Бюджетний устрій:х-тика,основні принципи.



Бюджетні фонди цільового призначення.

Фонди цільового призначення є сукупністю коштів, що знаходяться в розпорядженні центральних або місцевих ор­ганів влади і мають цільове призначення. Вони є важливою ланкою фінансової системи. Порядок їх утворення і викорис­тання регламентуються фінансовим правом. Фонди цільового призначення - один з методів перерозподілу національного доходу на користь певних соціальних груп населення. Цільові фонди з'явилися раніше, ніж єдиний центральний фонд -державний бюджет - у вигляді спеціальних фондів і особливих рахунків. В Україні державні цільові фонди діляться на дві групи: за­гальнодержавні й місцеві. Загальнодержавні цільові фонди - це фонди, які створюються на загальнодержавному рівні з ме­тою фінансування державних програм. Місцеві фонди формуються місцевими органами самоврядування для забезпечення місцевих програм.Загальнодержавні цільові фонди поділяються на дві гру ­ пи. Першу утворюють постійні фонди, створення яких пов'яза­не з реалізацією певних функцій держави. Так, у реалізації соціальної функції особливу увагу приділяють соціальному страхуванню. У зв'язку з цим окремо створюються спеціальні фонди для гарантованого забезпечення соціального страхухування Другу групу становлять тимчасові фонди, які форму­ються з метою прискореного вирішення актуальних проблем розвитку суспільства. Вони створюються в разі конкретної по­треби і після вирішення проблеми припиняють існування.За критерієм відносин із державним бюджетом державні цільові фонди поділяються на бюджетні й позабюджетні. Бю­джетні - це фонди, які входять до складу державного бюджету, фінансування видатків яких здійснюється за рахунок коштів держбюджету. При цьому частина фондів фінансується за ра­хунок загального фонду, інша частина - за рахунок спеціаль­ного фонду.

 

Позабюджетні фонди цільового призначення.

Позабюджетні цільові фонди - це фонди, які не включа­ються до державного бюджету, мають самостійні джерела над­ходжень і здійснюють видатки незалежно від держбюджету.До позабюдэ/сетних державних цільових фондів відносять­ся: Пенсійний фонд України, Фонд стабілізації підприємств та організацій, внесених до реєстру неплатоспроможних, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Державний позабюджет­ний фонд приватизації, Фонд загальнообов'язкового держав­ного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездат­ності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

 

33.Державні фінанси.

Державні фінанси — це сукупність розподільно-перерозподільних відносин, що виникають у процесі формування і використання централізованих фондів грошових коштів, призначених для фінансового забезпечення виконання державою покладених на неї функцій. Ланки держ.фін.:бюджет держави;1. фонди цільового призначення;2. державний кредит;3. фінанси державного сектора.За рівнями державні фінанси поділяються на загальнодержавні й місцеві.Загальнодержавні фінанси призначені для забезпечення тих потреб суспільства, які ма ють загальнонаціональний характер і відображають інтереси держави загалом. Вони, з одного боку, формують фінансову базу вищих органів державної влади й управління, а з іншого — у їхніх руках є інструментом впливу на соціально-економічний розвиток країни. Місцеві фінанси являють собою фінансову базу місцевих органів влади та управління. Вони забезпечують регіональні потреби у фінансових ресурсах та доходах, їх внутрішньотериторіальний перерозподіл. .Основна проблема структурної побудови системи державних фінансів — установлення оптимального співвідношення між її рівнями.Основне призначення системи державних доходів — створення надійної фінансової бази для забезпечення фінансової діяльності держави.Державні видатки — це сума коштів, що витрачається державою в процесі здійснення її фінансової діяльності.Державний кредит характеризує залучення коштів державою на позиковій основі.Державні доходи — це сума коштів, що мобілізується державою на забезпечення своєї діяльності.

 

34.Сутність,призначення держ.бюджету.

Бюджет -це сукупність грошових відносин між державою і юрид.та фіз.особами з приводу формування і використання централізованого фонду грошових коштів призначеного для забезпечення викон.державою її функцій.Бюджет держави є складним і багатогранним явищем у суспільстві. Його розглядають з трьох сторін:1. за економічним змістом;2. за формою прояву;3.За економічним змістом бюджет являє собою сукупність грошових відносин між державою, з одного боку, і юридичними та фізичними особами, з іншого боку, з приводу формування і використання централізованого фонду грошових коштів, призначеного для забезпечення виконання державою її функцій. за матеріальним змістом.Основним джерелом формування бюджету є ВВП.Бюджет скл.з 2-х частин:доходів і видатків.Бюджетний рік охоплює період з 1січня по 31 січня.

 

Показники бюджету ...

