Класифікація зовнішньо - економічних ризиків



Страхування валютних ризиків

Страхування біржових ризиків

Класифікація зовнішньо - економічних ризиків

Розвиток підприємницької діяльності, здійснення зовнішньоекономічних операцій зумовлює появу специфічних ризиків для тих суб’єктів господарювання, які проводять такі види операцій. Такі ризики насамперед супроводжують операції перевезення товарів (вантажів) з однієї країни в іншу, тобто торкаються майнових інтересів експортерів і імпортерів товарів та послуг. Тому при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності страхування здійснюється за такими видами:

1. страхування засобів наземного транспорту;

2. страхування засобів повітряного транспорту;

3. страхування засобів водного транспорту;

4. Страхування вантажів;

5. Страхування контейнерів;

6. Страхування фінансових ризиків;

7. Страхування відповідальності.

Здійснення зовнішньоекономічної діяльності зумовлює появу валютних та біржових ризиків. Страхування валютних та біржових ризиків у багатьох країнах є обов’язковим і введено з метою стимулювання експортної діяльності виробників, які займаються зовнішньоекономічною діяльністю. Таке страхування надає гарантії відшкодування збитків тим підприємствам, зовнішньоторговельним об’єднанням, які зазнали втрат в результаті зміни курсів валют у країнах – експортерах.

Окреме місце займає страхування експортних кредитів. Можливість надання комерційних кредитів є важливим чинником підвищення конкурентноздатності на світовому ринку. Разом з тим, експортер, що надає відстрочку платежу та його банк наражаються на ризик непогашення заборгованості імпортером. Захистити експортера від такого ризику може страхування експортних кредитів.

Ризики, що покриваються страхуванням експортних кредитів, діляться на 2 групи:

1. економічні ризики;

2. політичні ризики.

Під економічними ризиками розуміють банкрутство, неплатоспроможність.

До категорії політичних ризиків відносять різного роду державні заходи та політичні подій, які перешкоджають виконанню контрактів: ембарго, мораторій на платежі, військові дії, страйки. При цьому реальне відшкодування втрат від реалізації політичних ризиків може здійснюватись лише за рахунок державних коштів.

З метою спрощення операцій страхування економічних і політичних ризиків їх страхуванням в західних країнах займається одне страхове товариство з одночасним передаванням політичних ризиків на відшкодування державі. У багатьох західних країнах існують спеціалізовані заходи страхування таких кредитів, наприклад товариство «Гермес» у Німеччині, «Кофас» у Франції та інші. Вони переважно належать державі або держава має в них контрольний пакет акцій.

Різноманітність умов експортного страхування та складність ідентифікації та оцінки кредитних ризиків призводить до того, що страхові тарифи суттєво різняться як у розрізі окремих країн, так і в розрізі окремих страхових організацій в межах однієї країни.

Страхування валютних ризиків

Страхування валютних ризиків умовлено специфічними умовами зовнішньо - економічних контрактів. Метою такого страхування є захист вітчизняних експортерів, імпортерів та інших учасників зовнішньоекономічної діяльності. Страхування валютних ризиків необхідне для відшкодування втрат, пов’язаних з виробництвом експортної продукції за відмову від її оплати закордонним імпортером з будь-яких причин, збитків від неплатежів за поставлені товари, виконані роботи і надані послуги у разі загострення фінансового становища або банкрутства іноземного партнера, збитків від коливання валютних курсів у період від укладення контракту до закінчення його дії, що негативно впливає на купівельну здатність валюти платежу. Страхуванню підлягають і збитки, зумовлені політичною нестабільністю в країні імпортера. При цьому слід звернути увагу на те, що у перших двох випадках втрат зазнає вітчизняний інвестор. В інших випадках збитки можуть стосуватися як експортера, так і зарубіжного покупця. Перший зазнає збитків при зниженні курсу валюти платежу, другий – у разі підвищення.

Окремо виділяють страхування інтересів інвесторів на випадок заборони вивозу прибутку, одержаного від інвестування, та інших порушень прав іноземного інвестора внаслідок прийняття рішення законодавчих чи виконавчих органів влади, політичних обставин. В сучасних умовах таке страхування є особливо актуальним для залучення в Україну коштів іноземних інвесторів, а також для українських підприємців, які вкладають ресурси в підприємницьку діяльність за кордоном.

В широкому розумінні названі види страхування розглядаються як страхування експортних кредитів, при цьому враховується те, що кожний них має певні особливості. Захист від валютних ризиків може включати використання захисних застережень у контрактах, прогнозування курсу різних валют.

Страхування біржових ризиків

Об’єктом страхування біржових ризиків може бут відповідальність учасників біржових контрактів за збитки, зумовлені невиконання умов угоди одним із партнерів. У світовій практиці страхуються збитки інвесторів, зумовлені шахрайством чи неплатоспроможністю члена іржі, а також збитки членів біржі від неплатоспроможності одного з них. При страхуванні контрактів на реальний товар договір може укладатись як продавцем, так і покупцем. Якщо договір укладається покупцем, відповідальність страховика виникає у разі відмови продавця від поставки товару або затримки його поставки. Коли договір страхування укладається з продавцем, відповідальність страхової організації виникає за відмови покупця від оплати товару або при затримці з його оплатою.

Серед біржових контрактів значного розвитку набули ф’ючерсні угоди, що укладаються на поставку через певний строк товарів, які на даний момент можуть бути не виготовлені. За своїм змістом ф’ючерсні контракти одночасно виконують функцію страхування від можливих збитків. Вони можуть застосовуватись для страхування від форс-мажорних обставин або незалежних перешкод для виконання угод.

Об’єктом страхування можуть бути як грошова сума непоставленої продукції, так і виробничі (непрямі) збитки покупця.

Разом з тим, таке страхування в Україні наразі рідко застосовується, насамперед, через нерозвиненість ринкових відносин, ринкової інфраструктури. Біржі не завжди сумлінно вибирають собі клієнтів, здійснюю вибір учасників торгів, контролюють виконання ними угод, контрактів. Тому вважається більш доцільним страхування біржових ризиків здійснювати у вигляді біржового взаємного страхування або через акціонерні страхові компанії за участю капіталу біржі, коли біржа і страховик є взаємозацікавленими у такому страхуванні.

 


Дата добавления: 2022-06-11; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!