Фенбендазол - Р henbendaz оІцт.



Властивості: світло-сіра сипка маса, яка в якості діючої речовини містить фенбендазол, а також наповнювач — бентоніт кормовий.

Форма випуску: банки по 100 та 500 г.

Дія: активний відносно дорослих форм, личинок та яєць нематод шлунково-кишкового тракту та легень, а також цестод.

Механізм дії препарату полягає у руйнуванні мікроканальців клітин кишечника гельмінтів та порушенні енергетичних процесів, що призводить до загибелі паразитів.

Застосування: з профілактичною та лікувальною метою великій рогатій худобі, вівцям, свиням, коням та птиці при нематодозах та цестодозах.

Дози: попередньої голодної дієти та застосування проносних засобів не потрібно. Великій рогатій худобі препарат призначають індивідуально при моніезіозі, диктіокаульозі, гемонхозі. буностомозі, езофагостомозі, нематодирозі, остергагіозі, хабертіозі, кооперіозі та стронгілоїдозі у дозі 34 мг (7,5 мг діючої речовини) на І кг маси тварини.

Вівцям препарат призначають індивідуально або груповим способом у суміші з кормом при моніезіозі, диктіокаульозі, гемонхозі, буностомозі, езофагостомозі, нематодирозі, остертагіозі, трихосгронгілідозі, хабертіозі, кооперіозі, стронгілоїдозі у дозі 22 мг (5 мг діючої речовини) на 1 кг маси тварини. При груповому способі застосування наважку препарату, розраховану на групу не більше 150 овець, ретельно змішують з комбікормом (з розрахунку 50-100 г комбікорму на тварину). Суміш розкладають в годівниці, забезпечуючи тваринам до них вільний доступ.

Коням препарат призначають при параскаридозі, аскаридозі, оксіурозі та стронгілоїдозі індивідуально з кормом у дозі 34 мг (7,5 мг діючої речовини) на 1 кг маси тварини.

Свиням препарат призначають при аскаридозі, езофагостомозі, стронгілоїдозі, трихоцефальозі, метастронгільозі груповим способом з концентрованими кормами у ранкову годівлю у дозі 22 мг (5 мг діючої речовини) на 1 кг маси тварини. Препарат у дозі, розрахованій не більше, ніж на 50 тварин, змішують з половиною норми корму і розкладають по годівницях, забезпечуючи тваринам вільний доступ до них.

Курям препарат призначають при аскаридіозі, гетеракідозі, капіляріозі та змішаній аскаридозно-гетеракідозній інвазії груповим спо­собом у ранкову годівлю у суміші з комбікормом у дозі 34 мг (7,5 мг діючої речовини) на 1 кг маси птиці.

Забій тварин на м'ясо дозволяється через 14 діб після дегельмінтизації. Молоко дійних тварин і яйця птахів забороняється використовувати у харчових цілях протягом 3 днів після дегельмінтизації

                        

? ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

 1.Дайте визначення антигельмінтних засобів.

2.Як класифікують антигельмінтики?

3.Що таке дегельмінтизація?

4.Як проводять дегельмінтизацію?

5.Назвіть препарати, які застосовують при нематодозах.

6.Вкажіть препарати, які застосовують при трематодозах.

7.Які препарати ефективні прцестодозах?

8.Які властивості мас празіквантел?

9.Як діє фенасал?

    

Інсектицидні, акарицидні та зооцидні засоби

План

     1.Загальна характеристика інсектицидних та акарицидних засобів, механізм дії, класифікація, застосування.

1.2. Представники: авермектин (абамектин, івермектин, бровермектин, аверсект), амітразин, айрон, барс, біпін, бровамектин, дибром, дельтокс, дельтаметрин (бутокс), івомек, інсектин, івомек, інсектоакарицидна пудра, краплі Бар'єр, мазь аверсектинова, мазь сірки, мазь сірчано-дьогтева, негувон, неоцидол, неостомазан, фронтлайн, себацил, тактик, тігувон.

2.Дератизаційні засоби. Загальна характеристика, механізм дії, класифікація, застосування.

3.Представники: бактокумарин, зоокумарин, зоорат, зерацид, ландрат, лінкоцид, пінокумарин, препарат КР-1, ратиндан, ракумін, фосфід цинку, щуряча смерть (бродіфакум), щуромор, ланірат (бромадіолон).

¨ Література

1. 1. Гальчинська О. К. Фармакологія. – К.: Аграрна освіта, 2013. – 409-431с.

2.Хмельницький Г.О., Строкань В.І. Ветеринарна фармакологія з рецептурою К.: Аграрна освіта 2001, - 229 - 251с. 

ІНСЕКТИЦИДИ ТА АКАРИЦИДИ

Інсекто-акарициди- препарати хімічної природи, що застосовуються для боротьби з шкідливими комахами та кліщами

Паразитуючи в організмі, вони живляться кров'ю, лімфою, вовною, пухом, пір'ям (воші, блохи, іксодові кліщі, овечий рунець, пухопероіди тощо), пошкоджують тканини (личинки оводів), переносять небезпечні інфекційні та інвазійні хвороби, непокоять тварин, виснажуючи організм.

Більшість препаратів мають політропну дію, але деякі з них виявляють більш виражену дію на окремих стадіях розвитку того чи іншого паразита. Тому розрізняють овоцидну (згубну для яєць), лярвоцидну (згубну для личинок), інсектицидну (згубну для комах), акарицидну (згубну для кліщів). В організм шкідливих комах та кліщів препарати проникають різними шляхами. Тому їх умовно поділяють на контактні (через хітиновий покрив), кишечні (через травний канал), системні (з тканинами та соками рослин), фумігантні (через органи дихання) та репелентні (відлякуючі).

             
     

 


Залежно від походження та хімічної природи інсекто-акарициди поділяють на:

 

 

 


    Залежно від дії на членистоногих розрізняють знищувальні (інсектицидні, акарицидні) та відлякуючі (репеленти) засоби, що мають специфічний запах та захищають тварин від нападу комах.

Дезінсекція — це знищення шкідливих комах. Різні види комах проявляють неоднакову чутливість до хімічних препаратів. Більшість препаратів виявляють політропну дію, викликаючи загибель комах, кліщів та личинок.

