IV . ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II . АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

     Запитання для повторення і обговорення.

1.Дайте загальну характеристику правосуддя в Україні.

2.Охарактеризуйте систему судів загальної юрисдикції.

3.Які функції виконує Верховний Суд України?

4.Які повноваження Конституційного Суду України?

5.Дати визначення терміну апеляція і касація.

 

НІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь вчителя

1. Поняття і загальна характеристика фінансового права та фінансових правовідносин. Робота над формуванням понять.

У процесі діяльності держави виникає потреба у використанні величезної кількості фінансових ресурсів як публічних видатків, а тому вона зобов’язана дбати і про формування своїх прибутків – державної скарбниці (казни). З цією метою держава повинна: зібрати передбачені фінансовим планом – державним бюджетом кошти, розподілити їх згідно з визначеними цим планом потребами суспільства і держава та здійснювати контроль за додержанням законності у цих проце­сах. Фінансова діяльність регулюється правовими нормами, си­стема яких і являє собою фінансове право.

Отже, фінансове право - це галузь права, що врегульовує відносини, які складаються в процесі мобілізації, розподілу і використання державних коштів.

Але не всі грошові відносини, в яких бере участь держава, є фінансовими. Предметом фінансового права є лише ті фінан­сові відносини, що випливають з владної діяльності держави в процесі мобілізації, розподілу і використання державних коштів. Інші грошові відносини, наприклад Ощадного банку з населенням щодо зберігання вільних коштів громадян, регулю­ються цивільним правом; відносини, що складаються у процесі накладення адміністративних стягнень грошового характеру, регулюються адміністративним правом і, таким чином, фінан­совими не є тощо.

Отже, особливістю фінансових правовідносин є тс, що:

- їх змістом є діяльність уповноважених державних органів
по мобілізації, розподілу і використанню державних коштів та
здійсненню контролю за додержанням законності у цій сфері;

- одним із обов'язкових суб'єктів цих відносин є держава в
цілому або уповноважені нею органи, насамперед фінансові
та кредитні, які реалізують у цих відносинах свої владні по­
вноваження, і водночас суб'єктами цих відносин є приватні
фізичні та юридичні особи, що є джерелом накопичення дер­
жавних коштів через податкові правовідносини, та їх спожи­
вачами;

- суб'єкти фінансових правовідносин завжди нерівноправні,
оскільки держава та її органи у них наділені владними повнова­
женнями, а інші їхні учасники є об'єктами підпорядкування;

- об'єктом фінансових правовідносин є гроші або грошові
зобов'язання у зв'язку з утворенням, розподілом або викорис­
танням централізованих чи децентралізованих фондів коштів;

- вони мають публічний та імперативний характер, оскільки
здійснюються офіційно через систему державних органів, а
підстави і порядок їх виникнення, зміни і припинення визначені
законом і від волі сторін, як правило, не залежать.

Основи правової регламентації фінансової діяльності держа­ви закріплені у Конституції, яка визначає принципи цих відно­син, їх суб'єктів, значення державного бюджету як централізо­ваної ланки фінансової системи тощо. Крім того, джерелами фінансового права є фінансове законодавство, тобто закони, що врегульовують основні аспекти фінансових відносин та підза-конні акти, що розвивають і деталізують положення, закріплені у законах.

Фінансове законодавство не кодифіковане і являє собою велику кількість окремих правових актів, які при їх характерис­тиці поділяють на загальну і особливу частини фінансового

права.

 

2. Суб'єкти фінансового права  та фінансових правовідносин. Система оподаткування в Україні.

Фінансові правовідносини - це врегульовані фіпапсово- правовими нормами суспільні відносини, які складаються в процес фінансової діяльності держ:ави.

Суб'єктами фінансових правовідносин є їх учасники.

Суб'єкти фінансового права - це фізичні та юридичні особи, на яких поширюється дія фінансово-правових норм і які по­тенційно спроможні бути учасниками фінансових правовідно­син.

Суб'єктами фінансового права є: держава; адміністративно-територіальні утворення; юридичні особи - підприємства і ор­ганізації всіх форм власності, установи, громадські організації (колективні суб'єкти); фізичні особи (індивідуальні суб'єкти).

Так, держава виступає як самостійний суб'єкт фінансового права у міждержавних фінансових, кредитних і валютних відно­синах або в особі органів державної влади та через уповноважені фінансові і кредитні органи, що представляють внутрішньодер­жавні інтереси в бюджетних і кредитних правовідносинах.

