Заходи боротьби із засоленням



Причини засолу грунтів при зрошуванні. Основна причина засолу грунтів при зрошуванні — підйом мі нераді зован них ґрунтових вод і капілярне підтягання розчинених в них солей в корневмісний шар грунту. Підйом фунтових вод з найвіддапенішого минулого і до теперішнього часу — неминуче явище при зрошуванні; він відбувається навіть на найбільш технічно довершених зрошувальних системах

Підйом ґрунтових вод обумовлений порушенням одвічно склався гідрогеологічного і грунтово-гідрологічного режиму на зрошуваній тершорії, а також недостатньою досконалістю існуючих способів регулювання подачі води на поливні землі, при яких завжди відбуваються втрати зрошувальної води на глибинну фільтрацію

Поняття про водний і сольовий баланс зрошуваних земель. Для попередження засолу при зрошуванні або боротьби з ним необхідні, в першу чергу, заходи щодо недопущення підйому фунтових вол або по зниженню їх рівня, якщо такий підйом вже відбувся

При проведенні промивних поливів розрахунок водного балансу звичайно виробляється для трьох періодів, вегетаційного (квітень — вересень), промивного (жовтень — листопад) і невегетаційного (грудень — березень).

У зв'язку з тим що в Українській РСР спеціальних промивних поливів не практикується, тут звичайно обмежуються двома розрахунковими періодами: вегетаційним — з квітня по вересень включно і невегетаційним — в решту місяців: у ряді випадків розрахунок балансу виробляється в річному розрізі.

Позитивне значення ДИ7 свідчить про збільшення до збільшення води на території, а отже, про можливість підйому ірун ювих вод

Аналізуючи елементи балансів, виявляють основну причину підвищення рівня фунтових вод і приросту кількості солей Підвищення РГВ може відбуватися перш за все або в результаті завищення об'єму водоподачі на зрошувані землі (М) і подальших втрат води на полі на глибинне просочування, або від вфат води (Ф) на фільтрацію в каналах, зрошувальних трубопроводах і інших спорудах системи.

Рясні опади в окремі роки можуть викликати помітне підвищення рівня фунтових вод, але це — тимчасове явище, що не мас вирішального значення в питанні засолу земель і боротьби з ним.

Неприйняття своєчасних заходів проти підйому рівня ґрунтових вод може привести не тільки до засолу, але і до підтоплення і заболочування зрошуваних земель Заболочуванням називається процес заповнення вологою некапілярних пір фунту з витісненням повітря, що міститься в них. В результаті витіснення повітря з активного шару фунту коріння рослин позбавляється необхідного їм кисню, і рослини гинуть

Система експлуатаційних заходів щодо попередження засолу земель Основною причиною засолу зрошуваних земель є капілярний підйом мінералізованих фунтових вод і їх проникнення в кореневмісного шар фунту. Для попередження цього явища застосовується система агротехнічних, меліоративних і лісомеліоративних так званих експлуатаційних заходів.

Вони полягають в наступному: а) застосування травопільних сівозмін з внесенням органічних і мінеральних добрив і обов'язковою зябльовий оранкою; б) затінювання гранту культурами суцільної сівби, у) підтримка поверхневого шару грунту рихлому стані для руйнування капілярних ходів шляхом проведення своєчасних післяполивних рихлень. г) за наявності дренажу застосування промивного поливного режиму з переважанням низхідних струмів води в фунті над висхідними; д) застосування досконалішої техніки поливу дощуванням з низькою інтенсивністю дошивши; е) систематичне, не рідше разу в ротацію, проведення експлуатаційних планувань, же) насадження полезахисних лісосмуг, значення яких в даному випадку полягає, з одного боку, в ослабленні сили вітру, а отже, і інтенсивності випаровування з полів, а з іншою — в пониженні рівня фунтових вод завдяки глибоко розвиненій кореневій системі деревно-чагарникової рослинності і високої випалювальної здатності цієї рослинностіУ районах з несприятливими фунтовими і гідрогеологічними умовами — на комплексних фунтах солончакового і солонців засоли, важкого механічного складу прн близько залягаючих напірних або безнапірних фунтових водах — дренаж зрошуваних земель є в даний час обов'язковим і будується одночасно із зрошувальною мережею

Промивка засолених земель. Якщо процес вторинного засолу зрошуваних земель зайшов так далеко, що почала падати їх родючість, основним способом їх засолення є промивка на фоні дренажу. Промивка виробляється восени, після збирання врожаю.

