Опрацювання пам’ятки «Реквізити резюме».

Учебная дисциплина:               Украинский язык

Преподаватель:                            Гальченко Яна Александровна

Группа:                                     КСК-19(22)

Дата занятия:                               25.05.2020 г.

Тема: . Ділові папери. Протокол. Витяг з протоколу. Резюме.

Правильність мовлення — це дотримання літературних норм, які сприймаються мовцями як «ідеал» чи прийнятий зразок. Правильність вважається основною комунікативною якістю мови. І в усній, і в писемній мові обов’язковим є дотримання лексичних, граматичних та стилістичних норм. Для усного висловлювання актуальним є дотримання орфоепічних норм, для писемного — орфографічних і пунктуаційних.

    Точність — це відповідність мовленнєвих засобів мовленнєвій ситуації (змістові, меті, мовленнєвому рівню адресата і т. ін.мовленнєвого акту). Можна назвати кілька умов, які забезпечують точність мовлення. Це 1) знання предмета мовлення; 2) знаннямови, її системи, можливостей, володіння стилістичними ресурсами; 3) уміння узгодити знання предмета зі знанням мовної системи в конкретному акті комунікації. Зазначимо також лінгвістичні засоби, що сприяють точності мовлення. По-перше, це правильне слововживання, вміння вибрати найбільш точний мовний варіант, зокрема потрібне слово із синонімічного ряду. По-друге, це чітке розмежування значень багато значного слова. Точне слововживання передбачає також розмежування паронімії, тобто слів із близьким звучанням, але різним значенням, а також слів-омонімів, у тому числі міжмовних. Вимоги до точності мовлення зростають за умови відсутності безпосереднього контакту з адресатом мовлення, а також при спілкуванні з великою аудиторією. Точність мовлення є важливою умовою результативності наукового й офіційно-ділового спілкування. логічність як якість мовлення тісно пов’язана із точністю, яка є попередньою умовою логічності.

Логічним називається мовлення, яке забезпечує змістові зв’язки між словами і реченнями в тексті. Якщо точність мовлення пов’язана з лексичним рівнем, то логічність мовлення виявляється на синтаксичному рівні. Основними умовами логічності є: 1) несуперечливість поєднання слів; 2) правильний порядок слів; 3) правильний зв’язок окремих висловлювань у тексті; 4) позначення переходів від однієї думки до іншої та ін. чистота мовлення — це вживання елементів, які відповідають літературній мові. У чистому мовленні не використовуються діалектизми, варваризми, просторічні слова, жаргонізми, будь-які вульгарні та лайливі слова. До елементів, що засмічують мовлення, належить також так звані слова-паразити (ну, значить, ось, так би мовити, власне кажучи, взагалі, розумієш). Порушує чистоту мовлення надмірне вживання запозичених слів. Яскравим прикладом засміченого мовлення є суржик. виразність мовлення — це такі особливості його структури, які підтримують увагу та інтерес слухачів або читачів. Інтонація, логічний наголос, милозвучність створюють виразність на фонетичному рівні. Лексичними засобами виразності є емоційно забарвлені слова і вирази, епітети, метафори, порівняння тощо. Емоційний вплив підсилюють фразеологізми, прислів’я, приказки, крилаті вислови. Виразності сприяють і синтаксичні засоби, наприклад, повтори, антитеза (протиставлення) та ін. виразність мови забезпечують: 1) самостійність мислення мовця; 2) небайдужість, інтерес автора до написаного і сказаного, а також до адресата висловлювання; 3) добре знання мови та її виражальних засобів; 4) знання особливостей функціональних стилів; 5) систематичне тренування мовних навичок, вироблення мовного чуття; 6) наявність у мові виражальних засобів.

Багатство мовлення — це використання мовцями великої кількості мовних одиниць — слів, словосполучень, речень. Існує прямий зв’язок між поняттями багатства і різноманітності мовлення, адже що різноманітніше мовлення, то воно багатше. Джерелами багатства мови можуть бути будь-які мовні елементи. Насамперед прийнято говорити про лексичне багатство мовлення, яке виявляється у тому, що мовець здатний уникати повторення слів, користуватися синонімічними ресурсами. Для ясного і чіткого вираження думок дуже важливо мати достатній запас слів. На граматичному рівні багатство
мовлення створюється використанням варіантів форм і конструкцій (батькові — батьку, на вечірньому — на вечірнім, п’яти — п’ятьох, квартира професора — професорова квартира, обрати суддею — оби-рати на суддю, починатися прес-конференцією — починатися з прес конференції, згідно з рішенням — відповідно до рішення). Можна говорити також і про інтонаційне багатство мовлення — використання найрізноманітніших інтонацій (розповідної, питальної, окличної).

