Підрізування елементів під даху

Параметри дахів                                                                              ______

Інструмент Дах дозволяє створювати різними способами одно-і багатоскатні дахи. Параметри створюваних дахів встановлюються в діалоговому вікні Параметри дахів за замовчуванням, відкривається подвійним клацанням миші на кнопці інструменту Дах в Панелі інструментів. Це діалогове вікно має три закладки.
Як і для стін, перша закладка Форма і розташування (рис. 1) керує налаштуванням основних геометричних параметрів. Закладка Подання на плані і розрізі управляє поданням покрівель на планах та розрізах, закладка Модель (рис. 2) - об'ємним поданням покрівель, закладка Кошторис і виносний напис - поданням покрівель в кошторисах проекту.

Рисунок 1 - Параметри подання дахів на планах та розрізах


Рисунок 2 - Параметри об'ємного уявлення дахів

Деякі параметри доступні також через інформаційне табло (рис.3) при вибраному інструменті Побудови дахів в панелі інструментів.

Рисунок 3 - Параметри дахів, доступні через інформаційне табло

Способи побудови дахів

Спосіб побудови дахів вибирається за допомогою кнопки Геометричні варіанти ІНФОРМАЦІЙНОГО ТАБЛО, при натисканні на яку відкривається меню вибору методу побудови даху (рис.4), в цьому меню можна вибрати один із таких способів:

- Багатокутний скат даху;

- Прямокутний скат;

- Повернений прямокутний скат;

- Багатоскатний дах;

- Купол;

- Склепінчастий дах.

Рисунок 4 - Методи побудови дахів

 

Всі способи побудови дахів можна умовно поділити на дві категорії. Перші три способи можна відносяться до способів створення простих дахів, так як з їх допомогою створюються окремі скати. Решта способи відносяться до способів створення комплексних дахів, так як вони дозволяють створювати складні багатоскатний даху.

 

Побудова простих дахів

Побудова простих дахів проводиться таким чином:

1. Вибирається інструмент Побудови дахів в панелі інструментів.

2. Вибирається один з геометричних варіантів побудови простих дахів.

3. Двома клацаннями миші будується базова лінія даху (рис. 9.5, а).

4. Клацанням миші вказується напрям підйому ската (рис. 9.5, 6).

5. Відповідно до вибраного геометричним варіантом побудови будується на плані багатокутник ската даху (рис. 9.5, в, г).

Рисунок 5 - Побудова простих дахів

Базова лінія даху - умовна горизонтальна лінія, що лежить на нижній поверхні ската даху і не виводиться на друк. Ухил даху відраховується від базової лінії в перпендикулярному до неї напрямі.

 

Побудова багатоскатних (комплексних) дахів

Даний спосіб побудови комплексних дахів дозволяє будувати багатоскатний багаторівневі дахи з рівним ухилом всіх скатів, що базуються на багатокутної замкнутому контурі. Побудова багатоскатних дахів виконується в наступній послідовності:

1. Вибирається інструмент Побудови дахів в панелі інструментів.

2. Вибирається геометричний варіант побудови багатоскатних дахів.

3. За допомогою миші будується багатокутник контуру даху (або вказується за допомогою інструменту Чарівна паличка існуючий замкнутий контур на плані поверху).

4. У діалоговому вікні Параметри скатної ярусної даху (рис. 6) встановлюються параметри створюваної даху.

5. Після завдання параметрів багатоскатного даху потрібно клацнути на кнопці ОК, і ArchiCAD побудує дах із заданими параметрами.

Рисунок 6 - Параметри багатоскатних дахів

Куполи

Вибір цього способу побудови комплексних дахів дозволяє будувати купольні дахи на базі визначених на плані кіл або дуг. Послідовність дій при побудові куполоподібних дахів така:

1. Вибирається інструмент Побудови дахів в панелі інструментів.

2. Вибирається геометричний варіант побудови куполоподібних дахів.

