Протиставлення двох світів сучасності письменника



 

Але основне протиставлення у творі - два світи: бідності і достатку. Два світи, які різняться в будь-яку епоху і які є справді контрастними у творі Короленка "Діти підземелля".

Що ж головне для людей з достатком і чому надають перевагу ті, що втратили будь-які матеріальні блага? Світ достатку - є матеріальні блага, але втрачається духовність. Можливо, саме тому найвизначніша споруда міста - тюрма; чим більше очерствіння людських душ, тим вищий рівень злочинності; з іншого боку, закони суспільства не дають рівної можливості всім громадянам. Світ бідності представлений "поганим товариством", вони не мають матеріального достатку: позбавлені житла, їжі, роботи, викинуті суспільством геть, навіть за межі містечка; але є духовність - сім’я Тибурція: вимушені жебракувати і красти, вони зберегли найголовніше - любов, теплі родинні почуття, доброту, здатність прийти на допомогу.

Найбідніші живуть на острові, який ніби нависає над містечком, а самі вони є багатшими духовно. Саме це возвеличує жителів руїн над мешканцями містечка. Ті, які живуть нагорі (в руїнах), є вищими духовно, хоча і є низами суспільства, а ті, хто живе внизу (в містечку), низько впали духовно, хоча вважаються вищими прошарками населення. Недарма все містечко було наповнене пилом, а на горі зеленіла трава, яка ховала весь жах смерті, кладовища. І можливо саме ця зелена травичка, яка ховає під собою смерть, є надією для жебраків з поганого товариства, є надією для Васі, є надією для самого автора на краще життя.

Дуже сильно контраст двох світів відчувається на фоні опису кладовища в останніх рядках твору: "вокруг часовни стали образовываться обвалы, и она стала еще мрачнее; еще громче завывают в ней филины, а огни на могилах темными осенними ночами вспыхивают синим зловещим светом.

Только одна могила, огороженная частоколом, каждую весну зеленела свежим дерном, пестрела цветами".

Це ніби означає для нас, що які б не були обставини, хто б тебе не оточував, завжди є хоч маленький вогник добра, який тебе зігріє, покаже дорогу.


Висновки

 

Прочитані сторінки допомогли уявити, яким безпросвітним було життя бідняків Російської імперії в кінці ХІХ століття. Людина не може залишатись байдужою до страждань інших, незалежно від соціального статусу. Саме тому син судді, представник шанованого прошарку суспільства опиняється серед найнижчих верств, де знаходить все те, що вже давно втрачено там, нагорі, але дає життя і надію людям у підземеллі.

Завдяки використаним у творі контрастам в описах людей, природи, перебігу подій, діалогам, автор зображує найсуттєвіший, центральний контраст твору: "шановане суспільство - погане товариство". Цих людей розділяє глибока прірва, і важко сказати, хто правий, хто кращий. Можна лише сказати, що між ними є різниця. Ця різниця відчутна завжди і всюди, незалежно від країни, часу, влади. Адже, на превеликий жаль, тема дитячих страждань висвітлювалась і в минулому, і тепер. За даними ООН, 6 млн. дітей у світі живуть за межею бідності. І це тоді, коли інші купують ділянки на місяці, мало не щодня міняють автомобілі, витрачають масу грошей на непотрібні речі. Чим не контраст сучасності? Але є те, що об’єднує ці два світи. Це співчуття. Це співчуття не тільки багатих до бідних, а й співчуття до тих, хто бідний духовно.

У даній роботі наведено багато прикладів використання Короленком контрасту у творі "Діти підземелля". Використання саме цього прийому зумовлене, напевно, подіями, які траплялися в житті самого письменника. Не раз його кидало на самий низ, у в’язницю, хочеться сказати "на дно", туди, де зібрані злодії, шахраї, а поряд з ними такі ж філософи, захисники скривджених, яким був сам Володимир Галактіонович.


Список використаної літератури

 

1. Бандура О.М., Волошина Н.Й. Українська література: Підручник для 8 кл. - К.: Освіта, 1995. - 416с.

2. Гибет Е.И. Рассказ В.Г. Короленко "В дурном обществе". // Русская речь. - 1976. - №5. - С.142 - 147.

3. Донской Я. Е.В.Г. Короленко. Очерк полтавского периода жизни и деятельности писателя 1900 - 1921. - Харьков: Харьковское книжное издательство, 1963.

4. Іваненко О. Система уроків по вивченню повісті В.Г. Короленка "Діти підземелля" у 5 класі. // Зарубіжна література в школах України. - 2006. - № 2. - С.20 - 21.

5. Короленко В.Г. В дурном обществе (из детских воспоминаний моего приятеля). - Москва: Государственное издательство художественной литературы, 1951.

6. Короленко В.Г. Дети подземелья. - Москва: Государственное издательство детской литературы Министерства просвещения РСФСР, 1949.

7. Михасюк Н. Зображувальний ряд повісті В. Короленка "Діти підземелля" та його роль у розкритті авторського задуму. // Зарубіжна література в навчальних закладах. - 2000. - №2. - С.42 - 43.

8. Михасюк Н. Зображувальний ряд повісті В. Короленка "Діти підземелля" та його роль у розкритті авторського задуму (продовження). // Зарубіжна література в навчальних закладах. - 2000. - №3. - С.20 - 21.

9. Николаенко В. Система уроков в 5 классе по рассказу В.Г. Короленко "Дети подземелья". // Литература в школе. - 1971. - №6. - С.40 - 47.

10. Півнюк Н.О., Чепурко О.М., Гребницька Н.М. Зарубіжна література: Підручник-хрестоматія у двох частинах: 5 клас. - К.: Просвіта, 2002. - Ч.2. - 320с.

11. Ростов Н.В.Г. Короленко. - Москва: Художественная литература, 1965.

12. Самарян Світлана, Тіунова Любов Зарубіжна література. Пробний підручник-хрестоматія для 7 класу загальноосвітньої школи. Видання друге, змінене і доповнене. - Київ: Вежа, 1997.

13. Смотрицька М. Знайомство із творчістю В.Г. Короленка на уроках зарубіжної літератури в школі. // Зарубіжна література в навчальних закладах. - 2004. - №9. - С. 19 - 21.


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 95; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!