Отже, суб'єкти фінансового права - це юридичні і фізичні особи, які наділені фінансовою правосуб'єктністю, що включає фінансову правоздатність і фінансову дієздатність цих осіб. Але суб'єктами фінансових правовідносин зазначені особи стають у результаті настання певного юридичного факту, що породжує фактичні правовідносини, а отже, конкретні суб'єктивні права і юридичні обов'язки цих осіб.

 

Робота з документом

Стаття 67.

Кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за

місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за

минулий рік у порядку, встановленому законом.

Так, якщо згідно зі ст. 67 Конституції кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори, то, таким чином, кожен є суб'єктом фінансового права, а отже, потенційно може бути і суб'єктом фінансових правовідносин. Зазначимо, всі громадяни зобов'язані сплачувати по­датки і збори, щорічно подавати декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік.

Отже, податки - це обов'язкові відрахування від прибутків фізич­них і юридичних осіб до бюджету держави. За своєю суттю податки є платою суспільства державі за виконання її функцій.

Система оподаткування - це сукупність податків, зборів та інших обов'язкових платежів до бюджетів і внесків до державних цільових фондів, що справляються у визначеному законом порядку.

Платниками податків і зборів є фізичні та юридичні особи, на яких згідно із законами покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Доходи неповнолітніх оподатковуються на загальних підставах.

Об'єктами оподаткування є: доходи (прибуток), додана вартість продукції (робіт, послуг), вартість продукції (робіт, по­слуг), у тому числі митна, або її натуральні показники, спеціаль­не використання природних ресурсів, майно юридичних і фізич­них осіб тощо.

Відповідно до чинного законодавства платниками прибут­кового податку є також іноземці та особи без громадянства, як ті, що мають, так і ті. що не мають постійного місця проживан­ня в Україні.

 

3. Бюджетна система України

 

Бюджет - це план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади та органами місцевого самовряду вання протягом бюджетного періоду.

За своєю суттю бюджет - це розпис доходів і видатків держа­ви на один бюджетний період - на рік. Він затверджується Вер­ховною Радою і набуває сили закону, який у грошовій формі покладає на державні органи обов"язки по мобілізації коштів та надає повноваження на їх витрачання.

Відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, за­твердження, виконання бюджетів та розгляду звітів про їх вико­нання, а також контролю за виконанням державного бюджету та місцевих бюджетів, врегульовані Бюджетним кодексом України від 21 червня 2001 р.

Цей кодекс дає визначення основних термінів, які використо­вуються у сфері бюджетних відносин, визначає структуру бюд­жетної системи та її принципи, склад доходів і видатків бюдже­ту, стадії і процедуру бюджетного процесу та його учасників, суб'єктів контролю за додержанням бюджетного законодавства та їхні повноваження, відповідальність за бюджетні правопору­шення тощо.

Бюджетна система України складається з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

Місцевими бюджетами є бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети, бюджети районів у містах та бюджети місцевого самоврядування, якими є бюджети тери­торіальних громад сіл, селищ, міст та їх об'єднань.

Сукупність фінансових ресурсів, яка зосереджена у бюджетах усіх рівнів, утворює бюджетні ресурси України.

Джерелами бюджетних ресурсів є платежі господарських організацій та податки з фізичних і юридичних осіб тощо.

 

Робота з документом - Конституція України стаття 95,96.

Обговорення.

1.На яких засадах будується бюджетна система України?

2.Державний бюджет України затверджується..?

 

Отже, зазначимо, Бюджетна система України грунтується на принципах єдності, збалансованості, самостійності кожного бюджету, по­вноти, обґрунтованості, ефективності, субсидіарності, цільово­го використання бюджетних коштів, справедливості й неупере­дженості, публічності та прозорості, відповідальності учасників бюджетного процесу.

Учасниками бюджетного процесу є органи та посадові осо­би, які наділені бюджетними повноваженнями, що включають відповідні права і обов'язки.

Державний бюджет України затверджується Верховною Ра­дою, яка контролює його виконання, а місцеві бюджети затвер­джуються місцевими радами, які і контролюють їх виконання.

 

4. Банківські відносини в Україні

Банки - це фінансові установи, основними функціями яки; є залучення у вклади грошових коштів фізичних і юридична: осіб, кредитування суб'єктів господарської діяльності ті громадян, а також касове та розрахункове їхнє вслуговування.

