Послідовність складання консолідованої фінансової звітності.



Послідовність складання консолідованої фінансової звітності базується на принципах консолідації, які полягають у послідовному виконанні наступних операцій (п. 11 П(С)БО 20):

а) виключення балансової вартості фінансових інвестицій материнського підприємства в кожне дочірнє підприємство і частки материнського підприємства в кожному дочірньому підприємстві;

б) виключення суми внутрішньо групових операцій та внутрішньо групового сальдо;

в) виключенні суми нереалізованих прибутків та збитків від внутрішньо групових операцій ( крім збитків, які не можуть бути відшкодовані).

Розглянемо окремо кожен з цих принципів.

Згідно з першим принципом , з активів материнського підприємства необхідно виключити балансову вартість інвестицій у дочірні підприємства, а з пасивів дочірніх – відповідні частки материнського підприємства в їх чистих активах.

Чисті активи – активи підприємства за вирахуванням його зобов’язань П(С)БО 19.

Власний капітал – частина в активах підприємства, що залишається після відрахування його зобов’язань (П(С)БО 1, 2, 3). Отже, вартість чистих активів відповідає вартості власного капіталу.

Фінансові інвестиції - активи, які утримуються підприємством з метою збільшення прибутку ( відсотків, дивідендів тощо), зростання вартості капіталу або інших вигод для інвестора (П(С)БО 2).

Виходячи з визначення чистих активів і власного капіталу, можна зробити висновок, що чисті активи дорівнюють власному капіталу.

Якщо материнське підприємство має 100% у статутному капіталі дочірнього підприємства, то при застосуванні методу участі в капіталі інвестиції материнського підприємства будуть складати:

I м = Ч ад. = Вкд.= Ад- Зд

де, Iм- інвестиції материнського підприємства;

Ч ад - чисті активи дочірнього підприємства;

Вкд - власний капітал дочірнього підприємства;

Ад - активи дочірнього підприємства ;

Зд - зобов’язання дочірнього підприємства.

 Наведена формула є основоположною для відображення інвестицій материнського у дочірнє. Якщо доля материнського підприємства у статутному капіталі дочірнього менша , ніж 100% , то відповідно до цієї долі відображаються інвестиції материнського підприємства.

Другий принцип складання консолідованої фінансової звітності полягає в виключенні суми внутрішньо групових операцій та внутрішньо групового сальдо. Прикладом внутрішньо групових операцій може бути продаж сировини дочірнім підприємствам материнському. Якщо розрахунки не відбулись, то у дочірнього підприємства виникає дебіторська, а у материнського підприємства – кредиторська заборгованість. Така заборгованість є внутрішньо груповою , а тому у консолідованому балансі не наводиться . Внаслідок цієї операції у дочірнього підприємства виникає також дохід та прибуток, які також підлягають виключенню, але вже із консолідованого звіту про фінансові результати. Якщо ж між підприємствами до складання консолідованого звіту відбулись грошові розрахунки за поставку сировини, то такі розрахунки не включаються до звіту про рух грошових коштів.

Третій принцип складання консолідованої фінансової звітності полягає в виключенні суми  нереалізованих прибутків та збитків від внутрішньо групових операцій ( крім збитків, які не можуть бути відшкодовані).

Нереалізовані прибутки та збитки від внутрішньо групових операцій – прибутки та збитки, які виникають внаслідок внутрішньо групових операцій (продажу товарів, продукції, виконання робіт, послуг ) і включаються до балансової вартості активів підприємства. Наприклад, у результаті реалізації товарів ( робіт, послуг) між підприємствами групи у продавця виникає дохід,а у балансі у покупця будуть відображенні ці товари. Так як такі суми не впливають на результати діяльності групи в цілому, їх у консолідовану звітність не включають.

На практиці, при консолідації звітності, складають робочі відомості консолідації, які мають форму таблиць, в яких є наступні графи:статті звітності, що консолідуються; показники звітності материнського підприємства; показники звітності дочірнього підприємства; коригуючи записи; частка меншості; консолідовані показники. З заповнених та перевірених робочих таблиць показники переносяться у консолідовані звіти.

Таким чином, заповнення форм консолідованої звітності відображається у відповідності до принципу їх складання.

 

Порівняльна характеристика різних типів об’єднань підприємств

 

Види об’єднань підприємств Тип об’єднання Мета об’єднання Функції, що передаються об’єднанню Об’єднання ресурсів Термін діяльності Вид фінансової звітності
1 2 3 4 5 6 7
Асоціація Договірне Постійна координація господарської діяльності підприємств. Що об’єдналися Одна або кілька виробничих та управлінських функцій функцій Об’єднання фінансових і матеріальних ресурсів Довгостроковий Зведена
Корпорація Договірне Поєднання виробничих, наукових та комерційних інтересів підприємств, що об’єдналися Централізоване регулювання діяльності кожного з учасників Відсутнє Довгостроковий Зведена
Консорціум Тимчасове статутне об’єднання Досягнення учасниками спільної господарської мети Реалізація поставленої мети за рахунок виділених учасниками ресурсів Ресурси на фінансування відповідної програми Після досягнення поставлено мети діяльність припиняється Зведена
Концерн Статутне об’єднаної на основі фінансової залежності Координація господарської діяльності підприємств, що об’єдналися Централізація функцій науково-технічного і виробничого розвитку , інвестиційної, фінансово-економічної,зовнішньоекономічної та іншої діяльності Відсутнє Довгостроковий Зведена
Асоціація На основі економі чної та /або організаційної залежності Набуття права блокувати прийняття рішень залежного підприємства або права контролю-підпорядкування Право блокувати прийняття рішень залежного підприємства або відносини контролю-підпорядкування При відносинах контролю-підпорядкування ресурси практично завжди є об’єднаними Протягом якого існує право блокувати прийняття рішень залежного підприємства або відносини контролю-підпорядкування Зведена або консолідована
Холдингова компанія На основі економі чної та /або організаційної залежності Набуття права контролю-підпорядкування Контролю-підпорядкуваня При відносинах контролю-підпорядкування ресурси практично завжди є об’єднаними Протягом якого існують відносини контролю-підпорядкування Консолідована

 


Дата добавления: 2020-12-12; просмотров: 37; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!