Детальніше про митні та інші платежі



Всечастішенаукраїнськихдорогахзустрічаютьсяавтомобілі з іноземноюреєстрацією (номернимизнаками, яківказуютьпрореєстрацію автомобіля в іншійкраїні). Закермомтакого автомобіля у 90% випадкахзнаходитьсянеіноземець, а громадянин України. Виникає просте питання: чи це законно? Відповідь, а також багато інших нюансів, зокрема вартості розмитнення таких авто, висвітлені в цій статті.

Замість вступу

Перш ніж описати порядок ввезення авто з іноземною реєстрацією на митну територію України, слід з’ясувати, чому в Україні існує проблема розмитнення імпортованих авто та навіщо багато громадян намагаються знайти шляхи уникнення сплати митних платежів.

Згідно даних інформаційно-аналітичної групи «Автоконсалтинг» та Асоціації «АСЕА» (Europeanautomobilemanufacturesassociation) (дані взяті з пояснювальних записок до законопроектів, поданих до Верховної ради України), в Україні у 2,5 рази менша кількість автомобілів на 1000 осіб у порівнянні з європейськими країнами, у тому числі, й у порівнянні з країнами Східної Європи.

Якщо рахувати в абсолютних числах, то для досягнення середньоєвропейського рівня автомобілізації потрібно реалізувати в Україні близько 12 млн. автомобілів. При цьому, середній вік авто в Україні становить близько 18,2 роки в той час в Європі – 8,6 роки. А, згідно даних Асоціації автомобільних виробників України (Укравтопром), в Україні реалізується лише 30-40 тисяч нових автомобілів щорічно, що свідчить про те, що автопарк в Україні практично не оновлюється і з кожним роком все більше старіє.

В Європейському Союзі, де населення складає 502,6 млн. людей, у 2014 році в ДТП загинуло 25 900 людей, що складає 0,0052% від всього населення. В Україні, за той же період, загинуло 4439 людей, що складає 0,0104% від всієї кількості, і що в два рази більше, ніж в Євросоюзі. В той же час, насичення автомобілями в Україні в 2,5 рази менше ніж в Європейському Союзі (200 автомобілів на тисячу населення в Україні проти 498 в Євросоюзі).

Основною причиною зазначеної вище проблеми є саме неможливість імпортувати в Україну вживаних автомобілів за доступними ставками митних платежів, адже доведеним фактом є те, що вживані автомобілі в Україні – одні з найдорожчих в світі. Ціна на ідентичні моделі вживаних автомобілів в Україні і Європі можуть відрізнятися в кілька разів.

Щодо українських підприємств – протягом січня-серпня 2015 року українські підприємства випустили 2914 легкових автомобілів, що явно не перекриває відповідний попит в Україні, крім того, ці автомобілі значно поступаються автомобілям іноземного виробництва, а що найголовніше, їх ціна не є значно меншою, ніж вартість вживаного автомобіля іноземного виробництва, технічні і якісні показники якого, не зважаючи на його вживаність, будуть значно вищими ніж у авто вироблених українськими підприємствами. Інформацію щодо “великої кількості” автовиробників в Україні можна подивитись на сайті Асоціації автомобільних виробників України (Укравтопром) .

В такому становищі громадяни України, особливо в прикордонних областях, почали купувати вживані авто в державах Європейського Союзу та користуватися ними на території України не сплачуючи відповідних податків та зборів, які повинні бути сплачені при купівлі автомобіля на території України. Широко стали розповсюджені схеми від ухилення від сплати податків через режим тимчасового ввезення нерезидентами та використання авто в митному режимі транзиту.

 

Коротко щодо митних платежів, що застосовуються під час розмитнення авто на митній території України.

 

Спочатку, варто пам’ятати, що в Україну можна завозити авто з екологічним стандартом не нижче “Євро-5” (стандарт ЄС щодо вмісту шкідливих речовин у вихлопних газах), а з 2018 – можна буде ввозити авто з екологічним стандартом не нижче “Євро-6”. Такі вимоги передбачені Законом України “Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів” .

Далі, слід розуміти, що всі митні платежі сплачуються у випадку першої реєстрації транспортного засобу, який було ввезено на територію України. Суть першої реєстрації транспортного засобу полягає у власне процедурі першої постановки на облік в сервісному центрі МВС України нового або вживаного авто, яке раніше не було зареєстроване на території України (відповідно до п.п. 14.1.163 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України , перша реєстрація транспортного засобу – це реєстрація транспортного засобу, яка здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше).

Під митним платежем слід розуміти (п. 27 ч. 1 ст. 4 Митного кодексу України ):

(1) мито (ввізне)– ставка мита на більшість авто, що ввозяться, складає 10% від сумарної митної вартості;

(2) акцизний податок (збір)– нараховується в залежності від типу авто, та в більшості випадків залежить від віку авто, типу палива, об’єму та потужності двигуна;

(3) податок на додану вартість (ПДВ)– 20% від загальної суми митної вартості авто, ввізного мита та акцизного податку, який нараховується на вартість авто.

