Методи і техніка виконання інфільтраційної анестезії.



При цьому способі застосовують 0,25-0,5%-ні розчини новокаїну. Для великих тварин іноді використовують 1%-ні розчини. Їх ін¢єкують пошарово тонкими і довгими голками. Голку вколюють спочатку в товщу шкіри майже паралельно її поверхні і впорскують 2-3 мл розчину до появи незначного здуття; просуваючи голку далі, продовжують ін'єкцію до утворення інфільтраційного валика необхідної довжини. Потім кінчик голки переміщують під шкіру і знову ин¢єкують розчин — лінійна інфільтраційна анестезія. При товстій і грубій шкірі інфільтрацію починають безпосередньо з підшкірної клітковини. У цьому випадку нечутливість шкіри настає трохи пізніше. Ін¢єктувати розчин можна також із двох протилежних боків передбачуваної лінії розрізу. Після розсічення поверхневих шарів продовжують інфільтрацію глубоких шарів тканин, чергуючи голку і ніж.

На великих ділянках застосовують циркулярну інфільтрацію. Розчин ін¢єкують із двох лежачих одна проти іншої точок. З цих точок під кутом просочують тканини, додаючи напрямкові ін'єкції форму ромба, сторони якого оточують вогнище враження. У глибині ж тканин кінці голок зближають так, щоб у цілому характер всієї інфільтрації придбав форму піраміди або конуса. При необхідності ін¢єкують також з більшої кількості точок. Такий спосіб інфільтрації застосовують при экстирпації новоутворень, нориць, виразок, грижосіченні і т.п.

На кінцівках роблять циркулярну анестезію в тому випадку, якщо мова йде про ампутацію, видалення сторонніх тіл, а також при хірургічній обробці великих ушкоджень і т.п. Для цього з декількох точок вище місця ушкодження циркулярно ін¢фільтрують підшкірну клітковину, а потім, поглиблюючи голку, просочують усі тканини до окістя - анестезія поперечного розрізу.

Більш інтенсивне знеболювання настає, якщо ін'єкцію роблять між двома гумовими джгутами.

Інфільтраційну анестезію, крім того, застосовують при вправлянні переломів: у місце перелому ін¢кують 2%-ний розчин новокаїну (10 мл. дрібним і 20-50 мл. великим тваринам). Відбувається розслаблення рефлекторного спазму м'язів, тому репозиція зламаних кісток і накладення пов'язки здійснюються легко і безболісно. Як правило, нечутливість тканин настає через кілька хвилин. Перш ніж тварину підняти після вправляння перелому і накладання пов'язки, необхідно почекати не менш 1/2 год., поки не пройде анестезія. У противному випадку тварина, позбавлена чутливості, буде спиратися на хвору кінцівку і може порушити зроблене вправляння.

Місцева анестезія з застосуванням методу тугово повзучого інфільтрату за А. В. Вишневським. Звичайно в сполучно-тканинних просторах, як у футлярах, проходять судинно-нервові пучки. Уведений під тиском розчин, наприклад під фасцію, порівняно вільно переміщається («розповзається»), заповнюючи весь простір під нею і приходить у зіткнення з нервовими стовбурами, їх кінцевими розгалуженнями: нерви як би занурюються в новокаїн.

Знеболювання починають з інфільтрації товщі шкіри і підшкірної клітковини і цим намічають пункти для більш глибокого проникнення голки під відповідні футляри, куди ін¢єкують розчин новокаїну. Знеболювання настає майже миттєво.

Для ін'єкції застосовують 0,25%-ный розчин новокаїну, приготований на розчині Рінгера.

Великим тваринам звичайно ін¢єктують велику кількість розчину (500-1000 мл і більше), однак частина його при розрізах витікає і видаляється тампонами. Унаслідок цього, а також завдяки слабкій концентрації новокаїну загроза інтоксикації виключається. Поряд з цим судинно-нервові пучки дуже добре контурують на тлі інфільтрованої клітковини («гідравлічна препаровка»). Це полегшує анатомо-топографічне орієнтування при операції.

Методи і техніка виконання поверхневої анестезії.

Поверхнева (площинна) анестезія.Використовують для знеболювання кон¢юнктиви, слизових, серозних і синовіальних оболонок.

Для знеболювання кон¢юнктиви на неї наносять піпеткою кілька крапель 5-10%-ного новокаїну. Тривалістьанестезії до 30 хв. Можна закапувавати 1-2%-ний розчин дикаїну, 0,05 - 0,1 % совкаїну. Більш тривалу анестезію викликають застосуванням 2-10 % лідокаїну.

При знеболюванні слизових оболонок рота, носа, гортані, статевих органів і інших користуються цими ж розчинами за допомогою тампонів. Варто обережно застосовувати великі кількості розчинів високої концентрації, наприклад, при знеболюванні слизової оболонки сечового міхура; після звільнення його від сечі його наповняють через катетер 0,25-0,5%-ним розчином новокаїну.

Синовіальні оболонки суглобів, сухожилкових піхв і бурс знеболюють 4-6%-ними розчинами новокаїну після попереднього проколу їхніх стінок голкою і аспірації синовіальної рідини.

Анестезія очеревини здійснюється вливанням розчину в її порожнину через прокол черевної стінки голкою або введенням безпосередньо зі шприца без голки в розкриту черевну порожнину при лапаротомії. Звичайно цей вид знеболювання застосовують у дрібних тварин, уводячи 2-3%-ний розчин новокаїну у кількості не більше 20 мл.

Поверхня шкіри не всмоктує водних розчинів, тому її знеболювати краще охолодженням (заморожуванням), використовуючи рідини, що швидко випаровуються. Найбільш придатний для цієї мети хлоретил, що випускають у спеціальних ампулах, обладнених або запаяним капіляром, або особливим клапаном, що закриває отвір в ампулі. Ампулу беруть у долоню, відламують кінчик капіляра або відкривають клапан і направляють отвір, що відкрився, під кутом на відповідну ділянку шкіри, позбавлену волосяного покриву. Внаслідок теплоти руки рідина з ампули викидається струменем і розпорошується на поверхні шкіри. Відстань від ампули до шкіри повинна бути 50 см. У результаті швидкого випаровування рідини температура шкіри різко знижується, її поверхня спочатку червоніє, а потім блідне і стає нечутливою. Це звичайно триває 2 хв. За такий час можна зробити прокол, розріз, розкрити абсцедуюче вогнище, экстирпувати невелике новоутворення і т.п. Для повного охолодження необхідно 10-30 мл рідини. Заморожування застосовують у дрібних тварин, а також при маніпуляціях на вим¢ї в корів і ін.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 735; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!