Банки є юридичними особами. Вони економічно самостійні, і в рішеннях, пов'язаних з їх оперативною діяльністю, від ор­ганів державної влади не залежні. Держава не відповідає за зо­бов'язаннями банків, а банки не відповідають за зобов'язання­ми держави, якщо інше не передбачено законом або договором.

Розрізняють такі види банків, як: національні, державні, республіканські, місцеві, міжнародні, комерційні, універсально­го типу, кооперативні, інвестиційні, іпотечні, ощадні. Вони здійснюють два основні види операцій, які називаються пасивними і активними. Пасивні операції - це утворення фондів кредитування і посередництво у платежах, а активні - це креди­тування клієнтів з метою отримання прибутку.

Банківські відносини в Україні врегульовані законами «Про банки і банківську діяльність» від 7 грудня 2000 р. (зі змінами), «Про Національний банк України» від 20 травня 1999 р.

зі змінами) та іншими нормативними актами, що прийняті на їхній основі.

Закон «Про банки і банківську діяльність» визначає структу­ру банківської системи, економічні, організаційні і правові заса­ди створення, діяльності, реорганізації та ліквідації банків.

Банківська система України є дворівневою і складається з Національного банку України та інших банків.

Банки в Україні можуть функціонувати як універсальні або як спеціалізовані. За спеціалізацією вони можуть бути ощадни­ми, інвестиційними, іпотечними та розрахунковими (кліринго­вими).

Основними операціями банків є: приймання вкладів (депо­зитів) від юридичних і фізичних осіб; відкриття та ведення по­точних рахунків клієнтів і банків-кореспондептів; розміщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на влас­ний ризик тощо. Всі операції банки здійснюють тільки після от­римання банківської ліцензії, яка видається Національним бан­ком України, і лише у межах, визначених їх статутами.

Учасниками банку можуть бути юридичні і фізичні особи, ре­зиденти та нерезиденти, а також держава в особі Кабінету Міністрів України або уповноважених ним органів. Не можуть бути учасниками банку юридичні особи, в яких банк має істот­ну участь, об'єднання громадян, релігійні та благодійні ор­ганізації.

Центральною ланкою банківської системи України, є Національ­ний банк України, основною функцією якого згідно з Консти­ туцією с забезпечення стабільності грошової одиниці. На відміну від інших банків для Національного банку одержання прибутку не є основною метою діяльності.

Особливістю правового статусу Національного банку є те, що він функціонує як економічно самостійна державна устано­ва і наділений владними повноваженнями. Нормативні акти, які він видає, є обов'язковими до виконання для всіх органів дер­жави і місцевого самоврядування.

 

IV . ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Робота з документом.

Закон України “Про державну податкову службу” до повноважень податкового інспектора належать такі, як:

-застосовувати до підприємств, установ, організацій і громадян фінансові санкції у порядку та розмірах, встановлених законом;

-стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені та штрафних санкцій у порядку, передбаченому законом;

-за несвоєчасне виконання установами банків та іншими фінансово-кредитними установами розпоряджень органів державної податкової служби про безспірне стягнення податків, інших платежів, а також доручень підприємств, установ, організацій та громадян про сплату податків, інших платежів стягувати з установ банків та інших фінансово-кредитних установ пеню за кожний день прострочення (включаючи день сплати) у розмірах, встановлених законодавством щодо таких видів платежів;

 

-накладати адміністративні штрафи

-звертатися у передбачених законом випадках до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

 

Задача:

У магазин роздрібної торгівлі прийшов податковий інспектор. Показавши посвідчення сказав, що хоче подивитись бухгалтерські документи, тому що в податкову адміністрацію надійшла інформація, що підприємство порушує порядок нарахування та сплати ПДВ. Подивившись документи, податковий інспектор сказав, що з ними йому необхідно ознайомитись детальніше, а поки він буде їх вивчати, магазин повинен призупинити свою діяльність.

Чи правомірні дії податкового інспектора?

Проте в цьому переліку не вказано, що він має право призупинити діяльнітсь магазину. Він може застосувати лише фінансові санкції. А в даному випадку його дії не є правомірними.

 

V .ПІДСУМКИ УРОКУ

Підбиття підсумків роботи на уроці.

VI . ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати Тема 6 - с.167-175 підручника.

         2. Записати в зошити визначення понять: фінансове право, фінансові правовідносини, бюджет, податки, система оподаткування.

 


Дата добавления: 2020-12-12; просмотров: 61; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!