Протирадіаційні укриття(ПРУ).



НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЮРИДИЧНА АКАДЕМІЯ УКРАЇНИ імені ЯРОСЛАВА МУДРОГО»   КАФЕДРА ОСНОВ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ Навчальна дисципліна «Безпека життєдіяльності»  

ІНДИВІДУАЛЬНА САМОСТІЙНА РОБОТА

Тема №34. Характеристика колективних засобів захисту населення

 

ВИКОНАЛА: студентка факультету № 3 групи № 5 Анісімова Марія Костянтинівна

ПЕРЕВІРИВ:

Доцент Зенін А.П.

                                                    

 

НУЮАУ – 2011

 

                                                 Зміст

Вступ………………………………………………………………………….3

1.Характеристика колективних засобів захисту населення………......4

1.1.Укриття і притулки………………………………………………………4

1.2.Протирадіаційні укриття(ПРУ)…………………………………………6

1.3.Використання захисних властивостей місцевості……………………..7

1.4.Режими радіаційного захисту…………………………………………...7

1.5.Захист населення від біологічної зброї…………………………………8

 2.Колективні засоби захисту в Криму……………………………………9

Заключення………………………………………………………………….11

Література…………………………………………………………………...12

 

 

 

Вступ

На сучасному світі, насиченому зброєю масового ураження (ядерним, хімічним, біологічним), наявністю виробництв ( атомні електростанції, сховища аміаку, хлору і ін.), що володіють підвищеною небезпекою для життя у випадках аварій на них, викликаних природними катастрофами, терористичними актами знання захисту від приголомшуючої дії шкідливих чинників вельми актуально. Основними способами захисту від зброї масового ураження є:

— укриття населення в колективних засобах захисту;

— захисних спорудах і простих укриттях, а також уміле використання захисних властивостей місцевості і місцевих предметів;

— евакуація населення з крупних міст в заміську зону;

— своєчасне і уміле вживання засобів індивідуального захисту. 

Засоби захисту при цьому залежно від їх призначення розділяють на індивідуальних і колективних.

Характеристика колективних засобів захисту населення

Укриття і притулки.

До колективних засобів захисту відносяться укриття і притулки. Укриття у вигляді траншей, ніш, бліндажів можуть служити захистом від прямого попадання краплинно-рідкого отруйливих речовин (ОВ), ударної хвилі, високої температури. Від дії пари або аерозолів укриття не захищають, а якщо враховувати, що пари багатьох ОВ важчі за повітря, то в укриттях може створюватися висока концентрація пари, загрозлива життю.

Високою надійністю відрізняються притулки, обладнані в протихімічному відношенні. Притулки обладналися в заглибленій частині будівель (вбудовані) або будуються окремо (притулок, що окремо стоїть). Під притулки пристосовуються також метрополітени, гірські вироблення, гаражі і інші заглиблені споруди. Притулки забезпечують найбільш надійний захист від всіх приголомшуючих чинників зброї масового ураження, всіх видів звичайної зброї, а також від шкідливих наслідків вживання ядерної, хімічної зброї і біологічного(високих температур, отруйних димів і пари, обвалів, уламків зруйнованих будівель і т. д.). У притулках можна знаходитися тривалий час.

До притулків відносяться спеціальні споруди, що володіють надійною герметизацією і обладнані фільтро-вентіляційними  установками для подачі в приміщення очищеного від ОВ повітря. При цьому в притулку створюється підпір повітря, яке при всіх режимах роботи вентиляції має бути не менше 5 мм вод. ст. Наявність підпору виключає можливість вступу в притулку зараженого повітря навіть при частковому порушенні герметизації. Виходячи з цього до притулків не можна відносити герметизовані укриття, не обладнані фільтро-вентіляційнімі установками, а отже, що не мають внутрішнього підпору повітря.

У притулках передбачаються приміщення для розміщення людей, фільтро-вентіляційна камера, санітарний вузол, комора для зберігання запасів продуктів харчування, тамбури. При нагоді обладналася медична кімната. У притулках обладналися системи водопостачання, каналізації, опалювання і освітлення; встановлюються радіо і телефон. У основному приміщенні знаходяться лави для сидіння і нари для лежання. Кожен притулок забезпечується комплектом засобів для ведення розвідки на зараженій місцевості, відповідним інвентарем (у тому числі і для проведення аварійних робіт) і засобами аварійного освітлення.

По місткості притулки розділяються на малі (до 150 чоловік), середні (від 150 до 450 чоловік) і великі (більше 450 чоловік). При розрахунку місткості притулку мінімальною нормою площі є 0,5—1,5 м3 внутрішнього об'єму на людину. Висота приміщень має бути не нижче 2,2 м. У зв'язку з тим, що при тривалому знаходженні людей в притулку підвищуються температура і вологість повітря, а також збільшується концентрація в нім вуглекислоти, об'єм зовнішнього повітря, що подається, має бути не менше 2 м3/ч на одну людину. При такому режимі концентрація вуглекислоти не перевищує 1,5%. В разі тривалого перебування в притулку норми подачі повітря збільшуються.

