Послідовність виконання роботи



     1. Провести мікроскопію готових мазків. Замалювати поле зору в імерсійній системі.

2. Приготувати мазки з культур мікробів: а) мазки-відбитки з органів тварин, забарвивши їх простим способом та за Грамом; б) мазків за допомогою бактеріологічної петлі; в) «висячу» і «роздавлену» краплі сінного настою і пекарських дріжджів.

3.  Забарвити за Ціль – Нільсеном фіксований препарат з убитих збудників туберкульозу.

4. Замалювати мікроскопічну картину забарвлених препаратів.

5. Виготовити прості живильні середовища для вирощування мікробів.

6. Провести посів на готові стерильні живильні середовища (посів на тверде живильне середовище в чашку Петрі і скошений агар, посів уколом).

7. Вивчити колонії, що виросли на чашках Петрі. Зробити відповідні записи.

Хід роботи

Завдання 1

Провести мікроскопію готових мазків.

Замалювати поле зору в імерсійній системі.

Порядок користування імерсійною системою.

1. Підняти конденсор і відкрити діафрагму.

2. Навести світло з малим збільшенням сухої системи.

3. На препарат нанести краплю кедрової або вазелінової олії, ввести імерсійний об'єктив у краплю під контролем ока, дивлячись збоку. Потім, дивлячись в окуляр, поступово піднімають тубус мікроскопа до тих пір, поки з'явиться нечітке зображення предмета. Після цього переносять руку на мікрометричний гвинт і, працюючи ним, досягають найбільшої ясності зображення. Мікрогвинт можна повертати в ту чи іншу сторону на 1/4 оберту, не більше.

4. По закінченні роботи видалити олію з препарату і об'єктиву фільтрувальним папером.

 

     _____________________                           ____________________

 

Основні форми бактерій

         

 

 

а - ____________________; б, в- ____________________; г- ________________; д - __________________; е - _____________________; є - ___________________; ж - ________________________________________________________________;

з - __________________________________; и - ___________________________;

і - __________________________; ї - ________________________.

Завдання 2 , 3

Приготувати мазки з культур мікробів.

      Способи виготовлення мазків. Виготовлення препаратів складається з таких трьох етапів: 1 - виготовлення мазка; 2 - висушування мазка і 3 - фіксація мазка. Мазки виготовляють на предметних стеклах.

   Виготовлення мазка. Мазок повинен бути тонким, за формою округлим або овальним, розміром 1 - 2 см2 і розміщуватися у центрі предметного скла. Перед виготовленням мазка на протилежній стороні предметного скла наносять коло олівцем для писання по склу. На скло наносять невелику краплю води, в яку вміщують бактеріологічною петлею невелику кількість досліджуваного матеріалу. Коловими рухами петлі матеріал розтирають у воді, щоб досягти тонкого рівномірного мазка. Якщо мазок роблять з культури в рідкому середовищі, то краплі води не потрібно. В такому випадку краплю культури для мазка беруть бактеріологічною петлею або пастерівською піпеткою. Відразу після використання бактеріологічну петлю пропалюють на полум'ї спиртівки, а піпетку опускають у дезінфікуючу рідину.

  Висушування мазка. Виготовлений мазок висушують на повітрі або ж над пальником у струмені теплого повітря. При цьому предметне скло держать за краї великим і вказівним пальцями, догори мазком, середній палець під склом - це дає можливість регулювати ступінь нагрівання, щоб не допустити зсідання білка бактерій і порушення їх структури.

  Фіксація мазка. Фіксація мазків проводиться з метою: 1 - знешкодження мікробів; 2 - прикріплення мазка до скла; 3 - зробити мікробів більш сприйнятливими до забарвлення. Вбиті мікроби краще забарвлюються, ніж живі. Існує кілька способів фіксації. Найпоширенішим способом фіксації є нагрівання мазка на полум'ї пальника. Висушений препарат мазком догори проводять повільно 3-4 рази (2 с.) над полум'ям пальника.

В разі виготовлення мазків із крові або дослідження найпростіших і спірохет фіксація мазків фламбуванням не допускається, а застосовують витримування їх в етиловому спирті 10-15 хв. або в ацетоні 5 хв.

Мазки-відбитки з органів

Ділянку органа, звідки збираються робити мазок, припікають нагрітим шпателем. Потім стерильним скальпелем або ножицями вирізають невеликий шматок досліджуваного органа, захоплюють його пінцетом і притискують до предметного скла. Виготовлені мазки висушують і фіксують.

Висяча крапля

 Краплю досліджуваного матеріалу наносять на середину накривного скла. Потім накривне скло швидко повертають краплею вниз і накладають на предметне скло з заглибиною всередині. Крапля повинна вільно звисати в заглибину, не доторкуючись до її дна і країв. Краї заглибин на предметному склі треба попередньо змазати вазеліном.

Роздавлена крапля

На предметне скло петлею або піпеткою наносять краплю досліджуваного матеріалу і покривають накривним склом так, щоб в рідині не утворилися пухирці повітря. Краще мікроскопувати мазки з висячою і роздавленою краплями в мікроскопі з темним полем зору.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 365; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!