Розширення повноважень УРСР – “контрольований автономізм”.



Лекція 23. Україна в умовах лібералізації суспільства (1953-1964 рр.)

Смерть Сталіна. Боротьба за владу і Україна .

Початок десталінізації.

Економічна політика М.Хрущова в Україні.

Розширення повноважень УРСР – “контрольований автономізм”.

 

Смерть Сталіна. Боротьба за владу і Україна .

5 березня 1953 р. помер Сталін. В СРСР його смерть викликала низку реформ, яку називають «десталінізацією» або «відлигою».

У Москві серед вищих керівників почалася боротьба за владу. У червні 1953 р. група партійних керівників та генералів на чолі з М. Хрущовим, що тривалий час очолював партійно-державний апарат в Україні, усунула керівника сталінського репресивного апарату Л. Берію і стала до влади.

 Під час змови проти Л. Берії в Україні Хрущова підтримав міністр МВС генерал Т.Строкач. Перший секретар ЦК КПУ Л.Мельников був знятий ще Берією весною 1953 р. Після нього українську компартію вперше очолив українець – О.Кириченко. Він теж став на сторону Хрущова.

В республіці було вжито низку заходів щодо реорганізації управління господарством, створено союзно-республіканські міністерства, скорочено штати адміністративно-управлінського апарату. Посилився контроль за діяльністю суду, прокуратури, органів внутрішніх справ і державної безпеки.

1954 р. в республіці відзначалось 300-річчя возз'єднання України з Росією. З огляду на давні історичні і культурні зв'язки, етнічну і територіальну спорідненість України і Криму Верховна Рада СРСР своїм указом у лютому 1954 р. включила Кримську область до складу Української РСР. При цьому враховувалося, що Крим був більше економічно пов'язаний з Україною, ніж з Росією.

Початок десталінізації.

М. Хрущов почав десталінізацію, тобто ліквідацію найбільш негативних рис радянського режиму. Десталінізація включала:

1) реабілітацію репресованих; закриття ГУЛагу (“Главное управление лагерей”). До початку 1960-х рр. в Україні було переглянуто справи майже 55 тис. осіб, з таборів випущено сотні тисяч в'язнів. До 1957 р. в Україні повернулося 65 тисяч депортованих членів сімей націоналістів. В Українській РСР процес десталінізації просувався дуже важко. Багато представників партії виступали проти критики сталінізму. Отже, десталінізація мала незавершений характер.

2) була пом`якшена цензура, вперше заговорили про помилки та навіть злочини Сталіна, були скасовані позасудові органи - “трійки” та “ОСО” («особливі наради»), пом`якшали закони, ввели прокурорський нагляд;

3) була розгорнута критика культу особи Сталіна.

Збільшились права союзних республік.

 

Економічна політика М.Хрущова в Україні.

Сільське господарство переживало підйом. Цьому сприяли рішення вересневого Пленумі ЦК КПРС 1953 р. Було зменшено податки з колгоспів в 2,5 рази, а закупівельні ціни на сільгосппродукцію збільшено в 5-7 разів, списано борги колгоспам. Почалося грошове авансування. До села послали 40 тис. спеціалістів. Колгоспникам дали паспорти.

1965 р. в Україні було 9,5 тис. колгоспів проти 13 тис. у 1950 р. Водночас багато дрібних сіл було віднесено до неперспективних. Кошти на їх соціально-культурний розвиток були зведені до мінімуму.

Суперечливі наслідки мала ліквідація 1958 р. МТС, що перетворювались на ремонтно-технічні станції (РТС). Колгоспи мали викупити у МТС за свій рахунок всю сільськогосподарську техніку. До цього додавались витрати на її ремонт, зберігання, оплату праці механізаторам та інженерно-технічному персоналу, придбання нової техніки за завищеними цінами. Це призвело до того, що 90 % колгоспів України опинились у надзвичайно складному фінансовому становищі.

Негативно на сільське господарство вплинула «кукурудзяна» кампанія. Щоб вирішити проблему розвитку тваринництва і зернових, почалося широке впровадження цієї культури за рахунок інших. Внаслідок цього завдання розвитку сільського господарства в регіоні були зірвані. Далися взнаки і неврожаї 1960 і 1963 рр. Отже, виявилось, що сільське господарство не в змозі забезпечити населення продуктами, що виявилось у 1962 р. у зростанні цін на м'ясо-молочні продукти, перебоях у постачанні хліба. 

У лютому 1957 р. управління народним господарством від столичних міністерств було передане у ради народного господарства (раднаргоспи). Вони розміщувались не в столицях, а в великих обласних центрах (в Україні –11). Така система створювала умови для введення госпрозрахунку, ефективного використання ресурсів і кадрів. При цьому зміцнювалась, зокрема, економічна самостійність України, оскільки всі підприємства на її території підпорядковувались республіканським органам. Таким чином в управління України перейшли 85 % підприємств. Держплан УРСР став самостійним органом.

У 1954-1956 р. відбувалось освоєння цілини в Казахстані та на Алтаї. З Україні туди виїхало 100 тис. молоді.

 

Розширення повноважень УРСР – “контрольований автономізм”.

В Україні змінився керівник: через те, що О. Кириченко підтримав Хрущова у 1957 р., коли того намагалися зняти сталіністи. За це Кириченка перевели до Москви. Україну у 1957-1961 рр. очолив М. Підгорний. В 1963-1972 рр . - Петро Шелест .

В 1964 р. Хрущов був знятий. Радянським керівникам не подобалося самодурство та ідея “ротації кадрів“ (планувалося переобирати партійних керівників кожні 2-3 р.). Звинувачували Хрущова багато в чому: провальна “кукурудзяна“ кампанія ; “стукотіння чоботом“ в ООН; економічні проблеми на поч.1960-х, розстріл демонстрації в Новочеркаську; заборона тримати худобу в містах.

УРСР переживала процеси “українізації влади» і в Москві, і в Києві. Половина членів Політбюро ЦК КПРС складали вихідці з України (Хрущов, Брежнєв, Підгорний, Полянський, Шелест та інші ). За часів Шелеста проводилася українізація шкіл, преси, діловодства.

Республіка сама приймала кодекси, управляла судами та ін. Історики називають це “контрольованим автономізмом“. Автономістський курс П.Шелеста був можливим так довго, як довго в радянському суспільстві залишалися живими ліберальні здобутки хрущовської "відлиги".

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 156; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!