3. Трьома клацаннями миші вказується на плані три точки: центр купола, початкова та кінцева точки контуру даху (або вказується за допомогою інструменту Чарівна Паличка існуюча дуга або коло на плані поверху).

4. У діалоговому вікні Настройки куполів (рис. 7) встановлюються параметри створюваного купола.

5. Після завдання параметрів купола потрібно клацнути на кнопці ОК, і ArchiCAD побудує дах із заданими параметрами.

Рисунок 7 - Параметри куполів

 

Склепінні даху

Вибір цього способу побудови комплексних дахів дозволяє будувати склепінні даху, поперечним перерізом яких служить визначена на плані крива. Послідовність дій при побудові склепінних дахів така:

1. Вибирається інструмент Побудови дахів в панелі інструментів.

2. Вибирається геометричний варіант побудови склепінних дахів.

3. За допомогою миші будується крива профілю даху (або вказується за допомогою інструменту Чарівна паличка існуюча лінія або послідовність ліній).

4. За допомогою миші вказується величина звісу.

5. Будується розтягується прямокутник даху.

6. У діалоговому вікні Параметри склепінних дахів (рис. 8) встановлюються параметри створюваного даху.

7. Після завдання параметрів склепінчастою даху потрібно клацнути на кнопці ОК, і ArchiCAD побудує дах із заданими параметрами.

Рисунок 8 - Параметри склепінчастих дахів

 

Побудова дахів в 3D-вікні

Дахи, як і всі інші конструктивні елементи, можна створювати не тільки на плані, а й в 3D-вікні. У деяких випадках такий спосіб побудови може виявитися кращим, так як в цьому випадку геометричні характеристики дахів (наприклад, ухил для скатних дахів, профіль і висота для склепінних) задаються графічно безпосередньо в 3D-вікні, що дозволяє при створенні дахів прив'язуватися до вже існуючих елементам.

Побудова в 3D-вікні простих скатних дахів відрізняється від побудови їх на плані поверху тим, що базова лінія і ухил даху задаються графічно шляхом вказівки трьох точок у просторі. Робиться це в такий спосіб:

1. Перебуваючи в 3D-вікні, необхідно активізувати інструмент Побудови дахів.

2. Вибрати відповідний геометричний варіант побудови дахів.

3. Трьома клацаннями миші вказати три точки, що визначають положення базової лінії і ухил даху. Після третього клацання ArchiCAD побудує в 3D-вікні базову лінію і площину, визначальну її ухил (рис.9, а).

4. За допомогою миші побудувати контур даху (рис.9, б).

5. Після клацання, завершального побудова багатокутника, ArchiCAD побудує дах (рис. 9.9, в).

Рисунок 9 - Побудова скатних дахів

Для побудова простих скатних дахів в 3D-вікні можна скористатися інструментом Чарівна татко для автоматичного визначення контуру даху по контуру існуючих елементів.

Побудова в 3D-вікні склепінних дахів має суттєві відмінності від їх побудови на плані поверху. ArchiCAD передбачає побудову в 3D-вікні склепінних дахів трьох типів - округляє, симетричною і неправильної форми.

Починається побудова склепінних дахів всіх типів з того, що на потрібній висоті будується перша сторона прямокутного контуру (рис. 10, а). Після цього з'являється меню вибору способу побудови склепінчастою даху, що складається з трьох кнопок (рис. 10, б).

Рисунок 10 - Початковий етап побудови склепінних дахів

Якщо вибрано побудова округлених дахів (кнопка), то наступним переміщенням курсору з клацанням в кінцевій точці визначається висота даху (рис. 11, а), а потім переміщенням миші визначається довжина даху (рис. 11, б). Після клацання миші, завершального визначення довжини даху, ArchiCAD створює дах (рис. 11, в).

