Аналіз динаміки і структури майна



Та джерел його фінансування

 

Вартість майна малого підприємства характеризується загальною сумою всіх активів, які знаходяться на його балансі. Розмір і склад активів залежить від обсягів і організації підприємницької діяльності та ефективності їх використання. Мале підприємство, як правило, використовує свої активи для виробництва товарів або надання послуг, які здатні задовольнити бажання чи потреби споживачів; оскільки ці товари або послуги можуть задовольнити бажання або потреби, споживачі готові платити за них і, отже, сприяти надходженню грошових коштів до малого підприємства.

Аналіз діяльності малого підприємства починають з оцінки динаміки складу та структури майна і джерел його формування.

Інформація, яка наводиться в пасиві балансу, дає змогу визначити зміни в структурі власного і позикового капіталу; розмір залучених в оборот довгострокових і короткострокових позикових коштів. Пасив показує, звідки взялися кошти і кому підприємство за них зобов’язане.

Від оптимальності співвідношення власного і позикового капіталу значною мірою залежить фінансовий стан малого підприємства. Опрацювання правильної фінансової політики допоможе багатьом суб’єктам малого підприємництва підвищити ефективність своєї діяльності.

Оцінка ліквідності та платоспроможності

Малого підприємства

 

Фінансовий стан малого підприємства можна оцінити з погляду його короткострокової та довгострокової перспектив. У короткостроковій перспективі критерієм оцінки фінансового стану малого підприємства є його ліквідність і платоспроможність, тобто здатність своєчасно і в повному обсязі розрахуватися за поточними зобов’язаннями.

Платоспроможність – це наявність у малого підприємства грошових коштів, достатніх для погашення боргів за всіма короткостроковими зобов'язаннями та одночасного здійснення безперервного процесу виробництва і реалізації продукції, робіт, послуг.

Ознаками платоспроможності є:

- наявність грошей у касі, на поточних рахунках;

- відсутність простроченої кредиторської заборгованості.

Платоспроможність малого підприємства залежить від ступеня ліквідності його активів.

Аналіз ліквідності та платоспроможності малого підприємства передбачає два етапи:

1. Складання балансу ліквідності малого підприємства.

2. Розрахунок та аналіз показників платоспроможності малого підприємства.

На першому етапі оцінюється ліквідність балансу, тобто ступінь покриття зобов’язань малого підприємства такими активами, строк перетворення яких на грошові кошти відповідає строкам погашення зобов’язань.

Ліквідність активів – це здатність активів швидко перетворюватися на грошову форму без втрати своєї поточної вартості, забезпечуючи погашення фінансових зобов’язань малого підприємства.

Дотримання оптимального стану ліквідності базується на постійному підтриманні об’єктивно необхідного співвідношення між активами та пасивами балансу.

Аналіз ліквідності балансу малого підприємства полягає в порівнянні коштів з активу, згрупованих за рівнем їхньої ліквідності, із зобов’язаннями за пасивом, об’єднаними за строками їх погашення і в порядку зростання цих строків.

Класифікація активів малого підприємства за рівнем ліквідності наведено в таблиці 5.4, а класифікація пасивів за строками погашення – у таблиці 5.5.

Для визначення ліквідності балансу необхідно порівняти підсумки за кожною групою активу і пасиву балансу.

Баланс буде абсолютно ліквідним, якщо задовольнятиме такі умови, представлені в таблиці 5.6.

Якщо на малому підприємстві виконуються перші три умови, тобто поточні активи перевищують зовнішні зобов’язання малого підприємства, то обов’язково виконується й остання умова, оскільки це свідчить про наявність у підприємства власних оборотних коштів, що забезпечують його фінансову стійкість.

Невиконання однієї з перших трьох умов вказує на те, що фактична ліквідність балансу відрізняється від абсолютної.

Якщо на малому підприємстві рівень ліквідності достатньо високий, то після погашення найбільш термінових зобов’язань залишаються зайві кошти, що може прискорити строки розрахунків з банком, постачальниками та іншими кредиторами.

