Зразки структури комбінованого уроку



Урок інформатики в початковій школі

І вимоги до нього. Типи уроків

План

1. Особливості уроку інформатики в початковій школі.

2. Вимоги до уроку інформатики.

3. Типи уроків інформатики.

 

1. Особливості уроку інформатики в початковій школі.

 

Основною формою організації навчальної роботи з інформатики, як і з інших предметів, є урок.

 

Сьогодні найбільш розповсюдженою у школах є класно-урочна форма навчання.

Її переваги: чітка організаційна структура, зручність управління діяльністю класу, можливість колективної взаємодії і вирі­шення навчальних завдань, постійний емоційний вплив особистості вчителя на дітей, економія часу навчання.

Недоліки: орієнтація на середнього учня, трудність враховування ін­дивідуальних особливостей дітей, однаковий темп і ритм роботи, обмежене спілкування між учнями.

 

Уроки інформатики мають свої особливості:

1. Найважливіша особливість постановки курсу інформатики на базі комп'ютерного класу — це систематична робота учнів з комп'ютером на кожному уроці інформатики.

2. Використання педагогічних програмних засобів. Практика свідчить, що провідна роль учителя зберігається і навіть посилюється і за умов комп'ютерно-орієнтованого навчання, а комп'ютер у всіх випадках залишається надійним і ефективним засобом діяльності вчителя і учня.

3. Розвиток комп'ютерної техніки, засобів телекомунікацій та від­повідного програмного забезпечення дає можливість учителю вико­ристовувати нові форми навчання учнів: телекомунікаційні проекти, практикуми, бінарні уроки.

4. Міжпредметний характер змісту навчання інформатики дозволяє розглядати цю навчальну дисципліну не лише як ще один новий шкіль­ний предмет у навчальному плані, а й як інтеграцію та узагальнення вже вивчених учнями основ наук.

5. Навчання учнів за умов систематичного доступу до комп'ютера, як правило, проходить при підвищеному емоційному стані учнів. Пояснюється це, зокрема, тим, що при правильному формулюванні завдання для виконання з використанням комп'ютера учні одержують наочні результати своєї роботи, що додає їм впевненості в своїх силах.

6. На уроках інформатики створюється благодатний ґрунт для відтворення такої організації навчання і контролю знань, при якій заздалегідь найбільш успішно працюючі учні, що визначаються вчителем, виконують роль помічників учителя. За рахунок цього на уроках інформатики впроваджується система взаємної допомоги учнів.

7. Різна базова підготовка учнів до сприймання матеріалу та різна освіченість учнів з предметної галузі призводить до того, що на уроках інформатики дидактичне завдання реалізації принципу диференціації та індивідуалізації навчання стає першочерговим.

8. Необхідність ефективного використання сучасних комп'ютерно-орієнтованих систем навчання для забезпечення гармонійного розвит­ку, навчання і виховання дітей, потребують від вчителя високої профе­сійної компетентності.

9. Динамічність змісту навчання, програмного забезпечення, яке використовується та вивчається на уроках інформатики, потребує від вчителя постійної роботи над собою, підвищення професійного рівня за рахунок самоосвіти і самовдосконалення.

 

На уроках інформатики в комплексі розв'язуються освітні, розвивальні та виховні завдання. У тісному зв'язку з освітніми завданнями на уроках інформатики здійснюють виховні завдання. Кожний урок може впливати як позитивно, так і негативно. Розв'язанню виховних завдань на уроці сприяють не якісь окремі «виховні моменти», а весь урок, увесь навчальний процес у цілому: зміст навчання, якому в нашій школі притаманні науковість, ідейність, життєвість; методи навчальної роботи, спрямовані на всебічний розвиток активності і самостійності учнів; чітка організація уроку. Керівна роль у досягненні виховного характеру навчальної роботи належить учителеві.

На уроці інформатики розв'язують різноманітні виховні завдання: виховання в учнів спостережливості, пильності, звички вдивлятися в навколишнє життя; формування ініціативи, відповідальності і сумлінності в роботі, критичного мислення; вироблення чіткості і акуратності в формулюваннях і записах; виховання звички систематично працювати і перемагати труднощі.

Особливу увагу на уроках приділяють розвиткові в дітей інтересу до інформатики і вихованню в них навичок самостійної роботи. Інтерес до предмета і розумова самостійність тісно взаємозв'язані. Якщо дітям цікаво на уроці, тоді вони проявляють значно більшу активність і самостійність у навчальній роботі. У свою чергу активність і самостійність, виявлені дітьми в здобуванні знань, збуджують у них інтерес до предмета.

 

2. Вимоги до уроку інформатики.

Урок має відповідати організаційним, дидактичним, психологічним, етичним та санітарно-гігієнічним вимогам, які тісно пов'язані між собою, доповнюють одна одну.

Організаційні вимоги. Передбачають чітке визначення мети і завдань уроку, раціональну його структуру, підтримання високої працездатності, дисципліни, оптимальне використання часу.

Організаційні

1. Наявність продуманого плану проведення уроку на основі тематичного планування.

2. Організаційна стійкість проведення уроку (своєчасний початок, максимальне використання кожної хвилини, оптимальний темп навчання, логічна стрункість і завершеність, свідома дисципліна учнів протягом уроку).

