Будова рульового механізму з розподільником



Рульовий механізм, зібраний спільно з розподільником і запірним клапаном, служить для управління поворотом трактора. Він прикріплений трьома болтами до кронштейна, встановленого на правому лонжероні передньої напіврами трактора.


 

Рисунок 1.2 - Схема рульового управління

 

1 - вертикальний шарнір рами; 2 - поворотні важелі силових циліндрів; 3,5 - силові поворотні циліндри; 4,6 - кронштейни кріплення силових циліндрів; 7 - тяга зворотного зв'язку; 8 - сошки; 9 - трубопроводи; 10 - чавунний картер; 11 - сектор; 12 - черв’як; 13 - вал; 14,22 - упорні шайби; 15 - втулка золотника; 16 - золотник; 17,20 - грибкові клапани запірного клапана; 18-плунжер запірного клапана; 19 - корпус запірного клапана; 21 - корпус розподільника (ГПК); 23 - верхня кришка; 24 - роликовий підшипник; 25-рульова колонка; 26-клапан витрати; 27-шестерінчастий насос; 28 – бак.

У чавунному картері 10 на двох циліндрових роликових підшипниках встановлений вал 13 рульового механізму. Циліндрові роликові підшипники дозволяє валу 13 спільно з внутрішніми обоймами і роликами підшипників здійснювати обертальний рух і осьове переміщення щодо зовнішніх обойм підшипників, зафіксованих в картері стопорними кільцями.

На шліцах нижньої частини валу встановлений двозахідний черв'як 12, який знаходиться в постійному зачепленні з сектором 11, зуби якого нарізані на площині частини вінця.

Сошка 8 закріплена на шліцах валу сектора гайкою. Між верхньою площиною картера 10 і верхньою кришкою 23 чотирма шпильками з гайками розподільник рульового управління. Розподільник складається з корпусу 21, втулки 15, золотника 16 і восьми плунжерів з пружинами розпорів (на схемі не показані). Плунжери упираються в шайби 14 і 22.

Втулка 15 золотника запресована в корпус 21 і зафіксована стопорним кільцем (на схемі стопорне кільце не показане). У втулці 15 переміщається двухпоясковий золотник 16. Для проходу робочої рідини до золотника 16 у втулці 15 передбачено три ряди отворі великого діаметру (ø10 мм) і чотири ряди малого діаметру (ø 4 мм). Центральна проточка корпусу (канал "в") сполучається з нагнітальною порожниною насоса 28, а дві крайні проточки (канали "а") через запірні клапани 17 і 20 сполучаються з порожнинами гідравлічних силових циліндрів 3 і 4.

При нейтральному положенні золотника його шийки перекривають великі отвори у втулці, залишаючи відкритими невеликі сегментні площі в них для проходу робочої рідини.

При зсуві золотника в осьовому напрямі відбувається плавна зміна прохідних площ, що сприяє плавній зміні витрати тиску робочої рідини, що поступала до гідравлічних силових циліндрів [2,13]

 

Робота рульового механізму

У зібраному рульовому механізмі чотири верхні плунжери упираються своїми торцями у верхню шайбу 22 і нижню площину верхньої кришки 23, а чотири нижні плунжери упираються в нижню опорну шайбу 14 і верхню площину картера 10. Оскільки лінійні розміри корпусу 22 розподільники і золотники 16 однакові, плунжери, розтискав пружинами, встановлюють золотник в нейтральному положення.

При нейтральному положенні золотника між опорними шайбами і корпусом розподільника встановлюється зазор 2,5 мм.

У зв'язку з наявністю зазору між опорними шайбами 14, 22 (рис. 1.2) і корпусом розподільника 21 вал 13 рульового механізму трактора може переміщатися в осьовому напрямі і черв'ячна пара починає працювати як гвинт і гайка. Черв'як 12 нагвинчується і згвинчується по черв'ячному сектору 11.

При повороті рульового колеса управо черв'як нагвинчується по черв'ячному сектору і вал рульового механізму із золотником зміщуються вниз (рис 1.2).

При цьому опорна шайба 22 (рис. 1.2), впливаючи на плунжери, стискаючи пружини, зусилля яких сприймається як зусилля на рульовому колесі (на мал. 1.2 плунжерів і пружини не показані). «золотник 16, зміщуючись вниз (вліво), перекриває нижніми кромками верхнього і нижнього поясочків сегментні щілини верхнього і нижнього рядів отворів у втулці і від'єднує нагнітаючу порожнину насоса від зливної магістралі. Верхня кромка нижнього поясочка золотника збільшує величину відкриття сегментних щілин в нижньому ряду отворів у втулці, сполучаючи напірну магістраль насоса з порожниною грибкового клапана 17 замкового клапана. Верхня кромка верхнього поясочка збільшує величину відкриття сегментних щілин у верхньому ряду отворів у втулці, сполучаючи порожнину протилежного клапана 20 із зливною магістраллю.

Робоча рідина, що нагнітається насосом, своїм тиском відкриває грибковий клапан 17 і поступає у відповідні порожнини зливних циліндрів.

Одночасно робоча рідина зрушує плунжер 18 замкового клапана, який своїм хвостовиком відкриває грибковий клапан 20, сполучаючи відповідні порожнини циліндрів із зливною магістраллю. Поршні силових циліндрів здійснюють робочий хід, повертаючи напіврами трактора управо. Трактор повертається управо. При повороті напіврам поворотний важіль 2 переміщає стежачу тягу 7 вперед. При цьому повертається сошка 8, а разом з нею і сектор 11. Впливаючи на черв'як 12 як важіль, сектор 11 переміщає черв'як вгору, прагнучи встановити золотник в нейтральне положення, щоб припинити подачу робочої рідини від насоса до силових циліндрів і поворот напіврам трактора. Поки швидкість обертання рульового колеса більше швидкості дії зворотного зв'язку на золотник, напіврами трактора повертаються.

Як тільки припиняється обертання рульового колеса, зворотний зв'язок встановлює золотник в нейтральне положення і поворот напіврам трактора припиняється.

Грибкові клапани замкового клапана під впливом пружин сідають на сідла, замикаючи силові циліндри і напрям руху трактора стабілізується.

При повороті рульового колеса вліво черв'як згвинчується по черв'ячному сектору. При цьому нижня упорна шайба 14 через плунжери стискає пружини.

Золотник 16 розподільника зміщується вгору і перекриває верхніми кромками верхнього і нижнього поясочків сегментні щілини верхнього і нижнього ряду отворі у втулці, а нижні кромки поясочків золотника збільшують величину відкриття сегментних отворів. Робоча рідина, що нагнітається насосом, відкриває грибковий клапан 20 і поступає у відповідні порожнини силових циліндрів. Плунжер 18 відкриває грибкові клапана 27, з'єднавши відповідні порожнини циліндрів із зливною магістраллю. Трактор повертається вліво. Далі процес відбувається також, як і при правому повороті.

З вищесказаного можна зробити наступний виснавок: від роботи ГПР залежить плавність повороту трактора Т-150К, і перш за все від зміни прохідних площ при зсуві золотника щодо втулки золотника.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 79; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!