бюджету не потрібне спеціальне рішення представницького органу влади вищого рівня.

Регулюючі податки щорічно перерозподіляються між бюджетами різних рівнів з метою покриття дефіцитів. Розподіл сум цих податків і зарахування до відповідних бюджетів у пев­ному розмірі визначаються щорічно рішенням вищого представ­ницького органу про відповідний бюджет.

За цільовою спрямованістю введення податків розрізня­ють загальні й цільові податки.

Загальні податки - вводяться для формування дохідної частини бюджету в цілому і не мають на меті покриття конкрет­них видатків.

Цільові (спеціальні) податки - вводяться з метою фі­нансування конкретного напряму державних видатків. Для ці­льових платежів часто встановлюється спеціальний цільовий фонд.

За характером суб'єкта або платника податку виділяють такі податки:

• з фізичних осіб;

• з юридичних осіб;

• з фізичних та юридичних осіб.

За регулярністю внесення є регулярні я разові податки.

Регулярні (систематичні, поточні) податки справляють­ся з певною періодичністю протягом усього строку отримання доходу чи володіння майном.

Разові податки справляються у зв'язку з настанням від­повідних юридичних фактів нерегулярного характеру, що спри­чиняють виникнення у платника обов'язку по сплаті податків.

За формою стягнення вирізняють грошові та натуральні податки.

 


Дата добавления: 2020-12-12; просмотров: 42; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!