Вікові особливості підлітків і віктимізація



Дитина може зіткнутися з насильницькими діями в будь-який час і в будь-якій ситуації: у школі, на відпочинку, у громадському місці. Винятком не є і сім'я, не дивлячись на те, що даний соціальний інститут покликаний забезпечувати безпеку, яка є необхідним фактором для нормального розвитку дитини. Насильство як соціально - педагогічна проблема є в даний час дуже актуальною і значущою.

Підлітковий вік часто наділяють епітетом «важкий». Можна стверджувати, що цей вік важкий, перш за все, для дорослого, яка стикається з несподівано швидким дорослішанням людини[40, с. 37]. Для підлітка ж цей вік постає скоріше як час нових відкриттів у собі й навколишньому світі і основне його відчуття - це відчуття захоплюючої новизни життя, її різноманіття і своїх можливостей знайти в цьому житті своє неповторне Я. Найважливіший момент у характеристиці підлітка, його нової соціальної позиції - усвідомлення свого «Я». Це усвідомлення здійснюється і в самооцінці, і у відносинах з однолітками і дорослими. З'являється моральна потреба проаналізувати свої переваги і недоліки, прагнення зрозуміти, що у власних вчинках і цілях є правильним або неправильним і т.д. У підлітковому віці починається остаточне подолання залежності від дорослих та затвердження самостійності особистості. Психологічний зміст підліткової житті пов'язана з закладкою самосвідомості, формуванням моральної свідомості, світогляду. У міжособистісних відносинах формується значення індивідуальних контактів і вподобань[38, с.97]..

У підлітковий період відбувається віддалення дитини від батьківської сім'ї, збільшення числа конфліктів з батьками, іншими дорослими, а так само з однолітками. У підлітковому віці закладаються основи свідомого поведінки, вимальовується загальна спрямованість у формуванні моральних уявлень і соціальних установок.

Всі підлітки цього віку перебувають на утриманні батьків, їх провідна діяльність - навчання. Між тим психологічно цей вік вкрай суперечливим. Для нього характерні диспропорції у формуванні та темпах розвитку, що обумовлено більше біологічними факторами. Найважливіше психічне новоутворення - почуття дорослості - представляє собою переважно новий рівень домагань, передбачає майбутнє становище, яке підліток фактично ще не досяг. У неповнолітніх рівень інтелектуального і вольового розвитку нижчі, ніж у дорослих. Їх життєвий досвід значніше біднішими, а багато вчинків внаслідок вікових особливостей психіки мають «специфічну» дитячу мотивацію. Саме в цей період активно формується особистість, створюється моральне обличчя індивіда[16, с.65]..

Окрема категорія суспільства, що володіє високим ступенем віктимності, - українські діти. Ми не навчаємо їх правилам і прийомам психологічної безпеки, методів захисту своєї особистості в умовах спроби зазіхання на неї. По-перше, напевно, тому, що це не прийнято в нашому суспільстві і подібне виховання традиційно вважається виключно в компетенції сім'ї. По-друге, ми не володіємо апробованою методикою грамотного віктимологічні навчання, а точніше віктимологічні виховання, яке є невеликий, але важливою складовою виховання людини. Особливо до цього схильні підлітки[26, с. 39]..

У підлітковому віці серйозно змінюються умови життя і діяльності підлітка, що, у свою чергу, призводить до перебудови психіки, появи нових форм взаємодії між однолітками. У підлітка змінюється суспільний статус, позиція, положення в колективі, йому починають пред'являтися більш серйозні вимоги з боку дорослих.

М.А. Галагузова, Х. Ремшмидт виділяють наступні особливості підлітків. Анатомо-фізіологічні особливості підлітка характеризують нерівномірністю його фізичного розвитку, вдосконаленням м'язового апарату, процесу окостеніння. У підлітків яскраво виражена нестійкість нервової системи, яка не завжди здатна витримувати сильні чи тривалі подразники, що викликає стан крайнього збудження або гальмування, веде до гарячковість, апатії і т. д. Активне статеве дозрівання підлітка відбувається при помітному відставанні в соціальному становленні підлітка, що тягне за собою соціально-психологічні проблеми статевого виховання[42, с. 79]..

У підлітковому віці у дитини проявляється потреба в пізнанні самого себе. Відповідь на питання «хто я?» Часто мучить підлітка. Він виявляє інтерес до самого себе, у нього формуються власні погляди і судження; з'являються власні оцінки на ті чи інші події і факти, він намагається оцінити свої можливості і вчинки, зіставляючи себе з однолітками та їх діям.

У цьому віці відбувається тимчасове психологічне відділення підлітка від сім'ї і школи, їх значення у становлення особистості підлітка знижуються, тоді як вплив однолітків посилюється. Найчастіше він стоїть перед вибором між офіційним колективом і неформальною групою спілкування. Перевагу підліток віддає тому середовищі, групі, в якій він відчуває себе комфортно, де ставляться до нього з повагою. Це може бути і спортивна секція, і технічний гурток, але може бути і підвал будинку, де збираються підлітки, спілкуються, палять, випивають і т.д[16, с. 39]..