Доречність мовлення — це добір мовних засобів відповідно до цілей і мети спілкування. Так, слова, що створюють специфіку офіційно-ділового стилю (канцеляризми), не повинні фігурувати в публіцистичній чи розмовній мові, звичайна сфера використаннятермінів — науково-технічний, спеціальний текст, усна мова спеціаліста, неприпустимим є вживання емоційно-експресивної лексики у документі чи підручнику тощо. Висловлюючи думку, необхідно дбати про обґрунтоване використання мовного матеріалу. правильне мовлення — це додержання усталених мовних норм української літературної мови. Із цієї точки зору мова може розцінюватися як правильна (норма), так і неправильна (помилка).

 Норми (від лат. norma — правило, взірець) — це сукупність визначених правил, яким підпорядковуються вимова і вибір слів в мові, використання граматичних форм, складання речень та ін. норми сучасної літературної мови поділяються на фонетичні, лексико-фразеологічні, словоскладальні, морфологічні, синтаксичні і стилістичні. Вони установлюють: а) фонетичні — правила вимовляння звуків і ставлення наголосу (вивчаються в фонетиці і орфоепії); б) лексико-фразеологічні — норми вживання слів і фразеологізмів у властивих їм значеннях (вивчаються в лексиці і фразеології); б) словоскладальні — правила складання слів і способів їх творення (вивчаються в словотворенні); в) морфологічні — норми вживання слів у випадку їх видозмінювання (відмінювання іменних частин мови, займенника, дієприкметника і дієслова — вивчаються в морфології); г) синтаксичні — правила побудування так званих синтаксичних конструкцій — словосполучень і речень (вивчаються в синтаксисі); ґ) стилістичні — норми використання різними мовними стилями властивих їм мовних засобів (вивчаються в стилістиці). Мовна майстерність — це здатність, використовуючи мовні норми, обирати з них найбільш вдалу для викладення своїх ду -мок. Яскравими прикладами мовної майстерності можуть служити художні твори видатних українських письменників. Доречність та недоречність вибору тих чи інших мовних засобів для створення більшої виразності вивчається в стилістиці та культурі мовлення. Причини помилок у логіці викладу: 1. Поєднання логічно несумісних слів (злюща баба-яга, а не злюща бабуся). 2. «Зайві» слова (плеоназми) (травень, а не травень місяць). 3. Заміна особової форми дієслова активного стану зворотним дієсловом (вибачте мені — вибачаюсь). 4. Неправильне чергування низки однорідних членів речення (письменники і поети). 5. Неправильне утворення аналітичних граматичних форм (найчастіше ступенів порівняння— самий найкрасивіший, більш виразніше). 6. Неправильне поєднання присудка із складеним підметом (дехто з нас знали). 7. Порушення порядку слів у реченні (Секретарка сиділа у приймальні, яку ми вперше бачили). 8. Вживання дієприслівникових зворотів на місці підрядних речень (Повернувшись у село, випускнику обіцяли роботу). 9. Неправильне використання сполучних засобів у складних реченнях.

Тренувальні вправи-Прочитайте текст, укажіть його стиль чи стилістично виправданетут уживання одноманітних синтаксичних конструкцій? Хліб…Скільки й справді красивих легенд і повір’їв пов’язано з ним. На весілля посівають наречених зерном, щоб ніколи не знала сім’я нестатку у хлібі. При зведенні оселі закладають зерно в кутки, щоб був достаток у домі. Щоб стати вродливою, дівчина нібито повинна зібрати квіт жита й натерти ним обличчя. Я сказала б інакше: хто хоче красивим стати душею, хай порідниться з хлібом. (Н. Гринько). -Що поєднує наступні тексти? у котрому з них повтор слів, однакових звуків, суфіксів, речень тощо є виправданим? 1.Ще до 60-х років XX ст. в Україні льон-довгунець був поши-реною сільськогосподарською культурою, зі стебел якої одержували волокно. До того ж, дрібненьке насіння льону обмолочували восени для отримання олії. Сьогодні його використовують як обволікаль –ний засіб при захворюваннях кишково-шлункового тракту. 2. Льон зелений ріс у полі, На веселому роздоллі. Він весною народився, В синє небо задивився, Довго, довго розглядав, Доки й сам блакитним став. (Л. Лежанська). 3. При дорозі, де тополі, Синій льон зацвів у полі. Біля льону синя річка, В небі синьому — синичка, Стільки цвіту-синьодзвону, Засиніло все від льону! (А. Камінчук). Тренувальні вправи

