Усвідомлення знань, зв'язків та залежностей між елементами

Карташева Марина 31 группа (25.02.2020)

Клас: 4-А

Тема. Рід і число прикметників. Колядки, щедрівки. Леонід Глібов "Зимова пісенька".

Мета:

- навчальна: розширити знання учнів про граматичний і смисловий    зв'язок прикметників з іменниками; навчити розпізнавати рід і число прикметників за значеннями іменників; продовжити роботу з виразністю, свідомого читання;

- розвиваюча: розвивати вміння аналізувати, узагальнювати деякі закономірності мовних явищ щодо прикметника;

- виховна: виховувати інтерес до української мови».

Тип уроку: комбінований

Обладнання:

ХРОНОМЕТРАЖ УРОКУ

1. Организація початку урока –                                                                        1хв.

2. Перевірка домашнього завдання. Актуализація и коррекція знань          2 хв.

3. Повідомлення учням теми, мети уроку –                                                    4 хв.

4. Сприйняття і усвідомлення учнями фактичного матеріалу                     14хв.

5. Освідомлення знань, зв'язків та залежностей між елементами                13хв.

6. Узагальнення і систематизація знань                                                          7 хв.

7. Підсумки уроку                                                                                         3 хв.

8. Повідомлення домашнього завдання                                                           2 хв.

ХІД УРОКУ

Организація початку урока

- Доброго дня! Мене звати Марина Дмитрівна. Сьогодні проводити урок з української мови і літературного читання буду я.

- Перевірте готовність до уроку. Все у вас на парті? Ручка, олівець, зошит, щоденник? Тож починаємо!

Перевірка домашнього завдання, відтворення і корекція опірних знань учнів. Актуалізація знань.

- Яке у вас було домашнє завдання? (читати вірш Тамари Коломiєць «Сiчень")

- Хто бажає прочитати вірш?

- Скажіть, про що цей вірш?

- Так, добре.

- Січень ще багатий на свята, які ви можете назвати?

- Раніше люди відзначали святкування гучними гуляннями: співали пісні, танцювали, ходили в гості один до одного. Пісні складалися народом, в них вони відображали народну мудрість, красу природи, різні жарти.

Повідомлення учням теми, мети уроку

- Сьогодні ми познайомимося з народними піснями, такими як колядка та щедрівка. А також з авторською пісенькою Леоніда Глібова "Зимова пісенька".

Сприйняття і усвідомлення учнями фактичного матеріалу

- Скажіть, хтось з вас знає що таке колядка?

- Колядки - це традиційні різдвяні пісеньки, які складалися народом. В них прославляється будинок, в який приходять і бажається господарям щастя, здоров'я, благополуччя.

- Подивіться на картинки, тут проілюстровані моменти колядування. Зверніть увагу на костюми і чисельність людей. Саме так раніше виглядало колядування.

- Для кожного свята були свої пісні. На ряду з колядками люди виконували щедрівки. Хто знає що таке щедрівка?

- Щедрівки — величальні українські народні обрядові пісні, які виконуються під Новий рік і у Щедрий Вечір. Відповідно до різдвяно-новорічних звичаїв, щедрівки, як і колядки, величають господаря та його родину.

- Подивіться на картинки, де зображується щедрування, скажіть колядування і щедрування схожі? Чим?

- Скажіть, а чим вони відрізняються? (колядка співається на Різдво, а щедрівка на Новий рік і щедрий вечір)

Словникова робота

- Прочитайте на дошці слова (сивая зозуленька, дрібні зірки, ясен місяць)

- Які слова вам незнайомі?

- Хто знає, що означає вислів «сивая зозуленька»?

- Що таке «дрібні зірки»?

- Що означає вислів «ясен місяць»?

- Хто мені зачитає ці слова українською мовою та їх лексичне значення?

- Діти, давайте познайомимося з українською народною пісенькою " Ой сивая та і зозуленька". Відкрийте сторінку 103.

Первинне сприйняття

- Добре, уважно послухайте, я буду читати українську народну пісеньку та визначте чи всі слова вам зрозумілі.

- Слухаючи, пісеньку зверніть увагу на інтонацію, настрій, який у ньому передано.

- Які слова вам були незнайомі у цій пісеньки ?

- Скажіть про що ця пісенька?

Читання учнями пісеньк и

- Тепер, ви прочитаєте вірш по одному рядку (називаю учня, який прочитає вірш) Усі уважно слідкують.

- Як ви думаєте це колядка чи щедрівка? Чому ви так важаєте?

