Концепція боротьби з корупцією на 1998-2005 роки (основні положення).



 

Концепція боротьби з корупцією на 1998-2005 роки визначає які причини та умови сприяють корупційним діянням та передбачає які дії повинні бути виконані для їх усунення:

- вплив на соціальні передумови корупції, запобігання корупційним діянням

- вдосконалення законодавства про відповідальність за корупційні діяння

- діяльність державних органів щодо виявлення корупційних діянь та притягнення винних до відповідальності

- створення системи забезпечення боротьби з корупцією

Реалізація цієї Концепції повинна здійснюватися шляхом:

врахування положень Концепції у формуванні та проведенні державної, у тому числі правової і кримінальної, політики, використання їх у відповідних актах законодавства, виступах посадових осіб, парламентських слуханнях, рекомендаціях щодо запобігання та протидії корупції;

розроблення нових і вдосконалення чинних загальнодержавних планів і програм боротьби з корупцією, а також галузевих програм стосовно найбільш криміногенних сфер діяльності (державна служба, податкова та митна служби, зовнішньоекономічна діяльність, відповідні структури міліції, комунального господарства, сфера приватизації тощо);

прийняття нових законів і внесення змін та доповнень до чинних законодавчих актів;

розроблення на підставі програм і нормативно-правових актів відповідних відомчих планів, заходів запобігання і протидії корупції, типових функціональних обов’язків, посадових інструкцій посадових осіб;

визначення чіткої системи державного контролю та відповідальності за виконання положень і рекомендацій Концепції, покладення зазначених функцій на відповідний орган;

здійснення аналізу інформації про боротьбу з корупцією, забезпечення постійного моніторингу цієї діяльності;

визначення виконавців для прогнозування криміногенної ситуації, визначення потреби та можливості коригування у перспективі планів щодо боротьби з корупцією.

 

Кримінологічна характеристика насильницьких корисливих злочинів.

 

У кримінологічному відношенні корисливі й корисливо-насильницькі злочини проти особистого майна громадян мають багато подібності. Всі вони відбуваються по мотиві користі із прямим наміром на незаконний витяг матеріальної вигоди за рахунок інтересів громадян. До того ж крадіжка в ході її здійснення нерідко переростає в грабіж і навіть у розбій, а грабіж - у розбій. Обман іноді є способом не шахрайства, а крадіжки, вимагання ж у випадках, коли мова йде про погрозу насильством, зближається з насильницьким грабіжем і розбоєм.

Предметом всіх видів корисливих і корисливо-насильницьких злочинів проти особистої власності громадян, як правило, є коштовні споживчі товари підвищеного попиту й легко реалізовані.

Розбої й грабежі в структурі злочинності становлять в останні роки приблизно 4% (3% грабежі й близько 1% розбої). Вони також відбуваються здебільшого в містах і селищах міського типу.

Кожний другий грабіж особистого майна й кожний третій розбійне напад з метою заволодіння особистим майном громадян відбувається на вулицях, площах, у парках і скверах у вечірнє й більше пізніше час.

Вуличні грабежі без насильства відбуваються, як правило, раптово, і особа, у якого викрадене майно, не встигає вжити захисних заходів. Способами таких грабежів є: зривання з голови шапок, капелюхів і інших головних уборів; заволодіння речами на очах в інших осіб.

Наростають тенденції до жорсткості насильства при вуличних грабежах і розбоях.

Крім цих вуличних грабежів і розбоїв, поширені грабежі й розбійні напади на водіїв таксі й власників автотранспорту, чинені на дорогах; нападу на громадян із проникненням у їхні житла.

Загальні причини корисливої й корисливо-насильницької злочинності кореняться в протиріччях суспільного розвитку, у вкрай несприятливих тенденціях в економіці й, насамперед, у чинність реально існуючих кризових явищ, у недоліках соціально-духовної сфери, у прорахунках у виховній роботі, у формально-бюрократичному відношенні до людей і інших явищах.

Безпосередніми ж причинами крадіжок, грабежів, розбоїв, шахрайств і вимагань виступають наступні явища негативної властивості:

формування корисливо-паразитичної мотивації в сімейно-побутовому середовищі, за місцем роботи, навчання;

поширення й впровадження психології вещизма, накопичення, користолюбства;

деформація дозвілльно-побутових інтересів, потреб, звичок, що виражається в прагненні до пияцтва, наркотикам, азартним іграм, і деградація особистості на цій основі;

споживацько-егоїстична атмосфера, як і атмосфера насильства в намогти;

низький рівень культури, свідомості, моральності осіб, що роблять корисливі й корисливо-насильницькі злочини.

До умов, що сприяють здійсненню цих діянь, ставляться:

слабка технічна захищеність жител і сховищ;

відсутність контролю за сторонніми особами в будинках відпочинку, санаторіях, пансіонатах, готелях, гуртожитках, у дворах будинків;

недоліки боротьби зі збутом викраденого майна;

наявність у злочинців різної зброї;

безтурботне відношення громадян до зберігання свого майна;

віктимне поводження потерпілих, що проявляють користь, жадібність, що характерно при шахрайстві, або, що перебували в стані алкогольного сп'яніння, вступ у випадкові зв'язки, що полегшують крадіжки, пограбування.

Серед умов, що сприяють здійсненню розглянутих злочинів, окремо варто виділити низьке їхнє розкривання. Зниження розкривання викликає збільшення числа злочинів проти особистого майна громадян, а збільшення числа цих злочинів знижує розкривання.

Кримінологічні дослідження особистості засуджених дозволяють дійти висновку про те, що більшості з них властиві загальні риси:

наявність у злодіїв, грабіжників, розбійників, шахраїв і здирників егоїстичного корисливо-споживчого прагнення до паразитичного існування за рахунок злочинного вилучення особистої власності громадян;

стійка деформація свідомості, нігілістичне відношення до законів, перекручення суспільних принципів і моральних правил життя, некритична й завищена оцінка своєї особистості;

укорінення пороків: пияцтво, уживання наркотиків, захоплення азартними іграми, випадкові полові зв'язки.

 


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 108; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!