Тема 7. Речові права на чуже майно



Стислий зміст теми. Правова природа речових прав на чуже майно. Еволюція цивільно-правового регулювання речових прав на чуже майно. Сутність та правовий зміст поняття «речові права на чуже майно». Співвідношення права власності та речового права. Види речових прав на чуже майно.

Сервітут. Земельний сервітут. Особистий сервітут, як види речового права. Міський сервітут. Підстави виникнення сервітуту. Зміст сервітуту. Підстави припинення сервітут.

Право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис). Право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій). Підстави виникнення права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису). Строк договору про надання права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису). Права та обов’язки власника земельної ділянки, наданої у користування для сільськогосподарських потреб. Права та обов’язки землекористувача. Припинення права користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзису). Підстави виникнення права користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцію). Права та обов’язки власника земельної ділянки, наданої для забудови. Припинення права користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцію). Правові наслідки припинення права користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцію).

Роль і значення теми для майбутньої професійної діяльності: дана тема передбачає вивчення речових прав на чуже майно. Слід звернути увагу на те, що окремі види речових прав є більш дослідженими, ніж інші. Зокрема, поняття сервітуту вже входить до лексики багатьох юристів, але багато інших термінів, які відносяться до видів речових прав, поки що не знайшли свого застосування в юридичній практиці.

Ключові слова: речове право на чуже майно, право володіння чужим майном, право користування чужим майном, володіння, добросовісне володіння, недобросовісне володіння, володілець, сервітут, особистий сервітут, земельний сервітут, міський сервітут, право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій).

Обсяг знань, вмінь студента після вивчення теми:

Знати:

- поняття та правову природу речових прав на чуже майно;

- сутність та правовий зміст поняття «речові права на чуже майно»;

- види речових прав на чуже майно.

Вміти:

- визначити поняття «речові права», сформувати його основні ознаки;

- обґрунтувати співвідношення між ним та правом власності;

- виявити і проаналізувати всі основні сучасні теорії та концептуальні підходи до змісту і правової природи окремих видів речових прав на чуже майно.

 

Перелік нормативних актів до вивчення теми: 1.1, 1.3.1, 1.3.3, 1.3.9, 1.3.10, 1.3.13, 2.3, 2.5, 2.7, 3.1, 3.4, 3.5, 3.11, 3.12, 3.16, 3.17.

 

Перелік документів, які складаються під час вивчення теми: договір оренди землі, договір найму житла, договір на користування надрами, договір емфітевзису, договір суперфіцію.

Тема 8. Захист права власності та інших речових прав

Стислий зміст теми. Поняття, способи та принципи захисту права власності. Охорона та захист права власності. Засади захисту права власності.

Речово-правові способи захисту права власності. Віндикаційний позов як спосіб захисту права власності. Негаторний позов як спосіб захисту права власності. Право власника на витребування майна із чужого незаконного володіння. Право власника на витребування майна від добросовісного набувача. Витребування грошей та цінних паперів. Розрахунки при витребуванні майна із чужого незаконного володіння. Захист права власності від порушень, не пов’язаних із позбавлення володіння. Визнання права власності.

Зобов’язально-правові способи захисту права власності. Позов кредитора про відшкодування йому збитків, заподіяних невиконанням чи неналежним виконанням боржником свого зобов’язання. Позов кредитора до боржника про повернення речі, наданої йому в користування за договором. Позов про відшкодування майнової шкоди фізичній особі при рятуванні чужого майна від небезпеки, що йому загрожувала.

Інші способи захисту права власності, які не є речово-правовими або зобов’язально-правовими. Визнання правочину недійсним. Визнання незаконним нормативного акта, який порушує право власності.

Роль і значення теми для майбутньої професійної діяльності: дана тема передбачає вивчення способів та принципів захисту права власності. Інститут права власності, складовою частиною якого є також норми про захист права власності, — центральний інститут у цивільному праві, що також перебуває в стадії активного формування. Норми, що регулюють статику відносин власності в їх позитивному стані, звичайно мають визначальне значення в інституті права власності. Однак, без надійних захисних механізмів, без ефективних засобів захисту прав власників взагалі неможливе функціонування інституту права власності та реальне здійснення власниками належного їм суб'єктивного права власності.