Показниками бюджету є : 1.Профіцит.2.Дефіцит.3.Рівновага.Дефіци́т - в економіці — перевищення попиту над пропозицією. Дефіцит засвідчує про розбіжність між попитом та пропозицією та відсутність урівноважуючої ціни.Види державного дефіциту.Циклічний дефіцит бюджету — це дефіцит, який є результатом циклічного падіння виробництва (скорочення національного доходу та обсягу виробництва) внаслідок кон'юнктурних коливань.Структурний дефіцит бюджету — це дефіцит, який є результатом дискреційної політики .Профіци́т — позитивне сальдо.У відношенні до бюджету — перевищення доходів над витратами. Профіцит бюджету - економічне поняття, яке означає, що дохідна частина бюджету перевищує видаткову частину бюджету.У відношенні до торгового балансу — перевищення обсягу експорту над обсягом імпорту.Рівнова́га — стан фізичної системи, в якому її характеристики не змінюються з часом.

 

Бюджетний устрій:х-тика,основні принципи.

Вертикальна структура бюджету за рівнями влади характ.2-ма поняттями:1-бюджетний устрій.2-бюджетна систеиа.Бюджетний устрій — показує, яким чином побудована бюджетна система, тобто це організація вертикальної структурної побудови бюджету держави за рівнями адміністративно-терито­ріального поділу країни.Бюджетна система — відображає складові бюджету, тобто це сукупність усіх бюджетів, які формуються в даній країні згідно з її бюджетним устроєм.Основи бюджетного устрою:1. виділення видів бюджетів;2.установлення принципів побудови бюджетної системи.3. розмежування доходів і видатків між ланками бюджетної системи;4 організація взаємовідносин між бюджетами.Бюджетна система має такий вигляд:1-Держ.бюджет Укр,2-Бюджет АР Крим.3- місцевий бюджет.

37.Організвція взаємовідносин між бюджетами.

За формами руху коштів можливі такі взаємовідносини між бюджетами:1. бюджетне субсидіювання;2. вилучення коштів;3. взаємні розрахунки бюджетів;4.бюджетні позички.Бюджетне субсидіювання — це виділення коштів із бюджету вищого рівня бюджетам нижчого рівня. Видами бюджетного субсидіювання є: бюджетні субсидії, бюджетні субвенції, бюджетні дотації. Бюджетні субвенції — це такий вид бюджетного субсидіювання, який передбачає пайову участь кількох бюджетів у фінансуванні певних видатків чи проектів. Бюджетні дотації — це виділення коштів з бюджету вищого рівня для збалансування бюджетів нижчого рівня.Вилучення коштів є формою взаємовідносин, протилежною за змістом і за напрямом руху коштів бюджетному субсидіюванню, а саме такому його виду, як дотації. Кошти вилучаються на суму перевищення доходів над видатками з тих бюджетів, де воно виникає. Звісно, це досить відносне перевищення, адже завжди можна знайти напрями використання коштів.Взаємні розрахунки між бюджетами виникають під час перерозподілу доходів і видатків між бюджетами після їх затвердження. Перерозподіл доходів може відбуватись унаслідок змін податкового законодавства або зміни нормативів розподілу доходів. При цьому один бюджет втрачає доходи, хоча вони були для нього заплановані, другий — отримує додаткові, непередбачені планом надходження.Бюджетні позички — це взаємовідносини між бюджетами з приводу тимчасового передання коштів з одного бюджету до іншого. Потреба в цьому виникає у разі тимчасових касових розривів у виконанні бюджету. Касовий розрив характеризується незбігом у часі фінансування видатків і отримання доходів: видатки випереджають надходження доходів.

 

Бюджетна система

Бюджетна система — це сукупність бюджетів держави та її адміністративно-територіальних утворень (державний бюджет та місцеві бюджети відповідно), побудована з урахуванням економічних відносин, державного і адміністративно-територіальних устроїв і врегульована нормами права.Структура бюджетної системи визначається ступенем розподілу повноважень з концентрації фінансових ресурсів та їх використання між органами публічної влади різного рівня.Сукупність всіх бюджетів країни утворює її бюджетну систему. В Україні бюджетна система складається з1) Державного бюджету України;2) республіканського бюджету Автономної Республіки Крим;3) місцевих бюджетів.До місцевих бюджетів належать обласні, міські, районні, районні в містах, селищні і сільські бюджети.Для аналізу і визначення засад державного регулювання економічного і соціального розвитку України складається зведений бюджет України, який включає всі бюджети, що входять до складу бюджетної системи.Бюджет Автономної Республіки Крим об'єднує.1. республіканський бюджет;2.бюджети районів і міст республіканського підпорядкування Автономної Республіки Крим.3.Бюджет області об'єднує:— обласний бюджет;4.бюджети районів і міст обласного підпорядкування. Бюджет району об'єднує:районний бюджет;1. бюджети міст районного підпорядкування;2.селищні і сільські бюджети.Бюджет міста, яке має районний поділ, об'єднує:1. міський бюджет;2.бюджети районів, що входять до складу міста. Бюджетні системи в кожній країні мають свої особливості: склад, структуру, взаємозв'язок між бюджетами.


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 49; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!