Метод потенційної демографії при розрахунку соціального збитку



 

Кількісно соціальний збиток від передчасної смертності виражається в людино-роках, в основі визначення якої закладений принцип потенційної демографії. Потенційна демографія є новим підходом до вивчення демографічних процесів і доповнює існуючі методи традиційної демографії.

Розвиток потенційної демографії показує, що не можна обмежуватися однією лише констатацією демографічних фактів, що відносяться до початку і кінця життя людини. Стає усе більш очевидним, що все життя людини має бути об'єктом демографічного вивчення.

У основі показників потенційної демографії лежить період, який належить прожити представникові певної вікової групи відповідно до рівня смертності, що існує зараз в цій групі. Життєвий потенціал вимірюється в людино-роках і може бути розрахований як на весь період життя (повний потенціал), так і для певного його інтервалу (частковий потенціал), наприклад для періоду трудової діяльності або іншого періоду, що цікавить дослідника.

Основні принципи і методи обчислення повного і часткового життєвого потенціалів викладені в роботі польського демографа Е. Фільрозе.

Методика визначення економічного збитку в результаті передчасної смертності, як правило, заснована на вимірі національного доходу, який створили б ці особи за майбутній робочий період.

Особливо показові результати цих досліджень при визначенні соціально-економічного збитку, який наноситься суспільству від передчасної смертності населення, викликаної конкретними причинами. У зв'язку цим зроблена нами спроба на матеріалах Дніпропетровської області кількісно оцінити соціально-економічний збиток суспільству від передчасної смертності населення, обумовленою інтоксикацією алкоголем і наркотиками, представляє певний інтерес для науки і практики.

В економічній демографії прийнято кількісно оцінювати людські втрати для вікової когорти працездатного віку.

З врахуванням цього принципу в нашому випадку увага концентруватиметься на розрахунках демографічних втрат наступних життєвих потенціалів, від 14 років до 15 років для обох полови; від 16 років до 17 років, від 18 років до 24 років, від 25 років до 29 років, від 30 років до 49 років Формула розрахунку збитку по групах від передчасно смертності буде представлена в наступному вигляді:

n економічного збитку ПС =? (Гранична величина економічно активного віку?. n? - величина віку в якому померли особи, схильні наркоманії? n) *Величину річного ВРП в цінах року? *? років планування. > n*T дефляторів в період? n.

За допомогою побудови моделей гіпотетичних таблиць дожития, за умови виключення смертності від окремих причин, можна кількісно визначити, який збиток середньої тривалості життя наносить та або інша з них. Показники розрахунків виражаються в людино-роках життя, не дожитой під впливом причини смерті, що вивчається, по формулі:

Отримана сума - це і є втрата життєвого потенціалу для конкретної когорти населення.

По аналогії з життєвим потенціалом втрати трудового потенціалу прийнято вимірювати з розрахунку на осіб, що знаходяться в працездатному віці. Ці показники виражаються в недожитих людино-роках від 16 років до верхнього кордону працездатного віку (для чоловіків це 60 років, для жінок - 55 років), які покоління за інших рівних умов могло б відпрацювати в майбутньому.

Визначення економічного збитку суспільству від передчасної смертності на основі недоданого валового регіонального продукту (ВРП) розраховується як твір суми не дожитих певною сукупністю померлих до кінця працездатного віку людино-роках і долі ВРП (у грн.), що доводиться на одного зайнятого в економіці у відповідному році.

Під терміном "трудовий потенціал" прийнято розуміти працездатне населення в єдності з технічними, економічними, соціальними, організаційними і ідейно-політичними умовами відтворювального процесу. Це дозволяє стверджувати, що немає трудового потенціалу взагалі, а є трудовий потенціал конкретного суспільства або конкретного історичного етапу розвитку. У свою чергу, якість трудового потенціалу - це сукупність властивостей, найважливішим з яких виступає демографічний компонент.

У нашій країні тривалість трудового періоду формально складає у чоловіків - 44 роки (з 16 до 60 років), у жінок - 39 років (з 16 до 55 років). Фактично ж на тривалість робочого періоду великий вплив надає рівень дожиття, тому суму не дожитих до кінця працездатного віку людино-роках конкретного покоління що живуть умовно можна вважати соціальним збитком.

За даними Республіканського бюро судово-медичної експертизи, в 2006 році зареєстровано 441 смертельне отруєння наркотичними засобами. Це на 14,5% більше, ніж в 2005 році (по Автономній Республіці Криму (АРК) +28,5%). Серед суб'єктів АРК в республіці зареєстрована найбільша кількість смертей від передозувань наркотиків.

Малюнок 1. Кількість смертельних результатів в Дніпропетровської області результаті отруєння наркотичними засобами

 

Всі смертельні отруєння були викликані вжитком наркотичних засобів опійної групи (героїну).


Висновок

 

Вочевидь, що Україна зараз знаходиться у стадії демографічної кризи, здолати яку буде непросто. Підводячи загальні підсумки, необхідно відзначити, всі заходи подолання демографічної кризи не дивлячись на свою певну позитивну дію, не можуть в корені змінити демографічну ситуацію в країні, яка вимагає проведення цілої низки послідовних, комплексних і цілеспрямованих заходів законодавчими і старанними властями як на державному, так і на регіональному рівні.

Вочевидь, що основою поліпшення відтворення населення може служити забезпечення гідного рівня і якості життя людей. Також не викликає сумніву те, що демографічна ситуація, що створилася, вимагає негайного втручання як державних, так і всіх інститутів українського суспільства.

З метою визначення стратегії державної соціально-демографічної політики необхідна комплексна оцінка і моніторинг тенденцій, чинників і наслідків соціально-демографічних процесів на федеральному і регіональному рівнях. Що стосується демографічної політики держави, то, виходячи з приведених в роботі даних, вона повинна будуватися на наступних базових принципах і цілях.

Виконання цих загальних вимог і цілей - запорука нормального демографічного розвитку країни


Список літератури

 

1. Бойко А.И. Экономическая демография / Московский государственный университет экономики, статистики и информатики.

2. Волгин Н.А. Демография: учебник / Волгин Н.А. - М.: РАГС / 2003.

3. Гаврилов А.И. Региональная экономика и управление / учебник / А.И. Гаврилов. - М.: Инфра-М, 2002.

4. Тихомиров Н. Демография. Методы анализа и прогнозирования / учебник / Тихомиров Н. - М: Экзамен, 2005

5. Гранберг А.Г. Основы региональной экономики: учебник для вузов / А.Г. Гранберг. - М.: ГУ ВШЭ, 2006.

6. Ломакин В.К. Мировая экономика / Ломакин В.К. - М.: Юнити / 2005.

 


Дата добавления: 2019-09-02; просмотров: 77; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!