Деякі препарати мають більш виражену дію проти комах на певній стадії їх розвитку. Тому виділяють такі види їх дії: овоцидна - знищення яєць комах, ларвіцидна - знищення личинок, інсектицидна - знищення комах. Деякі препарати виявляють акарицидну дію (знищують кліщів).

Інсектицидні препарати випускають у чистому вигляді з вмістом 100% активно діючої речовини (АДР) або у вигляді технічних препаратів, концентратів, порошків, дуетів, концентрат-емульсій з різним вмістом АДР. Дозують їх з врахуванням вмісту АДР.

Для проведення дезінсекції дозу препарату для виготовлення робочого розчину розраховують за формулою Х=(АхБ):С, де:

X - доза препарату для виготовлення робочого розчину (г);

А - робоча концентрація розчину (%);

Б - об'єм розчину для дезінсекції (мл);

  С - процентний вміст АДР у концентрованому препараті (%).

Інсектоакарициди, що застосовуються у ветеринарній практиці, повинні мати високу активність на шкідливих комах і кліщів та бути безпечними (в терапевтичних дозах) для тварин і людини.

Тварин обробляють методами обприскування, обпилювання на спеціальних площадках або в душових камерах та купанням у ваннах. Також проводять аерозольну обробку тваринницьких приміщень.

Працювати з інсектоакарицидами необхідно в спецодязі (халат, комбінезон, захисні окуляри, гумові або брезентові рукавиці та гумові чоботи). Рот та ніс під час роботи захищають респіраторами. Забороняється курити, вживати їжу та пити воду. Після закінчення роботи необхідно зняти спецодяг, старанно вимити обличчя і руки теплою водою з милом та прополоскати рот холодною водою.

Тактик - Так t іс. Концентрат-емульсія 12,5%.

Властивості: акарицидний препарат, діючою речовиною якого є амітраз. Безколірна або жовтувата прозора рідина з специфічним запахом.

Форма випуску: скляні ампули по 1 мл (20 доз) та 0,5 мл (10 доз).

Дія: має системну та контактну акарицидну дію проти кліщів Уаггоа. Препарат не має негативної дії на життєдіяльність бджоло­сімей.

Застосування: у формі водної емульсії. Робочу емульсію готують шляхом змішування 0,5 або і мл тактика з 1 або 2 л чистої питної води відповідно. Виготовлений таким чином розчин препарату використовують протягом робочого дня. Бджолині сім'ї обробляють восени при мінімальній кількості розплоду при температурі зовнішнього повітря не нижче 0 ° С. Обробку бджолосімей проводять шляхом дрібнокрапельного поливання емульсії препарату на бджіл у міжрамкових просторах. Норма витрати робочого розчину - 10 мл на одну вуличку бджіл. Рекомендується 2-кратне застосування: перша обробка - відразу після закінчення медозбору і відкачування меду, друга - перед постановкою сімей на зимівлю (при видимій наявності на дорослих бджолах кліщів варроа).

Мазь аверсект u нова 0,05% - 1_Іп guentum Aversectini 0,05%.

Властивості: жовтувата однорідна сметаноподібна маса з слабким специфічним запахом. В 1 г містить 0,5 мг аверсектину С і допоміжні компоненти. Це природний авермектиновий комплекс, виділений шляхом мікробіологічного синтезу з використанням культури $ПерІотусе5 ауегтіїіііз.

Форма випуску: полімерні банки по 15, 30 та 500 г.

   Дія: виявляє інсектоакарицидну дію проти саркоптоїдних, демодекозних кліщів, вошей, бліх та волосоїдів. Механізм дії полягає у порушенні проведення нервових імпульсів, шо призводить до паралічу та загибелі паразита.

Застосування: дня лікування собак, кішок, хутрових звірів та кролів при акарозах (нотоедроз, саркоптоз, отодектоз, демодекоз) та ентомозах (фелікольоз, тріходектоз, ліногнатоз та ін.). Мазь наносять зовнішньо на уражену поверхню з розрахунку 0,2-0,3 г на 1 см2.

При вушній корості (псороптоз, отодектоз) мазь наносять на попередньо очищену від кірок внутрішню поверхню вушної раковини.

При ураженні ділянок голови, тіла (нотоедроз, саркоптоз, демодекоз) мазь наносять на попередньо вистрижену і очищену від кірочок вражену поверхню, захоплюючи до 1 см здорової шкіри. При наявності кліщів обробку проводять двічі з інтервалом 7 днів. Для знищення бліх, вошей і волосоїдів мазь втирають у безшерсті ділянки тіла з таким же інтервалом.

Не використовують препарат для обробки вагітних і годуючих самок, а також для тварин, молодших 2-місячного віку. Мазь малотоксична для теплокровних тварин, у рекомендованих дозах не має побічної дії.

Негувон — Neguvon

Властивості: 100 мл розчину містить 10 г метрифонату, ізопропіловий спирт і нафтенову мінеральну олію

Форма випуску: пластмасові банки по 1000 мл.

Дія: протипаразитарна при гіподерматозі (знищує мігруючі личинки оводових мух).

Застосування: 2% водний розчин наносять методом поливання на спину між лопатками і бугром маклока одноразово восени з вересня до грудня. Не обробляють тварин до 3-х місяців, ослаблених та хворих. Не застосовують похідні фенотіазіну та міорелаксанти за 10 днів до і 10 днів після застосування розчину негувону.

Дози: обробку дійних тварин проводять після завершення ран­кового доїння: тварин масою 150-200 кг - 12 мл, 200-400 кг - 18 мл, більше 400 кг - 24 мл. У випадку інтоксикації застосовують як антидот 1% розчин атропіну сульфату для великої рогатої худоби, телят — 2,5 мл/100 кг маси тіла внутрішньовенно або внутрішньо- м'язово.

Мазь сірчана – Unguentum sulfuratum

Властивості: жовтувата маса, що виготовляється у концен­трації 33,33%. 1 г мазі містить сірки осадженої 0,333 г та допоміжні речовини: вазелін, емульгатор Т-2 та воду очищену.

Форми випуску: у тубах по 40 г.

Дія: протипаразитарна, антимікробна, підсушуюча та в'яжуча. При нанесенні на шкіру сірка, взаємодіючи з органічними речовинами, утворює сульфіди і пентатіонову кислоту, які вивляють протимікробну та протипаразитарну дії. Сульфіди також мають кератопластичні властивості.

