Стаття 119. Ознайомлення зі справою



 

Особи, які беруть участь у справі, під час підготовчого провадження можуть знайомитися з матеріалами адміністративної справи, робити з них виписки та копії.

Особи, які беруть участь у справі, під час підготовчого провадження можуть за власний рахунок замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.

Предмет регулювання та цілі статті

1. Стаття визначає порядок реалізації права особи, яка бере участь у справі, на ознайомлення з матеріалами адміністративної справи під час підготовчого провадження.

2. Стаття спрямована на забезпечення принципу змагальності, оскільки дає можливість сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, належним чином підготуватися до судового розгляду справи.

Права щодо ознайомлення з адміністративною справою

3. Коментована стаття конкретизує право особи, яка бере участь у справі (сторони, третьої особи їх представника), на ознайомлення з матеріалами адміністративної справи, що закріплене у частині третій статті 49 КАСУ. Це право передбачає такі можливості:

1) знайомитися з матеріалами адміністративної справи;

2) робити виписки з матеріалів справи та їх копії за допомогою власних технічних засобів (фотоапарат, портативний копіювальний апарат тощо);

3) за власний рахунок замовити та отримати в адміністративному суді засвідчені печаткою цього суду копії документів зі справи та витяги з них.

4. Для здійснення цього права необхідно звернутися до апарату адміністративного суду, який зобов'язаний забезпечити його реалізацію.

5. Незважаючи на те, що коментована стаття і міститься у главі про підготовче провадження, це не означає, що право на ознайомлення зі справою може бути реалізоване лише на цій стадії адміністративного процесу. Хоч найбільшої актуальності для осіб, які беруть участь у справі, у зв'язку з підготовкою до судового розгляду це право набуває саме під час підготовчого провадження. Але право на ознайомлення зі справою може бути реалізованим також на будь‑яких інших стадіях процесу у суді будь‑якої інстанції, де перебуває справа.

 

Стаття 120. Обов'язковість особистої участі

 

Суд може постановити ухвалу про обов'язковість особистої участі сторін чи третіх осіб у судовому засіданні. Викликати сторону чи третю особу для особистих пояснень можна і тоді, коли у судовому розгляді беруть участь їхні представники.

Предмет регулювання та цілі статті

1. Стаття, виходячи з принципу офіційного з'ясування обставин у справі, передбачає право суду визнати обов'язковою особисту участь сторони чи третьої особи у справі з метою заслуховування їхніх пояснень.

Обов'язок з'явитися до суду

2. За загальним правилом, взяти участь у судовому засіданні на стадії судового розгляду є змагальним правом, а не обов'язком сторони чи третьої особи (закон передбачає можливість розгляду справи за їхньої відсутності ‑ див. статтю 128 КАСУ). Мало того, щоб самим не ходити до суду, вони мають право брати участь у справі через представника.

3. Але відповідно до частини четвертої статті 11 КАСУ суд повинен вжити визначені законом заходи для повного з'ясування усіх обставин у справі. Одним із засобів доказування в адміністративних справах є пояснення сторін та третіх осіб (стаття 76 КАСУ). Тому якщо суд вважає, що особиста участь позивача, відповідача або третіх осіб у судовому засіданні є необхідною для правильного встановлення усіх обставин у справі, він постановляє ухвалу, якою визнає обов'язковою участь сторони чи третьої особи у судовому розгляді. Участь представника сторони чи третьої особи у судовому розгляді не є перешкодою для постановлення такої ухвали.

У цьому випадку взяти участь у судовому засіданні стає обов'язком, а не правом сторони чи третьої особи. Водночас давати пояснення у справі все одно залишається правом особи, яка бере участь у справі.

4. Оскільки особиста участь сторони чи третьої особи може бути необхідною під час дослідження доказів, то суд може визнати таку участь обов'язковою лише у судовому засіданні під час судового (глава 3 розділу III КАСУ) чи апеляційного розгляду справи (стаття 196 КАСУ).

Зважаючи на цілі статті, її може також бути застосовано до законного представника сторони чи третьої особи.

5. Ухвала про обов'язковість особистої участі сторони чи третьої особи викладається окремим документом (пункт 17 частини четвертої статті 160 КАСУ) із урахуванням загальних вимог до ухвал суду, встановлених статтею 165 КАСУ. Окремо від постанови суду її не може бути оскаржено.

Забезпечення обов'язкової участі сторони чи третьої особи

6. Обов'язкова участь сторони чи третьої особи забезпечується відкладенням судового розгляду у справі у разі їхнього неприбуття (пункт 4 частини першої статті 128 КАСУ) та можливістю застосування до них такого заходу процесуального примусу, як привід до суду через органи внутрішніх справ (стаття 272 КАСУ).

Відмінність від цивільного судочинства

7. У цивільному судочинстві принцип офіційного з'ясування обставин у справі не діє, а тому у цивільній справі суд не може визнати обов'язковою участь сторони чи третьої особи у судовому розгляді і застосувати до них привід.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 220; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!