Теми індивідуальних завдань для підготовки студентів до семінарського заняття

Тема 24. Правове регулювання інвестиційної та інноваційної діяльності у сфері господарювання

 

Метою вивчення цієї теми є засвоєння студентами сукупності знань, які дозволять їм розуміти мету та сутність правового регулювання господарських відносин у сфері інвестиційної та інноваційної діяльності. Завданнями вивчення теми є знання студентами відповідних понять та норм господарського права, набуття ними вмінь щодо коректного їх застосування, оволодіння студентами навичками роботи по прикладному застосуванню вивченого матеріалу до вирішення практичних ситуацій та для тлумачення положень законодавства, що регулює господарські відносини у сфері інвестиційної та інноваційної діяльності.

Студент повинен знати такі поняття як «інвестиції у сфері господарювання», «інвестиційна діяльність», «інновації», «інноваційна діяльність», «іноземні інвестиції», «публічне управління інвестиційною діяльністю» тощо, орієнтуватись у законодавстві, що стосується інвестиційної та інноваційної діяльності, вміти аналізувати та тлумачити відповідні нормативні приписи.

Міжпредметні зв’язки: для успішного вивчення даної теми необхідно знати положення адміністративного права в частині системи та повноважень органів, що контролюють дотримання законодавства у сфері інвестиційної та інноваційної діяльності, а також відповідні положення економічної теорії («просте відтворення», «розширене відтворення», «накопичення», «ефективність виробництва» тощо).

 

План лекції

1. Загальна характеристика інвестиційної діяльності у сфері господарювання

2. Особливості правового регулювання інноваційної діяльності

3. Специфіка здійснення іноземних інвестицій у сфері господарювання

4. Публічне управління інвестиційною діяльністю.

 

План практичного заняття

1. Практичні питання ідентифікації правового статусу майна як інвестиції

Вирішення завдання. Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти. Проаналізуйте положення Закону України «Про інвестиційну діяльність» та дайте відповідь на питання про те, чи є банківський вклад фізичної особи інвестицією, а його внесення – інвестиційною діяльністю?  

2. Практичні питання, пов’язані із особливостями правового регулювання діяльності інститутів спільного інвестування.

Розв’язання задачі. Договір про придбання цінних паперів за рахунок коштів пайового інвестиційного фонду, укладений компанією з управління активами, був визнаний недійсним у судовому порядку з тих підстав, що його уклала компанія з управління активами в інтересах пайового інвестиційного фонду, не наділеного статусом юридичної особи.

Оцініть обґрунтованість рішення господарського суду.

3. Практичні питання оформлення документів при ввезенні інвестиції на митну територію України  

Аналіз практичної ситуації. При ввезенні на митну територію України майна як вкладу до статутного капіталу господарського товариства товаросупровідні документи повинні бути оформлені так, щоб не створювати підстав для кваліфікації інвестиційної операції як торговельної імпортної операції. В протилежному випадку інвестор та реципієнт інвестиції втрачають пільги та гарантії, передбачені законодавством України саме для інвестиційної діяльності. Дайте відповідь з посиланнями на законодавство на такі питання:

- які документи будуть слугувати правовою підставою для ввезення іноземним інвестором майна в якості внеску до статутного капіталу господарського товариства?

- в якому документі повинна бути зафіксовані опис та вартість майна, що ввозиться (рахунок, рахунок-фактура чи проформа)?

- як слід заповнити ввізну митну декларацію в частині мети ввезення майна?   

План семінарського заняття

1. Договірне оформлення інвестиційної діяльності.

2. Характерні риси інноваційної діяльності.

3. Види та форми іноземних інвестицій.

4. Поняття публічного управління інвестиційною діяльністю та шляхи його здійснення.

Теми індивідуальних завдань для підготовки студентів до семінарського заняття

1. Проаналізуйте основні особливості правового становища суб’єктів спільного інвестування (зокрема, пайових та корпоративних інвестиційних фондів).

2. Опишіть групи гарантій іноземним інвесторам, що встановлені законодавством України.

Завдання для самостійної роботи студентів

Питання для самостійного опрацювання для денної форми навчання:

1. Специфічні обов’язки інвесторів, передбачені законодавством України;

2. Поняття інноваційної продукції;

3. Значення інноваційного проекту;

4. Правове становище наукових парків;

5. Правове регулювання повернення (репатріації) іноземних інвестицій;

6. Фінансова підтримка інноваційної діяльності;

7. Митні та податкові пільги для інноваційних підприємств.

 

Питання для самостійного опрацювання для заочної форми навчання:

1. Обов’язки суб’єктів інвестиційної діяльності, передбачені законодавством України;

2. Види інвестиційних договорів;

3. Поняття інноваційної продукції;

4. Правове регулювання здійснення інноваційних проектів.

5. Договір на створення і передачу науково-технічної продукції;

6. Правове становище технологічних парків та наукових парків;

7. Внесення прямих іноземних інвестицій до статутних капіталів українських підприємств у вигляді основних засобів та товарно-матеріальних цінностей;

8. Правове регулювання повернення (репатріації) іноземних інвестицій;

9. Фінансова підтримка інноваційної діяльності;

10. Митні та податкові пільги для інноваційних підприємств.

 

Проблемні питання

1. Проблема відсутності адекватних правових механізмів для реалізації передбачених у законодавстві правових форм інвестиційної діяльності.

2. У ч. 2 ст. 287 Митного кодексу України передбачено, що товари (крім товарів для реалізації або використання з метою, безпосередньо не пов’язаною з провадженням підприємницької діяльності), що ввозяться на митну територію України на строк не менше трьох років іноземними інвесторами за Законом України «Про режим іноземного інвестування» з метою інвестування на підставі зареєстрованих договорів (контрактів) або як внесок іноземного інвестора до статутного капіталу підприємства з іноземними інвестиціями, звільняються від сплати ввізного мита. При відчуженні таких товарів раніше трьох років з часу зарахування їх на баланс ввізне мито сплачується на загальних підставах. Крім цього, інвестор при ввезенні майна до статутного капіталу сплачує податок на додану вартість та акциз. Чи не стримують, на Вашу думку, такі положення митного та податкового законодавства залучення іноземних інвестицій в економіку України?   

 

Додаткове завдання
Ознайомтеся із інформацією про успішний досвід залучення іноземних інвестицій Китаєм, Гонконгом, Тайванем та підготуйте доповідь про це.  

 


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 48; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!