   Застосування: при корості.

Дози: для лікування корости наносять тонким шаром на уражені ділянки шкірних покривів один раз на день. Курс лікування — 7—10 днів.

Краплі інсекто-акарицидні "Бар c " - Guttae іп s ес t і-асагісі d ае "Ва rs ".

Властивості: прозора масляниста рідина світло-жовтого кольору з слабким специфічним запахом. Містить як діючу речовину синтетичний піретроїд перметрин (5%), а також допоміжні компоненти.

Форма випуску: полімерні піпетки-крапельниці по 1 мл, упако­вані по 3 штуки у картонні коробки.

Дія: протипаразитарна, протимікробна, підсушуюча та в'яжуча. Перметрин, що входить до складу препарату, має системну та контакт­ну інсектоакарицидну дію на вошей, бліх, волосоїдів, іксодових та саркоптоїдних кліщів, що паразитують на кішках. Тривалість інсектоакарицидної дії після одноразової обробки тварини становить 1-2 місяці.

Застосування: кішкам при ентомозах, саркоптозі, нотоедрозі та ураженні іксодовими кліщами.

Дози: при ентомозах, саркоптозі, нотоедрозі кішок препарат, розсунувши шерсть, наносять на шкіру у декілька точок у ділянці спини між лопатками або у ділянці шиї біля основи черепа кішкам масою тіла до 1,1-3 та від 3 і більше кг, відповідно, 0,3, 0,6 та 1 мл на тварину.

Повторні обробки проводять за показаннями, але не частіше одногц разу на місяць.

Для знищення іксодових кліщів на тілі тварини препарат у кількості однієї краплі наносять на кліща і місце його прикріплення до шкіри. Якщо протягом 20-30 хвилин кліщ мимовільно не відпадає, то його акуратно витягують з тіла пінцетом та знищують.

Не підлягають обробці вагітні, годуючі, хворі інфекційними хворобами, видужуючі тварини та кошенята, молодші 10-тижневого віку.

Себацил 50% - Seb асі1 50%.

Властивості: маслянистий розчин, у 100 мл якого міститься 50 г діючої речовини фоксиму.

Форма випуску: у флаконах по 250 мл; пластикових пляшках по 1000 мл та каністрах по 5 л.

Дія: застосовують для боротьби з іксодовими кліщами, вошами, волосоїдами, мухами, а також личинками мух у ранах та ін.

Застосування і дози: обробка овець, не лактуючої великої рогатої худоби і свиней проводиться методом обприскування або обмивання: при ураженнях вошами, волосоїдами, мухами, іксодовими кліщами, а також личинками мух у ранах проводять одноразову обробку 10 мл себацилу, який змішують з 10 л води.

При ураженнях кліщами  прово­дять дворазову обробку з інтервалом 7 днів 10 мл себацилу, який змі­шують з 10 л води. При особливо сильному зараженні коростою 20 мл себацилу змішують з 10 л води.

Обробку овець проти корости проводять методом купання. Перше заповнення ємкості для купання: готують емульсію (1 л себа­цилу у 1000 л води). Залежно від розмірів ємкості необхідну кількість себацилу попередньо змішують у 10-20 л води і потім при сильному помішуванні додають у ємкість. Після того як буде витрачено 10-20% рідини для купання, необхідно долити препарат. Тварин повністю занурюють у ємкість на 1—2 хвилини. На 100 л води, що доливається, додають 200 мл себацилу. Необхідну кількість себацилу попередньо змішують з 10—20 л води, а потім при ретельному помішуванні додають у ємкість для купання.

Обробка шляхом обмивання підходить для індивідуального лікування тварин. Рідину краще всього наносити на тварину за допомогою губки, при цьому необхідно зволожити все тіло.

Обробка за допомогою обприскування. Можна використовувати обприскувачі будь-якого виду. При обприскуванні тиск повинен бути не нижче 5 атм. Необхідно ретельно зволожити все тіло тварини, особливо ділянки у вухах і навколо вух, між ногами і вим'ям та під хвостом. Період очікування для м'яса — 28 днів (ВРХ і свині) та 35 днів (вівці).

Кількість емульсії, що потрібна для обприскування: велика ро­гата худоба - близько 3-А л; вівці - близько 2-3 л; свині - близько - 0,5-1 л. Слід обприскувати також тваринницькі приміщення та інвентар.

Біпін - Віріпи m .

Властивості: прозора безколірна або з жовтуватим відтінком рідина з специфічним запахом. Містить амітраз - акарицид системної дії.

Форма випуску: ампули по 1 і 2 мл, флакони по 5 та 10 мл.

Дія: системна і контактна акарицидна.

Застосування: для боротьби з варроатозом бджіл. Перед масовою обробкою пасіки препарат необхідно перевірити на безпеку для бджіл і лікувальну ефективність спочатку у 1 - 2 сім'ях, на 1 - 2 вуличках з подальшим 24-годинним спостереженням за їх станом. Робочу емульсію готують шляхом змішування 0,5 або 1 мл біпіну з 1 або 2 л чистої питної води відповідно. Виготовлену емульсію використовують протягом робочого дня. Обробляють навесні і восени при відсутності розплоду, при температурі не нижче 0 градусів дворазово емульсією, яку у процесі роботи постійно перемішують. Поливають емульсією препарату бджіл у міжрамкових просторах. Загибель кліщів настає через півгодини і триває протягом 12 годин. Рекомендується 2-кратне застосування: перша обробка відразу після закінчення медозбору і відкачки меду, друга - перед постановкою сімей на зимівлю (при видимій наявності на дорослих бджолах кліщів варроа).

Дозй: норма витрати робочої емульсії — 10 мл на одну вуличку бджіл (від 50 мл на слабкі та до 150 мл на сильні вулики).

Дельтокс.

Властивості: жовта масляниста рідина з специфічним запахом. 100 г препарату містить діючу речовину дельтаметрин -5 г, розчин­ників-до 100 г.

Форма випуску: скляні ампули; флакони скляні або полі­етиленові по 5 мл, 10 мл, 50 мл, 100 мл, 200 мл, 500 мл та 1000 мл.

Дія: фіксується на периферійних нервах, викликає нейро- інтоксикацію, в результаті чого у ектопаразитів виникають порушення координації руху, параліч та смерть.

