Питання № 10 Страхування перевезення небезпечних вантажів



 

Перевезення небезпечних вантажів пов'язано з великими ризиками як для водія, так і для навколишнього середовища. Збитки, заподіяні екології, можуть бути оцінені величезною сумою. Тому на державному рівні прийнято рішення про при­мусове страхування відповідальності при перевезенні небез­печних вантажів, яке регламентується Постановою КМУ від 1.06. 2002 р. №733 "Про затвердження Порядку і правил про­ведення обов'язкового страхування відповідальності суб'єктів перевезення небезпечних вантажів".

Обов'язкове страхування відповідальності учасників переве­зення небезпечних вантажів в Україні — це окремий підвид страхування, який не погашається зобов'язаннями страховиків по інших обов'язкових видах страхування відповідальності.

Правовою основою цього виду страхування є ряд націо­нальних і міжнародних правових актів: Закони України "Про страхування", "Про перевезення небезпечних вантажів", Кон­венції ООН "Про міжнародне перевезення небезпечних ван­тажів по дорогах" 1957 p., "Про цивільну відповідальність за збитки, заподіяні при перевезенні небезпечних вантажів авто­мобільним, залізничним та внутрішнім водним транспортом" 1989 р. та ін.

Обов'язкове страхування відповідальності суб'єктів переве­зення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків проводиться з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю і здоров'ю фізичних осіб, навколиш­ньому природному середовищу, майну фізичних та юридичних осіб під час перевезення небезпечних вантажів.

Суб'єктами страхування є страхувальники, страховики та треті особи, яким заподіяна шкода під час перевезення небез­печних вантажів.

Об'єктом страхування є майнові інтереси, пов'язані з від­шкодуванням страховиком шкоди, заподіяної життю і здоров'ю фізичних осіб, навколишньому природному середовищу, майну фізичних та юридичних осіб під час перевезення небезпечних вантажів.

На кожне перевезення небезпечного вантажу укладається договір страхування відповідальності (типова форма наведена в Додатку №2 до Порядку), в якому вказана страхова сума, в межах якої страхова компанія (страховик) зобов'язана у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату стра­хувальнику або за його дорученням потерпілій третій особі, та порядок сплати страхового платежу. Умовами договору пере­дбачені підстави для відмови у здійсненні страхових виплат.

Страхова сума розраховується в неоподаткованих мінімумах доходів громадян залежно від класу (9 класів) і кількості не­безпечного вантажу:

 

Страхова сума за кожну повну та неповну тонну небезпечного вантажу

Клас НВ 1 2 3 4 5 6 7 8 9
НМДГ 100 70 100 70 70 120 80 100 60

 

Визначена договором страхова сума розподіляється таким чином:

— на відшкодування шкоди, заподіяної життю і здоров'ю третіх осіб, — 50% страхової суми;

— на відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, — 30% страхової суми;

— на відшкодування шкоди, заподіяної майну третіх осіб, — 20% страхової суми.

Розмір страхових тарифів установлюється у відсотках стра­хової суми та визначається залежно від класу небезпечного вантажу та виду транспорту (автомобільний, авіаційний, заліз­ничний, морський та річковий) (див. Додаток №1 до Порядку). Розмір страхового тарифу зазначається в договорі страхування залежно від обсягу небезпечних вантажів, відстані перевезення, терміну страхування.

Без укладання договору страхування дозвіл на перевезення небезпечного вантажу автомобільним транспортом Держав- тоінспекцією МВС не видається.

Регламентуючі документи

1. Директива Ради 72/176/ЄЕС "Щодо зближення законів держав- членів стосовно страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів та виконання зобов'язання щодо страхування такої відповідальності".

2. Закон України від 7 березня 1996 р. №85/96-ВР "Про страхування".

3. Закон України від 1 липня 2004 p. №1961-IV "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" (остання редакція від 16 листопада 2008 р. №1961-15).

4. Положення про порядок укладання додаткових договорів обов'яз­кового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та застосування при цьому страхо­вих платежів (затверджене рішенням загальних зборів страховиків — повних членів МТСБУ від 26.04.2000 р.

5. Постанова КМУ від 26 вересня 2001 р. №1228 "Про затвердження розмірів страхових платежів за звичайними договорами обов'язко­вого страхування цивільної відповідальності власників транспорт­них засобів на території України".

6. Постанова КМУ від 6 січня 2005 р. №5 "Про затвердження розмірів страхових платежів за договорами міжнародного обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".

7. Постанова КМУ від 4 грудня 1998 р. № 1926 "Про створення ме­режі закладів з організації надання медичної допомоги "Асистанс- Україна".

Постанова КМУ від 1 червня 2002 р. №733 "Про затвердження По­рядку і правил проведення обов'язкового страхування відповідаль­ності суб'єктів перевезення небезпечних вантажів".


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 18; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!