ІНФОРМАЦІЙНА КУЛЬТУРА РОБОТИ КОНТЕНТ – МЕНЕДЖЕРА



 

Сьогодні кожна поважаюча компанія має власний сайт або портал в Інтернеті. Це може бути складова корпоративної культури або, навпаки, елемент бізнесу. Раніше наповненням корпоративних сайтів займалися працівники не професійної спрямованості. В цей час це справа контент-редактора - особи, в обов'язки якої входить текстове наповнення сайту або порталу та постійне оновлення інформації. В Інтернеті текст і графіка пов'язані в одне ціле, тому контент-редактор відповідає не тільки за наповнення сайту а й за його зовнішній вигляд.

Багато спеціалістів займаються дослідженням цієї проблеми, такі як, Александр Лозовюк, Григорий Рубцов, Петр Михеев, Борис Вольфсон. Проте на сьогодні проблема залишається не достатньо розкритою, тому тема роботи є актуальною.

Метою дослідження є в визначення професійних вмінь і навичок конвент-редактора в роботі з контентом.

Контент це будь-яке інформаційне наповнення чого-небудь (картинки, текст, відеоролики і так далі) (англ. content — вміст). По відношенню до мережі Інтернет зазвичай мають на увазі конвент сайту, тобто все, що з'являється перед очима користувача, що він може прочитати, подивитися або прослухати. А ось під контентом сайту найчастіше розуміють його текстове наповнення.

Контент-редактор — це спеціаліст, що відповідає за наповнення сайту, журналу, газети цікавими і актуальними матеріалами — новинами, статтями, інтерв’ю. Його робота схожа з редактором газети, але контент-редактор має набагато менше функцій і прав. Окремо можна виділити контент-менеджерів корпоративних сайтів — у даному випадку до завдань фахівця входить нагляд за сайтом фірми, вчасне оновлення прайс-листів та інших розділів, розміщення свіжих новин, підтримка форума або ведення гостьової книги.

Контенти розрізняються за походженням: копірайт (написання статей з нуля); рерайт (переписування статей своїми словами); копіпаст (банальна крадіжка чужих статей – так робити не добре); синонімізує (заміна слів синонімами в ручному, або автоматичному режимі за допомогою програм і скриптів); переклад з інших мов (людьми, або програмами-перекладачами з подальшою корекцією. По суті – це плагіат, але новини не є об'єктом авторського права.); скан (сканування друкарських видань. Порушення авторських прав, що карається законом.); призначений для користувача контент (коментарі користувачів, повідомлення на форумах).

Контент-редактор може координувати роботу копірайтера, рерайтера та модератора форуму та інших фахівців, що беруть участь у процесі створення і редагування контенту.

Основні навики, які необхідні в роботі контент-менеджера:

· журналістська освіта;

· базові знання веб-майстра;

· знання, що до тематики сайту;

· навички управління персоналом.

Весь контент є результатом інтелектуальної праці і захищається законом про авторські права. Копіювання його дозволено лише на умовах, вказаних на сайтах-джерелах, і завжди при установці на них прямого заслання.

Для розміщення статей на сайті частіш за все використовують Content Management System (CMS) – систему управління контентом. CMS - комп'ютерна програма або система, яка написана для інтернет сайту і використовується для забезпечення і організації редагування і управління текстовими та мультимедійними документами. Такі системи використовуються для управління великою кількістю статей, або, для здобуття на сайті певного необхідного функціонала. До популярних безкоштовних CMS відносяться Joomla, Wordpress і так далі. Ці CMS використовують в роботі бази даних MySQL , яка використовується для створення динамічних веб-сторінок.

Останнім часом деяку популярність стали набирати CMS без баз даних, які використовують лише для низько відвідуваних сайтів і які не зручні в адміністраторській частині.

В зв’язку з розвитком інформаційного суспільства виникає потреба в роботі контент – менеджерів, оскільки Інтернет набуває все більшої популярності в різних сферах людської діяльності. Чітка організація роботи контент – менеджера, володіння базовими знаннями веб – майстра, вміння організувати персонал формує інформаційну культуру спеціалістів і всього суспільства в цілому.

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Алексеев Н. А., Бондаренко В. Ю. «Сравнительный анализ систем управления контентом web-сайтов. [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

http://www.vbond.kiev.ua/post/Sravnitelnyj_analiz_sistem_upravlenija_kontentom_web-sajtov/

 

 

УДК 316.61                                                                                                            В.В. Миронова

                                                      /г. Мариуполь/


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 188; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!