Застосування: для лікування та профілактики ектопарази- тарних захворювань великої рогатої худоби, овець, свиней і птиці (курей), збудниками яких є іксодові та саркоптоїдні кліщі, воші, волосоїди та двокрилі комахи.

Дози: при псоропозі, саркоптозі для профілактики 0,6 л дельгоксу на 1000 л води; для лікування 1 л дельтоксу на 1000 л води методами купання, обприскування дворазово з інтервалом 10 - 12 днів.

Курям при арахнозах для профілактики 800-1000 мл на 1000 л, для лікування 1000 мл на 1000 л води обприскуванням одноразово.

При сіфункулятозі, мелофагозі 0,25 л дельтоксу на 1000 л води, овець купають, велику рогату худобу - обприскують одноразово.

При арахноентомозах 0,5 л дельтоксу на 1000 л води обприскуванням. При саркоптоїдних кліщах проводять купання овець на 6-8 тиждень після стрижки. Об'єм робочого розчину для обробки однієї тварини: велика рогата худоба - 0,5-5 л; вівці - 0,2-0,5 л; свині - 0,2-2,5 л. Тварин обробляють на спеціальних майданчиках з відстійником або у душових камерах.

Обробка пташників: об'єм робочого розчину для обробки 1 м2 — 100-200 мл. Обробка проводиться у присутності птиці за допомогою установки ДУК. Температура робочого розчину повинна бути +30 - 40 °С. Не рекомендується обробляти тварин обприскуванням дрібнодисперсним способом.

Забій тварин та птиці на м'ясо дозволяється не раніше, ніж через 5 днів після останнього застосування препарату. Яйця і молоко забороняється використовувати в їжу протягом 3 днів після обробки.

Краплі "Бар'єр-супер І".

Властивості: 100 мл препарату містить 8 мл діючої речовини фіпронілу.

Форма випуску: 3 ампули-крапельниці по 0,5 та 1 мл.

Дія: діюча речовина блокує нервову систему ектопаразитів, спричинюючи їх параліч та загибель. Фігіроніл проявляє контактну дію та практично не всмоктується через шкіру. Він накопичується в епідермісі, сальних залозах, волосяних фолікулах та поступово вивільняється протягом певного часу. Захисна дія триває 1,5-2 місяці.

Застосування: для захисту тварин від ектопаразитів. Краплі наносять на холку проти отодектозу, вошей, бліх і кліщів для собак та котів для знищення та профілактики на всіх стадіях розвитку. Препарат наноситься зовнішньо безпосередньо на шкіру за допомогою ампули-крапельниці в місця, недоступні для злизування: собакам у ділянці холки і вздовж хребта, котам у ділянці потилиці, на шкіру вушної раковини. При корості і малофагозах обробку проводять 2- 3 рази з інтервалом 8-Ю днів.

Дози: собакам масою тіла 2-10 кг - 1 мл; масою тіла 10-2.0 кг - 2 мл; масою тіла 20-40 кг — 3 мл; масою тіла більше 40 кг - 4 мл; котам - 1 мл.

Препарат не рекомендується виснаженим, старим, вагітним, лактуючим тваринам, кошенятам у віці до 12 тижнів та цуценятам до 10 тижнів. У місці нанесення препарату може спостерігатися тимчасове подразнення шкіри. Не дозволяється протягом 48 годин після обробки купати та гладити тварин.

Аверсект-2 – А versect - 2.

Властивості: жовтий, прозорий, стерильний розчин, що містить 1% діючої речовини на водно-спиртово-полімерній основі. Препарат містить авермектиновий комплекс (аверсектин С), отри­маний на основі продуктів життєдіяльності ґрунтового гриба .

Форма випуску: скляні флакони по 10 мл, 50 мл, 200 мл, 400 мл та пластикові флакони по 500 мл.

Дія: має виражену протипаразитарну дію на нематод та личинки підшкірних, носоглоткових, шлункових оводів, а також на вошей та збудників саркогпоїдозів тварин. Активний інгредієнт - аверсектин С, порушує проведення нервових імпульсів, що призводить до паралічу та загибелі паразитів.

Застосування: профілактика і лікування арахноентомозів та нематодозів. У великої рогатої худоби - гіподерматоз, псороптоз, саркоптоз, хоріогітоз, сіфункулятоз, стронгілятоз, трихоцефальоз, стронгілоїдоз та телязіоз. У овець - псороптоз, хоріоптоз, мелофагоз, естроз, диктіокаульоз, протостронгільоз, мюллеріоз, гемонхоз, нематодироз, хабертіоз, езофагостомоз, буностомоз, трихоцефальоз та стронгілоїдоз. У кіз — саркоптоз, хоріоптоз, стронгілятози, трихо­цефальоз та стронгілоїдоз. У свиней — саркоптоз, гематопіноз, метастронгільоз, аскаридоз, езофагостомоз, трихоцефальоз та строн­гілоїдоз.

    Дози: препарат вводять підшкірно у ділянці передпліччя або задню третину шиї одноразово або дворазово залежно від показань. Великій рогатій худобі, вівцям, козам, препарат застосовують у дозі 1 мл на 50 кг маси тварини; свиням - І мл на 33 кг маси тварини.

Великій рогатій худобі при гіподерматозі одноразово у жовтні або березні-квітні, при псороптозі, саркоптозі, хоріоптозі, сіфункулятозах дворазово з інтервалом 8-10 днів за показаннями.

Свиням при саркоптозі, гематопінозі дворазово з інтервалом 8— 10 днів за показаннями; при метастронгільозі, аскаридозі, езофагосто­мозі, трихоцефальозі, стронгілоїдозі одноразово за показаннями.

Забій тварин на м'ясо дозволяється через 14 діб після обробки аверсектом.

Інсектин - Іп s ек t і n

Властивості: містить діючу речовину перметрин.

Форма випуску: 1% порошок у мішках по 50 г; 5% рідина у пляшках по 250 і 500 мл; спрей-репеленг по 100 мл проти комах, кліщів, блох, комарів, мух та мошок.

Дія: інсектоакарицидна.

Застосування і дози: для боротьби з зовнішніми паразитами у собак та кішок. 1% порошком посипають шкіру, розсовуючи шерсть, повторюють процедуру через 2-3 тижні. Однієї упаковки вистачає на З процедури у собак масою 10-15 кг, 5-7 процедур - у кішок, 10- 15 процедур - у кошенят.