-Прочитайте вірш. укажіть і виправте помилки культури мовлення. Дід приїхав із села, ходить по столиці. Має гроші — не мина жодної крамниці. Попросив він:— Покажіть кухлик той, що скраю. —Продавщиця:— Что? Чево? Я нє панімаю. Кухлик, люба, покажіть, той, що збоку смужка.— Да какой же кухлік здесь, єслі ето кружка. —Дід у руки кухлик взяв і нахмурив брови:— На Вкраїні живете й не знаєте мови. —Продавщиця теж була гостра та бідова.— У мєня єсть свой язик, ні к чему мнє мова. —І сказав їй мудрий дід:— Цим пишатися не слід, Бо якраз така біда в моєї корови: Має, бідна, язика і не знає мови. (П. Глазовий). складіть власне висловлювання — виступ до дня довкілля, дотри-муючи норм культури мовлення. VІ. Робота з діловими паперами

Матеріал для вчителя. Ознаки офіційно-ділового стилю: лексичні (терміни, стандартизовані звороти мови), граматичні (іменники, що утворилися від дієслів; скорочена форма прикметників; прийменники, що утворилися від іменників), синтаксичні (багато уособлених зворотів, однорідних членів речення), мовленнєві (відсутність емоційності, експресії, виразних засобів).

Робота з текстом

-Прочитайте текст. Зробіть із нього виписки з питань: Що таке протокол? Які реквізити має протокол?

Протокол — це службовий документ із записом ходу обговорення питань і рішень, ухвалених на зборах, нарадах, конференціях, інших засіданнях колегіальних органів. Проведенню таких заходів передує велика підготовча робота, у ході якої складають низку документів, що супроводжують протокол: порядок денний, списки учасників засідання, списки запрошених, тексти доповідей чи тези виступів, довідки щодо обговорених питань, проекти рішень (постанов) із коленого питання порядку денного засідання.

Протокол ведуть під час засідання колегіального органу. Якщо засідання стенографують або записують на магнітну плівку, то протокол можуть складати після розшифрування записів. Веде протокол технічний секретар чи обрана особа. Призначення особи для протоколювання — важливий етап підготовки роботи колегіального органу, оскільки від її кваліфікації, уміння занурюватись у суть обговорюваних питань та обізнаності в них залежить якість запису виступів.

Протоколи можна оформляти від руки в спеціальному прошнурованому журналі або за допомогою оргтехніки.

Реквізити протоколу: назва документа (протокол), дата, порядковий номер засідання, місце складання, заголовок до тексту (засідання наради директорів), текст, підписи головуючого і секретаря.

Текст поділяють на дві частини: вступну та основну. У вступній частині зазначають прізвища та ініціали головуючого, секретаря, присутніх, порядок денний, в основній частині — фіксують перебіг засідання колегіального органу.

Протоколи бувають стислі та повні. У стислих протоколах зазначають прізвища доповідачів, теми доповідей, прізвища тих, хто виступив, рішення. Повний протокол містить записи всіх виступів. Коли обирають посадових осіб, то в протоколі зазначають результати голосування щодо коленої з кандидатур окремо.

Витяг з протоколу — це певна частина (уривок) протоколу, оформлена належним чином. Витяги з протоколів оформлюють на загальних, спеціальних бланках або чистих аркушах паперу.

Реквізити витягу з протоколу ті ж самі, що і в протоколі (З книги А.Н. Діденко «Сучасне діловодство»).

Аналіз-спостереження

-Проаналізуйте текст. Назвіть реквізити протоколу. Зверніть увагу на мовне оформлення офіційного паперу.

ПРОТОКОЛ № 10

загальних зборів студентів І курсу

природничо-географічного факультету

12.05.03

голова Мойсеєнко Л. Д

секретар Доценко В.О.

Присутні: заступник декана факультету доц. Кащенко М.П., доц. Макаров І. К., доц. Волошин Г. В., асистенти Кривоніс Б. Н., Литвин С.Ф., студенти І курсу.

Порядок денний:

1. Підготовка студентів до виробничо-польової практики.

СЛУХАЛИ: Макарова II. К. Інформація керівника виробничо-польової практики.

ВИСТУПИЛИ:

Кривоніс Б. М . запропонував поділити студентів на підгрупи, визначити кожному завдання й години роботи на ділянці.

Литвин С.О. зазначив про необхідність підготувати рослини, реактиви до початку практики.

УХВАЛИЛИ:

1. Усім студентам взяти участь у виробничо-польовій практиці.

