Основні напрямки політики П. Скоропадського у 1918 р.



Оккупировав УНР, німецьке командування не було зацікавлено тримати у влади ЦР, тому що:

1) ЦР не мала адміністративного апарата для збору продовольства і сировини для Німеччини (через що постачання неодноразово зривалися);

2) проти спілки з ЦР (соціалістами) був кайзер Німеччини;

3) отсутствие підтримки народом ЦР (населення - проти німецьких здирств, поміщики - проти націоналізації землі, фабриканты- проти годинников-8-годинного робочого дня і т. д.). У результаті: 29 квітня 1918 р. на хлеборобском з'їзді в Києві за підтримкою німецького командування була скинута ЦР і для «порятунки країни від хаосу» проголошений гетьманом Павло Петрович Скоропадський.

Внутрішня політика гетьманського уряду:

1) сформирован кабінет міністрів із значних землевласників, в основному російськомовних (ряд укр. діячів відмовилися ввійти в кабінет через розгін ЦР);

2) налажен дієздатний адміністративний апарат (старости, земські урядники, фахові чиновники, поліція і т.п.), що забезпечило майже безперебійне постачання Німеччини продовольством, сировиною і т.д.).

3) Почате формування білогвардійської Південної армії на чолі зі ставлеником Краснова - генералом Семеновим;

4) Відновлене помещичье землеволодіння.

Зовнішня політика:

а) спілка з Німеччиною;

б) установлення дипломатичних відносин із 12 країнами;

в) подписание мирного договору з Росією;

г) безкінечна дипломатична боротьба з Австро-Угорщиною, що намагалася анексувати східно-галицькі землі і Холмщину;

д) контакти з белоказачьим Доном.

Політика в області культури:

а) створення умов для розвитку просвітництва й укр.ой культури;

б) відкриття більш 150 гімназій, 2 університетів (Києві і Кам'янець-Подільському), Укр. Академії наук;

в) національного архіву, Госбиблиотеки й ін. просвітніх центрів;

г) введений у більшості шкіл укр.ий мова.

У цілому влада Скоропадського не була стійкої, тому що:

1) не вирішила економічних проблем, вернув дореволюційні порядки на селі;

2) не створила національно-незалежної держави, окружив себе царськими чиновниками, що мріяли про «великої і неподільної Росії»;

3) проводила каральні експедиції (у захист поміщиків і нем. постачань);

4) опора на німецькі війська була хитливої, тому що Німеччина програвала війну й у ній зріла революція;

5) соц. база гетьманщини (значні власники) була занадто вузької, щоб влада протрималася тривалий час

29 квітня 1918 р., після падіння ЦР на хліборобському конгресі в Києві П.Скоропадського обрали гетьманом України.

30 квітня виходить «Грамота до всього українського народу», згідно з якою розпускались Центральна і Мала ради, Міністерства і земельні комітети. Гетьманським переворотом більшовицька і австро-німецька експансії практично паралізували місцеву українську владу. Назрівала криза в уряді УНР. Згідно з берестейськими домовленостяминаприкінці лютого 1918 р. кайзерівсько-цісарська армія вступила на територію України, а вже 1 березня більшовицькі війська відступили з Києва, куди 7 березня повернулася ЦР. Прихід «союзників» в Україну дуже швидко обернувся жорстоким окупаційним режимом. Це й спричинило падіння авторитету ЦР, чимала частина населення прагнула утвердження сильної виконавчої владі. Головним виразником цих ідей стала Українська народна громада (УНГ), яку очолив Скоропадський. Разом з партією українських хліборобів-демократів (Міхновський, Липинський) виступали за сильну диктаторську владу гетьманат. Зі своїми планами вони ознайомили німецьке командування, які пообіцяли допомогти. 28 квітня німецьке командування паралізувало засідання ЦР.

Утворення гетьманського уряду. В руках гетьмана зосереджувалась вся влада (формування уряду. військового командування, зовнішня політика). Голова нового кабінету міністрів - Лизогуб, Міністерство внутрішніх справ очолив Дм. Дорошенко. Міністр освіти та мистецтва - Василенко. Міністерство юстиції очолив Чубинський. Військовий міністр - Рогоза. Новий уряд одразу ж включився в активну державотворчу діяльність.

Внутрішня політика. В Українській державі поряд з авторитарними формами правління співіснували немало республіканських елементів управління. Розглядалось створити в перспективі законодавчий орган - сейм. Найвищою державною інстанцією став Державний сенат. Київ, Одесу, Миколаїв відділено в окремі адміністративні одиниці - градоначальства на чолі з отаманами. Міліцію перетворено в державну варту.

Спроби Скоропадського відновити поміщицькі маєтності спричинили масові селянські повстання (16-тисячний загін Шинкаря - Київщина, Катеринославщина - повстання на чолі з Нестором Махно). Тому гетьман розпочав господарські реформи. Було вдосконалено грошову систему (запроваджено гривню), засновано низку українських банків, ремонт залізничного полотна та мостів, зміцнено державний флот.

Успіхи в галузі культури та освіти (відкрито багато українських гімназій. університети; засновано Державний український архів, Національну галерею мистецтв, музеї, театри, бібліотеки, відкрито Українську академію наук, утворено Українську автокефальну православну церкву). Розпочато формування регулярної армії (60 тис.). Отже, гетьман зробив немало, щоб «Україні швидше позбутись анархії і стати на ноги».

Зовнішня політика. Встановлення дипломатичних стосунків, крім Німеччини та Австрії, з Швейцарією, Болгарією, Польщею, Фінляндією, Туреччиною, Російською федерацією. Скоропадський намагався повернути територіальні втрати (повернено Гомельський, Путилівський, Рильський повіти, повіти Курщини, Валуйський, Річицький, Пінський повіти, а також Холмщина, Підляшшя, 12 повітів Берестейщини).

Розв'язався територіальний спір з Донським урядом - до України відійшов Маріуполь з околицями. Автономія Криму у складі України. Отже, за часів гетьмана Україна стала не тільки об'єктом, але й повноцінним суб'єктом міжнародного права. Крах державно-політичних партнерів гетьмана, що підірвало основу стабільності гетьманської влади. Цим скористались більшовики, щоб підняти антигетьманське повстання. 14 листопада 1918 р. в умовах кризи гетьманства було призначено новий уряд.

 

33. Прихід до влади Директорії. Основні напрямки п діяльності та причини падіння.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 273; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!