Івомек - І v отес.

Властивості: жовтуватий або безбарвний прозорий опалесцен­тний стерильний розчин. 1% розчин в 1 мл містить діючу речовину - 10 мг івермектину, допоміжний компонент - вітамін Е (40 мг), консервант і водно-органічну основу. Івермектин належить до сполук, відомих як авермектини, які одержують при ферментації ґрунтового мікроорганізму Зігеріотусез ауегтіїіііз.

Форма випуску: 1% стерильний розчин івермектину у скляних флаконах по 10 мл.

Дія: має широкий спектр дії і високу протипаразитарну актив­ність на личинкові та статевозрілі стадії нематод шлунково-кишкового тракту, легень, личинки підшкірних, носоглоткових, шлункових ово­дів, вошей, кровососок та саркоптоїдних кліщів. Препарат стимулює утворення нейромедіагора гальмування - гамма-аміномасляної кисло­ти, що призводить до порушення передачі нервових імпульсів, паралічу та загибелі паразита, забезпечуючи протипаразитарну дію протягом 10-14 днів. Виводиться з організму в    основному з сечею і жовчю, у лактуючих тварин також з молоком.              Застосування: призначають великій рогатій худобі, вівцям, козам, оленям та верблюдам - при нематодозах: диктіокаульозі, трихостронгілягозах, стронгілоїдозі, аскаридатозах, телязіозі; при гіподерматозі, саркоптозі, сифункулятозі, маллофагозі, а також для боротьби мухами. Коням - при стронгілятозах, параскаридозі, саркоптозі та гастрофільозі. Свиням - при аскаридозі, езофагостомозі, трихоцефальозі, стронгілоїдозі, метастроигільозі та інших нематодозах; при саркоптозі та вошивості. Собакам та кішкам - при токсокарозі і токсаскаридозі, анкілостомозі і унцінаріозі, саркоптозі і отодектозі, демодекозі та ураженні блохами.

   Дози: внутрішньом'язово: свиням в ділянці внутрішньої поверхні стегна або шиї, іншим видам тварин - у ділянці крупа або шиї в дозах: велика і дрібна рогата худоба, коні - 1 мл на 50 кг ваги тварини (200 мкг діючої речовини на 1 кг ваги) одноразово. У важких випадках захворювання при саркоптоїдозах обробку проводять дворазово з інтервалом 8-10днів. Свиням - 1 мл на 33 кг маси тварини (300 мкг діючої речовини на І кг маси) одноразово.

Пудра "Бар'єр".

Властивості: біло-сірий порошок з специфічним запахом для зовнішнього застосування. І г пудри містить дельтаметрину 0,00051 г та наповнювача до І г.

Форма випуску: полімерні пакети масою 0,5 кг та 3 кг (для птиці); полімерні контейнери масою 7 г та 40 г (для птиці); полімерні контейнери масою 40 г (для собак та кішок).

Дія: дельтаметрин - інсектоакарицид контактної дії, впливає як нейротоксин на центральну та периферійну нервову систему ектопара­зитів (бліх, кліщів), викликає у них параліч та смерть. У рекомен­дованих дозах малотоксичний для теплокровних тварин. Препарат активний щодо ектопаразитів - бліх, кліщів, вошей, малофагів, волосоїдів, пухопероїдів та ін.

Застосування: для лікування ектопаразитарних захворювань у собак, котів, дрібних домашніх тварин (хом'яки, кролики, морські свинки, шиншили та ін.), декоративної (папуги, канарки і голуби) та сільськогосподарської (кури, гуси і індики) птиці.

Препарат наносять тонким шаром на волосяний покрив або пір'я, злегка втирають в шкіру проти росту вовни або пера, уникаючи попадання на слизові оболонки.

    Дози: собаки та коти 0,3-0,5 г на 1 кг маси тварини; декоративні тварини - 0,5-3 г на тварину; декоративна птиця - 0,5-3 г на птицю; сільськогосподарські птахи - 1-3 г на птицю. Для обробки приміщення - 10 г на 1 м2. Повторну обробку необхідно провести через 14 днів.

Не можна обробляти пудрою хворих, виснажених, вагітних та лактуючих тварин, а також цуценят, кошенят та молодняк птиці до 8 тижнів. Препарат токсичний для бджіл га риб.

Неоцидол - Neocidolum

Властивості: жовто-коричнева прозора масляниста рідина з специфічним запахом. Погано розчиняється у воді і добре в органічних розчинниках. Випускають у формі 60 % концентрат-емульсії (1 л препарату містить діючої речовини діазинону - 600 г).

Форма випуску: каністри по 5 л; ампули по 1 та 10 мл.

Дія: інсектоакарицидна. На паразита діє як контактна отрута, викликаючи незворогне гальмування активності холінестерази та припинення передачі нервових імпульсів. Це спричиняє параліч та загибель паразита.

Застосування: для знищення коростяних та іксодових кліщів, синіх м'ясних мух, їх личинок та вошей.

Дози: великій рогатій худобі для розчину методом обприску­вання на 1 л води І мл препарату. Вівці для розчину методом купання 1 мл препарату на 2,5 л води, для поповнення ванни (після викорис­тання 10 % початкового розчину) — 1 мл препарату на 0,8 л води. Обережно потрібно обробляти тварин віком до 4-х тижнів.

Обробку овець потрібно проводити не раніше 2 тижнів після останньої стрижки. Перші 14 днів після обробки молоко та м'ясо не можна використовувати в їжу людям. Відкриту упаковку потрібно використати протягом 30 днів. Препарат токсичний при вдиханні і ковтанні, може викликати розлади дихання. Викликає подразнення при потраплянні на шкіру.

Не можна обробляти хворих, ослаблених, перевтомлених тварин, домашню птицю та котів. Токсичний для риб та бджіл.

Неостомозан — Neostomosanum .

Властивості: 1 л концентрату містить трансміксу 50 г, тетраметрину 5 г та наповнювачі.

Форми випуску: ампули по 5 мл; скляні флакони по 200 мл; поліетиленові каністри по 1 л.

Дія: неостомозан діє як нейротоксин на нервові синапси у комах та практично не впливає на обмін речовин у теплокровних тварин.

     Застосування: згубно діє на саркоптоїдних, іксодових, демодекозних кліщів, вошей, бліх, волосоїдів, кровососок та зоофільних мух.