Дидактичні вимоги . Висувають на передній план чіткість навчальних завдань, освітню і виховну мету, оптимальний зміст, раціональні методи, дотримання принципів навчання.

Дидактичні

1. Чітке визначення освітньої мети уроку як вияву його освітньої функції.

2. Здійснення у своїй системі уроків дидактичних принципів навчання.

3. Обрання найраціональніших методів і прийомів, а також засобів для досягненні визначеної мети уроку. Ретельна підготовка вчителя до кожного уроку.

4. Застосування внутрішньо предметних і міжпредметних зв’язків.

 

Психологічні вимоги . Спрямовують на стимулювання навчально-пізнавальної діяльності, метою якої є формування позитивного ставлення учнів до навчання. Тому в процесі навчання учитель повинен дбати не тільки про рівень власної діяльності (викладання), але й діяльності учнів (учіння). Обов'язковим елементом кожного уроку є формування мотивів навчальної діяльності.

Етичні вимоги . Відображають одну зі сторін педагогічної моралі — характер взаємин учителя й учнів на уроці (вимогливість, принциповість, справедливість, тактовність). Якщо взаємини між ними не узгоджуються з існуючими нормами моралі, якщо вони є формальними, втрачають обидві сторони, а потім — суспільство.

Основою педагогічної діяльності є любов до дітей. «Якщо вчитель має тільки любов до праці, він буде хорошим вчителем, — писав російський письменник-мораліст Л. М. Толстой. — Якщо вчитель має тільки любов до учня, як батько, мати, він буде кращий за того вчителя, котрий прочитав усі книги, але не має любові ні до справи, ні до учнів. Якщо вчитель поєднує в собі любов до справи і до учнів, він — досконалий учитель». Любов учителя до дітей не може бути вибірковою, а повинна спрямовуватися на всіх дітей, навіть якщо через окремих із них він зазнав прикрощів.

Важливою складовою педагогічного такту є співвідношення вимогливості та поваги до особистості учня. Повага несумісна з приниженням особистості, людської гідності учня. Вимогливість є одним з виявів поваги вчителя до учня, який рано чи пізно починає розуміти, що невимогливий учитель — це байдужа до них та результатів своєї праці людина.

Важливе етичне значення має оцінювання викладачем навчальної діяльності учнів. Необ’єктивність оцінювання травмує психіку учня, викликаючи негативне ставлення до навчання, відчуття несправедливості, необ'єктивності оцінки діяльності.

Вміння учителя керувати своїми емоціями, самовимогливість, любов до предмета, який він викладає, творчий підхід до діяльності, добросовісність у роботі, захопленість.

Етичні

1. Характер взаємин учителя й учнів на уроці має узгоджуватися з існуючими нормами моралі.

2. Співвідношення вимогливості та поваги до особистості учня.

3. Об’єктивне оцінювання викладачем навчальної діяльності учня.

Санітарно-гігієнічні вимоги . Акцентують увагу вчителя на відповідальності не тільки за глибокі та фундаментальні знання дітей, але й за їх психофізіологічний стан. Згідно санітарно-гігієнічних норм час роботи учнів за комп’ютером на 1 уроці не повинен перевищувати 15 хв.

Загальні вимоги до уроку:

- чітка його цілеспрямованість;

- теоретична і практична повноцінність змісту;

- правильне застосування та поєднання різних форм організації пізнавальної діяльності учнів (класної, групової, індивідуальної);

- виразне формулювання основних висновків;

- достатнє закріплення та повторення нового матеріалу;

- оперативне з’ясування ступеня оволодіння знаннями, рівня сформованих умінь і навичок.

3. Типи уроків інформатики.

У сучасній дидактиці існують різні класифікації уроків. Одна із класифікацій – за загальнопедагогічною метою організації занять.

Залежно від дидактичної мети виділяють:

Þ спеціалізований урок (переважає одна мета); різновидами спеціалізованого уроку є:

1) урок засвоєння нових знань;

2) урок засвоєння умінь та навичок;

3) урок застосування знань, умінь та навичок;  

4) урок контролю та корекції знань, умінь та навичок;

5) урок узагальнення та систематизації знань.

Þ комбінований урок (дві або більше рівнозначні мети).

 

У початкових класах немає уроків, повністю присвячених вивченню нового матеріалу. Новий матеріал невеликими частинами розглядають майже на кожному уроці. Тому найпоширенішими в початкових класах є комбіновані уроки.

Структура комбінованого уроку:

1.Організація початку уроку (1 – 2 хв).

2.Перевірка виконання учнями домашнього завдання практичного характеру (4 – 5 хв).

3.Перевірка раніше засвоєних знань (6 – 10 хв).

4.Мотивація навчання школярів та повідомлення теми, мети і задач уроку (2 – 3 хв).

5.Сприймання і усвідомлення учнями нового навчального матеріалу  (5 – 10 хв).

6.Узагальнення і систематизація знань (5 – 10 хв).

7.Домашнє завдання (3 – 5 хв).

8.Підсумок уроку (1 – 2 хв).

Зразки структури комбінованого уроку

(зазначені авторами програми «Сходинки до інформатики»)


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 618; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!