Статичні характеристики біполярних транзисторів



 

     Біполярний транзистор характеризується чотирьма сімействами статичних характеристик, що визначають співвідношення між струмами, які протікають в колах його електродів, та напругами, які прикладені до цих електродів. Такими характеристиками являються :

     1) Вхідна .

     2) Вихідна .

     3) Характеристика передачі за струмом .

     4) Характеристика зворотнього зв¢язку .

Тільки перші дві характеристики є незалежними і використовуються на практиці. Вони можуть бути побудовані за даними розрахунку або експерименту для кожної схеми включення транзистора.

     У схемі зі спільним емітером вхідним струмом є струм бази I Б, вихідним – струм колектора I К, а емітер є спільним електродом для вхідних і вихідних кіл транзистора (рис.5). Вхідні характеристики транзистора в цій схемі включення, що відображають залежність , представлені на рис.6а. При U КЕ=0 вольтамперна характеристика аналогічна прямій вітці характеристики діода. З ростом напруги струм бази експоненційно збільшується, переходячи у лінійну залежність при достатньо великих струмах бази. Збільшення напруги на колекторі зміщує ці характеристики в область менших струмів.

 

     Вихідні характеристики транзистора в схемі зі спільним емітером, що відображають залежність , наведено на рис.6б. При малих напругах на колекторі (0,2—0,3В) струм колектора не залежить від струму бази I Б і характеристики зливаються в одну лінію (область насичення). При збільшенні напруги на колекторі струм колектора збільшується. При більших напругах на колекторі (U КЕ>0,5В) струм колектора мало залежить від U КЕ. Збільшення струму бази приводить до збільшення колекторного струму. При великих напругах на колекторі відбувається пробій транзистора, в результаті чого струм колектора різко збільшується (див. рис.6б).

 

Резюме

 

1. Транзистор служить для підсилення потужності електричних сигналів.

2. При нормальному включенні емітерний перехід транзистора зміщений в прямому напрямку, а колекторний – у зворотньому.

3. Для розрахунку параметрів транзистора використовують або фізичні його параметри, або параметри транзистора як чотириполюсника (найбільш вживаними є h -параметри).

4. Для того, щоб задати режим роботи транзистора за постійним струмом використовують статичні вхідні та вихідні характеристики.

Порядок виконання роботи

 

Дослідження статичних характеристик біполярного транзистора

 

 

1. Зібрати схему експериментальної установки для дослідження статичних характеристик біполярного транзистора (рис.7). Перевірити її працездатність. В якості вольтметрів В1 та В2 використати електронні вольтметри В7-26. В якості амперметрів А1 та А2 використати вмонтовані в лабораторний пристрій К4822-2 комбіновані електровимірювальні пристрої. Встановити вольтметр В1 на діапазон вимірювання постійної напруги 1 В, вольтметр В2 – на діапазон 10 В. Встановити амперметр А1 на діапазон вимірювання постійного струму 1 мА, амперметр А2 – на діапазон 100 мА.

2. Зняти вхідні характеристики транзистора I Б = f ( U ЕБ ) при трьох фіксованих напругах на колекторі U ЕК. Напруга U ЕБ регулюється змінним опором R 2 і контролюється вольтметром В1. Струм бази вимірюється амперметром А1. Напруга U ЕК задається змінним опором R 3 і контролюється вольтметром В2. Дані занести в таблицю 1.

 

Таблиця 1

  UEБ, В 0 0,30 0,50 0,55 0,60 0,65 0,70 0,75 0,80
U=0 IБ, мА                  
UEК=2В IБ, мА                  
U=4В IБ, мА                  

 

3. Зняти вихідні характеристики біполярного транзистора I К = f(U ЕК)при трьох фіксованих струмах бази IБ(0,1; 0,2; 0,3 мА). Дані занести в таблицю 2.

 

Таблиця 2

  U, В 0 2 3 4 6 7 8 9 10
IБ=0,1мА IК, мА 0                
IБ=0,2мА IК, мА 0                
IБ=0,3мА IК, мА 0                

 

 

4. За отриманими результатами побудувати сімейства вхідних та вихідних характеристик транзистора. Визначити коефіцієнт передачі струму бази у схемі зі спільним емітером h21Е та визначити вхідний r вх =DU ЕБ/DI Б та вихідний r вих =DU ЕК/DI К  диференціальні опори.

5. Зробити висновки.

 

2. Визначення характеристик транзистора на ПК

 

1. Синтезувати схему для досліджень характеристик транзистора на персональному комп¢ютері, використовуючи пакет прикладних програм WORKBENCH або PCAD.

2. Зняти характеристику передачі за струмом  та характеристику зворотнього зв¢язку  промислового транзистора.

3. Зробити висновки.

 


 

 

Література

 

 

1. Ефимчик М.К., Шушкевич С.С. Основы радиоэлектроники. Для физ. спец. ун-тов. Мн.:Изд."Университетское". - 1986. - 303 с.

2. Манаев Е.И. Основы радиоэлектроники. Учебное пособие для вузов. М.: Радио и связь. - 1985. - 488 с.

3. В.С.Руденко и др. Основы промышленной электроники. К.: Выща школа. Головное издательство. - 1985. - 400 с.

4. Бессонов А.С. Теоретические основы электротехники . М.: Радио и связь. - 1983. - 450 с.

5. В.А. Скаржепа, А.Н.Луценко. Электроника и микросхемотехника. Часть I. К.: Выща школа. - 1989. - 431 с.

6. Г.И.Пухальский, Т.Я.Новосельцева. Проектирование дискретных устройств на интегральных микросхемах. М.: Радио и связь. - 1990. - 304 с.

 

 

 


Дата добавления: 2021-03-18; просмотров: 187; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!