Найбільш ефективним методом захисту від електромагнітних випромінювань є встановлення відбиваючих або поглинаючих екранів.



Якщо ви змушені мешкати або знаходитися в місцевості, де працюють різноманітні джерела випромінювання ЕМП, треба пам'ятати:

· найкращий засіб для збереження здоров'я від впливу
ЕМП — не перебувати поблизу їх джерел та випро­мінювачів;

· не знаходитися, не відпочивати, не використовувати
земельні ділянки поблизу ліній передачі електроенергії
та трансформаторних підстанцій;

· по можливості уникати близького контакту з працюю­чими електронними потужними приладами, телевізора­ми, комп'ютерами, мобільними телефонами;

· при користуванні засобами мобільного зв'язку не на­магатися вставити антену передавача в вухо. Набагато краще тримати цей засіб так далеко, щоб тільки було чути вашого кореспондента;

· обмежувати використання одягу з синтетичних тканин; в першу чергу це стосується білизни, шкарпеток та ін. Краще їх замінити тканинами з бавовни та льону;

· в разі неможливості уникнення впливу ЕМП, треба захищати в першу чергу очі, голову та шию шляхом використання спеціальних поглинаючих або відбиваючих окулярів, халатів, шоломів та різноманітних накидок. Для захисту житла чи присадибної ділянки, де ви пра­цюєте, можливо також використовувати металеві сітки, що мають щільні ґратки, які треба добре заземлити в деяких місцях.

У сучасних містах продовжує невпинно зростати кількість джерел електромагнітного випромінювання: з'являються нові станції стільникового та супутникового зв'язку, модернізуються теле- та радіоретранслятори, розширюється мережа високовольтних ліній електропередач. А ще ж — мікрохвильові печі, радіотелефони, навіть звичайні фени, які несуть в собі приховану загрозу електромагнітного забруднення.

Але, власне, електромагнітне забруднення окремі фахівці зараховують до найнебезпечніших екологічних факторів, оскільки його дія ще до кінця не вивчена. Екологам навіть важко спрогнозувати, чим обернеться тривале перебування в умовах щільного електромагнітного поля, бо минуло ще не так багато часу, відколи мобільний зв'язок, високочастотні побутові прилади та комп'ютерна техніка увійшли в повсякденне життя.

Головний біль — це тільки перша захисна реакція організму на шкідливий вплив електромагнітного випромінювання. Результатом тривалої дії електромагнітного поля можуть бути онкологічні хвороби, зміна поведінки, втрата пам'яті, хвороби Паркінсона та Альцгеймера, синдром передчасної смерті дітей, погіршення репродуктивної функції.

Несприятливо впливають на організм людини електромагнітні випромінювання промислової частоти (50 герц) та частот радіохвильового діапазону. В помешканнях електромагнітні поля створюють: радіоапаратура, телевізори, холодильники тощо, що становить певну небезпеку.
Безперечно, обійтися без електропобутових приладів неможливо, та й не потрібно.

Лінії електропередач напругою до 1150 кВ, відкриті роздільні пристрої, до складу котрих входять комунікаційні апарати, пристрої захисту та автоматики, вимірювальні прилади є джерелами електричних полів промислової частоти. Тривалий вплив таких полів знаходить вияв через суб'єктивні розлади (неврози, головний біль у скронях та в потилиці, відчуття в'ялості, розлади сну, погіршення пам'яті, дратівливість, апатія, депресія, серцевий біль, функціональні порушення центральної нервової системи, серцево-судинної системи, зміни складу периферійної крові тощо).

В зв'язку з цими змінами необхідно обмежувати час перебування людей в зоні впливу електричного поля, створюваного струмами промислової частоти напругою понад 400 кВ.

 

Дія ЕМП на людину. Нормування

Вплив електромагнітних полів (ЕМП) на організм людини залежить від щільності потоку енергії, частоти випромінювання, тривалості впливу, режиму опромінення, розмірів опромінюваної поверхні тіла, індивідуальних особливостей організму.

В зоні впливу ЕМП людина зазнає теплового та біологічного впливу. Якщо механізм терморегуляції не справляється з цим явищем то можливе підвищення температури тіла. Тепловий поріг складає 100 Вт/м2. У джерел ЕМП розрізняють ближню (індукційну) та дальню (випромінювальну) зони впливу.

Зміна ЕМП викликає нагрівання тканин тіла людини за рахунок змінної поляризації діелектрика (хрящі, сухожилля тощо) та за рахунок появи струмів провідності. Тепловий ефект є наслідком поглинання енергії ЕМП. Надлишкове тепло, котре виділяється в організмі людини, відводиться за рахунок функціонування механізму терморегулювання. Однак, починаючи з певної межі, організм не забезпечує відведення тепла від окремих органів і тому підвищується температура тіла. Перегрівання особливо негативно відбивається на тканинах зі слабко розвиненою судинною системою або з недостатнім кровообігом (очі, мозок, нирки, шлунок, жовчний та сечовий міхурі). Опромінення очей викликає помутніння кришталика (катаракта) та втрату зору. Це відбувається у випадку надвисокочастотного опромінення при ПГЕ>10 мВт/см2.

Тривалий вплив радіохвиль помірної інтенсивності при ПГЕ<1 мВт/см2 не створює теплового впливу, котрий може викликати функціональні зміни в центральній нервовій системі та в серцево-судинній системі. Виникають також головний біль, швидка втома, погіршення самопочуття, зміни тиску, зміни провідності серцевого м'яза, нервово-психічні розлади. Спостерігаються також трофічні розлади: схуднення, випадання волосся, ламкість нігтів, зміни складу периферійної крові. Ці зміни мають зворотний характер на ранній стадії. Тривалий вплив ЕМП супроводжується фізіологічною адаптацією або послабленням імунологічних реакцій.

Під впливом ЭМП змінюються мікропроцеси в тканинах, ослабляється активність білкового обміну, відбувається гальмування рефлексів, зниження кров'яного тиску а в результаті – головні болі, задишка порушення сну.

Норми встановлюють допустимі значення напруженості (Е) в діапазоні РЧ залежно від часу опромінювання окремо для професійної і непрофесійної діяльності, а в діапазоні СВЧ нормують інтенсивність (I).

Найпоширенішим джерелом електромагнітного випромінювання у виробничій сфері в даний час є комп'ютер. Чинники негативної дії комп'ютера на людину – це статичні навантаження, навантаження на зір, гіподинамія, електромагнітні випромінювання, електричні поля, психологічне навантаження.

Наслідки регулярної тривалої роботи на ПК без обмеження за часом і перерв: захворювання органів зору – 60 % (зорова астенія, зниження гостроти зору, синдром сухого ока); хвороби серцево-судинної системи – 60 %; захворювання шлунку – 40 %; шкірні захворювання – 10 %; комп'ютерна хвороба (синдром стресу оператора) – 30 %.

Мінімальна відстань від очей до екрану складає 50 см. Тривалість роботи на ПК з перервою через кожні 30-40 хв. – не більше двох годин, викладачів – не більше чотирьох годин в день, студентів – не більше трьох годин в день; у перервах необхідно робити вправи для очей і проводити фізкультпаузу.


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 67; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!