Тема 1.2. Комп’ютерні мережі.



Існують проблеми, які вирішити за допомогою одного комп'ютера вирішити неможливо, або неможливо обійтися без обміну інформацією. У буденному розумінні говорять про телекомунікацію.

Телекомунікація – це процеси передачі інформації і прийому інформації на відстані.

Предметом інформатики є телекомунікації, реалізовувані за допомогою комп'ютерних мереж.

Мережа– це безліч вузлів, об'єднаних між собою зв'язками.

Комп'ютерна мережа – це сукупність комп'ютерів і різних пристроїв, що забезпечують інформаційний обмін між комп'ютерами в мережі без використовування яких-небудь проміжних носіїв інформації.

Створення комп'ютерних мереж викликане практичною потребою користувачів віддалених один від одного комп'ютерів в одній і тій же інформації. Мережі надають користувачам можливість не тільки швидкого обміну інформацією, але і спільної роботи на принтерах і інших периферійних пристроях, і навіть одночасної обробки документів.

Все різноманіття комп'ютерних мереж можна класифікувати по групі ознак:

¾ територіальна поширеність;

¾ відомча приналежність;

¾ швидкість передачі інформації;

¾ тип середовища передачі;

По територіальній поширеності мережі можуть бути локальними, глобальними, і регіональними.

По приналежності розрізняють відомчі і державні мережі. Відомчі належать одній організації і розташовуються на її території.

По швидкості передачі інформації комп'ютерні мережі діляться на низько-, середньо- і високошвидкісні. По типу середовища передачі розділяються на мережі коаксіальні, на витій парі, оптоволоконні, з передачею інформації по радіоканалах, в інфрачервоному діапазоні.

Локальні комп'ютерні мережі

Локальна мережа об'єднує комп'ютери, встановлені в одному приміщенні (наприклад, шкільний комп'ютерний клас, що складається з 8–12 комп'ютерів) або в одній будівлі (наприклад, в будівлі школи можуть бути об'єднані в локальну мережу декілька десятків комп'ютерів, встановлених в різних наочних кабінетах).

У невеликих локальних мережах всі комп'ютери звичне рівноправні, тобто користувачі самостійно вирішують, які ресурси свого комп'ютера (диски, каталоги, файли) зробити загальнодоступними по мережі. Такі мережі називаються одноранговими.

Якщо до локальної мережі підключено більше десяти комп'ютерів, то однорангова мережа може виявитися недостатньо продуктивною. Для збільшення продуктивності, а також в цілях забезпечення більшої надійності при зберіганні інформації в мережі деякі комп'ютери спеціально виділяються для зберігання файлів або програм-додатків. Такі комп'ютери називаються серверами, а локальна мережа – мережею на основі серверів.

Кожен комп'ютер, підключений до локальної мережі, повинен мати спеціальну платню (мережевий адаптер). Між собою комп'ютери (мережеві адаптери) з'єднуються за допомогою кабелів.

Топологія мережі

Загальна схема з'єднання комп'ютерів в локальні мережі називається топологією мережі. Топології мережі можуть бути різними. Мережі Ethernet найчастіше можуть мати топологію «шина» і «зірка». У першому випадку всі комп'ютери підключені до одного загального кабелю (шині), в другому – є спеціальний центральний пристрій (хаб), від якого йде «проміння» до кожного комп'ютера, тобто кожен комп'ютер підключений до свого кабелю.

Структура типу «шина» простіша і економічніше, оскільки для неї не потрібен додатковий пристрій і витрачається менше кабелю. Але вона дуже чутлива до несправностей кабельної системи. Якщо кабель пошкоджений хоча б в одному місці, то виникають проблеми для всієї мережі. Місце несправності важко знайти.

У цьому значенні «зірка» більш стійка. Пошкоджений кабель – проблема для одного конкретного комп'ютера, на роботі мережі в цілому це не позначається. Не вимагається зусиль по локалізації несправності.

У мережі, що має структуру типу «кільце» інформація передається між станціями по кільцю з переприйманням в кожному мережевому контролері. Переприймання виробляється через буферні накопичувачі, виконані на базі оперативних пристроїв, що запам'ятовують, тому при виході їх ладу одного мережевого контролера може порушитися робота всього кільця.

Гідність кільцевої структури – простота реалізації пристроїв, а недолік – низька надійність.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 254; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!