Крім цього, під час розмитнення авто з іноземною реєстрацією необхідно буде сплатити додаткові платежі(виплати до пенсійного фонду, сертифікація авто, митне оформлення, тощо).

 

Детальніше про митні та інші платежі

 

А тепер розглянемо детальніше основні платежі, які сплачуються під час розмитнення авто з іноземною реєстрацією.

Щодо мита (ввізного).

Мито (ввізне) встановлюється відповідно до Закону України “Про Митний тариф України” .

Під час розрахунку мита (ввізного) слід користуватись українським класифікатором товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) групи 01-72 та групи 73-97 .

Ставка мита на більшість авто, що ввозяться в Україну, складає 10% від сумарної митної вартості.

Щодо акцизного податку (збору).

Акцизний податок (збір) передбачений ст. 215 Податкового кодексу України(підакцизні товари та ставки податку). Так, відповідно до п. 215.1 ст. 215 Податкового кодексу України , до підакцизних товарів належать, зокрема, автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів.

Безпосередньо самі ставки податку для транспортних засобів, зокрема, передбачені п.п. 215.3.5-1 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України .

Приємна новина – відповідно до п. 15 підрозділу 5 розділу ХХ перехідних положень Податкового кодексу України , тимчасово, до 31 грудня 2018 року, встановлена понижена ставки акцизного податку на легкові автомобілі, за винятком легкових автомобілів, якщо вони:

· мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом України та/або визнаної державою-агресором по відношенню до України згідно із законодавством, або ввозяться з території такої держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом України;

· вироблені до 1 січня 2010 року;

· ввозяться на митну територію України особою для власного використання або на користь інших осіб за договорами купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення, поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду в кількості понад один легковий автомобіль протягом календарного року.

 

Ставкиакцизногоподатку (збору)

Пальне

Об’ємдвигуна, л

Стандартнаставка (ЄВРО)

Тимчасовопониженаставка (ЄВРО)

Бензин

до 1

1,094

0,102

від 1 до 1,5

1,367

0,063

від 1,5 до 2,2

1,643

0,267

від 2,2 до 3

2,213

0,276

від 3

3,329

2,209

Дизель

до 1,5

1,367

0,103

від 1,5 до 2,5

1,923

0,327

від 2,5

2,779

2,209

 

Щодо податку на додану вартість (ПДВ).

Ставка податку на додану вартість (ПДВ) встановлена п. 193.1 ст. 193 Податкового кодексу України , а саме:

· 20 %;

· 0 %;

· 7 % (для лікарських засобів, тощо).

16.11.2016 в Верховні Раді України було зареєстровано законопроект про скасування в Україні податку на додану вартість . Відповідно до даного законопроекту, його ініціатори запропонували скасувати з 01.01.2018 в Україні податок на додану вартість (ПДВ), мотивуючи це тим, що ПДВ є корупційним податком. Чи буде прийнято цей або схожі законопроекти – поки невідомо. Але, у випадку скасування ПДВ, вартість розмитнення авто на митній території України знизиться мінімум на 20%, що суттєво вплине на розвиток авторинку в Україні.

Щодо виплати до пенсійного фонду.

Цей податок називається «збір на обов'язкове державне пенсійне страхування». Оплачує його особа, яка отримує право володіння автомобілем, при першій реєстрації авто в Україні.

Вказаний податок передбачений Законом України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” . Відповідно до п. 7 ст. 1 вказаного закону, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, крім випадків забезпечення легковими автомобілями інвалідів згідно із законодавством та успадкування легкових автомобілів відповідно до закону.

Базою для обчислення пенсійного збору є вартість автомобіля, зазначена в будь-якому документі, що може її підтвердити.

Пенсійний збір нараховується на вартість автомобіля без урахування ПДВ.

Ставка пенсійного збору безпосередньо залежить від вартості автомобіля (п. 8 ст. 4 Законом України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” , п. 13 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», 'кий затверджено Постановою Кабінетів міністрів Уркаїни від 3 листопада 1998 р. № 1740 ).

 

Розмір ставки Вартість легкового автомобіля Вартість у 2016 році
3 % Не перевищує 165 ПМПО* не більше 264000 грн. (включно)
4 % Перевищує 165 ПМПО*, але не більше 290 ПМПО* понад 264000 грн., але не більше 464000 грн.
5 % Перевищує 290 ПМПО* понад 464000 грн.

* ПМПО – прожитковий мінімум, установлений для працездатних осіб на 1 січня звітного року (у 2017 році — 1600 грн. відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік»).

 

 


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 295; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!