Препарат призначають для знищення ектопаразитів, що паразитують на великій рогатій худобі, вівцях, конях, собаках та кішках. Токсичний для риб і бджіл. Неостомозан застосовують у формі емульсії, яку готують безпосередньо перед використанням. Розраховану кількість препарату ретельно перемішують з 10-20 л води, а потім, після утво­рення стійкої емульсії, виливають в резервуар обприскувача або ванну, доливаючи воду до необхідного об'єму, і ретельно перемішують.

Дози: обробку великої рогатої худоби, свиней та коней прово­дять водним розчином препарату у розведенні 1:1000 (1 л неостомозану розводять у 1000 л води) шляхом обприскування всього шкірного покриву. При лікуванні корости обробку повторюють через 7-10 днів, при ентомозах за показаннями.

Дрібну рогату худобу купають у ваннах у водному розчині неостомозану в розведенні 1: 1000. Овець, хворих на коросту, купають двічі з інтервалом 7—10 днів.

Собакам та котам змочують шерсть та шкірний покрив у місцях враження або всю поверхню тіла розчином неостомозану у розведенні 1:200. При демодекозі та саркоптозі обробку слід проводити кожні 7- 10 днів до зникнення в зіскрібах кліщів. Для лікування отодектозу розчин закапують у зовнішній слуховий прохід, намагаючись змочити всю поверхню вушної раковини. Обробляють обидва вуха та повторюють лікування через 7 днів.

Не обробляють сильно виснажених тварин та хворих на інфекційні захворювання. Забій на м'ясо сільськогосподарських тварин після застосування неостомозану дозволяється через 5 днів після останньої обробки. Молоко від дійних тварин для харчових цілей дозволяється використовувати через 3 дні.

Амітразии - А mitrazinum

Властивості: жовта масляниста рідина з характерним запахом. 1 мл препарату містить діючі речовини: аміграз — 0,003 мл, декаметоксин - 0,0005 мл, допоміжні речовини диметилсульфоксид - 0,2 мл та олію соняшникову - до 1 мл.

Форма випуску: 0,25% олійний лінімент з димексидом у скляних флаконах по 10 мл, 15 мл та 20 мл.

  Дія: завдяки поєднанню діючих речовин амітразу і декаметоксину має широкий спектр антимікробної дії. Амітразин активний до грампозитивних і грамнегативних мікроорганізмів, грибків, саркоптоїдних кліщів, збудників псороптозу, отодектозу хутрових звірів, собакта котів, нотоедрозу котів, а також збудників демодекозу собак. Виявляє протизапальну, бактерицидну та пом'якшувальну дію на шкірні покриви в місці ураження, проникає і накопичується в епідермісі, волосяних цибулинах, жирових та потових залозах. Препарат нетоксичний, добре переноситься тваринами і діє на всі форми розвитку паразитів. Ефективний до кліщів, стійких до інших протипаразитарних препаратів, знімає біль та свербіж.

Застосування і дози: огодекоз, нотоедроз і демодекоз у кішок та собак. При демодекозі розчин наноситься зовнішньо на уражені ділянки шкіри один раз на добу через три доби. Одночасно ретельно обробляють зону навколо вогнищ ураження шириною не менше сантиметра. Лікування проводять до зникнення клінічних ознак захворювання (6-8 обробок). При отодекозі та нотоедрозі розчин наносять ватно-марлевим тампоном зовнішньо або закапують в попередньо очищені вушні раковини один раз на добу через три доби до зникнення клінічних ознак ураження (3-6 обробок).

Аверсект.

Властивості: жовтувата рідина з специфічним запахом. Препарат містить діючу речовину аверсектин С - 0,2%.

Форма випуску: скляні флакони по 10, 50, 100, 200 та 250 мл; полімерні флакони по 100, 200, 250 та 500 мл; скляні пляшки по 500 та 1000 мл; полімерні каністри но 1,5, 10 та 20 л.

Дія: діюча речовина препарату аверсектин С - комплекс при­родних авермектинів, які продукуються непатогенним грунтовим грибом Авермектини — це природні високоспецифічні нейротоксини, які незворотно діють на нервову систему ектопаразитівб, блокуючи нервові імпульси і викликаючи параліч та загибель паразита.

Застосування: використовують для боротьби з ектопаразитами у великої рогатої худоби, свиней, курей та овець: кліщам, блохами, мухами.

Дози: робочі розчини препарату великій рогатій худобі - 5 мл препарату на 1 л води (через 7 діб обробку повторюють); свиням — 5 мл препарату на 1 л води (через 14 діб обробку повторюють); курям - 30 мл препарату на 1 л води; вівцям - 8 мл препарату на 1 л води для нестрижених тварин, 5 мл на 1 л води для стрижених (з лікувальною метою обробляють двічі з інтервалом 7 днів, профілактично - одноразово).

Робочий розчин препарату наносять на мокру шерсть (пір'я у курей), витримують 5 хвилин (експозиція) та добре змивають теплою водою.

                          Піретроїди

         Синтетичні піретроїди - це продукти модифікації молекул природніх піретринів кавказької та далматської ромашок.

Вони характеризуються відносно низькою токсичністю, високою ефективністю проти ектопаразитів, крилатих комах і кліщів, не володіють кумулятивними властивостями, швидко руйнуються в зовнішньому середовищі та діють у відносно низьких концентраціях.

На основі першого синтетичного піретроіду перметрину були створені препарати пермезоль, стомазин, циперметрин, а дещо пізніше – комплексні препарати з добавкою дьогтю, який підвищує інсектицидну дію та дезодорантів- інсектол,  псороптол, ветсанозоль та ін.

Інсектол.

Властивості: жовтувата прозора рідина. 1 мл препарату містить дельтаметрину 0,25 мг та розчинника до 1 мл.

Форма випуску: полімерні флакони з гвинтовими мікропульверизаторами по 30, 50, 75, 100 та 150 мл.

Дія: синтетичний піретроїд дельтаметрин діє на ектопаразитів як контактна отрута, вражаючи їх нервову систему, що викликає параліч та загибель паразитів.

Застосування: для боротьби з ектопаразитозами собак та котів.