2. Доручити керівникові практики скласти графік робіт.

3. Поділити студентів па групи й визначити час роботи на ділянці.

Голова зборів (підпис) Л. Д. Мойсеєнко

Секретар (підпис) В. О. Доценко

Самостійна робота

-Складіть протокол зборів свого класного колективу.

Аналіз-спостереження

-Проаналізуйте текст. Назвіть реквізити витягу з протоколу.

Зверніть увагу на мовне оформлення офіційного паперу.

ВИТЯГ З ПРОТОКОЛУ № 12

засідання ради директорів ВАТ «Будівельник»

від 22.12.2002 р.

Голова — Журавльов О. Я.

Секретар — Корженевська К.Г.

Присутні: Аверинцев М. Д., Закіров Р.Т., Лівощенко І.К., Тимощук В. В.

Відсутні: Зальцберг М.І. (у відрядженні).

Запрошені: Джон Кеннет Лі, директор СП «Інвест» (Бельгія).

СЛУХАЛИ: 2. Про призначення виконавчого директора СП «Будмен».

ВИСТУПИЛИ:

Аверинцев М. Д. запропонував на посаду виконавчого директора СП «Будмен» Наконечного О.Л., директора Одеської філії ВАТ.

Лівощенко І.К.: Наконечний О.Л. практично тільки за рік роботи вивів Одеську філію ВАТ у число найкращих дочірніх підприємств. Він зможе плідно працювати і як виконавчий директор СП.

Джон К. Лі.: Цілком підтримую кандидатуру Наконечного О.Л. і сподіваюся па плідне співробітництво.

УХВАЛИЛИ:

Призначити Наконечного О. Л. виконавчим директором СП «Будмен» і укласти з ним контракт на виконання обов’язків директора терміном на два роки.

Оригінал протоколу підписали:

Голова (підпис) О.Я. Журавльов

Секретар (підпис) К.Г. Корженевська

Матеріал для вчителя: витяг з протоколу — до певна частина (уривок) протоколу, що відображає конкретне окреме питання порядку денного, оформлена належним чином. Один із найбільш розповсюджених видів документів, що надсилають (передають) окремим посадовим особам (установам). Реквізити витягу з протоколу: 1. Назва й номер документа. 2. Назва колегіального органу, засідання, паради. 3. Дата. 4. Питання порядку денного.

5. Текст з цього питання. 6. Підписи голови й секретаря.

Словникова робота.

-З’ясування лексичного значення слова «резюме». Запис у зошити значення слова.

Резюме – це документ,у якому подаються короткі відомості про навчання,трудову діяльність,професійні досягнення особистості,яка його складає.

Опрацювання пам’ятки «Реквізити резюме».

Реквізити резюме

1.Назва документа.

2.Прізвище,ім’я по батькові особи,яка складає резюме.

3.Мета складання резюме.

4.Досвід роботи.

5.Освіта.

6.Знання мов.

7.Контактний телефон.

-Що таке стандартизація офіційно-ділового стилю?

- Чи може бути інший варіант розміщення реквізитів у резюме?( Так).

Учитель.Оскільки резюме належить до документів із низьким рівнем стандартизації, у ньому може міститися й інша інформація. Може бути й інший варіант розміщення реквізитів резюме:посада, яку обіймаєте зараз, потім у зворотньому хронологічному порядку посади,які обіймали до цього, а в кінці зазначається освіта.

Як скласти резюме

1.Формулюйте свою мету зрозуміло,чітко й дохідливо.

2.Уживайте якомога більше фахових слів,що відповідають посаді, яку ви хочете обійняти.

3.Намагайтеся не вживати слів «я», «ми».Замість них починайте речення дієсловами «організував», «створив», «керував», «вивчав», «обізнаний з».

4.Не надсилайте своєї фотокартки, якщо це спеціально не передбачено.

5.Не вказуйте розмір заробітної платні й особисті дані.

6.Для кожного конкретного конкурсу складайте окреме резюме.

7.Якщо ви обіймаєте невисоку посаду, то краще зосередитися на великому досвіді роботи й набутих навичках.

Пам’ятайте: із тексту резюме має вимальовуватися образ автора – досвідченого, надійного, сумлінного працівника.

Домашнє завдання Вивчити конспект, скласти резюме

ВНИМАНИЕ! Проверка работ будет осуществляться следующим образом:

1. Фото выполненных письменных заданий необходимо отправлять в личные сообщения по ссылке https://vk.com/club193334107

 


Дата добавления: 2020-11-23; просмотров: 72; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!