Поняття бренду. Особливості брендингу в електроніці



У зв’язку з молодістю науки про брендинг поки що не існує загальноприйнятого визначення цього поняття. Те, що дає Американська Асоціація Маркетингу (American Marketing Associations*, - це "ім’я, термін, знак, символ, дизайн чи комбінація всього цього, призначені для ідентифікації товарів чи послуг одного продавця чи групи продавців, а також для відмінності товарів чи послуг від товарів чи послуг конкурентів". Воно активно критикується фахівцями як занадто вузьке і застаріле. Один із творців теорії брендинга і великий рекламіст Девід Огілві вважав: "Бренд - це невловима сума властивостей продукту: його імені, упакування і ціни, його історії, репутації і способу рекламування. Бренд водночас є синтезом враження, яке він справляє на споживачів, і результатом досвіду використання ними цього продукту". Термін "торгова марка", у свою чергу, дуже добре вивчений і, незважаючи на тривалість використання (у словнику Merriam-Webster він датується 1838 р.*, трактується, в основному, однаково: "Позначення, здатне відповідно відрізняти товари і послуги одних юридичних чи фізичних осіб від однорідних товарів і послуг інших юридичних чи фізичних осіб; один з об’єктів промислової власності; підлягає спеціальній реєстрації". Деякі фахівці вважають, що "торгова марка" і "бренд" - синоніми. Однак це неправильно, оскільки торгова марка - лише частина бренду.

Українські маркетологи визначають бренд як послідовний набір функціональних, емоційних і виразних обіцянок цільовому споживачеві, що є унікальними, значущими і важко імітованими [14]. Ці обіцянки активно повідомляються і задовольняються через “п’ять П” (product-продукт, price-ціна, place-дистрибуція, promotion-реклама/промоушн, package-упакування*.

На світовому ринку існує величезна кількість брендів. Тут можна згадати SONY, Samsung, LG-electronics, Apple, Xerox та інші. Кожен із них, згідно із задумом розробників, характеризується певними стійкими споживацькими асоціаціями: SONY – якісна електронна техніка; Motorola – технологічний лідер; Xerox – копіювальна апаратура. При їх впровадженні на ринок розробники не обмежилися інформаційною рекламою про існування торгової марки та переваги товарів, що пропонуються, а вдалися до комплексного підходу. Наприклад, розробники бренду Apple показали, що кожна людина може в індивідуальному порядку стати більш інформованою, сучасною, працювати більш продуктивно; Xerox – найвідоміша в нашій країні торгова марка, що не просто поклала початок нової генерації офісних машин, а дала їй ім’я, котре ще довго буде підштовхувати людей говорити не "копіюючий пристій", а "ксерокс". Результат, як правило, окуповує грамотно вкладені кошти: споживачі здатні заплатити на $200 більше за комп’ютер, якщо на ньому буде стояти марка Dell.

Бренди товарів масового споживання і продуктів високих технологій (IT*, до яких належить вся продукція в електроніці, створюються і розвиваються практично однаково. Непрямим підтвердженням тому служить надзвичайно мала кількість спеціальної літератури з IT-брендингу. Проте деякі відмінності в побудові масових і високотехнологічних брендів існують. Це зумовлено, насамперед, самою природою продуктів. Отже, при просуванні тих чи інших брендів дану специфіку бажано враховувати.

Важливими елементами бренду є логотип та слоган.

Логотип (фірмовий, торговий знак* – постійний словесний, образотворчий або об’ємний знак, комбінований з літерами, цифрами, словами або без них, що є емблемою телерадіоорганізації, студії, агентства чи окремої особи (Закон України “Про телебачення і радіомовлення”*. Відповідно до міжнародних норм логотип знаходиться під захистом законів, що охороняють товарні знаки.

Таблиця 6.2. Відмінності ТМС-бренду від IT-бренду

IT-бренд

ТМС-бренд

Послання потенційним споживачам

Повинно бути просте, тому що техніка складна Процесори настільки складні, що неспеціалісти не зрозуміють, як вони працюють. Тому, рекламуючи їх, намагаються максимально спростити всі пояснення Послання свідомо ускладнюють, оскільки більшість конкурентних продуктів дуже схожі між собою "У нашому шампуні тепер на 14% більше керамідів, і він захищає ваше волосся за новою формулою". Для штучної диференціації вводять надумані відмінності

Період життя продукту

Короткий Кожні півроку приносять зміни в технологіях. Бренд повинен постійно змінюватись Довгий Деякі бренди живуть більше 100 років. Найчастіше успіх бренда полягає в постійності його властивостей

Звернення

Ділове Техніку купують, в основному, для роботи. Це треба враховувати при розробці послання Особисте ТМП купують для дому, мимохідь, у супермаркетах і маленьких магазинах

 

IT-бренд

ТМС-бренд

Засоби масової інформації

Спеціалізовані Незважаючи на те, що останні кілька років IT-бренди впевнено рекламуються у всіляких ЗМІ, основний акцент, як і раніше, робиться на спеціалізовані ЗМІ Різні (будь-які* "Усе, що читає, слухає і дивиться наш покупець, повинно містити нашу рекламу" - негласний підхід усіх масових брендів

Канали просування

Спеціалізовані У питанні поширення IT-бренди поки що не пропонуються на прилавках продуктових магазинів, але творчий підхід у просуванні товару до споживача не має межі Різні (будь-які* Будь-який придатний прилавок повинен бути зайнятий! Їх, як правило, багато

 

Слоган – рекламна формула, лозунг, девіз. Фраза або ствердження, що повторюється в рекламі продукції або послуги, завдяки повторенню якої виникає асоціація з продукцією або послугою. Наприклад, “Philips – изменим жизнь к лучшему”, “Lumex” (американська фірма, що спеціалізується на виробництві оптоелектронних приладів* – “We Tame Photons To Work For You”, “Квазар-Микро – всегда на шаг впереди”. Рекламна формула, як правило, виконує 2 основні функції:

- донесення до споживачів ідеї, яка, на думку виробника, пов’язана з продукцією або послугою;

- створення враження неперервності рекламної компанії.

Оригінальний логотип – це "візитна картка" компанії. На рисунку 6.1 наведено логотип фірми “Canon”. Він представляє як корпорацію в цілому, так і її технології, товари і послуги. Логотип Canon був розроблений у 1937 р. і, зазнавши деяких змін, в 1956 році набув сучасної графічної форми.

“Вже не один десяток років цей товарний знак символізує гарантію бездоганної якості й асоціюється з найбільш передовими технологіями виробництва товарів і послуг. Його макет представлений у постійній експозиції Музею сучасного мистецтва в Нью-Йорку і відноситься мистецтвознавцями до розряду серйозних добутків художньої графіки. У використанні корпоративного логотипа існує ряд строгих правил і обмежень. Це пов’язано з тим, що компанія додає своїй торговій марці не меншу значимість, ніж надійності і точності свого обладнання” [16] .


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 101; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!