Ключові слова: захист права власності, способи захисту права власності, речово-правові способи захисту права власності, зобов’язально-правові способи захисту права власності, віндикаційний позов, негаторний позов, позов про визнання права власності, позов про виключення майна з опису.

Обсяг знань, вмінь студента після вивчення теми: Знати:

- поняття, способи та принципи захисту права власності;

- речово-правові способи захисту права власності;

- зобов’язально-правові способи захисту права власності.

Вміти:

- визначити охорону та захист права власності;

- встановити засади захисту права власності;

- дослідити механізм застосування речово-правових та зобов’язально-правові способів захисту права власності;

- охарактеризувати інші способи захисту права власності, які не є речово-правовими або зобов’язально-правовими (визнання правочину недійсним. Визнання незаконним нормативного акта, який порушує право власності).

 

Перелік нормативних актів до вивчення теми: 1.1, 1.3.3, 1.3.4, 1.3.5, 1.3.6, 1.3.9, 1.3.10, 1.3.11, 1.3.21, 1.3.25, 1.3.31, 1.3.32, 1.3.33, 1.3.34, 1.3.39, 1.5.1, 1.5.2, 1.5.3, 1.5.4, 2.3, 2.5, 2.7, 3.1, 3.2, 3.3, 3.5, 3.6, 3.7, 3.8, 3.9, 3.10, 3.11, 3.12, 3.15, 3.16, 3.17, 4.3,4.15, 4.27, 4.28, 4.36, 4.38, 4.47.

 

Перелік документів, які складаються під час вивчення теми: віндикаційний позов, негаторний позов, позов про витребування майна з чужого незаконного володіння, позов про визнання правочину недійсним.

 

 


Структура (тематичний план) навчальної дисципліни

№ теми

Назви тем

Всього годин

Кількість годин
за видами занять

Самост.р. / індив.р.

Використання
ТЗН та інших дидактичних засобів

Взаємозв'язок
з іншими навчальними
дисциплінами

З НПП

Всього

Лекції

Семінари

Практ.заняття

Модульний контроль

1

Загальні положення про право власності: поняття, ознаки і зміст

10

4

2

 

2

 

6

Мультимедійна презентація роздатковий матеріал Римське право Цивільне право, Сімейне право Господарське право

2

Способи набуття права власності

12

4

2

 

2

 

8

Мультимедійна презентація роздатковий матеріал Римське право Цивільне право, Сімейне право Міжнародне приватне право

3

Способи припинення права власності

12

4

2

 

2

 

8

Мультимедійна презентація роздатковий матеріал Римське право Цивільне право, Сімейне право Міжнародне приватне право

4

Особливості набуття та здійснення права власності на окремі види майна

10

2

 

 

2

 

8

Мультимедійна презентація роздатковий матеріал Цивільне право. Сімейне право Господарське право Житлове право Земельне право

5

Форми і види права власності

10

4

2

 

2

 

6

Мультимедійна презентація роздатковий матеріал Цивільне право. Сімейне право. Господарське право. Конституційне право

6

Право спільної власності

10

2

 

 

2

 

8

Мультимедійна презентація роздатковий матеріал Цивільне право. Сімейне право. Житлове право Земельне право

7

Речові права на чуже майно

10

2

 

 

2

 

8

Мультимедійна презентація роздатковий матеріал Римське право. Цивільне право, Сімейне право. Міжнародне приватне право. Земельне право

8

Захист права власності та інших речових прав

14

6

2

 

4

 

8

Мультимедійна презентація роздатковий матеріал Римське право. Цивільне право, Сімейне право. Міжнародне приватне право. Цивільний процес

 

Модульний контроль

2

2

 

 

 

2

 

 

 

 

Усього за семестр

90

30

10

0

18

2

60

 

 

 

Форма підсумкового контролю

Залік


Теми практичних занять


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 349; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!