- Знайдіть в тексті підтвердження того що це щедрівка

- Добре

Р озбір друго ї частини нового матеріалу

- Крім народних пісень є ще й авторські, тобто у них є свій автор. Зараз я пропоную вам познайомитися з однією з таких пісень. Вона називається «Зимова пісенька», її автор Леонід Глібов.

Словникова робота

- Прочитайте на дошці слова (купу за садком, гуртом, мара, геть, з ляку утече)

- Які слова вам незнайомі?

- Хто знає, що означає вислів «купу за садком»?

- Що означає «гуртом»?

- Що таке «мара»?

- Що означає «геть»?

- Що означає вислів «з ляку утече»?

- Хто мені зачитає ці слова українською мовою та їх лексичне значення?

Первинне сприйняття

- Добре, відкрийте сторінку 104

- Уважно послухайте, я буду читати вірш Леоніда Глібова та визначте чи всі слова вам зрозумілі. Слухаючи вірш, зверніть увагу на інтонацію, настрій, який у ньому передано.

- Які слова вам були незнайомі у цьому вірші?

- Скажіть, про що це вірш?

- З яким проханням звертаються діти до зими? Знайдіть в тексті.

- Як описують снігову бабу?

- Чому її зробили такою страшною?

Читання учнями вірша

- Тепер, ви прочитаєте вірш по одному рядку. (називаю учня, який прочитає вірш) Усі уважно слідкують.

Гра «Продовжи речення»

- Добре. Зараз зіграємо у гру . Я буду починати речення, а ви будете уважно слухати та шукати продовження цього речення в тексті вірша. Хто перший знайде підіймає руку та відповідає.

Не верти хвостом…

Бабу здоровенную…

Зробим очі чорнії…

День і ніч стоятиме…

Де й мороз той дінеться…

- Молодці, а зараз давайте трохи відпочинемо

Фізкультхвилинка

Працювати перестали

І тепер всі дружно встали.

Будемо відпочивати,

Нумо, вправу починати!

Руки вгору, руки вниз

І легесенько пригнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали,

Раз — присіли, другий — встали.

Всі за парти посідали.

Усвідомлення знань, зв'язків та залежностей між елементами

- Добре, ми відпочили

- На минулому уроці ви працювали над такою частиною мови як прикметник. Давайте згадаємо, що це.

- На які питання відповідає прикметник?

- Які слова прикметники, ви почули у вірші? Назвіть їх.

- Діти, давайте згадаємо з якою частиною мови тісно взаємодіє прикметник

- Давайте за допомогою схеми порівняємо іменник і прикметник

- Скажіть, що спільного у них? (рід та число)

- Діти, прикметники мають такий же рід і число що і іменники

- Скажіть, а якого числа бувають іменники?

- Добре, тепер подивіться на прикметники на дошці, давайте визначимо їх число

- Гаразд, тепер давайте згадаємо який рід мають іменники

- Прикметники в однині вживаються у тому самому роді, що й іменники до яких вони відносяться. У множині прикметники за родами не змінюються.

- Сьогодні до нас на урок завітала гостя. А хто вона, ви зможете дізнатися, коли відгадаєте загадку:

Велетенська сіра птаха
На мишей нагнала страху,
В неї мудра голова,
Хто це, діточки?… (Сова)

- Вірно, сьогодні у нас на уроці мудра сова, яка приготувала для вас цікаві завдання за допомогою яких ви  закріпите знання про рід і число прикметників. Перше завдання яке вона нам пропонує це гра "Постав у множині".

6.1. Гра "Постав у множині"

- Я називатиму вам словосполучення в однині, а ви - нази­ваєте їх у множині.

Зимове свято( зимові свята), красивий сніговик( красиві сніговики), маленька сніжинка( маленькі сніжинки), в'язана рукавиця( в'язані рукавиці), сніговий замет (снігові замети), холодний день( холодні дні)

- Молодці. Друге завдання яке нам обрала сова це номер 2 на сторінці 106.

- Молодці. Наступне завдання, яке нам підібрала мудра сова це номер 5 на сторінці 107.

 

- Добре.

Підсумок уроку

- Годинник невтомний показує в раз, що нашу роботу закінчити час.

- Але давайте згадаємо про що ми сьогодні говорили. Скажіть, які народні пісні ми сьогодні розбирали?

- Яку авторську пісеньку читали?

- Що таке прикметник?

- Що нового ми сьогодні вивчили про прикметник?

- Якого роду можуть бути прикметники?

- А я кого числа?

- Молодці. Скажіть, що більш за все сподобалосяна уроці?

- Які завдання було легко виконувати?

- А які виявились складними?


Дата добавления: 2021-01-20; просмотров: 54; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!