Зооіндикатори забруднення ґрунтів та їх родючості



Живі організми - обов'язковий компонент ґрунту. Кількість їх може досягти декількох мільярдів в 1 г родючих земель, а загальна маса - до 10 т/га. Ґрунтові організми можуть проявляти позитивний, нейтральний і негативний вплив на життя ґрунту та його продуктивність.

Мікроорганізми чутливо реагують на стан навколишнього середовища. Вони відчувають і реагують на надзвичайно малі концентрації шкідливих речовин. Значний інтерес у зв'язку з цим викликають бактерії, що світяться. Деякі з них перестають світитися при наявності різноманітних речовин, наприклад, газоподібних промислових забрудників. Динаміка ґрунтових мікроорганізмів характеризується флуктуаціями, обумовленими добовими або сезонними змінами факторів зовнішньою середовища і доступності ресурсів живлення. Таким чином, визначення діапазону коливань чисельності мікробних угруповань, як одного із біоіндикаційних методів, дає можливість виявити ступінь їх відносної стійкості при різних антропогенних впливах. Використання цього біоіндикаційного показника дозволяє встановити, що мікробні угруповання темно-сірих лісових ґрунтів характеризуються високою стійкістю. В окультуреному ґрунті стійкість мікробних угруповань в більшості залежить від технології вирощування с/г культур. Систематичне використання мінеральних добрив і засобів хімічного захисту рослин веде до зниження відносної стійкості мікробних угруповань в ґрунтах різних типів.

Такі мікроорганізми, як гриби гіфоміцети, актиноміцет, можуть служити біоіндикаторами ступеня накопичення радіонуклідів. Припускають, що збільшення радіоактивності в ґрунтах веде до інтенсифікації росту і розвитку цих та інших видів грибів.

Крім мікроорганізмів є і інші тварини, які можна використовувати для біоіндикаційних потреб. В основному безхребетні: нематоди, комахи та їх личинки, павуки, молюски та інші.

Особливо велика роль в процесі ґрунтоутворення та біоіндикації ґрунтів належить дощовим, або земляним черв'якам.

Ще в давнину земляні черв'яки служили землеробам одним із основних показників родючості ґрунтів, їх стану та цінності. Оглядаючи те чи інше поле, селянин за допомогою ручного сільськогосподарського знаряддя (вила або граблі) виконував примітивні проби ґрунту, тобто викопував у певній послідовності (вздовж і в ширину) окремі ямки. Якщо в пробах труту було виявлено більше 1-2 особин земляних черв'яків, то вважалось, що земля в доброму стані і проблем з урожаєм буде мало.

Та й тепер черв'яки є надійними біоіндикаторами ступеня забруднення ґрунтів, їх родючості, ґрунтоутворення та ґрунтовідтворення.

Дослідження кількості дощовиків у ґрунтах може служити індикатором зниження рівня радіації в ґрунтах. Спеціальними виділеннями черв'яків покриваються їхні внутрішні ходи, що надає їм міцності. Цим самим грунт збагачується вологою, повітрям і сприяє кращому проникненню коріння рослин без великих енергетичних затрат. Біоіндикаційний метод визначення родючості ґрунтів полягає у підрахунку не тільки особин черв'яків, а й площі їхніх ходів на одиницю площі. Так, якщо показник цей сягає 1,0-1,5%, тобто 100-150 см на 1 м поверхні землі, то можна говорити про позитивний екологічний стан ґрунту на даних полях та їх родючість.

Важливим індикатором самоочищення ґрунту, служить кількість і якість гумусу, оскільки азот, що міститься в ньому, є важливим компонентом адсорбції і компенсації інших негативних явищ.

Також біоіндикаційним показником сезонних змін вмісту гумусу в ґрунтах є зміна його складових компонентів - гумінових і фульфокислот та їх співвідношення.

Коли активність біоценозу найбільша і значний його вплив на органічну частину ґрунту, вміст гумусу зменшується, рослини споживають із гумусу інтенсивно, те, що легко піддається біохімічним процесам, а коли цей тиск знижується, то знову вміст гумусу підвищується.

 

Контрольні запитання для перевірки знань

1.Який вчений вперше пов'язав процес ґрунтоутворення з діяльністю ґрунтових організмів?

2.Дайте визначення поняттю ґрунтова родючість.

3.За якими показниками визначається ґрунтова родючість?

4. Які біоіндикаторні ознаки зменшення ґрунтової родючості?

5. В чому різниця ацидофілів, базифілів, нейтрофілів?

6.Що таке псамофіти та петрофіти?

7.Дайте визначення галофітам, галофобам і глікофітам.

8. Назвіть основні зооіндикатори забруднення ґрунтів.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 367; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!