Призначення та структура системи, її основні елементи



Електронна система передавання документів «Клієнт — банк» - призначена для того, аби віддалені клієнти банку — користувачі цієї системи мали змогу отримувати банківські послуги через канали зв'язку.

Такі системи називають ще системами електронних пла­тежів «Клієнт/Офіс — Банк» — СЕПКОБ. Така система не підмінює, а лише доповнює традиційну систему платежів елект­ронною безпаперовою технологією обміну платіжними документами та інформацією між клієнтом і банком. За допомогою за­значеної системи клієнт банку заповнює платіжний документ на комп'ютері у своєму офісі, а програмне забезпечення системи надсилає його до банку, де цей документ далі обробляють відпо­відні елементи системи. Отже, СЕПКОБ — це система переда­вання даних, яка замінює такі традиційні засоби зв'язку, як по­шта, телеграф, телекс, даючи клієнтові змогу скористатися потрібною послугою, не відвідуючи операційного залу банку. При цьому зв'язок здійснюється, як правило, по існуючих некомутованих телефонних каналах.

Робота в СЕПКОБ надає клієнтові чимало переваг порівняно з традиційною технологією платежів.

По-перше, кожний клієнт може зі свого офісу за допомогою комп'ютера керувати власним розрахунковим рахунком. Більш того, якщо він має портативний комп'ютер, то може скористати­ся такою послугою не лише з офісу.

По-друге, обслуговування клієнтів здійснюється цілодобово.

По-третє, скорочуються операційні витрати порівняно з теле­графним або телексним зв'язком, дешевшими стають підготовка й оформлення платіжних документів.

І нарешті, по-четверте, існує можливість безпосередньої взає­модії СЕПКОБ з АІС клієнта і організації безпаперової обробки даних при розв'язуванні її задач.

За спостереженнями спеціалістів, активне підприємство звер­тається в банк до 15 раз за операційний день, на що витрачається до трьох годин робочого часу. Система «Клієнт — банк» дозво­ляє зекономити і час і гроші.

Доцільність використання системи для клієнта пов'язана та­кож з проблемою визначення часу виникнення податкових зо­бов'язань при оплаті або отриманні коштів.

Підвищується також загальний рівень культури роботи клієн­та, оскільки йому немає тепер потреби возити платіжні доручен­ня до операційного залу банку. Усі операції виконуються на ро­бочому місці в офісі клієнта.

Клієнт отримує збільшення швидкості проводок грошей і отримання виписок по рахунках. Більше того, виникає можли­вість однієї людини працювати з декількома рахунками (субра­хунками), які можуть знаходитися в різних кінцях країни.

До інших переваг можна віднести зменшення кількості поми­лок під час вводу й підготовки фінансових документів і захист від типових банківських ризиків (помилкові направлення платежів, загублення документів, їх фальсифікація та спотворення тощо).

Клієнт, працюючи в системі, може не лише відправляти пла­тежі, а й користуватися іншими банківськими послугами (діста­вати інформацію про операції на своєму рахунку, про зміни його поточного стану протягом доби, курси валют тощо).

Використання СЕПКОБ підвищує ефективність робіт і самого банку, оскільки скорочується час, зменшується трудомісткість вводу й підготовки платіжних документів на носіях, підвищуєть­ся оперативність і якість обслуговування клієнтів.

Ці системи, в принципі, дозволяють зняти проблему створення окремого бюджетного банку для обслуговування коштів місцевих бюджетів, шляхом їх установки в Державному казначействі Украї­ни (що вже зроблено), в бухгалтеріях місцевих органів самовря­дування, бюджетних організаціях, податкових інспекціях, і об­робку фінансової інформації на базі розрахункових палат НБУ.

У найзагальнішому вигляді система складається з двох голов­них структурних елементів. Перший елемент — автоматизоване робоче місце «клієнта» — АРМ_К — розташоване безпосередньо в клієнтів, які по каналах зв'язку обмінюються інформацією з бан­ком. Другий елемент — АРМ «БАНК» — АРМ_Б — міститься в банку, що обслуговує клієнтів, котрі мають АРМ_К.

АРМ_К працює в режимі реального часу і, як правило, ввімк­нене в ЛОМ клієнта. Інтегруючись (на рівні обміну файлів платі­жних та інших документів) із прикладними задачами автоматизо­ваної інформаційної системи клієнта, АРМ_К може розгляда­тися і як її елемент.

АРМ «БАНК» призначений для обробки пакетів платіжних документів, запитів та інших повідомлень клієнтів, які є учасниками СЕПКОБ. Він інформаційно взаємодіє (на рівні обміну даними) з ПТК ОДБ банку.

СЕПКОБ працює в режимі електронної пошти, і в разі великого числа клієнтів з АРМ_К (понад 10) до її складу включають додатковий структурний елемент «концентратор повідомлень» клі­єнтів (КПК). Він, розвантажуючи АРМ_Б, забезпечує ідентифіка­цію, приймання, передавання й перевірку повідомлень від клієнтів, концентрацію та передавання таких повідомлень. На КПК нормуються пакети документів як для передавання й обробки на АРМ_Б, так і для АРМ_К.

Основне технічне забезпечення АРМ_К і АРМ_Б таке: комп'ютер, модеми і засоби ідентифікації користувача. Технічне забезпечення КПК додатково містить файл-сервер і поштовий сервер. Зв'язок КПК з АРМ_Б відбувається, як правило, по виділених лініях, а з АРМ_К — комутованих.

Конфігурація конкретної системи «Клієнт — банк» залежить від багатьох факторів, зокрема й від кількості клієнтів, інтенсив­ності та обсягу передаваних даних, від стану ліній телефонного зв'язку та фінансових можливостей банку, який є замовником і впроваджувачем системи.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 135; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!