Як правило, в цьому віці в підлітків виникають проблеми з дорослими, зокрема з батьками. Батьки продовжують дивитися на свою дитину як на маленького, а він намагається вирватися з цієї опіки. Тому взаємини з дорослими зазвичай характеризуються підвищеною конфліктністю, посилюється критичність по відношенню до думок дорослих, але при цьому стає більш значущим думка однолітків. Змінюється характер відносин зі старшими  з позиції підпорядкування підліток намагається перейти в позицію рівності. Одночасно змінюється і характер взаємин з однолітками, з'являється потреба у спілкуванні з метою самоствердження, що в несприятливих умовах може призвести до різних форм поведінки, що відхиляється підвищений інтерес до питань інтимного життя людини, що може призводити до асоціальних порушень сексуального життя підлітка[16, с. 89]..

У підлітка формується почуття дорослості, яке проявляється через прагнення до незалежності і самостійності, протест проти бажання дорослих «повчити» його. Підліток в цьому віці нерідко вибирає для себе кумира (герой фільму, сильний дорослий, герой передачі, видатний спортсмен і т.д.), якому він намагається наслідувати: його зовнішньому вигляді поведінки. Зовнішність для підлітка має дуже велике значення. Незвичайна зачіска, сережка, по дві і три у вухах, рвані джинси, яскрава косметика та інші атрибути дають підлітку можливість відокремити себе від інших, утвердитися в групі дітей.

Все це відбувається на стороні зміни емоційно - вольової сфери. У підлітка виявляється емоційно виражене прагнення пізнання навколишньої дійсності, прагнення до спілкування з однолітками, потреба в дружбі на основі спільних інтересів і захоплень. У підлітка формується вміння самовладання, самоврядування своїми думками і вчинками, розвиваються наполегливість, завзятість, витримка, терпіння, витривалість та інші вольові якості.

Значно змінюються інтереси підлітка. Поряд з допитливістю і прагненням до творчої діяльності, для нього характерна розкиданість і нестійкість інтересів [38; 59].

Підліток - це ще недостатньо зріла і соціально змужніла людина, це особистість, яка перебуває на особливій стадії формування її найважливіших рис і якостей[38, с. 29].. Стадія ця прикордонна між дитинством і дорослістю. Особистість ще недостатньо розвинена, щоб вважатися дорослою, і в той же час настільки розвинена, що в змозі свідомо вступити у відносини з оточуючими і слідувати у своїх вчинках і діях вимогам суспільних норм і правил.

Підліток здатний приймати продумані рішення, робити розумні вчинки і нести за них моральну і правову відповідальність. Слід особливо виділити, що підліток - особа, яка вступила в період правової відповідальності за свої дії і вчинки. І хоча закон, враховуючи особливості соціально-психологічного розвитку неповнолітніх, встановлює для нього обмежену відповідальність, можна вважати, що старший, підлітковий і юнацький вік характеризується особистісною відповідальністю.

Д.Я. Ягофаров зазначає, що найбільш уразливий вік, коли діти потрапляють в різні важкі життєві ситуації - підлітки. Це той вік, коли за відсутності значного життєвого досвіду підліток повинен вирішувати самі різні задачі: звільнення від опіки дорослих, взаємини з особами протилежної статі, однолітками, до певного часу виникає проблема вибору професії. Саме в цей період найбільш активно формується особистість, створюється моральне обличчя індивіда [29, с. 87].

Індивідуальна віктимна схильність у підлітковому віці, на думку Д.А. Ягофарова, визначається ступенем вираженості особистісних якостей неповнолітніх. О.О. Андронникова до специфічних чинників виникнення віктимної поведінки підлітків відносить: індивідуальний досвід переживання чи спостереження факту насильства, раніше сформований комплекс психологічних якостей (емоційна нестійкість, тривожність, неадекватна самооцінка), відсутність відчуття соціальної підтримки і певні стратегії сімейного виховання батька і матері. Причому не один з перерахованих вище факторів сам по собі не призводить до віктимної поведінки, для реалізації необхідно поєднання комплексу чинників, складових модель віктимної поведінки [26, с. 39].

Як свідчить соціально-правова практика, найбільш віктимні серед неповнолітніх виявляються підлітки у віці 12-14 років.

Таким чином, можна виділити характерні особливості підліткового віку: емоційна незрілість, недостатнє вміння контролювати власну поведінку, розміряти бажання і можливості в задоволенні своїх потреб, підвищена сугестивність, бажання самоствердитися і стати дорослим. Все це в підлітковому віці підвищує ризик стати жертвою несприятливих умов соціалізації. Для того щоб припинити зростання жертв несприятливих умов соціалізації необхідна віктимна профілактика населення, особливо підлітків.

 


Дата добавления: 2020-04-08; просмотров: 99; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!