Найуразливішим з точки зору можливості вступу зараженого повітря в притулку є вхід в нього. Захист притулку досягається пристроєм двох тамбурів. Перший тамбур закривається зовні дверима важкого типа, які захищають притулок від дії ударної хвилі при ядерному вибуху. Другий тамбур обладнався розсувними герметичними дверима. У газонепроникних перегородках або в герметичних дверях влаштовуються клапани перетікання повітря. Повітря, що подається фільтро-вентіляційнімі установками, послідовно поступає в тамбури, здійснюючи їх постійне провітрювання. Про наявність підпору можна судити по підніманню клапанів розсувних герметичних дверей при відкритих зовнішніх дверях. Клапани повинні опускатися при закритих зовнішніх дверях.

На одну людину в добу з врахуванням нормального функціонування каналізації необхідно 20—25 л води. За відсутності каналізаційної системи притулки обладналися ємкостями для збору нечистот.

Обслуговування притулків забезпечується силами установ і організацій, особовий склад яких ховатиметься в цих притулках. Обов'язковою є наявність двох постів: один біля входу в притулку і другий — безпосередньо в приміщенні для розміщення людей.

По сигналу «Повітряна тривога» комендант з особовим складом ланки є в притулку, виставляє передбачені розкладом пости, забезпечує відключення системи опалювання і дає команду включити вентиляційну установку на режим чистої вентиляції. При цьому режимі зовнішнє повітря, що поступає, проходить через фільтри очищення від пилу. Потім забезпечуються прийом і розміщення тих, що переховуються.

По сигналу «Повітряна тривога» комендант з особовим складом ланки є в притулку, виставляє передбачені розкладом пости, забезпечує відключення системи опалювання і дає команду включити вентиляційну установку на режим чистої вентиляції. При цьому режимі зовнішнє повітря, що поступає, проходить через фільтри очищення від пилу. Потім забезпечуються прийом і розміщення тих, що переховуються.

По сигналу «Хімічний напад» система повітряне постачання перемикається на режим фільтровентіляцї. При цьому закриваються герметичні клапани відведення повітря системи чистої вентиляції і обвідного каналу фільтрів-поглиначів, вимикаються вентилятори режиму чистої вентиляції, закриваються герметизуючі пристрої на витяжних каналах, відкриваються герметичні клапани перед фільтрами-поглиначами, включається припливний вентилятор режиму фільтровентіляції. Зовнішнє повітря, що поступає в притулку, очищається від радіоактивних, отруйливих речовин і бактерійних засобів, а також від інших шкідливих продуктів згорання.

Вихід що вкриваються з притулку допускається лише з дозволу коменданта після відповідних вказівок штабу ГО. Термін знаходження в притулку визначається, виходячи з безпеки евакуації тих, що вкриваються.

Притулки, розташовані в місцях, де можливі масові пожежі і поширення сильнодіючих отруйних речовин, мають вищі захисні властивості. Необхідно здійснювати контроль за експлуатацією і вмістом в готовності притулків.

 

 

Протирадіаційні укриття(ПРУ).

ПРУ захищають від радіоактивного зараження, світлового випромінювання і ослабляють дію ударною віл, зменшується дія радіації у багато разів. Наявні в будівлі системи опалювання, вентиляція, водопостачання, каналізації, освітлення, радіо-трансляції і зв'язки використовуються для життєзабезпечення людей, що знаходяться в укритті. При виникненні загрози нападу в будівлі закладаються віконні отвори, встановлюються нари, лави і створюються необхідні запаси продовольства, води і медикаментів.

При устаткуванні приміщення під протирадіаційне укриття, потрібно знати, що приміщення першого поверху кам'яної будівлі ослабляють дію радіації в 10 разів, середня частина підвалу багатоповерхового кам'яного зданія—в 500—1000 разів. Найбільш придатними для устаткування під протирадіаційне укриття є приміщення підвалів і цокольних поверхів кам'яних будівель з капітальними стінами і найменшою площею віконних отворів, а в сільській місцевості — заглиблені льохи.

— Загальною працею по пристосуванню існуючих приміщень під ПРУ є:

— закладення віконних отворів цеглою (каменями) або мішками з грунтом;

— посилення захисних властивостей верхнього перекриття шляхом створення шару ізолюючого матеріалу (як правило, грунтом);

— зміцнення стійкості перекриття шляхом установки додаткових стійок і прогонів;

— установка вентиляційного короба, ємності з водою;

— устаткування санвузла і місць для розміщення тих, що вкриваються.

 

При необхідності споруджуються окремо, що швидко зводяться, що стоять, ПРУ. Місце для їх будівництва вибирається як можна ближче до тих, що вкриваються. При будівництві, що швидко зводяться ПРУ, використовуються все наявні місцеві будівельні матеріали (дерево, камінь, саман, хмиз, очерет). Взимку можна використовувати грунт, що промерз, лід і сніг. Досить сказати, що навіть 60-сантиметровий шар ущільненого снігу ослабляє радіацію в 2 рази.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 213; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!