Допустимий вміст солей Л'0 залежить від типу засолу: при хлоридному — 0,2%; сульфатно-хлоридному — 0,3%; сульфатно-натрієвому — 0,4%; сульфатно-нафієво-кальцісвому — до 1%.

Промивка засолених фунтів виробляється способом затоплення чеків При великих промивних нормах і маловодопроникннх грунтах промивка виробляється в декілька прийомів, або тактів.

Дуже доцільно на засолених фунтах виробляти посіви рису, що затопляється. Це широко практикується, зокрема, в зоні СКК — на приморській смузі лівобережжя Дніпра і в степовому Криму.

Великі зрошувальні норми, вживані при вирощуванні рису, одночасно сприяють вимиву солей з фунту Досвід показує, що через 3...4 роки впрошування рису засолені землі практично переходять в розряд незаселених. Невелика реставрація засолу при обробітку супутніх культур рисової сівозміни ліквідовується після першого ж року посіву рису в ході ротації.

Конфоль за меліоративним станом зрошуваних земель Показниками меліоративного стану зрошуваних земель є рівень фунтових вод і ступінь засоленності грунту, визначуваний за змістом сухого залишку водорозчинних солей у водній витяжці у відсотках від маси сухого фунту.

Контроль за рівнем фунтових вод ведеться за допомогою системи оглядових свердловин, що пробурюють на зрошуваному масиві і на прилеглих до нього землях Існує основна, або режимна, мережа свердловин (іак звані і-гідромеліоративні епюри) і додаткова мережа.

Основна (режимна) мережа служить для встановлення загальних закономірностей динаміки фунтових вод під впливом зрошування, для прогнозування на основі даних спостережень подальших змін їх рівня, для призначення необхідних попереджувальних заходів проти його підйому.

Додаткові свердловини в господарствах служать в основному для уточнення поливних режимів сільськогосподарських культур

залежно від положення фунтових вод на тому або іншому полі.

Спостереження за рівнем фунтових вод ведуться; у вегетаційний період — раз в п'ятиденну, а в решту часу — раз в декаду. На режимній мережі спостереження ведуть працівники гідрогеолого-меліоративних парних , а прн їх відсутності — експлуатаційний персонал УОС, на додатковій мережі — гідротехніки господарств

Три рази на рік — весною, перед початком зрошувального сезону, влітку і восени — відбираються з окремих свердловин проби води на хімічний аналіз Крім того, на спеціально відведених майданчиках, прив'язаних до режимної мережі, теж грнчІ в рік беру і-ьея проби грунтів для "лабораторного визначення їх хімічного складу, ступеня і характеру засолу Цю роботу також ведуть гідрогеолого-меліоративної партії, які є на всіх великих державних зрошувальних системах Української РСР.

В результаті обробки даних спостережень за рівнями фунтових вод складаються карти глибин і мінералізації фунтових вод на території зрошуваного масиву на початок і кінець зрошувального сезону, а також графіки зміни їх рівня по місяцях і роках

Ці матеріали разом з висновками про меліоративний стан зрошуваних земель і рекомендованими заходами щодо його поліпшення передаються УОС, а в пофібних випадках — і

окремим господарствам

Для оцінки динаміки засоленності фунтів періодично, один раз в 3...5 років, виробляється

сольова зйомка ділянок зрошуваної території.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 559; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!