ТЕМА 11. АВТОМАТИЗАЦІЯ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСАМИ НА ПІДПРИЄМСТВАХ І В КОМЕРЦІЙНИХ СТРУКТУРАХ



 

ЗМІСТ

 

11.1. Загальна структура і характеристика системи.

11.2. Автоматизація управління технічною підготовкою виробництва

11.3. Автоматизована ІС розроблення маркетингових стратегій розвитку підприємства

11.4. Інтерфейс програми та основні методи роботи в програмі „Парус”

Загальна структура і характеристика системи

Ринок є сукупністю відносин між продавцями і покупцями. Рішення, що приймаються учасниками ринкових взаємовідносин, виражаються передусім у бажанні продавати та купувати товари (продукцію). Формою вираження цих бажань є попит і пропозиція.

Важливим господарським суб’єктом у ринковій економіці виступає підприємство як виробник товарів (продукції). Його основна функція – забезпечення пропозиції на ринку, тобто постачання на ринок необхідної кількості товарів (продукції). Узагальнюючим поняттям в ринковій економіці є фірма – типовий економічний суб’єкт, що виробляє продукцію. Економічна діяльність будь-якої фірми зводиться до прийняття рішень про те, що як, скільки і для кого виробити продукції.

Підприємство має складну внутрішню структуру, основою якої є виробництво – складний процес, що потребує координованих зусиль багатьох осіб. Воно взаємодіє із зовнішнім середовищем. Все це породжує необхідність системи внутріфірмового управління підприємством, покликаної виробляти управлінські діяння у трьох найважливіших напрямах функціональних зв’язків.

Перший напрям пов’язаний з координацією функцій центральних служб і служб виробничих підрозділів з наукових досліджень, розроблення нової продукції, вдосконалення технологічних процесів її виготовлення. На підприємствах, де випуск нової продукції є найважливішим засобом технічної політики і відіграє першорядну роль у завоюванні позицій на ринках, організовують централізовані служби науково-дослідних та технічних розробок, інженерно-конструкторські, технологічні служби, які найтісніше пов’язані зі службою маркетингу.

Другим функціональним напрямом є планування, завдяки якому встановлюють зв’язки між центральними службами й аналогічними функціональними службами у виробничих підрозділах.

Третім напрямом є зв’язки по лінії обліку та контролю за виконанням виробничими підрозділами поставлених перед ними завдань.

Раціоналізація управління, налагодження ефективних функціональних зв’язків, всебічне обґрунтування управлінських рішень, можуть бути досягнуті за автоматизації внутріфірмового управління підприємством. Вимоги щодо підвищення рівня організації виробництва, забезпечення координації діяльності всіх підрозділів можна виконати тільки інтегруванням усіх функцій управління в єдину внутріфірмову інтегровану автоматизовану систему (ВІАС). Її основною метою є підвищення ефективності управління всіма процесами – від організаційно-економічних і технологічних до проектування виробів та технологій їх виготовлення. Завдяки цьому досягається комплексна автоматизація процесів управління.

До складу ВІАС належать різні типи автоматизованих систем:

АСНД – автоматизована система наукових і виробничих досліджень та випробувань;

САПР – система автоматизованого проектування конструкторського і технологічного призначення;

АІС – автоматизована ІС загально фірмового управління, що охоплює основні функції управління підприємством;

АСУТП – автоматизована система управління технологічними процесами виготовлення виробів.

Види процесів, що охоплюються автоматизацією у ВІАС, наведено в табл. 1.

Таблиця 1

Процеси, що охоплюються автоматизацією у ВІАС

Види процесів Тип автоматизованої системи Рівень управління
Дослідження АСНД Науково-дослідні та технічні розробки
Проектування САПР Підготовка виробництва
Організаційно-економічні АІС Підприємство
виробничі АСУТП Виробництво

 

Внутріфірмова інтегрована автоматизована система – багаторівнева ієрархічна автоматизована система управління підприємством, в якій здійснюється узгоджена взаємодія сумісних автономних компонентів.

Система створюється як комплексна. Взаємодія її компонентів зображена на схемі 1.

АСНД призначена для здобуття, дослідження коректування моделей, що використовується в інших типах автоматизованих систем для проектування, прогнозування та управління. Від інших типів автоматизованих систем вона відрізняється специфікою інформації на виході, що може мати вигляд систематизованих розрахункових чи експериментальних даних або одержаних на їх основі математичних моделей об’єктів, які досліджуються, змін параметрів, що супроводжуються даними про граничні умови об’єктів й обмеження, які мають ураховуватися при складанні прогнозу розвитку чи при проектуванні об’єктів. АСНД створюється на основі ПЕОМ. В окремих випадках використовується спеціальна апаратура для з’єднання ПЕОМ з об’єктами, що досліджуються, яка забезпечує різні функції попереднього оброблення інформації, має гнучку структуру і максимальну змінюваність модулів.