Рисунок 11 - Побудова округленій склепінчастою даху

У разі вибору побудови симетричної даху (кнопка) відкривається діалогове вікно установки параметрів симетричної склепінчастою даху, в якому задається кількість створюваних площин даху (рис.12). Подальшим переміщенням курсору з клацанням в кінцевій точці визначається висота даху (рис. 13, а). Після цього переміщенням курсору визначається довжина даху (рис. 13, б) і клацанням миші завершується побудова даху (рис. 13, в).

Рисунок 12 - Установка параметрів симетричної склепінчастою даху

Рисунок 13 - Побудова симетричної склепінчастою даху

Якщо вибрано побудова даху неправильної форми (кнопка), то наступними клацаннями миші задаються кількість і висота площин даху (рис. 14, а). Подвійний клацання миші фіксує положення площин даху. Після цього переміщенням курсора визначається довжина даху (рис. 14, б) і клацанням миші завершується побудова даху (рис.14, в).

Рисунок 14 - Побудова склепінчастою даху неправильної форми

Редагування дахів

Редагування дахів може здійснюватися такими способами:

1. Зміною властивостей обраних дахів через діалогове вікно їх параметрів.

2. Застосуванням до дахів стандартних команд редагування ArchiCAD (переміщення, поворот, тиражування, розтягнення і т. п.).

3. Пристроєм отворів в скатах дахів.

4. Редагуванням контуру обраного ската за правилами редагування багатокутників в ArchiCAD.

5. Виконанням операції 3D-сполучення дахів.

 Перші чотири операції аналогічні операціям редагування перекриттів.
Операція 3D-сполучення, характерна тільки для дахів, і виконується для тривимірного сполучення двох довільних дахів (рис.15, а). Послідовність дій у цьому випадку така:

1. Вибирається один з дахів.

2. Виконується комбінація <Ctrl> + клацання миші на тому ребрі іншої даху, по якому має проводитися сполучення (в даному випадку це ребро, що лежить навпроти базової лінії даху). Дахи візьмуть вид, подібний показаному на рис. 15, б.

3. Вибирається інша дах і виконується для неї дії, описані в п. 2. Результат показаний на рис. 15, в.

Рисунок 15 - Операція 3D-редагування дахів

 

Результат виконання операції 3D-сполучення дахів зображений на рис.16.

Рисунок 16 - Результат виконання операції 3D-редагування дахів

 

Аналогічно виконується пару дахів і в 3D-вікні.

Слід зазначити, що у випадку більш складних перетинів дахів результат не завжди виявляється коректним. В такому випадку може знадобитися додаткове редагування контурів дахів за правилами редагування багатокутників в ArchiCAD.

 

Підрізування елементів під даху

Особливістю дахів в ArchiCAD є можливість використання їх як січних площин для підрізування верху або низу конструктивних і бібліотечних елементів.
Підрізування може бути здійснена двома способами.
Перший спосіб:

1. вибираються підрізаємо елементи (один або декілька, причому підрізаємо елементи можуть бути різних типів);

2. виконується команда Редактор -> Підрізати під дах;

3. в діалоговому вікні Підрізування під дах (рис. 17) вибирається тип підрізування (підрізка верху або низу) і тип підрізаємо елементів, після чого необхідно натиснути мишею на кнопці Підрізати.

 

Рисунок 17 - Вибір способу підрізування і типу підрізаємо елементів

Другий спосіб:

- Вибирається одна або кілька дахів;

- Виконується команда Редактор -> Підрізати під дах;

- В діалоговому вікні Підрізування під дах (див. рис. 17) вибирається тип підрізування (підрізка верху або низу) і тип підрізаємо елементів, після чого потрібно клацнути мишею на кнопці Підрізати.

Результат виконання операції підрізування зображений на рис. 18.

 

Рисунок 18 - Результат виконання операції підрізування

Самоперевірка:

7.1 Назвіть основні геометричні варіанти побудови покрівель.

7.2 Які основні способи редагування покрівель пропонує ПКARCHICAD?

7.3 Що таке основна лінія даху? Чи виводиться вона на друк?

7.4 Назвіть алгоритм побудови даху в 3D-вікні?

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 124; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!