Дози: препарат наносять на шерсть і шкіру тварин шляхом обприскування протягом декількох секунд проти шерсті до її легкого зволоження. Місця утримання і відпочинку тварин та інші місця, де можуть перебувати паразити (підстилка, килимки, щілини у підлозі та меблях), обприскують протягом декількох секунд з відстані 30-40 см. Повторну обробку проводять залежно від ступеня зараженняектопаразитами через 10-14 днів. Не можна обробляти тварин хворих та перевтомлених, віком до 2-х місяців, вагітних, а також тварин із захворюваннями шкіри.

Перметрин - Permetrinum

Синоніми:амбуш, стомазан, аномерин. Випускають препаративні та інші форми у вигляді концентрату емульсії.

Застосовують для боротьби з зоофільними мухами та ектопаразитами тварин.

Декаметрин - Decametrinum

Синоніми:деціс, бутокс, дельтаметрин.

Випускають препаративні форми 2,5% концентрат емульсії (деціс) та 5% концентрат емульсії (бутокс), які використовують для боротьби з ектопаразитами у формі водної емульсії.

Б утокс 50

Форма випуску: розчин в ампулах по 1 мл, або флаконах по 10 мл.

Дія: згубно діє на блохи, пухопероїди, воші, іксодові та коростяні кліщі.

Застосовують: у формі водної емульсії шляхом оприскування або купання.

                                                                

Дератизаційні засоби

  Дератизація - це знищення шкідливих гризунів. Гризуни здатні не тільки поширювати вірусні та бактеріальні захворювання, але й наносити відчутної шкоди господарствам (псування приміщень, поїдання і псування харчових раціонів свиней, укуси і т. д.). Крім того, щури та миші є природними переносниками таких небезпечних для людини захворювань, як лістеріоз, бруцельоз, туберкульоз, чума, а також джерелом гельмінтозних захворювань.

Дератизаційні засоби застосовуються для боротьби з гризунами (миші, щурі) - переносниками збудників різних інфекційних захворю­вань. Призначають їх у принадах, які виготовляють з хліба з рослин­ними оліями (99:1), м'ясним фаршем або рибою (60:40); використо­вують також каші (вівсяні, кукурудзяні). Препарати зберігають під замком. Виготовляють їх перед застосуванням, розкладають невели­кими порціями протягом 2-3 днів у місцях, доступних для тварин та птахів. Принади, не з'їдені гризунами, спалюють.


Антикоагулянти

Це хронічні отрути, які володіють різко вираженою кумулятивністю. Всі вони відносяться до непрямих антикоагулянтів, оскільки, накопичуючись в організмі, поступово порушують функцію печінки стосовно факторів зсідання крові, що призводить до внутрішніх кровотеч і загибелі гризунів. Домашні тварини і птиця менш чутливі до антикоагулянтів, ніж миші та щурі.

Зоокумарин - Zoocumarinum

Властивості: суміш похідного кумарину — 1 % та наповнювача (тальк, крохмаль або каолін) - 99%. Білий порошок без запаху та смаку, не розчиняється у воді.

Дія: антикоагулююча. Затримує утворення печінкою протром­біну, внаслідок чого сповільнюється процес зсідання крові. Загибель настає від кровотечі та крововиливів у внутрішні органи гризунів.

Застосування: для знищення щурів і мишей у вигляді харчових та водних принад.

Дози: для щурів додають 2 %, а для мишей - 2-3 % зоокума- рину. Принади розкладають протягом 4-5 днів підряд невеликими порціями.

Зоокумарину натрієва сіль.

Властивості: жовтий, голубий або фіолетовий порошок, легко­розчинний у воді.

Форма випуску: у пакетах по 2,5 та 5 кг і з наповнювачем 1:100 з крохмалем.

Дія: зменшує вміст протромбіну, сповільнює згортання крові і підвищує проникливість капілярів, внаслідок чого розвиваються крововиливи у черевній і грудній порожнинах та гематоми у м 'язах.

Застосування: для приготування рідких принад (водних, молочних, бульйонних) на кожен літр рідини додають 5 мл 1% водного ро зчину натрієвої солі зоокумарину та 1% цукру. Для приготування харчових принад на 1 кг принади додають 15 мл 1% водного розчину натрієвої солі зоокумарину.

Зернокумарин (марин) - зерно пшениці просочене 2—3 % роз­чином зоокумарину натрієвої солі та риб'ячим жиром. Вологість препарату 10%.

Пінокумарин - Рі nocumarinum

Властивості :піноугворююча суміш в аерозольному упаку­ванні. Містить 2% натрієвої солі зоокумарину.

Форма випуску: у аерозольному упакуванні ємністю по 210 г.

Дія: натрієва сіль зоокумарину має антикоагулюючу дію, викликає в організмі порушення згортання крові, в результаті чого розвивається кровоточивість (геморагічний діатез) та настає загибель гризунів.

Застосування: для знищення пацюків у піноподібному вигляді. Для приготування піни беруть спеціальний шприц, куди висипають вміст одного пакета пінокумарину (150 г) га наливають туди 1 л води. Все струшують і піну вводять у нори гризунів по 500-700 мл до утворення пінного корка. Обробку нір (якщо піни в них немає) повторюють протягом 3-4 днів. Можна готувати харчові принади з додаванням 5% пінокумарину. Принади порціями по 50-100 г розкла­дають протягом 3-4 днів.

Бактокумарин - Вас tocumarinum

Властивості: для приготування бактокумарину використо­вують культуру тифу гризунів (культура Ісаченко або Прохорова) та натрієву сіль зоокумарину. Бактокумарин містить в 1 г 5-6 млрд мікробних тіл та 0,015 - 0,02 % натрієвої солі зоокумарину.

Форма випуску: зерно.

Дія: поєднання натрієвої солі зоокумарину з бактеріями значно підсилює дератизаційну силу препарату.

Застосування: у середньому на 100 м" підлоги витрачають для мишей 0,1 кг, а для щурів - 0,15 кг бактокумарину.

Зерацид

Властивості: принада, що складається з харчової основи (цілісні та подрібнені зерна злаків, гранульований комбікорм, крупи), ратициду - 0,02% дифенацину, добавок (соняшникова олія, цукор, сухе молоко) та барвника.

Форма випуску: у подвійних поліетиленових пакетах:  150- 300 г та 1-3 кг.

