Ревізія операцій з основними засобами та нематеріальними активами



 

1. Завдання, послідовність і джерела контролю основних засобів

2. Контроль надходження і вибуття основних засобів

3. Контроль і ревізія нематеріальних активів

Завдання, послідовність і джерела контролю основних засобів

 

Важливою умовою підвищення ефективності діяльності підприємств є забезпечення і збереження раціонального використання основних засобів. Тому в програму комплексних ревізій включають завдання по контролю операцій з основними засобами.

Керівники і спеціалісти повинні постійно стежити за технічним станом будівель, споруд, техніки, забезпечувати організацію їх ремонту, вживати заходів по найбільш повному використанню виробничих потужностей і експлуатаційних можливостей, дотриманню правил експлуатації машин і обладнання та їх зберігання.

Завдання контролю основних засобів полягають у перевірці наступних аспектів:

- дотримання умов збереження основних засобів;

- законність операцій по руху основних засобів, правильність документального оформлення цих операцій і відображення в обліку;

- дотримання встановлених норм амортизації, своєчасності і правильності її нарахування повноти включення у витрати виробництва;

- правильність визначення і списання зносу основних засобів;

- виконання планів і кошторисів, витрат по здійсненню ремонтів основних засобів, їх своєчасності і якості;

- стан бухгалтерського і податкового обліку основних засобів;

- оцінка ефективності використання основних засобів.

Джерела основних засобів ревізії:

· первинна документація по руху основних засобів;

· інвентарні картки;

· описи інвентарних карток обліку основних засобів;

· інвентарні списки основних засобів по місцях їх знаходження в експлуатації

· акти інвентаризації та порівняльні відомості по результатах інвентаризації;

· кошториси та плани капітального ремонту основних засобів, дефектні відомості на проведення капітальних ремонтів;

· таблиці для здійснення розрахунків амортизації та зносу основних засобів;

· облікові регістри по рахунках 10, 13 та ін. (журнали № 4, відомість 4.1);

· річна і періодична звітність.

Найтиповіші порушення в обліку операцій з основними засобами:

1. Приховування недостачі основних засобів внаслідок незадовільного стану аналітичного обліку, неякісного проведення інвентаризації;

2. Завищення чи заниження первинної вартості;

3. Порушення порядку нарахування амортизації;

4. Використання основних засобів не по призначенню;

5. Не оприбуткування деталей після ліквідації основних засобів;

6. Заміна нових об’єктів основних засобів старими;

7. Інші порушення.

Контроль надходження і вибуття основних засобів

 

Ревізія основних засобів починається з перевірки правильності відображення їх в обліку й реальності балансових і звітних даних. Для цього зіставляють наявність основних засобів у балансі з даними синтетично­го й аналітичного обліку. Потім перевіряють первинні документи для встановлення законності й доцільності господарських операцій і так виявляють винних осіб, які допускають порушення і зловживання.

Тобто, за даними інвентарного списку основних засобів, описів інвентарних карток з обліку основних засобів і самих інвентарних карток обліку ревізор встановлює, за ким числяться й де знаходяться основні засоби, час проведення інвентаризації і чи відображені в обліку її результати.

За первинними документами й картками обліку руху основних засобів перевіряють своєчасність і повноту оприбуткування надхо­дження основних засобів. Зокрема, ревізор з'ясовує, чи враховані в первісній вартості затрати на доставку і монтаж; чи відображені в обліку суми зносу основних засобів, які були в експлуатації, чи не зменшена кількість предметів, які надійшли на підприємство. Слід звернути увагу на наявність на предметах інвентарних номерів.

Ретельній перевірці підлягають операції щодо безплатного над­ходження і вибуття та ліквідації основних засобів. Тут особливо старанно перевіряють правильність складених актів приймання-здавання об'єктів, чи немає в них виправлень і підчисток, чи вказані дата, кількість і вартість об'єктів, їх технічний стан; щодо вибуття й ліквідації ревізор перевіряє обґрунтованість безплатної передачі основних засобів, наявність документів, які підтверджують прийняття їх на облік покупцями.

Доцільність ліквідації основних засобів перевіряється суцільним способом за актами, зокрема, правильність їх складання, наявність актів на дефектність предметів, повноту і своєчасність оприбуткуван­ня матеріалів від ліквідації, відображення збитків від ліквідації не повністю амортизованих засобів.

Далі ревізор перевіряє правильність нарахування й використан­ня амортизаційних відрахувань, законність затрат на поточний і ка­пітальний ремонт основних засобів; правильність відображення ос­новних засобів за фактичними затратами на придбання, будівництва й виготовлення, що становлять їхню первісну вартість.

Документальній перевірці підлягають також операції щодо спи­сання основних засобів, правильність їх оформлення, законність і доцільність вибуття і правильність відображення його в обліку.

Необхідно також перевірити правильність оцінки основних за­собів.

Ретельно перевіряють операції щодо передачі основних засобів у оренду. Для цього вивчають зміст договорів (на який строк, розмір орендної плати, умови проведення капітального ремонту орендова­них основних засобів та ін.) і їх виконання, а також правильність розрахунків за орендовані основні засоби і відображення вказаних операцій на рахунках бухгалтерського обліку.

При списанні основних засобів внаслідок стихійного лиха і аварій необхідно перевірити, чи відшкодовувалися зазнані підприємством збитки винними особами.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 325; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!