У межах АСНД розв’язуються такі задачі:

- аналіз споживання продукції та постановка науково-технічної проблеми;

- пошукове і патентне дослідження;

- теоретичне й експериментальне дослідження.

АСНД мають прямі зв’язки з системами автоматизованого проектування конструктора (САПРК) та технолога (САПРТ). Вхідною інформацією в САПР використовуються дані технічного завдання, результати передпроектних досліджень, методика проектування, стандарти і каталоги. Вихідною інформацією в САПР є проміжні та остаточні дані на етапах проектування, потрібні для забезпечення робіт на подальших стадіях життєвого циклу проектування об’єкта.

Об’єктами проектування в САПР є вироби і технологічні процеси. При цьому необхідно забезпечити наскрізне конструкторсько-технологічне проектування. На відміну від традиційного поділу стадій підготовки виробництва на конструкторську та технологічну в системах наскрізного проектування цей поділ зникає завдяки інваріантному методичному і програмному забезпеченню. Це скорочує тривалість виконання проектних процедур, забезпечує одноразове введення кожного елемента інформації, тобто повністю змінює традиційну технологію проектування, поліпшуючи якість розробок і збільшуючи їхню вартість.

У межах САПРК розв’язуються такі задачі:

- інженерне прогнозування;

- параметрична оптимізація об’єктів виробництва;

- розроблення документації за проектно-конструкторськими рішеннями;

- забезпечення виробничої та експлуатаційної технологічності конструкцій.

САПРТ забезпечує розв’язання таких задач:

- розроблення технологічних процесів виготовлення виробів;

- проектування спеціальних засобів технологічного оснащення.

У складі САПРК виділяють:

- підсистему „Розрахунок”, яка реалізує розрахунок параметрів геометричних розмірів конструкцій;

- підсистему „Аналіз”, що здійснює оцінювання результатів, здобутих у підсистемі „Розрахунок”;

- підсистему „Документ”, в якій готується комплект конструкторської документації, а за допомогою графопобудовника реалізуються різні креслення.

 За допомогою САПРК формується архів функціонально повних наборів даних, що має статус основних конструкторських документів.

У складі САПРТ виділяють:

- підсистему „Норматив”, яка реалізує розрахунок матеріальних, трудових нормативів і їх зберігання;

- підсистему „Процес”, що здійснює складання маршрутних та операційних карт, підготовку керуючих технологічних програм, проектування нестандартного технологічного обладнання;

- підсистему „Документ”, яка готує технологічні документи, орієнтовані на функціонально повний набір даних, що має статус основних технологічних документів.

Внаслідок функціонування САПРК і САПРТ формують первинну НДІ для АІС, передаючи її в підсистему УТПВ, де формується нормативно-довідковий фонд АІС.

Головним компонентом, що встановлює цілі функціонування ВІАС, є АІС. Побудова АІС ґрунтується на функціональному підході до управління підприємством, тобто на внутріфірмовій системі управління, яка передбачає виконання таких функцій менеджменту: підготовка виробництва; техніко-економічне і бізнес-планування; оперативне регулювання основної діяльності; маркетинг; матеріально-технічне забезпечення; реалізація та збут продукції; якість продукції; БО і звітність; інвестування та фінансування; трудові ресурси; аналіз господарської діяльності; допоміжне виробництво; соціальний розвиток; контроль виконавської дисципліни. Перелік і кількість окремих функцій постійні, властиві підприємствам будь-яких типів виробництва та видів власності. Отже, їх можна розглядати як функціональні підсистеми АІС.

Об’єктами управління функціональних підсистем є різні види ресурсів, процеси виробництва, проміжна і готова продукція. За відносної стабільності складу підсистем перелік задач залежить від специфіки та типу виробництва.

Об’єктами управління в АСУТП є:

- агрегати, обладнання, що складається з універсальних верстатів з числовим програмним керуванням, роботів;

- транспортна система для пересування предметів праці по робочих місцях;

- складська система для забезпечення виробництва матеріалами, інструментом, оснащенням.

АСУТП одержує інформацію від САПР і здійснює взаємний обмін інформацією з АІС.

ВІАС є якісно новим класом автоматизованих систем, що потребує високого рівня розвитку програмного, технічного, інформаційного забезпечення. Вона втілює в собі особливості інтеграції всіх процесів.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 440; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!