СТАНОВЛЕННЯ РОСІЙСЬКОЇ ІМПЕРІЇ



 

Економічне, внутрішньополітичне і міжнародне становище Росії в кінці XVII ст. Криза влади. Передумови та спроби перетво­рень. Внутрішня та зовнішня політика російського уряду в 70-80-х рр. XVII ст. Відміна місництва. Боротьба придворних угруповань за владу. Стрілецький заколот 1682 р. «Хованщина». Правління Софії. Війни з Туреччиною. Бахчисарайський мир.

«Вічний мир» з Річчю Посполитою. Кримські походи. Початок фактичного правління Петра І. Стрілецький заколот 1698 р. Початок реформ. Західні зразки та новий цикл державних пере­творювань. Реформи першої чверті XVIII ст. Нова доктрина самодержавства Петра І. У джерел «регулярної» державності.

Економічна політика Петра І. Розвиток продуктивних сил країни. Сільське господарство. Ремесло. Піднесення мануфак­турного виробництва, його характер та особливості. Заснування уральських заводів. Розширення внутрішнього ринку, розвиток зовнішньої торгівлі, митна політика. Тариф 1724 року. Фінанси.

Зміцнення панівного становища дворянства. Указ про єдино-успадкування. Політика стосовно купецтва. Посилення і поши­рення феодально-кріпосницького гніту. Подушний податок. Ре­форма центрального та місцевого апарату й управління. Сенат. Колегії. Губернії, провінції, повіти. Міська реформа і магістрати. Церковна реформа. Створення регулярної армії та флоту. Рекрутська система.

Перетворення Росії в абсолютну монархію. Формування чи­новницько-бюрократичного апарату абсолютизму. Табель про ранги. Боротьба з консервативною опозицією. «Справа» царевича Олексія.

Загострення класової боротьби. Астраханське повстання. Повстання на Дону під проводом К. Булавіна. Повстання в По­волжі, Слобідській Україні та Башкирі!

Петро І, його роль у внутрішніх перетвореннях, дипломатії, розвитку військового мистецтва. Характер перетворень у Росії за Петра І. Витрати реформ.

Азовські походи. «Велике посольство». Дипломатична і військова підготовка Північної війни. «Північний союз». Початок боротьби за балтійське узбережжя та її зв'язок з внутрішніми перетвореннями. Основні етапи війни. Поразка під Нарвою. Перші перемоги, заснування Санкт-Петербурга і створення Балтійсь­кого флоту. Вторгнення війська Карла XII в Росію. Війна проти загарбників у Білорусії та в Україні. Полтавська битва та її між­народне значення.

Вступ Туреччини у війну. Прутський похід. Політика Росії та народи Балканського півострова, Валахії, Молдавії. Перенесення центру військових дій на Балтійське море. Тангутська та Гренгамська битва.

Аландський конгрес. Російський флот і армія в Північній війні. Ніштадський мир. Проголошення Росії імперією. Наслідки Пів­нічної війни. Народи Прибалтики в складі Російської імперії.

Російсько-українські відносини. Стосунки Росії з країнами Кавказу і Середньої Азії. Каспійський похід. Зв'язки Росії з Гру­зією і Вірменією. Зростання міжнародного авторитету Росії.

Культура Росії першої чверті XVIII ст. Формування і розвиток світської культури, перетворення її в основний напря­мок російської культури.

Зв'язок із західноєвропейською культурою. Суспільно-політична думка. І. Т. Посошков, Ф. Прокопович, А. Д. Кантемір, В. М.Татіщев. Історична думка в першій чверті XVIII ст.

Виникнення світської школи та її значення для подальшого розвитку російської культури. Військові навчальні заклади. Створення підручників і видання світської та наукової літератури. Впровадження громадського шрифту та арабських цифр. Перша російська друкована газета. Реформа календаря. Заснування Академії наук. Наукові експедиції. Розвиток техніки. Архітектура, образотворче мистецтво. Зміни і перетворення в побуті.

Боротьба дворянських угруповань за владу при спадкоємцях Петра І. Доля перетворень Петра І. Особливості післяпетровеької системи влади. Внутрішня та зовнішня політика Росії в другій чверті XVIII ст. Катерина І та Петро II. Верховна Таємна Рада. Змова Верховників. Росія часів Анни Іоанівни. Початок царю­вання Єлизавети Петрівни, її економічна політика. Розширення прав і привілеїв дворянства.

Розвиток кріпосного права. Міжнародне становище Росії в 1725-1762 рр. Відносини з Річчю Посполитою. Війна з Туреччи­ною. Участь Росії в Семилітній війні.


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 390; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!