Перспективну ліквідність можна визначити, порівнюючи активи, що реалізуються повільно, із довгостроковими пасивами, тобто з майбутніми надходженнями та платежами.

Таблиця 5.4

Класифікація активів малого підприємства за рівнем ліквідності

Умовне позначення Характеристика Елементи активу
Л1 Найбільш ліквідні активи - це першокласні (абсолютно) ліквідні кошти, які знаходяться у миттєвій готовності до погашення боргів - грошові кошти та їх еквіваленти ; - поточні фінансові інвестиції.
Л2 Активи, що швидко реалізуються - ліквідні кошти другого класу, тобто активи, які можуть швидко перетворюватись у грошові кошти - дебіторська заборгованість.
Л3 Активи, що реалізуються повільно - ліквідні кошти третього класу, які поступово можуть бути перетворені у грошові кошти - запаси; - інші оборотні активи; - умовно відносять витрати майбутніх періодів.
Л4 Активи, що важко реалізуються – це активи четвертого класу, які передбачено використовувати в господарській діяльності протягом тривалого періоду - необоротні активи; - необоротні активи та групи вибуття.

                                                         Таблиця 5.5

Класифікація пасивів малого підприємства за строками їх погашення

Умовне позначення Характеристика Елементи пасиву
П1 Найбільш термінові зобов’язання – це зобов’язання, які необхідно виконати в першу чергу - кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги; - поточні зобов’язання за розрахунками .
П2 Короткострокові зобов’язання – це кредити, позикові кошти - короткострокові кредити банків; - поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями.
П3 Довгострокові зобов’язання  - довгострокові зобов’язання
П4 Постійні зобов’язання – це постійні пасиви втілені у власному капіталі - власний капітал; - забезпечення наступних витрат і платежів ; - доходи майбутніх періодів.

 

Таблиця 5.6

Умови абсолютної ліквідності балансу

малого підприємства

Умовне позначення Характеристика
Л 1 ³ П 1 Найбільш ліквідні активи дорівнюють найбільш терміновим зобов’язанням або перекривають їх
Л 2 ³ П 2 Активи, що швидко реалізуються, дорівнюють короткостроковим пасивам або перекривають їх
Л 3 ³ П 3 Активи, які повільно реалізуються, дорівнюють довгостроковим пасивам або перекривають їх
Л 4 £ П 4 Постійні пасиви дорівнюють активам, які важно реалізуються або перекривають їх

 

Зіставлення найбільш ліквідних активів із найбільш терміновими пасивами дозволяє з’ясувати поточну ліквідність. Баланси ліквідності за кілька періодів дають уявлення про тенденції зміни фінансового стану малого підприємства.

Другим етапом аналізу ліквідності та платоспроможності є розрахунок основних показників платоспроможності малого підприємства, які дозволяють оцінити можливості суб’єкта малого підприємництва виконати свої поточні зобов’язання.

Показники платоспроможності відображені в таблиці 5.7

Умовні позначення: ΣА – сума активу балансу; А – амортизація; ВЗ – виробничі запаси;ВК – власний капітал; ГК – грошові кошти та їх еквіваленти; ДВЗ – довгострокові зобов’язання; ДЗ – дебіторська заборгованість; Зн – сума зносу; ІОА – інші оборотні активи; КЗ – кредиторська заборгованість; НА – необоротні активи; ОА – оборотні активи; ОЗ – основні засоби за залишковою вартістю; П оз – первісна вартість основних засобів; ПЗ – поточні зобов’язання; ПК – позиковий капітал; ПФІ – поточні фінансові інвестиції; С/в – витрати; ТМЦ (Запаси) – товарно-матеріальні цінності (запаси); ЧВ – чиста виручка; ЧП – чистий прибуток (збиток).

Аналіз ліквідності та платоспроможності здійснюється за даними балансу малого підприємства, характеризує структуру джерел фінансування активів та незалежність суб’єкта господарювання від зовнішніх джерел фінансування.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 305; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!