Дія:дифенацин має антикоагулянтну дію. Потрапляючи в організм тварини, він гальмує утворення печінкою протромбіну, в результаті чого сповільнюється згортання крові, пошкоджуються стінки периферійних судин, розвивається геморагічний діатез та настає смерть гризунів.

Застосування: на кожні 100 м2 розміщують по 2-3 принади, а для мишей більше у 2-3 рази. Для щурів розкладають 100-300 г зерациду, для мишей — по 20-30 г.

Липкоцид- ласта, що містить 0,5% дифенацину та 99,5% наповнювача (вазелін, суміш поліетиленгліколів). З пасти готують отруйні покриття та принади, якими обробляють нори гризунів. При виготовленні принад липкоцид та гранульовану основу спочатку підігрівають, потім швидко перемішують. Використовують 20 г пасти на і кг принади.

Ланірат - Lanirat

Властивості: зерно рожевого кольору Принада для знищення щурів і мишей містить пшеницю або ячмінь 1 кг та бромадіолон 0,005% та 0,25%.

Форма випуску: подвійні поліетиленові пакети по 100 г, 200 г, 500 г, 1 кг з поліетиленової плівки марки С або з поліетилен- целофанової плівки або мішки поліетиленові по 5-25 кг.

Дія:бромадіолон (отрута антикоагуляційної дії) при потрап­лянні в організм гризунів гальмує утворення печінкою протромбіну. Врезультаті сповільнюється згортання крові, пошкоджуються стінки периферійних кровоносних судин. Гризуни гинуть через 3-5 діб після поїдання принади.

Застосування: для знищення щурів принаду розкладають з інтервалом 5-10 м порціями по 100-500 г у кожну точку, для знищення мишей - з інтервалом 2-5 м по 10-50 г. Потребу у принаді визначають до тих пір, доки вона з'їдається гризунами (прн знищенні щурів - не менше 10 днів, при знищенні мишей -20 днів).

Ратиндан.

Властивості: порошок блідо-рожевого, рожевого або голубого кольору на основі крохмалю або тальку, що містить дифенацину 0,5%.

Форма випуску:  крафт-мішки по 20 кг (всередині 4 поліетиле­нових пакети по 5 кг).

Дія: дифенацин належить до антикоагулянтів непрямої дії. Він сповільнює звертання крові, що призводить до кровотеч та загибелі гризунів на 7 - 14 день.

Застосування: готують отруєні харчові принади шляхом ретельного змішування засобу з рослинною олією, а потім з харчовою основою. Для приготування 1 кг приманки слід змішати 30 г препарату з 30 г рослинної олії, 50 г цукру і 890 г харчової основи (зерно, крупа, комбікорм, каші, овочі, м'ясний або рибний фарш). Принаду розла- дають у місцях постійної локалізації гризунів по 1-4 столові ложки у кожній точці розкладки.

Ракумін.

Властивості: блакитний дрібнодисперсний порошок, що містить в якості діючої речовини куматетраліл (0,75%).

Форма випуску: розфасований у бочки по 25 кг.

Дія:антикоагулянтна.

Застосування: принади 0,75% готують шляхом перемішування препарату з харчовою основою (у співвідношенні 1:19 відповідно). До складу принади вводять цукор у кількості 5%. Спочатку цукор розчи­няють у воді у співвідношенні 1:1, доводять до кипіння і охолоджують. В отриманий цукровий сироп висипають наважку ракуміну, перемішують та додають харчову основу. Принаду розкладають через 3-10 м, залежно від чисельності гризунів по 2-5 столових ложки у порції від пацюків або 0,5-1 столовій ложці від мишей.

Фосфід цинку (цинк-фосфід) - Zinci phosphidum

Властивості: порошок темно-сірого кольору, містить актив­ного фосфору близько 24% і цинку 75%, майже без запаху, іноді з характерним запахом карбіду (ацетилену). На повітрі не горить і практично не розкладаєься під впливом вологи повітря. У воді не розчиняється, в лугах і оліях розчиняється слабо, легко вступає в реакцію з кислотами, виділяючи фосфористий водень - дуже отруйний газ, який легко спалахує.

Форма випуску: порошок у тарі по 10 і 25 кг; входить до складу препаратів "Щурин", "Стрілець", "Роденфос" та ін.

Дія: у шлунку реагує з соляною кислотою, утворюючи високо­токсичний газ - фосфористий водень, який легко всмоктується у кров і порушує окисно-відновні процеси нервових клітин.

Застосування: для виготовлення принад проти гризунів або у чистому вигляді. Для кращого прилипання отрути зерно вівса, пше­ниці, ячменю, жита, кукурудзи спочатку перемішують з рослинною олією або автолом з розрахунку 1—1,5% до ваги зерна, а потім пересипають фосфідом цинку (4 г на 100 г принади) і перемішують.

Щуромор.

Властивості: зерно пшениці або ячменю червоного кольору, що містить діючу речовину - бромдіолон 0,005% і наповнювач - зерно пшениці або ячменю до 100 %.

Форма випуску: пакети по 100 г.

Дія: бромдіолон - антикоагулянт кумаринового ряду непрямої дії, яка виявляється при одноразовому використанні. Бромдіолон діє на синтез протромбіну, що веде до порушення механізму зсідання крові та викликає кровотечі. Має виражені кумулятивні та шкірно-резорбтивні властивості. Токсичний для риб та бджіл.

Застосування: принаду висипають у місцях скупчення мишей чи щурів до тих пір, доки вона буде з'їдатися гризунами (для знищення щурів - не менш 10 діб. мишей - 12-20 діб).

ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. За яких показань застосовують інсектоакарицидні засоби?

2. Що таке дезинсекція?

3. Які властивості має аверсект?

4. Дайте визначення кокцидіостатичних засобів.

5. Назвіть препарати, що мають кокцидіостатичну дію.

6. Які властивості має ірамін?

7. Як застосовують фармкокцид?

8. Що таке дератизація?

9. Як проводять дератизацію?

10. Як застосовують зоокумарин?

11. Як застосовують фосфід цинку?

   12. Що таке девастація?

   13.  Вкажіть представників зооцидних засобів, їх дію та застосування.

  14. Як називаються засоби для знищення комах, їх класифікація та застосування?

  15.   Розкрийте механізм дії інсектицидних засобів.

  16.     Охарактеризуйте окремих представників групи, їх дію, практичне застосування та опишіть їх.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 358; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!